Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ptjj
7. črc 2012

chci se ještě zeptat, jak dáváte prcky na bříško? v plíně se mi moc nechce, prý je pak špatně umístěné těžiště a miminka se moc prohýbají v bedrech, což chápu, v tom balíku, co mají na prdce.....jenže když ho svlíknu do naha, tak řve jak tur, nejspíš je mu zima.........a taky načasování mi dělá problém, málokdy je vzhůru mezi kojením, pokud se vzbudí hlady, tak nějaké dávání na bříško ho vůbec nezajímá a řve hlady, po kojení je to zase blbost, tak kdy jste to dělaly? a na co je pokládáte? pokud ho položím nahatého na přebalovací podložku, tak ji můžu prát pokaždé 😀

janistr
7. črc 2012

@ptjj Bez plenky, při každém přebalování jsem ji na chviličku otočila na bříško. Přebalovala jsem ale po kojení, protože Helča se vždycky během pokadila 🙂. Počkala jsem tak 15 minut, aby nezvracela (i když ze začátku občas stejně ublinkla). Podložky peru pořád doteď 🙂. Hitem posledního týdne je kakání jednou denně ve strašné dávce na přebalovací podložku :D.

madlisek
7. črc 2012

@ptjj při přebalení jsem dávala na bříško a jinak kdykoliv byla bdící (což bylo hodně často) jsem to vždycky na chvilku zkoušela. Dávala jsem nepormok. podložku a přes to plínu a na plínu mimino. A taky se skoro pokaždé poto nebo potento, ale s tím se počítá 🙂 Jestli je Vojtíškovi zima, zkus ho přes záda a nožičky přikrýt plínkou, jestli to nepomůže.

janinek
7. črc 2012

A jak dlouho maji na tom brisku byt takhle na zacatku?

@janistr Viditelne si nechce znecistit plinky 🙂

cervena_vila
7. črc 2012

@janinek Dokud se jim tam líbí. Dost tím posilujou.

janistr
7. črc 2012

@janinek Na bříšku jsem jí nechávala dokud se nezačala vztekat a dělám to tak vlastně doteď. Ze začátku to byla třeba jen minutka, teď vydrží klidně 15 minut.

aemmi
7. črc 2012

@ptjj u nás to bylo podobný, malá ze začátku jen spala a jedla, po jídle blinkala, takže moc příležitostí nebylo, no my jsme to trochu zanedbali, pak na bříšku nechtěla vůbec být, ale dávala jsem pod ní omyvatelnou podložku z tašky od kočárku a na to bud plenku, nebo pratelnou přebalovací podložku. Pak jsem se dozvěděla, že se doporučuje dávat dítě přímo i na igelitovou podložku, je mu na ní zpočátku chladněji, takže se více zaktivuje, ale brzy si to pod sebou zahřeje, navíc se mu to nesmeká a nebrání mu nic v pohybu.

janinek
7. črc 2012

@cervena_vila @janistr DIky. Ja prave vsude cetla, ze pokladat na brisko, ale nikde zadne casy, ja tohle nesnasim 🙂 Stejne jako recepty 'pecte ve vyhrate troube do zlatova', ja chci stupne a casy 🙂

cervena_vila
7. črc 2012

@janinek To je těžký, jak zprůměrovat děti? Moje se snažila na bříšku zvednout hlavu už v porodnici, jiné děti to dělají jen z donucení a rozhýbou se víc až za měsíc. Ohraničme to časem "pár minut denně", někde jsem zaslechla něco o pěti minutách za den a postupně prodlužovat.

janinek
7. črc 2012

@cervena_vila Ja vim, ale stacilo by, aby tam bylo treba napsano, jak to rekla janistr, ze na zacatku je to treba jen minuta a pak se to prodluzuje.

I kdyz uznavam, ze jsem toho tolik jeste nenacetla. Takze treba jsem jen mela smulu a jinde se to uvadi.

madlisek
7. črc 2012

@janinek Myslím, že Kiedroňová někde psala, že měsíční dítě by dohromady mělo trávit na břiše až hodinu denně (ale počítala do toho nejen pokládání na břicho, ale i když je dítě nošené na tygra atd).

janistr
7. črc 2012

@madlisek
@janinek Jo, jo, Kiedroňová tam počítá jak nošení na tygříka, tak třeba i pokládání na bříško na hrudník rodiče (tak malá jako novošek ráda usínala a navíc se pěkně vyprděla 🙂).

ptjj
7. črc 2012

@janistr@madlisek u nás se tygřík tedy moc neujal, malej se přitom vzteká a vůbec v té poloze nechce být, na hrudník ho pokládám hlavně po kojení pro odříhnutí a je mu tak dobře, taky většinou usne

andelka
7. črc 2012

Můj je asi rozumné mimčo, co četlo Kiedroňovou 😀 on nasvislo vůbec nechce být, polohu přes rameno nesnáší 🙂 k nelibosti babičky a tety 😅 má rád klubíčko, polohu kdy má hlavičku na mých skrčených nohách a kouká se na mě (název nevím) a klokánka - to má výhled a posiluje si svaly.
U nás je problém, že ho hodně nosím, protože položit ho jen na zem na podložku znamená být přímo vedle něj, aby ho starší nezašlápl, takže na koníkách je jen chvíli, když má být pod dozorem. Na přebalováku pase jen večer po koupání, přebalovat musím rychle, aby mi starší nezdemoloval byt mezitím. 😅 No ale zatím se snaží, pase slušně a točí se na bok.
Teď bývá často s holou dupkou, nebo v HD klasice, nebo nějaké kalhotovce, bez svrchňáčků.

luciesofi
7. črc 2012

Holky, prosím poraďte - jaké máte zkušenosti s plenkami Haipa Daipa Pastelka? Jste spokojené? Dočetla jsem se jen to, že tvrdnou a je potřeba je po usušení promnout (nemám sušičku). Díky!

janinek
7. črc 2012

@luciesofi Par stranek zpatky se tu nekdo ptal a probiralo se to. Vysledek si nepamatuji, jak je tu nemame. Ale prislo mi, ze si dost mamin stezovalo.

luciesofi
7. črc 2012

@janinek Díky Jani, zkusím hledat... 🙂 Tady se toho vždycky strašně naklábosí, až to nestíhám 😉

cervena_vila
7. črc 2012

@luciesofi Já mám miminko "průtokáč", v samotných pastelkách musím moc často přebalovat. Dovycpávám bambusovou vkládačkou, aby to chvíli vydrželo. Tvar mi vyhovuje, mám podle nich ušité bambusové a těm se pastelky materiálem nemohou rovnat. (Kdyby to někoho zajímalo, paní je na Fléru jako "katyv")

luciesofi
7. črc 2012

@cervena_vila Děkuju moc za recenzi a hlavně za tip! 🙂

helulela
7. črc 2012

@luciesofi úplně souhlasím s @cervena_vila - pastelky mají geniální střih, jen to bavlněné froté je kazí. Z něčeho dobrého bambusového by neměly mít chybu.

maly_prcek
7. črc 2012

@ptjj Teďka v létě je to pohoda, dávat na břško, ne? Dávala jsem při přebalování (u D. jsme přebalovali před kojo kvůli blinkání, u E. spíš po), snažila jsem se dávat při každé možné chvilce, alepokud mimčo bylo viditelně nepsokojené, hladové a tak, tak jsem se o to ani nesnažila... Vzala jsem ho třeba aspoň z koupelky na tygříka, někdy ani to ne... prostě párkrát za den, jak jsem si vzpomněla šli buď na bříško nebo na tygříka, pohoupat na balón atd.
Pokud ti při přebalení dycky po.... přebalovačku, tak bych neváhala s BKM 😉
Vojíšek je ještě malinký, vzbudí se a má hlad, pak chce zas jít spát... Ale uvidíš za pár týdnů, to už bude jiná, bude tě pozorovat, zajímat se o okolí, to už se dá líp polohovat. A ty už taky budeš ve zvedání, nošení atd. jistější...

andelka
8. črc 2012

@luciesofi já je mám a používám, zatím samotné, staršímu jsem do nich dávala vkládačky. Hrubnou strašně, musím je pořádně promnout. Ale jinak je mám ráda moc. Musím se podívat po těch bambusových, asi bysme nějaké ještě užili. Novosklad už dávám minimálně.

ptjj
8. črc 2012

@maly_prcek já právě žádný velký rozdíl mezi létem a zimou v tomhle nevidím 🙂 venku je v podstatě jen v kočárku, na sluníčko ho zatím dávat nechci, na to je zatím asi moc maličkej, a uvnitř je v létě teplo a v zimě se topí 🙂

janakkk
8. črc 2012

@ptjj no, ono to, že se v zimě topí neznamená, že je to stejný jako v létě...aspoňu nás doma 😉 od oken táhne, pode dveřma táhne, země je studená a co tepve když chceš vyvětrat....

lenka5731
8. črc 2012

holky, HD pastelka není bambusová? myslela jsem si, že jo 😕

ivuska.h
8. črc 2012

@lenka5731 Není, je to bavlněné froté.

bamboolik
8. črc 2012

@veselazu Ahoj, já jsem dávala Irmu hnedka, nebyl problém, naopak se mi na miminkovskou vaječinu hodně osvědčila

permonik7
8. črc 2012

@helulela ahooj 🙂 já už se tu moc nevyskytuju, nějak nestíhám 😀 postavili jsme domeček, mezitím se vzali, přestěhovali se a teď čekáme v září, takže je toho trošku moc... Ale občas nakouknu a počtu 🙂

@janinek mám přesně stejný odpor...někomu pampers voní a mně je blivno když je cítím čisté... jiné mi zatím tak nesmrděly. Asi se to poddá ;) do porodky jsem měla happy a spokojenost, budu si je kupovat znova ;)

permonik7
8. črc 2012

@janinek mně doktorka s tím pokládáním na bříško říkala, že při každým přebalování ho mám dát na půl minutky na minutku a stačí 🙂 taky mi zvedal hlavičku už v porodnici... jinak doma jsem ze strachu ze syndromu jindy než u toho přebalování na bříško nedávala...stresařka 😀

helulela
8. črc 2012

@permonik7 jej, tak to máš nabitý program, ať vám všechno klape 🙂

Holky, v MF jsem našla kupon na slevu na Látkovkách - 10% na Tots Bots, Bum Genius, Cuddledry, Ergobaby a ztracenky, platí do 31.8. - heslo LETO2012 ...kdybyste se některá chystala nakupovat 😉