Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

permonik7
8. črc 2012

@helulela děkujiii 😉 nabité to máme, to je fakt 😎

nákupy na látkovkách...panečku, že by mě to zase chytalo? 😀

lenka5731
8. črc 2012

@helulela Fakt?? Ale MF tedy kupovat nemusím, že? Už jsem to chtěla nahlásit manželovi, ale spolkla jsem to, aspoň budu mít z případného nákupu míň černý svědomí.. 😅 A kde konkrétně to vlastně platí? latkovky.cz? tam jsem se chystala na TB, aby se vyplatilo poštovné za separačky 🙂

helulela
8. črc 2012

@permonik7 máš nárok, druhé dítko je super alibi 😀
@lenka5731 podle mě stačí zadat heslo do objednávky. Jsou to latkovky.cz

lenka5731
8. črc 2012

Myslíte, že kapsovka TB easiFit V3 - ty nové - budou dost savé i na starší dítě, aniž by se musela přidávat další vkládačka? Údajně pojme 200 ml, ale zatím nedokážu posoudit, jestli to je u staršího málo nebo moc... Zatím se mi líbí a vyhovují, no ale my jsme teprve na začátku plenkování 🙂

bamboolik
8. črc 2012

@lenka5731 200ml není až tak moc, pro starší dítě by to bylo na jedno počůrání 🙂

lenka5731
8. črc 2012

@bamboolik myslíš, že třeba SWB econappi a BB minky nebo bamboo jsou savější?

bamboolik
8. črc 2012

@lenka5731 všechno jsou v podstatě kapsovky, tj. jak si je vycpeš, takové budou 🙂 BB minky a bamboo mají obě standardně 2 vkládačky z mikrovlákna. To dobře saje, ale není to přírodní materiál. Z těch tebou zminěných bych si já vybrala Econappi. Má přírodní materiály, jádra vypadají vcelku savě, myslím, že to je dobrá volba 🙂

lenka5731
8. črc 2012

@bamboolik dík za odpověď 🙂 máme je, ale zatím jsou obrovské, takže než je vyzkoušíme, ještě to potrvá ..

aemmi
9. črc 2012

@helulela to jsem úplně nepochopila, jako že vyšly v MF kuponky? a kde to psali?

janinek
9. črc 2012

@lenka5731 Ja na angl. forech vycetla, ze TB u starsich nevydrzi treba pres noc vycpana, ale zase je fakt, ze to podle me vetsinou byla V2 a V3 ma byt lepsi. Nicmene tady na noc frci Little Lamb bambusky nejvic, ze teda delaji vetsi zadek, ale proste vyborne saji a vydrzi.

helulela
9. črc 2012

@aemmi nene, odebíráme z nakladatelství MF Lidé a země a s novým číslem teď přišla nějaká reklamní příloha Léto 2012 a uvnitř jsou slevové kupony, mj. i na ty látkovky

aemmi
9. črc 2012

@helulela aha, díky

mmiirrkkaa
9. črc 2012

Tak jsem omrkla stránkylátkovek a zjistila jsem, že mé oblíbené TB flexitot vel.2 stojí 375 a na servru plenkarna jen 325, což je myslím slušný rozdíl 😉

ptjj
9. črc 2012

@janakkk to máš asi pravdu, to mě nenapadlo

martinka.pida
9. črc 2012

@mmiirrkkaa Já zatím nemám zkušenosti s žádným obchodem, ale mám vypsané ceny některých obchodů, kde mají plenky, které se chystám objednat. TB Flexitot jsem našla na brouczech.cz za 315kč (jestli vel. 2 = se one size) 😉

mmiirrkkaa
9. črc 2012

@martinka.pida No super 🙂 Ale já stejně zůstávám věrná plenkárně. Díky věrnostní slevě mám TB levnější než na brouczech a poštovné má paní také levnější 😎

martinka.pida
9. črc 2012

@mmiirrkkaa Proto jsem i rovnou psala, že zatím s obchody nemám zkušenosti, znám jen ty ceny 😀

cervena_vila
9. črc 2012

Tak moje malá čůravka spí v bambusové Little lamb s vlňáky, jsem zvědavá, jak dlouho to vydrží neprovlhnout. Zkoušela jsem ji nějak přivycpat, ale zrovna mi do ní dobře nepasujou žádné vkládačky, nechala jsem ji tak. Někdo tu psal, že je má rád, tak jsem ji vzala na milost (nemám ráda sucháče).

luciesofi
9. črc 2012

@cervena_vila Ještě jednou děkuju za tip na paní na Fleru...objednala jsem na zkoušku 2 plenky.. 🙂

Jinak jsem dneska objednala PULky Anavy a ještě jednu Anavku na patentky a ještě 10 ks čč...musela jsem si udělat radost, když už se té naší malé potvůrce nechce ven 🙂
Už se na to látkování těším 🙂

janinek
10. črc 2012

@luciesofi Ja se take tesim,uz abychom to mely na kom zkouset, vid?

@cervena_vila A jake byly? Ja tu psala, ze v Uk jsou hrozne popularni jako nocni plinka. Take je mam.Kolikrat jsi je predeprala? Ja trirkat, s tim, z ena zacatku je budu davat pres den i asi, tak rychleji menit, aby se dovypraly a ziskaly savost, pry by mely byt tak 8-10x vyprane.

cervena_vila
10. črc 2012

@janinek Little lamb - koupila jsem ji náhodou a lituju, že jen jednu, vydržela celou noc a to jsem určitě třikrát kojila. A ráno vypadala, že toho pojme mnohem víc. Praná je tak třikrát.

janinek
10. črc 2012

@cervena_vila Takze Britky nekecaly 🙂 A v CR se prodavaji normalne? Prijde mi, ze tam neni ta znacka znama.

Ja tedy je mam jen v supliku a musim rict, ze s es nimi krasne ncuha, jak jsou jemnounke. A mam i jejich vlozkdy do podprsenky a take jemnost sama. A teda jeste fleeceseparacky a bambusove boostery navic. A i ty separacky jsou moc jemnounke.

Ale to mas asi v te tve taky, vid? Predpokaldam,z e mas jednicky, takze separacka a bambuska vyndavaci. U dvojek je pak bambuska vsita.

janinek
10. črc 2012

Ja jsem ted chystala obleceni do sedacky, ze az pujdeme z nemocnice, tak jsem tam dala tu Newborn Bum Genius plinecku, co mam v albu. Ze bych ji asi na ni zkusila dat prvni na cestu domu. Mam i nutkani to zkusit tam, ale zase co pak s par spinavymi plinami.

cervena_vila
10. črc 2012

@janinek Mám dvojku, koupila jsem to na první dítě, ale už jí byly malé - tehdy je nabízel někdo na aukru. Mimču 4,5kg jsou dvojky normálně. Zdá se mi, že to je na menší děti, i když je psané, že vydrží do 16kg - to už by z ní koukala půlka zadku.

janinek
10. črc 2012

@cervena_vila No je fakt, ze na netu psaly vsechny hodne velky rozptyl pri prechodu na dvojky. Nase ma byt mensi, tak myslim, ze ty jednicky uzijeme, ale muzu zkouset pro porovnani dvojky. Jest eme napada, mela snovou? Jestli treba nebyla vysrazena v susisce.

lenka5731
10. črc 2012

@janinek
@cervena_vila když to tu tak chválíte, tak jsem si přiobjednala pár jedniček (asi na noc), mám už jednu dvojku ( 😉 🙂 ), ale jak ji teď mám v ruce, tak to by ta moje měla až do podpaží 😀 a za těch 138 podstatně levnější než anavy...

no prd do podpaží, myslím, že by se tam nacpala až ke krku 🙂

janinek
10. črc 2012

@lenka5731 No, ja je zatim nechvalim, jen prodavam, jak jsem koupila 😉

lenka5731
10. črc 2012

@janinek kdybych měla neomezený rozpočet, tak bych dávala jen kalhotkovky anavy (novorozenecké) a kalhotkový sklad z vv bmb vel. S - ale bohužel, no 🙂

lenka5731
10. črc 2012

@janinek já vím, ale popisovala jsi zkušenosti z UK diskusí 🙂 no myslím, že za těch 140 se to v pohodě zase prodá... snad.