Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zmuzle
28. bře 2010

Cervena na kluka je moc pekna a taky rikam, ze ferrari je cerveny 😵 Nam bohuzel ta kapsovka nesedla, asi jsem ji davala spatne nebo nevim, ale vzdycky mu protekla kolem zadicek. Stvalo em to, protoze je jinak fakt uzasna a rychle schne. A pas ma Kubik teda stihly. Merila jsem ho a am 38cm, nechapu, ze modelky maji tech 60cm, vzdyt to je tak malo 😅

blka
28. bře 2010

Evičko 😀 😉

permonik7
28. bře 2010

blka: červená je pěkná, budem tu IB brát i červenou, vypadá tak čučavě 🙂 už aby bylo teplo a mohli jsme ukazovat ten náš krásný zadeček v látce 😵 se těšíííím 🙂

zmuzle: 😀 😀 😀
já měla opřed porodem v pase 121cm 😀 😀

beruskaveruska
28. bře 2010

ahojky jdu k vám znovu pro radu v čem perete látkovky??? v čem obyč čč a v čem kapsovky a tak. já chci zkusit ten sliz a přemýšlím o těch ořechách 😲 a máte zkušenosti s ulrychem??? pustí fleky po vaječině a tak??

kubinkov
28. bře 2010

Peru je v normálních gelech a dávám cca poloviční doporučenou dávku. Na mýdlovém slizu, ořeších a "eko"- prostředcích mi vadí, že moc nevyperou a o jejich ekologičnosti pochybuji.

permonik7
28. bře 2010

beru, já peru všechno ( čč, vv, svrchňáky) v persilu sensitive a dělím jen barevné a bílé. Jak píše kubinkov, sliz a ořechy mě nepřesvědčily svou prací schopností a od toho má snad být, aby bylo čisto a vypráno. Nehledě na to, že bílé prádlo už bílé po ořechách nebude, aspoň to co jsem viděla, bílé nebylo. Fleky mi vadí a ty taky zůstávají dost často, po persilu fleky nemám a vypral mi zatím všechno 😉 Na změkčení používám sodu, předepírám žlučovým mýdlem z dm a na poslední máchání ocet, když je potřeba 🙂 Akorát vlňáčky peru v ruce v perwolu na vlnu.

betelgeuzz
28. bře 2010

Beruska, já peru všechno ve slizu, nejen látkovky. Látkovky předepírám žlučovým mýdle, občas do pračky přidám ještě perkarbonát, ten je na fleky. Na čč trochu fleky zůstávají, ale jsou vidět, když se podíváš proti světlu. Teď už budu konečně sušit venku a slunko by to mělo vytáhnout.
Kubinkov, o ekologičnosti nemusíš pochybovat, stačí si přečíst složení 😉

ladida.l
28. bře 2010

já mám na Marka, taky červenou BBH AIO a ny klukoi to podle mě fakt blbě nevypadá.

Plíny peru hlavně ve slizu a předepírám ve žlučáku z DM - teď jsem testovala jak pere Persil sensitive a výsledek byl úplně stejný jak ve slizu (tz. bez předeprání ve žlučáku skvrny od vaječiny zůstaly...) Takže zůstanu u levnější varianty - sliz.

Naše prádlo peru v ořeších a máchám v octě - Pere to dobře - jen mastné skrny obač zůstanou a ty pak zapírám žlučákem. Výhoda je hlavně v tom, že manželovi se hoodně zlepšila lupenka....

blka
28. bře 2010

Holky, dobře ukecaly jste mě 😀 😉
A ještě, radši SIO nebo AIO? Já mám SIO, ale AIO má na bráně lepší hodnocení...

blka
28. bře 2010

Jinak peru v komerci a fleky mi zůstávají ☹ . Z eko bych vyzkoušela Frost (jmenuje se to tak, že?), protože ten prý pere dobře. Sliz jsem kdysi chtěla udělat a pak jsem od toho upustila. Už ani nevím proč.

beruskaveruska
28. bře 2010

jééé vy jste zlatíčka díky moc. dneska se mi konečně podařilo sehnat tu silici na namáčení plenek aby nesmrděli v koupelně 😀 , žlučák mám už doma a vše na přípravu slizu taky, persil sensitive je dobrý i na nás 🙂 a místo máchadla (peru už pro malou) používám od dedry ten neutrál a je bomba já si ho dávám do praní i na podprsenky neb jak jí nechtěně vymáchám s prádlem v aviváži mám bolavá prsa.

beruskaveruska
28. bře 2010

takže to nechám zatím zkusím, persil, sliz a žlučák a ořechy nechám na pak 🙂 já se jen bála aby těm kapsovákám a pod nevadil prášek na praní - persil , ocet dávám so každé várky co peru 🙂

beruskaveruska
28. bře 2010

ještě dotaz čč vyváříte pokaždé??? nebo ty počůrané stačí na 60 a pokanděné vyvařit ?

blka
28. bře 2010

Jsem si vzpomněla. Není to Frost, ale Frosch 😅

Beruško, čč jsem vždy prala jen na 60 😉

permonik7
28. bře 2010

beruska: já teda nevyvářím vůbec a nedělala jsem to ani v šestinedělí. Teď peru všechny plíny na 60° C. Nemáme žádný ekzém ani alergii 😉

ivuska.h
28. bře 2010

Sliz na kapsovky s fleecem né! Mýdlo vytváří na fleecu usazeniny a on pak odpuzuje vodu, místo aby ji propustil skrz do vycpávky v kapse. Ocet to asi trochu zmírní, ale já jsem kvůli tomuto problému sliz přestala na plíny používat. Teď peru v Ulrichu a spokojenost. Komu vadí fleky, použije perkarbonát (sůl na skvrny), nejlépe odsud -- http://www.fima-brno.cz/cz/eshop/perkarbonat-so..., za zlomek ceny proti "značkovému".

ivuska.h
28. bře 2010

Ještě k těm flekům -- u Klárky jsem prala ve slizu a na plínkách zůstávaly fleky od vaječiny, teď peru v Ulrichu a cca do každého 3. praní dávám perkarbonát a plínky jsou naprosto bez skvrn... Ale třeba na oblečení od některých jídel (hlavně rajčata) fleky zůstávají, sice časem blednou, ale jsou tam.

terezita
28. bře 2010

tak my pereme ve froschi a kdyz jsem povajecnene plinuse hnedle pretrela zlucakem, tak skvrny nebyly.

a vyfotila jsem vam dneska em. v IB, BG aBBH magic, tak to jdu stahnout.

blko, SIO je lepsi, bo muzes vymenovat ta streva. ale AIO vic nasaje a rychleji schne.

terezita
28. bře 2010

tak tady jsou fotky.
svetle fialova IB SIO vel. L, zluta IB SIO vel. M, cervena BBH magic vel. M, tmave fialova BBH magic vel. L a zelena kapsovka BG.
modelka ma k 8 kilum, v pase pod 40cm, presne nevim, bo jsem ji sice fotila tak nejak mezi 2 jidly, merila jsem ji ale, kdyz byla prejezena..
ta BBH vel. L je ji obri, tu davat jeste opravdu nemuzeme. IB vel. L uz jo (kupodivu, pred 200gramy ji jeste nebyla)

kackaj
28. bře 2010

Terez, ty máš ale krááásnou modelku🙂 Ta L BBH se mi nezdá zas nějaká hrozně velká, ale určo to ještě nemáte váhově v cajku do ní🙂 Ale pěkný jsou všechny🙂
Jéžiš, já už jsem tady tak dlouho nebyla...nemám momentálně co řešit s plínkama, nic novýho nechci, jsem se vším spokojená a všechno se mi krásně pere, tak já nevím, čím bych tady mohla přispět....ch jooooo ☹

blka
29. bře 2010

Terez, díky. Já vnitřky vyměňovat nemůžu, protože máme vždycky počůrané i kalhotky.
Krásné plínky i modelka 🙂

beruskaveruska
29. bře 2010

ahoj krásné ráno

s tím vyvářením jste mě potěšily já totiž vyfasovala od babičky obr hrnec na vyvařování čč na plynu 😀 no hrnec je uklizenej na zavařování se bude hodit 😀

terez malá je v těch plenách k sežrání už se moc těším až začnu s Kájinkou látkovat 🙂 ty dražší plenky chci pořídit až po porodu myslím, že začátek zvládneme s tím co máme a hlavně čč a svrchní gytě budou nej pro první týden doma 🙂

ladida.l
29. bře 2010

terezita:
ta tmavofialová BBH je nádherná, tu taky chci 😀

terezita
29. bře 2010

ladido, ona je ve skutecnosti fialovejsi, nejak se mi ta barva zchroustla..
kackaj, to je faajn, ze uz jsi nasla svoje plinuse a jsi spokojena! ja teda vzdycky po par mesicich zase repertoar obmenuju, bo jak mi em. roste, tak ji furt sedi bohuzel neco jineho.. :-/

michelle1
29. bře 2010

máte někdo plenky lollipop? zahlídla jsem tady reklamu, píšou, že jsou superhebké.

ladida.l
29. bře 2010

michelle, já mám jedny lollipop ze spokojenýho kojence - materiál je flauš, nejsou hebké, ale hodně sajou - viděla jsem ale na aukru i jiné tipy lollipop plín...

blka
29. bře 2010

Mně ty lollipop připomínají popolini one size. Ale jen na pohled, osobní srovnání nemám.

angetha
29. bře 2010

Terezito opravdu krásné 😉 🙂

baca
29. bře 2010

Tak vidím, že budu muset asi zase zkusit tu IB, v menšímjsem ji prodala,ale když už Bára kajdí do hrnce, tak bysme to mohly zkusit 😀 a asi i tu kapovku Bg, když ji všichni chválí.

Holky! Jak se vám otáčí v noci v nabalené plíně. Bára se mi začala v noci točit do boku a jak jí to v té obr plíně nejde, tak se budí 😖 A dokonce začala spát po kojení v noci na břichu až do rána. PLínu měla ráno na břiše durch a to bylo POPO one size super s prefoldem. U hnusek na noc skončit nechci, ale nějak mi to vrtá hlavou.

terezita
29. bře 2010

baco my mame bbh bambusky a zatim predem nikdy neprotekly. na brisku nam zacala spat od noveho roku, prepadla z toho boku na brisko a uz tam zustala. a kupodivu na brisku spi v kuse dyl nez na zadech 😅