Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katarina82
24. srp 2010

My kojíme furt plně, takže mě prozatím fleky od mrkve míjí, ale od toho půl roku bych měla začít zkoušet zeleninu, takže to začne i u nás 😒 Já nechci flekatý plínky 😲 🙄 😔

ivuska.h
24. srp 2010

@jasekd Aha, já jsem myslela, že i UM je do půl roku bez příkrmu...

Jinak mě teda mrkev nechává fleky na bryndákách, ale na plínách zdaleka ne tak výrazné... Asi se to tím trávením nějak deaktivuje 😀

katarina82
24. srp 2010

@ivuska.h Tak to jsi mě s těma flekama na plínkách trochu uklidnila 🙂

nika
24. srp 2010

holky koukám řešíte fleky, tak unás po zavedení příkrmů se taky blinkání zhoršilo - neb v té době princezna preferovala ihned po jídle otočku na bříško, s refluxem jsem bojovali dlouho a asi tak v 8 měsích to vymizelo uplně 🙂

jinak mrkv je ještě v poho ta pustí, ael takový banán děs. hlavně jak se hned nepřepere. já bojuji se žlučákem a sprejem na skvrny od Eurony (česká značka) a zatím vyhrávám 🙂 ale chce to hned alespoň namočit. jinak když ne tak slunko pomůže.
jinak sůl na skvrny dávám ke slizu jen na světlé a bílé prádlo jinak ne.

joohana
24. srp 2010

@schnek Schneku, a máš už BBH Magic prodaný ? Nějaký Mko by se mi možná ještě hodilo 😎

schnek
24. srp 2010

@joohana ještě ne. Kdybys je vzala i s tou zavazovačkou, dala bych to bez pošty 😉

schnek
24. srp 2010

ještě mám takovej dodatek k SWB a BB - taky by mohli ten vrchní materiál (mám SWB a BB s bambusovým velurem) u kapsy podšít lastinem... takhle v tý plíně čučí kus hadru... si myslím, že by plínka za 600,- mohla být fakt dodělaná do detailu... tam ten lastin asi našiju, snad ji nezničim... jinak ta BB vypadá super, akorát tohle trošku kazí dojem 😒

jitavl
24. srp 2010

zdravím. K blinkání. Měla jsem štěstí a kluci skoro neblinkali a u příkrmů už vůbec. A teď k mému plenkování. Díky vám v počtu už mám jasno. Teď by mi pomohlo pár osvědčených značek - kvalitní, co pěkněsedí a po pár vyprání nezmění vzhled. Taky jsem se v diskuzi dočetla, že v braněkd. jsou delší dodačky. Máte s jinými obchody lepší zkušenosti?

reruna
24. srp 2010

@schnek co tím myslíš s tou BB? kde co trčí? nějak jsem to nepochopila, mě tam nic netrčí nikde...

schnek
24. srp 2010

@reruna jak je kapsa na strčení vkládačky dovnitř, tak na PULu je guma, je nařasenej a ten bambus tam tak plandá. Teda mě to tak připadá.

reruna
24. srp 2010

@schnek aha, no mě to nijak nevadí - a co si tam chceš našít, já nešiju, tak nevím, co je lastin 😅

schnek
24. srp 2010

@reruna ta průhledná guma, co je v plínách 😉

reruna
24. srp 2010

@schnek ahaaa, tak to jo. Ale já myslím, že oni to tak mají schválně bez té gumy, aby se to dalo překrýt přes ten pul, aby ten pul nebyl na zádíčkách, já to tak aspoń vždycky našteluju.

ivuska.h
24. srp 2010

@nika Banán? Jako na tmavém oblečení světlý flek nebo jak? Já jsem nikdy flek od banánu nepozorovala 😕

@schnek To mi dost vadilo na SW kapsovce...

schnek
24. srp 2010

@ivuska.h ivuško, ono se to tak nabere do látky a když se to nepřemáchne hned, zůstane ti zažranej zahnědlej flek, kterej nedje dolů 😠

a podšilas to? já na jedný starší SWB jo, ale byla to prácička 😝 asi nejdřív tu BB vyperu, a%t se to bdrobet zdrcne a potom podšiju. Mě to teda vyloženě nevadí, ale přijde mi to nevzhledný a výrobcem možno lépe řešitelný, než tam nechat takovou plandu...

kvakulka
24. srp 2010

@jasekd Mně bylo řečeno, že jsme s kojením měli trable hlavně kvůli malýmu- prostě co nasál, to vyblil(neuměla jsem ho kojit jinak, než byl ve viceméně horizontální poloze), Nutriton na zahuštění MM nesnesl, pak už řval, jen co viděl prso- byl drsnej- prostě radši nepil, než něco z prsa- ta averze došla tak daleko, že odmítal i moje odstříkaný mlíko (ještě že jsem tomhle nebyla nijak přecitlivělá, jinak by mě zcela jistě posedla poporodní deprese).
Pevně doufám, že malá bude lepší savec- moc bych chtěla kojit, klidně hodně dlouho 😉

jitavl
24. srp 2010

@kvakulka tak to tě obdivuji, že jsi to takhle v pohodě zvládla. Kluci sály pěkně a já bych nesla hodně špatně kdyby mě odmítali.

kvakulka
24. srp 2010

@jitavl Já musela už rozdýchat i takový pitomý porod- dost jsem se těšila na porod přirozený, všelijak jsem se na něj chystala- a pak bác- předčasně Jáchyma vypudili, navíc nakonec akutním císařem ☹ . Přirozené nebylo ani ň.
Hodně jsme si vzájemně nahrazovali společným spaním- první měsíce jsme se synkem spávali doslova na sebe natisklí a dýchali si do obličeje 😅 - myslím, že jsme to měli oba zapotřebí a dostali se tak ze všech těch nepřízní bez újmy- prostě jsme to domazlili 😀

duzame
24. srp 2010

@jitavl mamaja a latkovky.cz mi vždycky přišly do 2 dnů. Na Bráně jsem taky čekala dýl, ale zas mají lepší výběr 😉

maly_prcek
24. srp 2010

K blinkání - taky nás to drželo dloho, ještě několi měsíců na příkrmech blil (takže taky tak do 8-9m)... Fleky jsem neřešila, to už by mně odvezli 🙂 🙂 🙂 Ještě teď nás občas ohodí, když se víc napije nebo v nějaké blbší poloze...

A co teprv bobky s borůvkama, to je test pracích prášků! 😉 🙂 Borůvky teda vedou... 😠 Ještě že se to nezažere do toho nočníku... 🙂

nika
24. srp 2010

nene na svétlém černé, hlavně když se nechá zaschnout nebo nenamočí 😒

permonik7
25. srp 2010

Ahoj holky, moc děkuju za rady😉
Prodávám IB, kdyby někdo chtěl. Info v albu🙂

jasekd
25. srp 2010

@ivuska.h ja si to taky myslela, ale dve doktorky mi rekly, at zkusime zacit, tak jsem zacla, a co ctu tady, tak kdo nekoji, zacina cca po tom 4. mesici, jinak kdyz jsme cely den na vylete, davam jen mliko a uprimne, je to vetsi pohoda, malymu krasne staci, i na noc ma jen mliko, zadnou kasi, tak bych se na to kolikrat velebnosti nejraci vyprdla 😅 Mam uz zkouset pomalu ovoce, coz ale v nasem pripade je jen ten blbej banan, kdyz nesmi nic kyselyho. Koupila jsem sklenicku "banan" na zkousku, jestli to bude jist, nez to zacnu patlat sama, no a je v tom jabko a vit.C, asi to budu muset snist sama 😠
@kvakulka takovej problem mela znama, mlika hafo, ale mala blbe sala, zvracela a pak se zacla vztekat a odmitat prso. My meli problem po narozeni s zloutenkou, spal a nejedl, u jidla usinal, ale techniku prisati podle me mel dobrou, cert vi...
Ja byla kdysi i na vys. s prsama (jestli neni ca v jednom), bylo to OK,ale mam hlavne na leve strane nejake fibroticke zmeny,ktere sice nejsou nebezpecne a asi pomerne caste, ale podle me v kojeni taky vadily, protoze s tim levym byl vzdy problem (prisatim, min mlika..), tak se bojim, ze se to bude opakovat...

silente
25. srp 2010

Ad skvrny - já nesnáším skvrny od melounu 🙄 Nevěřila jsem, že jdou tak blbě dolů 😠 😠 😠

Ad dodací lhůty - na bráně většinou dýl, ale dobrý, jen jednou jsem čekala 3 měsíce, nakonec tu plínu vůbec neměli, ale domluvili jsme se na kompenzaci, takže vlastně dobrý. Jinak mamaja a ecomamma gut 🙂

schnek
25. srp 2010

řšíte dodacíl hůty - mamaja, ecomamma, látkovky, tuly tuly (nově latkove-pleny) a tuleník byli ok, brána většinou ok, ale měla jsem problémy s tím, že snad v každý objednávce jsme měla něco blbě daný, zaměněný... abych řekla pravdu, je docela vopruz potom to vyměňovat... 😝 a stejně se pomalu pokaždý ptám, kdekoli objednávám, jestli je daný zboží skladem, případně píšu do objednávky, ať mě informujou a hlavně kdyby nebyla dostupná přesně ta mnou objednaná varianta,.. projistotu 😉

silente
25. srp 2010

Jé na tuly-tuly jsem zapomněla. Tam to byla vždy paráda a super komunikace! 😵 😵 😵

andelka
25. srp 2010

Já u nás v Ostravě objednávám ve www.4babies.cz. Taky tam mají psané jestli je to skladem nebo za kolik dnů a paní ještě před tím volá nebo píše email. Já si to chodím vyzvedávat do prodejny 🙂 a super, minule jsem v pátek objednávala v pondělí psala že si to můžu vyzvednout 🙂

helulela
25. srp 2010

ne, že bych byla škodolibá, ale fakt jsem ráda, že máte doma taky blijavečky, hned to líp snáším 😉

kesurka
25. srp 2010

ahojte holky, máte někdo zkušenost s Haipa - Daipa? jak jste spokojené? je potřeba separačních plen? nějaké výhody, nevýhody? Mimoto hodlám používat klasické čtvercovky a vedu s mamkou malou válku. Ona tvrdí, že se musí vyvařit, já si myslím, že 90 stupnů v pračce stačí.. Tak jak je to? možná už jste to tady probíraly, ale 505 stránek je na mě fakt dost... dík moc za rady!!!

ladida.l
25. srp 2010

@kesurka haipa daipa jsou oblíbené plenky, sama jsem se nezkoušela, ale mnoha lidem hrubnou praním. Určitě stačí praní na 90 stupňů, většinou se perou dokonce na 60... Já Sama peru na 60 a jednou začas projedu plínky na 90, ale tak jednou za měsíc.