Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
8. lis 2012

Jo a zapomnela jsem jeste na prodej
- Thirsties Duowrap vel 2 (modrozelene stromy) . Suchac uz odesel, nasila jsem tam novy, co mame na nasich kalhotkach, takze v pohode. Pouzivane na noc u starsiho a u maleho jen parkrat. Dobre sednou i vetsimu diteti na noc.

briuska
8. lis 2012

ještě mám prosbu ...holčiny co pletete, nevíte prosím, kde by se dala koupit italská merino vlna, ze které jsou tyto vlňáčky? moc se líbí....díkes kdo by věděl 🙂

briuska
8. lis 2012

tady tyto vlňáčky ...zapomněla jsem vložit odkaz http://strihplinky.xf.cz/Alciny_vlnacky.html

helulela
8. lis 2012

@lenka5731 @luciesofi nejlepší ručníky, co máme doma, jsou Veba, konkrétně řada Terry http://obchod.veba.cz/defaultFR2.asp?target=64&... Dostali jsme dva reklamní a vážně uvažuju, že nějaké dokoupím. Máme doma hodně různorodou sbírku, co mi mamka a babičky roky schovávaly do výbavy...

helulela
8. lis 2012

@pethula nechci tě nijak tlačit do čč na novosklad, sama jsem ho u staršího syna použila asi dvakrát, u mladšího už jsem ho dávala hodně. Není to nic, co bys nezvládla, jen je to trošku náročnější na čas, jak si musíš ty čč dopředu předskládat. I když chceš používat hlavně kalhotovky, pár čč se neztratí. Hezké video na novosklad je tady

https://www.youtube.com/watch?v=gasWvBJEDlU

(cca od 1:35 min).
@janaste čč narovno netěsní kolem nožiček, takže kakání velmi často proteče až na svrchní kalhotky. Když skládáš čč na novosklad, který kolem nožiček těsní, stává se to minimálně.

bamboolik
8. lis 2012

Ehm a jeste cena, ty Thirties Duowrap prodam za 150Kc 🙂

betysek
8. lis 2012

@lenka5731 @luciesofi Jo, taky máme ručníky Veba. Jsou srovnatelné s těmi Frotex, ale myslím, že cenově jsou ty Veba o třídu výš. ..

luciesofi
8. lis 2012

@janinek @dandelion Holky, tak co u Vás? Dneska ráno jsem volala doktorce - naše má dovolenou, tak mi radila nějaká mladá, po hlase sympatická, co ji zastupuje. Popsala jsem jí to.. Schválila mi Imazol (1-2x denně), hodně větrat (prakticky ji mít každou možnou chvíli bez plínky) a večer namazat Bepanthenem a navrch Imazol (samotný prý příliš vysušuje). Pokud by se to nelepšilo, mám dorazit.. Prý se to dá ještě léčit Pevarylem (údajně je lepší než Imazol - nevysušuje) a nebo genciánkou... Na látkové plínky mi řekla, že je jedno, jestli jí dám látkové nebo jednorázovky, že plíseň vzniká v obojím...je to prý na podzimn celkem časté - víc vrstev oblečení, přechody z tepla do zimy atp.
Tak sem zvědavá...už mě to neba...nemám z těch plínek teď vůbec radost...

martinka.pida
8. lis 2012

@bamboolik Prý deset plínek denně. Za tak málo jsem jich byla ze začátku ráda 😀.
@janaste Minimálně 10 ks čč se ti neztratí, ideálně 20ks. Novosklad se naučíš rychle, já jsem hrozně levá, ale i tak jsem ho za pár dní v praxi zvládla a už mi to netrvá půl hodiny 🙂. Když potřebuješ přebalit na chvilku, tak je zase škoda dávat kalhotovku. Nebo když přebalíš a za dvě minuty se ti mimi po...🙂. Takhle jsem přebalovala třeba třikrát do hodiny 😀. Kalhotovky dávám zatím jen, když vim, že bude dýl spát v kočárku nebo když jedeme pryč a AIO mám zrovna v koši.

martinka.pida
8. lis 2012

@helulela @pethula jenom poznámka k tomu předskládání novoskladu. Já dopředu už neskládám. Ze sušáku to složim jakoby na rovno a ještě na půl a až před přebalením skládám. Předskládané se mi špatně skladovaly pod přebalovákem 🙂.

bamboolik
8. lis 2012

@martinka.pida jsem nechtěla pisatelku vyděsit, že i 15 není žádný problém 😀

martinka.pida
8. lis 2012

@bamboolik Lepší vědět do čeho jde 😀.

janinek
8. lis 2012

@luciesofi No u nas tak nejak stejne. Ja ji to prave mazu necim na promasteni pres den a ranoa na noc ten Clotrimazol. O tom na P jsme uz take nekde slysela tady, no dej vedet, jestli poridis. A souhlas, neba me to. Hlavne ted davam latku pres den a nemam z ni radost vubec :( Vetrat se snazim, ale chodime ven, take pres den spi (dikybohu konecne), no takze byva nahata tak pul hodky3-5x denne.

@janaste Jan novosklad nepouzivala, mela jsme hodne kalhotkovek, ale predtim jsem se ho naucila, trvalo mi sice pochopit ten jedne krok, ale pak uz to slo lehce. Takze se toho neboj. A take jsem tu hlasila, jak ja novosklad ne, ze jsem desne drevo. A ono se prave nedky hodi dat cc jen, kdyz vis, ze to je na chvilku. Ja ted davam na rovno uz, protoz emi vetsinou kaka mimo plinu.

helulela
8. lis 2012

Už i do našeho malého města dorazila osvěta, 22.11. se v MC koná přednáška o látkových plenách 😀 Budu to tam muset jít okouknout, třeba se konečně seznámím s nějakou živou látkařkou.

janinek
8. lis 2012

@helulela Ziva latkarka 😀 😀 😀

zlatelevizeedna
8. lis 2012

@briuska ahoj, na zcela jinem diskuznim foru🙂 jsem zachytila informaci, ze pani Taborsky (http://www.fashionmartina.cz/cs/) porada kurzy pleteni. Nevim, jestli i pro zacatecniky nebo pouze chutovky pro pokrocile, ale muzes ji zkusit napsat mail/zavolat 😉.

katyxq
8. lis 2012

@helulela Prý živá látkařka 😀, ale tak nějaké tam mít musíte, jinak by se v Pardubicích těžko uživil obchůdek Biomiminka (mé občasné nákupy, když jsme na návštěvě u mojí mamky ve všední den, je asi nevytrhnou 😀).

pethula
9. lis 2012

holky mam ještě jeden dotaz ? mam plenky anavy a jsou na to potřeba svrchňáky musí být od stejné značky a nebo na ně budu moc použít svrchňáky od Haipa-daipa? blbá otázka co ? 🙂

briuska
9. lis 2012

@zlatelevizeedna zlatíčko, díky moc, zkusím tam napsat 🙂 😉

martinka.pida
9. lis 2012

@pethula Klidně HD svrchňáky 🙂. Ty zrovna mám, na kalhotovky a na novosklad jsou dobrý. Na plenky na rovno neé

martinka.pida
9. lis 2012

@helulela Živá látkařka, dobrý 😀. Takovou bych v mém v okolí chtěla poznat. Tady nikdo takovej snad není ☹. U dr na mě občas někdo koukne, ale nikdo nekomentuje nebo se zeptá, co to je 😀

pethula
9. lis 2012

@martinka.pida děkuji 🙂 vyzkoušíme a uvidíme 🙂 jinak sem opravdu začátečník novosklad vím co to je ale plenky na rovno ? to jako že čč složíš jen do obdélníku ? 🙂 omlouvám se 🙂

martinka.pida
9. lis 2012

@pethula Přesně tak, složíš do obdélníku 🙂.
Já byla ještě nedávno taky začátečník a taky jsem začínala látkovat až u druhého mimi 😉: Ještě nedávno jsem sem chodila s podobnýma otázkama 🙂. Měla jsem dost dlouho zmatek v tom, co je vkládačka, separačka,kalhotovka apod 😀. V praxi se pak zajedeš za pár dní a půjde ti automaticky 🙂. Přemýšlet budeš akorát o tom, jestli dát kalhotky s autíčkama nebo ty s bagrama 😀

pethula
9. lis 2012

@martinka.pida super moc děkuji si hodná 🙂 no já chtěla látkovat u první ale uvědomila sem si to až na půl roce a každej mi to rozmlouval at se na to už vyprdnu že to už nemá cenu a pokud druhé neplanujem že to je opravdu zbytečný a drahý..no druhé opravdu v plánu nebylo ale příroda za nás rozhodla jinak a to už od začátku těhu sem věděla že chci látkovat ale jak se blíží termín porodu tak tápu čím dál víc :( a každej mi to opět pomalu rozmlouvá že když bylo prví v jednorázovkách tak at druhý nechám taky atd ale ne prostě ty látkovky chci skusit 🙂 už se na to moooc těším 🙂 ted mam doma zatim jen na novoše ale jakmile mi přijde první jednovelikostní tak ji navlíknu na dceru a vyzkoušit (bude nadšená už je od 2 let bez plín ) 🙂)

bamboolik
9. lis 2012

@pethula tak to je dobré, že ti dcera bude stát modelem, já když mám přemluvit toho mojeho tříleťáka tak jedině za úplatu, jinak si plínku na sebe nevezme ani omylem 😀

terezka312
9. lis 2012

@ivuska.h Můžu mít dotaz mimo plíny? Jsou v plánu nějaké nové designy slipových vložek a tašitiček na vložky? E-shop je v tomhle směru dost probraný a ani jiné obchody na tom nejsou líp. Děkuju

pethula
9. lis 2012

@bamboolik no já doufám že mi bude stát modelem..no i když sem chtěla obléknout do tý novorozenecký její panenku tak byl ohen na střeše..ale až dorazí velší tak hodl pokud nepujde po dobrém tak za uplatek vyzkouším 🙂)

mmiirrkkaa
9. lis 2012

@ivuska.h budou prosim vyhledove zase cerne slipovky?

bamboolik
9. lis 2012

@pethula ty naše děti jsou fakt ale chudinky 😀 jo holt těžký život starších sourozenců..

ivuska.h
9. lis 2012

@terezka312 Píšu SZ, tady nesmím odpovědět, neb nemám PRO účet.