Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ptjj
3. črc 2012

@lenka5731 no to my taky ne, skoro všechno z druhé ruky 🙂, to budou asi spíš dvanáctiny, ne?

ptjj
3. črc 2012

@lenka5731 mně to právě už párkrát v novoskladu separačka nepobrala, tak se trochu bojím, ale možná to vyzkouším, když říkáš, že to funguje 🙂

ptjj
3. črc 2012

@lenka5731 a separačky používáš irmu nebo ty celulózové/viskózové? já dávám irmu a občas to prostě nechytne

lenka5731
3. črc 2012

@ptjj dávám tyhle popolini http://www.branakdetem.cz/separacni-pleny-celul..., na délku je trochu založím, ale na šířku nechávám jak jsou.

ptjj
3. črc 2012

@lenka5731 ok, zkusím to schválně s tou irmou a pak případně s touhle (mám jich pár doma) a uvidíme............snad napíše ještě někdo nějaké zkušenosti......díky 😉

rebelie
3. črc 2012

@ptjj Mně teda ty Báškovy nálože přišly dost slušný, ale třeba mohou být i větší, kdo ví... separačky používáš? S tím praním - ze začátku jsem poctivě prala na 60, jenže se mi doma hromadily bílý oblečky, který než vydaly na pračku, tak z nich malej vyrostl, takže jsem prostě začala prát na 40, často i na zkrácenej program a jen sem tam (ne víckrát než 2x do měsíce) to vyperu na 60...

rebelie
3. črc 2012

@ptjj A třeba se vám podaří vychytat BKM, takže pokaděných plen bude méně a méně...

madlisek
3. črc 2012

@janakkk souhlasím, kdyby to tak nebylo, tak by celá naše generace ještě ležela na zádech 🙂 Myslela jsem to tak, že nevidím řešení toho problému s pohyblivostí ve výměně látkovky za jednorázovku, ale v nechávání dítěte bez plínky 🙂

janakkk
3. črc 2012

@rebelie no jo,jenže ze strany tchyně šlo bohužel o naprosté nepochopení principu 😀 😀

@bamboolik no vidíš, holt ani ta váha není směrodatná, každej to má jinak 😉 😉
@mahafi mě na čč naovno nejlíp sedí anavy flísáky , vlňáky Loveybums, z Pulek swaddlebees Capri , ale to už není uplně ono 🙂

@ptjj gratuluju k miminku, na větší balík si zvykneš, ale já teda vystačila s 1 čč na novosklad asi 2 měsíce
@jara souhlasím, počáteční investice byla taky tak těch 5-6000, teď už je to víc, ale zase mám toho dost, co se chystám podat, budto se mi neosvědčilo nebo už je to malé

a pokud jde o kritiku okolí, tak já teda jsem se prakticky s žádnou nesetkala, v rodině mě všichni pochválili, z kamarádek tak polovina má látkovky taky, BKM naprosto běžná a šátek úplně normální...nevím, možná tady v Brně je to nějak víc rozšířený, ale rozhodně se na mě nikdy nikdo nedíval divně, nekomentoval, nepřipadala jsem si, že vyčnívám nebo se nějak liším, naopak mám pocit, že látkový plínky a šátek se stává módním trendem....jedinej, kdo měl poznámky byl pediatr, kterej utrousil "to jsem zvědav, jak dlouho vám to vydrží" 😀

janakkk
3. črc 2012

@ptjj já teda čč prala na 95, teprve když jsem najela i na bambusový věci, tak jsem prala podle toho, kolik toho bylo....rozhodila jsem to na 2 kopičky - jedna 60, druha 95 a pokud toho bylo malo, tak jsem je sesypala a prala na 60 a tak to dělam doted. Vím, že dneska už vyvařování moc nefrčí, ale já to mám radši a čas od času si je vyvařím, i když nenaplním pračku.skladovala jsem většinou dohormady, protože stejně do těch 2 měsíců nebyla žádná nepokakaná plínka ani jedna.

janakkk
3. črc 2012

@ptjj jo, a ještě....cokoliv peru s čč dohromady je posetý bílýma chlupama a kuličkama.....takže tmavší věci s plínkama prát nedoporučuju 😉

dandelion
3. črc 2012

@ptjj gratulace obrovská!! 🙂)

janistr
3. črc 2012

@mahafi podobně probíhají pokusy o BKM u nás. Obvykle se vyčůrá na přebalováku, ještě častěji na hrací dece a 100% při pasení koníků :D. Takže denně zneškodníme minimálně 3 přebalovací podložky 🙂. Teď už to začíná dělat i s kakáním, takže radost převeliká :D.

ani84
3. črc 2012

@mahafi Mně na čč narovno vyhovují PULky GroVia, chvilku mi teda trvá zapnout na zdrhajícím dítěti patentky, ale pak už mu to pěkně drží 🙂

helulela
3. črc 2012

@ptjj přidávám se ke gratulantům 🙂
Taky se mi stávalo, že vaječina prosákla skrz novosklad až na svrchňáky, hlavně přes ty trojúhelníkové cípy, kde jsou jen dvě vrstvy. Separačky Popolini by možná fungovaly líp než Irma - po té to hodně sklouzne, Popolini přece jen rychleji sají.
K praní - z praní pokakaných na 40 st. bych osobně měla špatný pocit, u počůraných by to šlo spíš. Já prala plíny na 60 st. Když jsem jich měla málo, dala jsem nejdřív máchání a pak přihodila třeba ručníky, jak už tu někdo psal. Teď třeba přidávám jen počůrané plíny nebo svrchňáky a kapsovky k normálnímu prádlu na 40 st. Dětské oblečení jsem na 60 st. prala jen výjimečně - hodně zamatlaný bodýčka a tak.

helulela
3. črc 2012

@ani84 @mahafi souhlas, GroVia jsou na plíny narovno super. Ještě doporučuju své oblíbence ABC wrap od SWB - na plíny narovno nikde neplandají, jsou dostatečně vysoké a sedí i na kalhotovky.

ani84
3. črc 2012

@janakkk U nás si doktor látkovek ani nevšiml, tak mi ještě nic neřekl 🙂 Vždycky u vybalování a zabalování byla sestřička a ta mi vytrvale říká "teď mu už můžete nandat tu pemprsku" apod., i když vidí jak ho balím do čč a PULek 😅

petkula
3. črc 2012

@betelgeuzz , @rebelie , @janakkk
ještě k těm vlňákům. Dáváte do nich i plenu narovno? Chtěla bych dát bambusovou vícevrstvou Anavu ale to mi tam asi nebude držet, že? Nebo se do nich dává jen kalhotkový sklad? Nemám totiž tu snapi sponu, nějak se mi ji nechce pořizovat. Malý je totiž při přebalování dost divoký a já bych tam ještě s tou sponou do toho asi dost bojovala 🙂

janakkk
3. črc 2012

@ani84 my jsme to řešili, když byl u nás na návštěvě hned po porodnici, ale jo, sestřička je vtipná, jak vytrvale říká zapněte pemprsku :D jen jednou si všimla, ža má něco jinýho, tak prý , že už o těch bambusových taky slyšela 😉 ale je fakt, že doktor si toho nevšímá, do čeho ho balím, i kyž to musí vidět, podle mě 🙂

@petkula dávám i narovno....do natahovacích to jde trochu hůř, ale do zapínacích uplně v pohodě 😉

jara
3. črc 2012

@ivuska.h aha, děkuju za info. Asi tedy kouknu po jiných...
@rebelie děkuju..si piš, že se také bavím při reakcích...a nejlepší je takovej ten všeznalej úsměv, který říká něco na způsob: "Mch, co TY o tom můžeš vědět, když ještě žádný dítě nemáš! Ještě uvidíme, jak dlouho vydržíš! No, na dlouho to nevidím. Tipuju tak měsíc a pak ještě ráda přestoupíš na jednorázovky.."

reruna
3. črc 2012

@ptjj ahoj, gratuluju 🙂 k praní - já prala plenky na 60, kdysi tu byl článek, že to je dostatečná teplota na zničení bakterií a zbytek se zničí při sušení, na 40 se dá taky prát, fleky se jakžtakž vyperou, ale kvůli těm bakteriím jsem plenky prala na 60, občas na 90, jako desinfekci jsem dávala ocet - i místo aviváže. Prala jsem plenky dohromady a když jsme neměla naplněnou plenku, tak jsem tam přidávala ručníky, utěrky, různé další méně choulostivé prádlo, ale většinou jsem měla pračku plnou po těch 2-3 dnech

jara
3. črc 2012

@janakkk opravdu máš v okolí spíše látkařky?? To mě překvapuje...já neznám nikoho, kdo je používal!...ale mě to naopak motivuje ještě víc k tomu, abych je používala...nezapadnout bezmyšlenkovitě do davu jen kvůli tomu, že to tak dělá každý v okolí...já chci dělat přesný OPAK! 🙂
Přesně, jak jsem psala výše, že se bavím u reakcích typu všeznalého úsměvu, který říká něco na způsob: "Mch, co TY o tom můžeš vědět, když ještě žádný dítě nemáš! Ještě uvidíme, jak dlouho vydržíš! No, na dlouho to nevidím. Tipuju tak měsíc a pak ještě ráda přestoupíš na jednorázovky.."

petkula
3. črc 2012

@janakkk no, já mám právě natahovací. No nic, musím to vyzkoušet 🙂

ptjj
3. črc 2012

@rebelie jako separačku používám irmu, jinak zatím nic
@helulela mně to právě prosakuje přes tu nejtlustší část, což mi připadá divné........možná to může být ale i tím, že jsou ty čč nové???

ivuska.h
3. črc 2012

@maja.xx Na 100 procent ti to nezaručím, ale ale střih i potisky pro to svědčí, stačí si projít nabídku na ebay a na Alibabě.

ivuska.h
3. črc 2012

@bamboolik Vítej ve světě rozporuplných zkušeností 😀 Mám s tím bohaté zkušenosti. Hlavní je, aby to většině sedělo dobře, vždycky se najde někdo, komu to sedět nebude.

helulela
3. črc 2012

@ptjj to bude nejspíš taky normální 😉 já dávala hlavně s vkládačkou, takže tohle se mi nestávalo

mahafi
3. črc 2012

Moc díky všem za rady na svrchňáčky 🙂 (nebudu to vpisovat, stejně bych na někoho zapomněla), lovey bums jsou na to fakt super 🙂, flísáky teď šly k ledu, protože Madlina nejoblíbenější činnost je padat na zadek z vejšky, tudíž nepoužitelný ☹, já to snad nějak vychytám nebo se naučím skládat na draka 🙂. Jde mi jen o ten tábor, protože jinak už asi budu dávat spíš kalhotovky, zabalit jí do něčeho je teď hodně boj.. Takže se mi moc nechce investovat do nových pulek, protože už většinou dávám vlňáčky (/nebo ve vedrech nic a užívám si anavový potisky 😵

betelgeuzz
3. črc 2012

@petkula natahovací používám na kalhotovku na noc a na čč narovno mám zapínací.

bamboolik
3. črc 2012

@ivuska.h teď jen doufat, že moji testeři jsou průměr a ne ta výjimka 😀