Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
26. črc 2012

Dorazilo Beco.. a jako joo dobrý.. ale šátek je šátek.. :D 🙂 myslím že ho užiju až budu moct dávat malou na záda.. 🙂

janakkk
26. črc 2012

@andelka když se řeší ty kalhoty, tys říkala, že máš rostoucí Farmers? a je potřeba nechávat je rozšiřovat? Malej nosí běžně 80-86 velikost, tak jsem si říkala,když mu vezmu 86 rostoucí, který vydrží 2 velikosti, tak už snad bude bez plínek a nebude to potřeba....co myslíš? 😉

janistr
26. črc 2012

@lenka5731 Je pravda, že já nesnáším nakupování celkově (tedy i oblečení na sebe 🙂. Mám totiž problém s tím, že přesně vím, co chci a oni to nikdy nikde nemají :D.

madlisek
26. črc 2012

Holky, máte zkušenosti s Charlie Banana?

lenka5731
26. črc 2012

@madlisek zkušenost zatím ne, ale mám ji nevypranou v šuplíku. má ji i dandelion a ta ji už zkoušela..

madlisek
26. črc 2012

@lenka5731 Děkuju, ale budu si muset nechat zajít chuť - jsou v akci na jedněch amerických stránkách a mají napočítané tak drahé poštovné, že se to vůbec nevyplatí 😒

dandelion
26. črc 2012

@madlisek mám tu motýlkovou v Sku.. 🙂 a je výborná.. jádra hodně sají 🙂 ;) Jestli bude holčička, tak ráda potom prodám ;) ;) ;)

dandelion
26. črc 2012

@janistr tak to máme dost podobně.. já na sebe nemůžu nikdy nic sehnat.. tuhle jsem sháněla polobotky, protože se mi moje Bamy rozpadly.. měla jsem je 4 a půl roku.. :/ a nikde nic ucházejícího... :/ a nemluvím o oblečení :D

andelka
26. črc 2012

@janakkk nene, já ne, já Farmers nemám nic 😅 🙂

mahafi
26. črc 2012

@petkula my máme taky ty manšestráky a jsou super, měkký, mám je ráda 🙂..
jestli jsou klučičí nebo holčičí jsem neřešila, dám jí k tomu holčičí bodýčko nebo tríčo a je to.. 🙂
navíc jsem tam kdysi vychytala nějakou akci, kdy je měli za 100 a ještě každý třetí kus oblečení byl zadara.. no koupila jsem je hned ve dvou velikostech 😀.

mahafi
26. črc 2012

@janakkk já mám od farmers ale jen tepláčky (naše oblíbený jsou do paspule, ale mám i normální, do nápletu i bez nápletu. Ty do paspule má teď 80, ale v pohodě jí jsou i 68, jen je teď nosí jako 3/4 (ale dají se natáhnout i na normální dýlku).. vydrží fakt hodně velikostí mi přijde 🙂.. a máme nerozšířený..

janakkk
26. črc 2012

@andelka
@mahafi díky holky, asi jsem to nějak popletla 😉

madlisek
26. črc 2012

@dandelion super, holčičku mám objednanou, tak s tím budu počítat 🙂

mahafi
26. črc 2012

@dandelion taky jsme pořídili beco.. a mám z toho stejné pociity jako ty.. dobrý, ale šátek je šátek.. jenže mi ten můj už nevyhovuje (mám polopružný MaM a M. se v něm moc houpe, potřebovala bych pevnej, ale nejsem sto si nějak vybrat.. máte s nějakým dobré zkušenosti? je jich tolik a já se v tom ztrácím ☹

madlisek
26. črc 2012

@mahafi my máme Zaru a Girasol a oba miluju 🙂 Zrovna ta Zara nebo Indio od Didymosu se doporučují jako univerzální šátky a v bazaru na Nošení dětí je nějaký každou chvíli 🙂 Jako nosítko máme Manducu a nosíme v ní rádi oba, mám pocit, že teď v létě to tam po stranách luftuje lépe než v šátku.

dandelion
26. črc 2012

@madlisek takže jí chceš zamluvit? :D 🙂)

dandelion
26. črc 2012

@mahafi my máme Šanami, ten Exklusiv 🙂) a je docela teplej.. :/ asi budu na příští rok kupovat novej.. ale zase je úžasný jak je měkkoučkej 🙂 jako mám ho moc ráda, ale na tyhle horka je moc teplej.. Já mám všeobecně ráda český výrobce a cena taky úžasná... 🙂

lenka5731
26. črc 2012

@dandelion tak to máš něco jinýho než já... já mám tuhle, onesize http://www.charliebanana.com/Baby-Pink--One-Siz...

lenka5731
26. črc 2012

@dandelion nevím, jak to má ta tvoje, ale oproti jiným kapsovkám se mi líbí, že tahle má uzavřenou tu kapsu a má jí vepředu, takže tam nezalízaj hovňousi... ale to je jen teorie, v praxi nevim, i na to nejmenší zmenšení mi přijde tak od 5 kg?? chci co nejvíc užít ty novorozenecké, co máme, takže tahle čeká v šuplíku. taky se mi líbí, že má vkládačky s cedulkou s názvem značky, takže netápu jako u ostatních, kam to patří.. 🙂 vnitřek to má flísový jako anavy easy 2012

ta tvoje má moc hezký vzor, já mám světle růžovou

petkula
26. črc 2012

holky, když už jste se tu bavily o oblečení, kde nebo jakou značku kupujete chlapecké trenýrky? Všude mají jen boxerky a syn se v tom necítí dobře. Nedávno jsem koupila v Globusu značku Molvy - ty mi přijdou docela dobré, mají volný střih ale měli jen velikost 104, potřebujeme už tak 110 ale nikde nejdou sehnat. Neznáte nějaké jiné značky?

lenka5731
26. črc 2012

ehm, tak teď jsem si teprve všimla, že to má mezi nožkama po stranách uvnitř stahovací gumičky na knoflík s označením S, M, L, takže kdybych to stála, mohla by jí malá mít asi hned... jdu ji hodit k plínám do koše a vyzkoušíme. 🙂 vypadá to zajímavě vymyšlený, vůbec by to nemělo založení na břiše pro malý děti 🙂

lenka5731
26. črc 2012

😝 tak po zmenšení gumiček je to malé skoro jak novorozenecká anavy, mohli jsme jí teda už měsíc používat.... no nic... ještě že jsem se na to šla podívat. 😝 konec samomluvy 😝 😅

cervena_vila
26. črc 2012

@mahafi já nosím v Néobulle, to jsou taky univerzální šátky, ale nevím, jak jsou dostupné v Čechách. Jsou měkké hned, nemusí se zanosit a svoji 14kg princeznu jsem v tom před pár týdny nosila, když byla nemocná. Usnula v něm jako miminko 😵
(mám ho ve fotoblogu vyfocený)

rebelie
26. črc 2012

@madlisek Když se uváže dvojitý kříž, luftuje to po stranách podobně jako Manduca...
@mahafi Máme Didymos Indio petrolej a Hoppediz La Paz - oba jsou skvělé, ale momentálně vítězí ten Hoppediz - je příjemný, měkký a zároveň působí nezničitelně (u India mám přeci jen pocit, že se může zatrhnout)... a taky jsem ho pořídila za slušnou cenu. Mimchodem vůbec nedoporučuju kupovat nový šátek, z druhé ruky je mnohel lepší (příjemný, zanošený) a přitom levnější... Mám třeba zkušenost s novou Zarou a tu bych fakt na miminko nechtěla (myslím novou, nezanošenou).
@dandelion Ta plínka vypadá suprově... a o výběru oblečení na sebe mi raděj nemluv, boty ještě ujdou, ale hadry fakt neseženu.

dandelion
27. črc 2012

@rebelie myslíš že už můžu zkusit dvojitý kříž? malá ještě tu hlavičku moc jistě nedrží.. Já v době, kdy sháněla šátek, tak jsem nikde nemohla najít použitý a přes 5m.. :/ tak mám Šanami 5,3m a super.. 🙂 a je i krásně poddajnej a měkkej 🙂 Plínka je super.. je hodně savá 🙂 ty jádra jsou fajn, rychle schnou 🙂 ale svou blbostí jsem koupila vel. S... takže bude brzy malá... :/ Ale jak jsem teď přičuchla k Anavy.. to je prostě super 🙂)) a kde kupuješ boty? a i oblečení? Já to většinou nakonec vzdám a mířím do FF v Tescu :(

madlisek
27. črc 2012

@rebelie dvojitý kříž si dovedu představit jen do určitého věku, ve chvíli, kdy se dítě hodně hýbe a vyžaduje volná ramínka (jako to naše), tak by mi tam prostřední pruh chyběl 😉

madlisek
27. črc 2012

@dandelion jo 🙂 Ale ráda bych měla možnost couvnout, kdyby to ta holčička nebyla 😀

dandelion
27. črc 2012

@madlisek tak to je jasný :D 🙂)

mahafi
27. črc 2012

@dandelion @rebelie @madlisek @cervena_vila holky díky za tipy na šátek 🙂, něco bazárkovýho teda pohledám 🙂. Myslela jsem, že už to teda dáme bez šátku, ale asi neee 🙂.

@rebelie já mám tžeda problém sehnat i boty, v mé super velikosti 😀 (42), takže já nesnáším i shánění bot.. nejen hadrů (to vždycky propadnu depresi, nevím, proč dělají ve všech kabinkách tak debilní zrcadla 😀).

rebelie
27. črc 2012

@mahafi 42ky mám taky a pořád se mi líp shánějí boty než oblečení... ale pravda, nesháním žádné elegantní, chodím v outdoorových keckách...
@madlisek To je zajímavé, já to vnímám přesně naopak - když se malej začal hýbat, pořád se mi z toho středního pruhu vyvlíkal... dvojitej kříž ho chytl lépe...
@dandelion Možná bych s tím dvojitým křížem ještě chvíli počkala... na druhou stranu i u něj můžeš mimču přetáhnout přes hlavu jeden pruh, a pak drží skvěle... Nebo zkusit kolíbku ve dvojitým kříži... Boty kupuju, kdekoliv - když zrovna na něco natrefím (z těch městských, elegantních miluju značku Marc, ale jsou dost drahé)... A oblečení raději moc nenakupuju, velkou spotřebu mám akorát u kalhot (strašně rychle je prodřu) a pro ty chodím obvykle do Marks and Spencer, protože tam na sebe něco najdu skoro vždy a tudíž odpadá trapné cpaní se do něčeho,co mi stejnak není... ale kupuju si tam ty nejobyčejnější džíny (kalhoty za 1600Kč pro mě fakt nemaj smysl, odrovnám je za čtvrt roku).