Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

poup
1. dub 2012

@rebelie IB nebo BBH mají tu vnější vrstvu takovou jemnou, plyšovou 🙂 Byly jsme z toho tenkrát hotové...žádné kalhotky nahoru, AIO a k tomu žádná PUL vrstva, ale "mešavý" vršek...ani nevím, kdo to tenkrát vymyslel, ale konala se velká objednávka z Austrálie, protože tady nebyly tyhle BBH k mání....pak ta radost všech, že to dorazilo v pořádku....opravdu mi to přijde tak strašně dávno...Ale byly to jedny z našich TOP plenek a k nezaplacení... 🙂

silente
1. dub 2012

Tak teď jsem se úplně zasnila .... jj, megaobejdnávka z Austrálie a ta radost, když přišly ... jsem si pak s @evinka jela pro plenku ke Gedren do Prahy 😀 A ten letáček .... to už snad ani není pravda 😅 Šmarjá, to už jsem asi látková důchodkyně 😅 😀

silente
1. dub 2012

A pěkné video na neděli, aneb látkovat se dá vždy a všude 😀
http://www.rouming.cz/roumingVideo.php?id=23616

poup
1. dub 2012

Takže pleny jsou vloženy všechny. Kdo by měl zájem, můžete se kouknout na http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=269280 . Prodávám také vlňáčky Loveybums 2ks 😉 a jedny Loveybums AIO vlňáky...

rebelie
1. dub 2012

@poup @silente To musely bejt krásný časy - začátky moderního látkování v Čechách...Je legrace, jak se to "mešavý", "mešavka" apod. ujalo a přežívá dodnes... Prozraďte ještě něco o akci letáček a taky kdy to vlastně bylo - jsem zvědavá... Dneska už je látkování normální, možná dokonce i moderní (i když jak vidno z této diskuse, i tak si to člověk musí občas obhajovat a je vystaven nedůvěře okolí), ale tehdy (zdá se) se kolem toho uvtořila opravdu jakási "komunita"...

poup
1. dub 2012

@rebelie jj, byli jsme komunita 🙂 a v této diskuzi to jelo jako po másle...koukaly jsme po plenkách v zahraničí, byly hotové z každé novinky...Letáček byl stvořen tak nějak všemi jsou na něm fotky našich dětí a nejvíce práce odvedla lusinta z brány 😉 Letáček byl na propagaci plen a určen jak pro veřejnost, tak pro lékaře...samy jsme si ho mohly vytisknout a posílat dále...to je nostalgie....JJ, dívali se na mě všichni jako na mimozemšťana, že látkuju a je ještě pořád mnoho lidí, kteří vůbec neví, že látkování nejsou jenom čtvercovky

poup
1. dub 2012

@rebelie http://www.branakdetem.cz/clanek/letaky-ke-staz... tady je ten leták 😉 a ten malý prďolík úplně dole v růžovém je naše Market 😵

boudova
1. dub 2012

@poup tak ten letáček je genuální, to za něj děkuju, na něm jsem pochopila, jak se vlastně látkuje 🙂

poup
1. dub 2012

@boudova jj, chtěli jsme, aby bylo právě něco takového pro začínající látkařky, pro lékaře apod...a já jsem právem hrdá, že je na něm moje dcera 😉

andelka
1. dub 2012

Tak hlásím, že začínám látkovat i mladšího...novosklad s vkládačkou a separačkou Irma, Imse vimse organic vel. NB 🙂

zuzu_elen_richard
1. dub 2012

Tak já v noci přebaluji jen když se razantně pose...ee 😀 většinou to dělá v půlce kojen tak se to dozvím včas.. jinak má celou noc, mám na noc 3x na třetiny bambus kiko froté nato irmu, a dávám buď do baby lucy, ale z těch vyrůstáme, takže teď aktuálně grovia obal, a sweetmonkey obal, ale v podstatě jakýkoli obal co vám pasuje na vaše dítko... jinak malý se neopruzuje, takže ani nemažeme, nám to tak více vyhovuje, dupku po kakání umýváme v umyvadle.. moje první dcera taky byla nemazací dupka - tehdy na hugiees... taky vesměs vydržela celou noc, pokud nevyteklo sraní na záda jak se u jednorázovek stávalo, teď se mi to zatím nestalo, ale je pravda, že malý má tak hubené nožky, že většiou dost možná moc utahuju takže na zádech má mírné otlačeniny těch gumiček 😒 hlt výrobci nedomýšlí hubené nožky ☹ ....... no aj epravda že když máte doma 6týdenné a a 3 a půl leté tak prostě přes den spát nesmíte, neboť buď neusnete nebo usnete a dům lehne popelem!!!! Takže každý spánek v noci jediná šance jak nebýt ráno nepříčetná a vydržet to s nimi zase do večera, a pak zase do rána, a zase do večera atd.... 🙄 😀

joohana
1. dub 2012

@rebelie "mešavý" jsou minky plíny, takový ty chlupatý- BBH Magic, Itti Bitti...
@zlatouch Ročňátku blahopřejem a vše nejlepší do dalších let! Ta naše je strašně líná, pořád se jen plazí (skoro v roce!), udělala i radost že se před pár dny konečně posadila. Hezky nám tu vytírá, je tady kamenná podlaha a denně sem navane lopatka písku z ulice.

zabinka88
1. dub 2012

Ahojte. Potřebuju poradit. Malá má 4měsíce.Teprve nakupuju látkovou výbavu a vůbec nevím co je dobré a co se osvědčilo a pročítat celou diskuzi je nad moje síly. Představu mám asi následující: bambusová buď nějaká AIO nebo kalhotovky, zapínání asi radši na patentky, možná sucháč, ale sponečky nebo šňůrečky nebo co vlastně dalšího existuje nechci. Zatím máme doma popolini bavlněné a pulky popolini vel.M, ale chci něco savějšího.Jo a není žádný chrt, má mišelinkové stehýnka 😉 Děkuji moc za rady.

katyxq
1. dub 2012

@zabinka88 Kalhokovka bambusová Anavy, mají i AIO (Anavy easy). Na kalhotkovky pak PUL svrchňáčky Haipa Daipa nebo flísáčky Anavy.

zabinka88
1. dub 2012

@katyxq JJ.Díky.Jsem se teď dívala k tobě do alba a vidím, že jsi Anavy závislačka 😀 Ale jsou krásné, hned se na ně jdu mrknout do e-shopu 🙂

boudova
1. dub 2012

@zabinka88 Tak ne abys je vykoupila 😀 😀 😀 někteří tu čekají na mateřskou, aby si mohli koupit další kousek do sbírky 😎

katyxq
1. dub 2012

@zabinka88 Závislačka 😀, totální, no jo, holt na látkovkách ušetříme až u dalšího mimča (a stejně se pak neudržím a koupím aspoň pár kousků).

zabinka88
1. dub 2012

@katyxq No já už vybírám taky jedny do začínající sbírky, ale já se musím krotit, protože další už neplánujem 🙂

zabinka88
1. dub 2012

Objednala jsem si ještě na zkoušku ty baba boo aio, tak jsem zvědavá jaké budou. Ale vypadají krásně...prostě nešlo též odolat, jsou takové chlupaťoučké se zvířecíma vzorama(zebra, leopard, dalmatinkové), ty budou sváteční 😀

zabinka88
1. dub 2012

Ještě jsem se dívala po Ellas House Bum hugger v akci. Jsou dobré?

silente
1. dub 2012

@rebelie - bylo to parádní a takové "adrenalinové", všechny hrozně nadšené, ze všeho hotové 😀 Snažila jsem se najít starou diskuzi (dříve se po dosažení myslím 10000 příspěvků musela totiž diskuze uzavřít a začít nová, proto je toto téma již III.), ale bohužel, asi při upgradu MK byla smazána 😢 Ale jestli se chceš pobavit, mrkni třeba na 1.stranu této diskuze 🙂

rebelie
1. dub 2012

@silente To je velká škoda, že ta stará diskuse nezůstala zachována - třeba pro historiky, coby původní pramen, že 😀... Za dalších pár let si vás budou zvát jako pamětnice návratu látkových plen do Čech a vy budete vzpomínat, jak jste "byly u toho"... ááááách (muselo to být fakt pěkný - bez ironie)

rebelie
1. dub 2012

@zabinka88 Místo AIO pořiď spíš nějaký kapsovky (klasika jsou BumGenius, ale určitě existujou i nějaký jiný, dobrý) - když si je připravíš, tak fungujou úplně stejně jako AIO, ne-li líp a můžeš je vycpat čímkoliv, co má po ruce... Těch jen pár kousků na cesty - 2-4ks bohatě stačí; a pak asi kalhotovky, Anavy jsou opravdu fajn, ale opět existují určitě i jiné dobré, a určitě bych šla do vlňáčků - bude léto a ten PUL se fakt potí... 4 měs dítko za chvíli přestane kadit vaječinu (pokud jí ještě vůbec kadí) a vlňáky líp dejchaj...

zabinka88
1. dub 2012

@rebelie Tak já se tedy přiznám. Snad mne nikdo v tomto tématu neukamenuje 😀 😀 😀 Při prvním jsem používala Pampers a vlastně stále používám a jelikož už má Šíma 2roky a ještě si nikdy neřekl na hrnec, pokud ho tam neposadím tak se něco někdy povede, ale zatím tak max.2 se vyčurá a dál nic. Kamarádka používala látkovky+jednorázovky a jsou už dávno bez plenek.Ten náš filuta totiž je v suchu a tak radši čurá do pampersky. Tak jsem se rozhodla, že Robinka prostě musí být za každou cenu odplenkovaná dřív a půjčila jsem si od kámošky Popolini. Navíc jednorázovky od 2dětí se nám prostě nevejdou do popelnice.Nejsem až tak ekologicky smýšlející a tak na noc dávám malé pampers, protože je v suchu a krásně princezna spinká svých 14hodin, v látkovce prostě nevydrží..co si budeme povídat-je v ní mokro. No a na den, chci prostě nějaký jednoduchý systém co se vyrovná jednorázovkám aby s tím nebylo moc práce,nemuselo se to nijak obzvlášť vycpávat, žehlit a skládat a taky aby látkovečky hezky vypadaly, když už v nich má dupku buclatou jak brouček 😎

marky27
2. dub 2012

holky, malá začíná vyrůstat z novoskladu. Jak jinak vázat čtvercovky? Na draka? Ještě se mi nechce čtverců zbavovat 😒

ptjj
2. dub 2012

@marky27 nevím, jestli dobře poradím, ale na kurzu nám říkali, že po novoskladu už se čtverce můžou skládat normálně narovno, na osminky

ptjj
2. dub 2012

@poup ten letáček je super 🙂

andelka
2. dub 2012

@marky27 záleží jak kaká, čtvercovky narovno to nepochytají, ale na čurání stačí. Mně teda vyrostl starší z novoskladu až v 8měsících 😕 drak byl blbej, tak jsem koupila větší čtvercovky a vesele novoskladujem doteď 😅

letáček je fakt krásnej 😵

silente
2. dub 2012

@marky27 - mně sklad na draka vyhovoval a zůstal nám pak až do odplenění 🙂

mmiirrkkaa
2. dub 2012

@marky27 Já používám čč na draka a spokojenost. Hezky to zachytí řidší stolici 😉