Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katyxq
7. čer 2012

@luciesofi Naší malé by flísáčky Anavy seděly klidně už od narození, ale přišly mi strašně objemné, používat jsme je začli až zhruba ve 3 měsících, to měla kolem 5kg.

luciesofi
7. čer 2012

@katyxq Díky moc...řeším to teď spíš z důvodu financí... Nemůžu koupit vše, co bych chtěla najednou, tak hledám, co hned nevyužiju a s čím bych mohla vydržet až po porodu.. 🙂

helulela
7. čer 2012

@reruna dík🙂 Koukala jsem teď do Šití, tam to dost vře. Ani se nedivím, s tímhle přístupem můžou za chvíli diskuzi zrušit. A už vím, odkud má Jennyska ten dopis, co mi sem moc neseděl...
@luciesofi ahoj, vítám tě 🙂 určitě jdou, ale zadeček je v nich fakt oooobrovský, možná v létě bez dupaček. Jinak tak od 2. - 3. měsíce jsou úplně ok.

helulela
7. čer 2012

@katyxq potvrzeno 🙂

ptjj
7. čer 2012

@luciesofi cau Luci 🙂..........ja mam jedny fleecacky Anavy koupene, ale taky je planuju pouzivat az od pozdejsi doby, pripadaji mi dost velike na novoska

dandelion
7. čer 2012

Tak už jsem si objednala ty růžový kikka 🙂 muhehe 🙂)) těším se na ně jak malá 🙂) a budu mít od @ladida.l svoje první anavky 🙂) těším těším 🙂)

ptjj
7. čer 2012

ja mam jeste jeden dotaz, nakoupila jsem na utirani zadecku Perlan, ze ho budu pouzivat s Medvidkem, ale jsem trochu bezradna, na jak velke kousky je ho nejlepsi nastrihat pro co nejlepsi pouziti........mam prirezy 42x48cm, tak treba 8x20 by mohlo byt ok? (odhaduju to tak podle Anavy latkovych ubrousku, ty maji 10x18) nebo mate odzkousene jine rozmery? diky moc

katyxq
7. čer 2012

@ptjj 8 bude podle mě moc úzký, co 16x21 nebo 14x16?

ptjj
7. čer 2012

@katyxq jo, to me taky napadlo, tak pockam, jestli ma nekdo zkusenost z praxe 🙂

dandelion
7. čer 2012

@ptjj noo další věc co potřebuju taky vyřešit.. 🙂 doma myjem prďku pod vodou, ale na cesty hold beru ubrousky :/

ptjj
7. čer 2012

@dandelion ja mam asi dva baliky vlhcenych ubrousku pro zacatek, nez se s tim prckem szijeme 🙂 ale do budoucna bych rada presla na tohle

dandelion
7. čer 2012

@ptjj já si šetřím na velkou objednávku u anavy :D tak tam asi pak hodím i ubrousky a medvídka.. teď potřebuju já boty :D :D :D :D :D 🙂))

madlisek
7. čer 2012

@luciesofi dcerka začala mít kolem měsíce průjem, a tak jsem najednou musela točit šestery svrchňáky, mezi nimi i ty flísáčky Anavy. Používat určitě šly, těsnily dobře, ale byly na tom pidi miminku strašně obří 🙂 Takže když bylo po problému, zase jsem je schovala a vytáhla jsem je někdy ve čtyřech měsících.

ladida.l
7. čer 2012

@dandelion já jsme si namočila hadřík určený na utírání zadečku a dala si ho do sáčku, na půldenní výlety to stačilo. Pokud bylo třeba přivlhčit, umyvadlo bývá skoro všude - u doktora, v restauraci, v obchodě.

dandelion
7. čer 2012

@ladida.l myslíš jako klas. vlhčenej ubrousek? prostě ho namočit?

ladida.l
7. čer 2012

no já mám na zadek ty anavy ubrousky, tak jsme myslela ty, ale poslouží třeba rozstříhaná stará čtvercovka, prostě nějaký kus hadru...

dandelion
7. čer 2012

@ladida.l když já chci taky ty anavyyy :D :D :D 🙂) ale zkusím si poradit i bez nich.. ;) tak čč je dobrej nápad

ladida.l
7. čer 2012

@dandelion ony na doma poslouží třeba i flísové separačky, pokud má člověk zásobu, jako na čištění zadečku, ale na cesty se to moc nehodí, protože to nenasaje vlhkost a a jsou za chvilku suché.
Fakt to jde i bez ubrousků. Já jsem u Tomáše měla jen jedno balení v porodnici, pak jsme už všude myla pod vodou, kde to šlo a nebo jsme použila ty ubrousky namočené z domova. Ale i doktorky mne nechali umýt Tomovi v umyvadle zadek.

luciesofi
7. čer 2012

@helulela Děkuju za přivítání 🙂 A za radu 🙂
@ptjj Já jsem si právě nedokázala představit tu velikost, když jsem je ještě na vlastní oči neviděla a netušila jsem, že je máš... 🙂 Vlastně jsem ještě žádnou Anavy neviděla na vlastní oči.. 😀 Ale dneska objednávám první! Nechala jsem barvu vybrat Ivana, aby se taky zapojil.. 🙂
@madlisek Wow, šestery? Tolik jich asi ani mít nebudu... 🙂 Kdyby přeci je přišla nějaká takováhle akce, tak přikoupím 🙂 A díky!

marky27
7. čer 2012

@ptjj tak si ty použitý vlhčený ubrousky, co budeš používat ze začátku, vyper a schovej, a pak je můžeš používat s Medvídkem. Jsou hezky jemný a jdou prát pořád dokola 😉 a vlastně i ušetříš, že nemusíš kupovat další hadříky.

madlisek
7. čer 2012

@luciesofi Taky jsem s tím nepočítala, měla jsem obligátní troje, plus ty flísáky na později, další jsem si velice urychleně popůjčovala 😀

luciesofi
7. čer 2012

@madlisek Taky počítám se třemi kousky.. 🙂 Tak aspoň žes měla, kde si půjčit 🙂

zlilly
7. čer 2012

@ladida.l ja sem to dělala taky tak. rozstříhaný starý čč. ale doma je fakt nejlepší vrznout dítě rovnou pod vodovod. vlhčený ubrousky sem nosila tak dlouho, až vyschly 😉

katyxq
7. čer 2012

@dandelion K nám domů vlhčené ubrousky nesmí (a ten zbytek, co tu mám, tak používáme na umývání digestoře a prkýnka na WC 😉).
Mám Anavy ubrousky a ve sprejovací lahvičce vodou naředený umývací olejíček, ale umyvadlo je obvykle v dosahu, k tomu PUL pytel na použité plenky a ubrousky a je to 😉.

ptjj
7. čer 2012

@marky27 no, když já už mám koupený ten Perlan 😀

janinek
7. čer 2012

@katyxq Zes to tu uz jendou s tou digestori psala? 🙂

Ja mam koupene Water Wipes, coz ma byt jen voda a 0,01% nejaka ovocna slozka, a zasoby latkovych. A jeste se tu hodne pouzivaji Jack Reese.

katyxq
7. čer 2012

@janinek Jojo 😉.

janinek
7. čer 2012

@katyxq No me to opet pobavilo 🙂

janinek
7. čer 2012

Jinak ja to Jackson Reece, ty ubrousky, kdyby to nekoho zajimalo, koukam, ze jsem jim je uplne prejmenovala 🙂

reruna
7. čer 2012

@helulela teda na šicí diskuzi nechodím, ale po tom, co se stalo ivusce jsem se tam mrkla a to je teda síla, jestli bude nějaká petice za obnovení jejího nicku, tak se přidám @jennyska @martinjansen to myslíte vážně, že když někdo šije plenky a prodává je na vlastním webu, tak nesmí tady v této diskuzi jako soukromá osoba mít profil a diskutovat a radit nám, jako obyčejná látkující maminka, probírat plenky všech značek, ne jen ty které zrovna ona šije? - ok psali jste, že ivusca porušila pravidla, tak napište konkrétně jak, já o ničem nevím a to tuhle diskuzi sleduju už několik let!!! A to je vážně za jedno porušení pravidel hned okamžitě vyhazov? To by už tu nebyl asi nikdo...