Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
4. pro 2012

@terezka312 no u nás pyžamka nefrčí.. už ale dlouho.. 62 jsem už pyžamka nekupovala.. takže když má shorties tak k nim dám tričko (ponožky nedávám) a to samý s fleesákama.. jen tričko 🙂 malá se mi hodně potí.. :/

terezka312
4. pro 2012

@dandelion ahá, my máme docela v ložnici zimu, takže jedem v overálkách, tak snad půjdou i přes vlňáky, ať už jakýkoliv

ptjj
4. pro 2012

@terezka312 náš Vojta má teď taky tak 7,5 kg a je spíš hubenější, zatím jsem dávala ty nejmenší Disany a ještě mu jsou, dneska chci dát poprvé o číslo větší, ale myslím, že kdybys vzaala ty 86/92, tak budou taky ok a dýl ti vydrží.......tuším, že tohle číslo má i @luciesofi a její Magdička určitě větší není..........jinak do overálku č 68 se zatím vejde i s nima 😉

terezka312
4. pro 2012

@ivuska.h Fakt je, že na noc je vzhled skutečně jedno. No musim to promyslet, plus je, že jsou levnější. ASi zkusim oboje 😀

terezka312
4. pro 2012

@ptjj super, to jsem chtěla slyšet 🙂 díky. nad těma 86/92 jsem právě uvažovala, že ty menší už by na moc dlouho neměl asi.

luciesofi
4. pro 2012

@terezka312 Jj, já mám 86/92 a Magdi teď má cca 7 kg, ale nosila je už dřív 🙂
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/luciesofi/al...

terezka312
4. pro 2012

@luciesofi super, díky, to vypadá dobře, tak tyhle taky vezmu, i ty zelený se mi líběj, ještě zvážím ale i ty shorties BI 😀

luciesofi
4. pro 2012

Holky, jdu si pro radu - chci koupit nějaké tenčí (nejspíš natahovací) vlňáčky - aby je Magdi mohla nosit přes den 🙂 Přemýšlím nad Skapi, Mam shorties, longies? nebo jiné? Díky za tipy 🙂
A ještě jedna OT otázka - chci objednat kapsu na nosítko - asi vezmu tu Deluxe....🙂 Zvládnu ji na sebe nasoukat sama??? A ještě Manymonths měrino capáčky - mám vzít menší velikost nebo rovnou větší? Díky 🙂

janistr
4. pro 2012

@luciesofi Kapsu si určitě zvládneš nahodit sama 🙂. Já mám natahovací svrchňáky jen ježčí Merinostar (teď Skapi) a jsou sice fajn a hezky vypadají, ale vyloženě držáky to nejsou. Pak mám patentkové SWB a s těmi jsem moc spokojená, jen se hůř štelujou na kalhotkovky, protože jsou takové užší mezi nožkama. Longiesky zatím používám jen jako kamaše 🙂. Já budu přikupovat asi Disany, ale ty už máš 🙂.

terezka312
4. pro 2012

@luciesofi kapsu si v pohodě nandáš sama, mám taky deluxe a jsem moc spokojená. Manymonths capáčky mám taky, vzala jsem větší a neni to uplně ono, nedrží na noze a sklouzávají, mám velikost explorer a to už je fakt moc

bamboolik
4. pro 2012

@luciesofi Deluxe určitě sama, taky jsem ji chvíli měla na vyzkoušení. MM capáčky mají jednu velikost do těch 9m, takže pokud máš navíc holku, tak vem určitě ty, mají i trochu rezervu, pro holku tak do roka budou.

dandelion
4. pro 2012

@luciesofi jestli ti nejde úplně o peníze, tak ber shorties, longies 🙂 Jsou skvělý! 🙂 Deluxe je nejlepší 🙂 a capáky vezmi spíš ty menší.. ty velký jsou velký hodně 🙂 a jdou pak docela na dračku, tak podle mě nebude problém je prodat a koupit ty větší 🙂

terezka312
5. pro 2012

@dandelion Jj, nakonec jsem vybrakovala jeden e-shop a nakonec jsem vzala jak disany, tak shorties, k tomu noční anavy a pár dalších "blbostí" 😅 To se zas účet zaradoval, že se vyvětral 🙄

dandelion
5. pro 2012

@terezka312 :D 🙂 no super 🙂

lenka5731
5. pro 2012

@luciesofi my nemáme kvůli neštovicům pořádně ozkoušeno, ale určitě se mi mnohem víc než disany zamlouvají shorties/ longies. Dvoje shorties jsem koupila teď na MK na bazárku, skoro jako nové a za 270 /ks a ještě mi paní zdarma přibalila lahvičku lanolinovací kúry Ulrich, kde je ještě 3/4 obsahu. 🙂 🙂 Takže máme 1x disana, 1x longies a 2x shorties.

didi32
5. pro 2012

Holky, máte zkušenost s Tots Bots bamboozle stretch rainbow jednovelikostní? poraďte mi prosím jaké svrchňáky by se na ně hodily? Uvažuju taky o kalhotkové plence Baby Lucy bamboo M/ L, ale nevím jaké svrchňáky na ni, protože Baby Lucy má svrchňáky 5 velikostí xs-xl. A poslední dotaz, když kupujete používané pleny, vybíráte raději s patentkami nebo zipem- co je trvanlivější? děkuji moc za odpovědi.

bamboolik
5. pro 2012

@didi32 u Babylucy určitě patentky (pokud dělají), protože jejich zip mi odešel asi po 6m občasného užívání. Obecně u používaných patentky, i když jsou značky, které používají opravdu kvalitní suchý zip, ale to už spíš jmenovitě.
Na BL M-L bych klidně vzala L, ale to je záležitost tak pro mimčo fakt starší, cca od 8-10kg podle mě.Osobně bych mezi prvníma plenkama vleikost M-L vůbec nekupovala, než se k ní dostaneš, to bude hromada času a třeba do té doby už budeš vědět, co ti vyhovuje dobře a budeš chtít v té značce pokračovat.

luciesofi
5. pro 2012

Holky, vzala bych tedy ty shorties - jakou mám vzít velikost?: Malé bude 5 měsíců a váží kolem 7 kg... 🙂
@lenka5731 @dandelion

dandelion
5. pro 2012

@luciesofi Mka..

terezka312
5. pro 2012

@luciesofi Já mám třeba longies L na 7 kg dítě a to mi přijde v pohodě, jsou vyšší a delší, ale nevadí to a vydrží dýl. Kamarádka kupovala L na 3 měsíční dítě a taky byla spokojená, má je už rok a prý ještě dlouho mít bude 🙂

luciesofi
5. pro 2012

Tak jsem zase provětrala účet 😅 - flísáky Anavy, PULky Thirsties, 2x kalhotkovka Anavy, návleky, Manymonths merino capáčky a Deluxe kapsa 😀

luciesofi
5. pro 2012

@terezka312 Oni je tam, kde jsme dělala objednávku, nemají, tak zatím vyčkávám a někde je koupím později..uvidím 🙂

didi32
5. pro 2012

@bamboolik Na začátku chci používat hlavně čč, ale chtěla bych vyzkoušet BL bamboo, Anavy a Tots bots BS rainbow one size. Chci koupit anavy plenky a PUL svrchňáky, ale nevím jestli mi ty pulky sednou na Tots bots jednovelikostní. Baby Lucy bamboo mám vyhlídnutou v bazárku ve velikosti Xs/S, Pulky už jsem koupila XS/s. O velikosti L uvažuju spíš teoreticky, pokud by nám vyhovovala značka,ale zmátly mě tam ty velikosti. Také mám ještě vyhlídnutou Tots bots bamboozle vel. S, ale je na suchý zip a používaná-dle majitelky krátce, ale i tak mám obavy, aby byla dobrá. Raději bych měla více jednovelikostních plenek a pár vícevelikostních. Které vícevelikostní jsou ještě dobré pro malé mimčo?

terezka312
5. pro 2012

já dělala objednávku včera večer na ekopleny a vůbec mi ještě nepřišlo žádné potvrzení, máte někdo s tímhle e-shopem zkušenost? na titulce maj něco o závažných rodinných problémech nebo něco, ale že normálně dovyprodávaj zásoby, tak nevim...

bamboolik
5. pro 2012

@didi32 Za BL si s tou M-L fakt teď nelam hlavu, to je zbytečně daleko. S TB zkušenost nemám, takže neporadím ani s tím, jaké na ně sednou svrchňáky, ale holky tady budou vědět 🙂

elana
5. pro 2012

@terezka312 to dojde...neboj, s tímhle eshopem mám dobré zkušenosti a nejen já, paní je fakt solidní. Ona posílá potvrzení skladových zásob, ale hned jak si zboží objednáš (strčíš do košíku a odešleš), tak se stane pro ostatní nedostupné, takže nemusíš mít strach. Potvrzení by mělo přijít do 24h (vždy mi přišlo průměrně za 18h), sama tam má psané, že když nedorazí do této doby, máš jí napsat, protože je zřejmě chyba na serveru. Platím vždy převodem a ani tak nebyl nikdy sebemenší problém. Vyprodávají zásoby, ale i naskladňují nové, takže shop normálně jede.

janinek
5. pro 2012

@didi32 Ty bamboozles jsou vicevelikostni, ja mela jednicky na zacatek, ty mela do dvou mesoci zhruba, ted uz ma dvojky. Jinak jednovelikostni znamena ta uni velikost do odplenkovani, vicevelikostni, ze mas S,M, L nebo cisla. A ja na jednicky, teda jednicku, mela jsem jednu, zbytek LL, jsem pouzivala Blueberry Mini a TB wrap size 0.

Jinak jsem se projevila jako vyborna smazka, ale az dnes jsem si uvedomila, ze mam asi nejak neuplnou tu bamboolik plinku. @bamboolik Ta sava vrstva ma byt vyndavaci jazyk, ze jo? Protoze ja mam jen tu kapsu.

ptjj
5. pro 2012

prosím, kdo máte doma bamboolikové plenky nebo přímo @bamboolik, k čemu by se dal přirovnat ten povrch? je to něco jako vnitřek plenky u Itti Bitti? mám na ně zálusk, ale taky mám trochu podezření, jesli malý nemá nějakou kožní reakci na fleece, z těch IB mám někdy takový pocit, jindy zase v pohodě, tak se trochu bojím koupit něco dalšího s fleecovým povrchem

bamboolik
5. pro 2012

@janinek ano, máme 2 typy, buď s chobotem nebo bez. Ty s chobotem se prodávají samostatně, ty bez jsou většinou do sad, kde už je vkládaček víc. Bavily jsme se o tom s tvojí mamkou, že máš dost vkládaček, tak vzala tu bez a vkládačky nechtěla.

bamboolik
5. pro 2012

@ptjj myslíš noční nebo normální vnitřní plenky? Ty noční je vnitřek flís, normální vnitřní plenky (do SIO kalhotek) je bambusové froté na zadečku