Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

hanka128
7. črc 2009
elina.el
7. črc 2009

Ahoj holky, vy tady víte všechno 😀 , znáte tohle? Že bych pořídila malý nějakej kus na noc, vypadá to dobře. K tomu nějakou vkládačku.. mají slevu 5 ks za 5% (10 ks za 10%, ale to už by bylo na mě asi moc). Vypadá to jako nějaká novinka, ještě jsem to nikde neviděla, tuším ani na Bráně:

http://www.detskybioshop.cz/detsky-bio-shop/esh...

A tady:
http://www.detskybioshop.cz/detsky-bio-shop/esh...

Jestli s nimi máte někdo zkušenost, sem stím 🙂

kahlan
7. črc 2009

Hani vubec nevim co je to za plenky ,mam je od segry ,co je kupovala na prvniho prcka pred 4 rokama ,ale koupila jich mo c a nepouzila ... A co to vlastne znamena to siroke baleni?To absolutne nechapu .. ma to neco spolecneho s kyclema? 😕

hanka128
7. črc 2009

jo jo široké balení je kvůli kyčlím
buď se dělá, že se dávají 2 čtvercové plenky na šestiny na papírovou
nebo novosklad+ další čtvercová plenky na osminu nebo vv-moje verze schválená v nemocnici 😀
nebo 2 plenky na šestiny a třetí na trojúhleník a mimi do toho zamotáš.
jak se to dělá ti ukážou na ortopedii.

a nejlepší bavlněné čtvercové plenky byly ty co používaly naše mámy-tak se poptej po příbuzných esli někdo něco nemá 🙂

kahlan
7. črc 2009

UUUUF no tak ted se mi z tech osmin a sestin zamotala hlava 😀 😀
Mam kamaradku co latkuje od malicka ,tak za ni zabehnu pro ukazku a snad i pomuzou ty popisy od Lusinty na Brane 😀
Dekuju .. jeste to vsechno musim promyslet ,vykoumat .. no dva mesice casu ,tak snad to stihnu a stejne to bude nejlespi vyzkouset za pochodu ,ze 😉

raady
7. črc 2009

Elino, tyhle plenky neznám. Konopí je myslím dobrá volba. Vypadají pěkně. Ale dívám se, že jsou jednovelikostní. Na novouška budou asi ze začátku velké 😉 Určitě neber hodně kusů, nemusí ti třeba úplně vyhovovat.

Kahlan, ano široké balení se dává kvůli kyčlím. Nožičky jsou pěkně od sebe. Při propuštění z porodnice, ti doktor řekne, zda je nutné miminku dávat široké balení.

kubinkov
7. črc 2009

kahlan: Je nejlepší to vidět v provozu. 😉 A neboj se ptát, protože i věc, která je později naprosto samozřejmá, ti může připadat jako úplná věda. 😅

kahlan
7. črc 2009

Holky diky 😉 ja se urcite zase objevim s nejaky dotazem ,dekujuuuu 🙂

pikitko
7. črc 2009

Pustila jsem se do lanolínování nových natahovacích disan. Podle vašeho návodu jsem to dala do lázně, mám to v ní tak 3 hodiny. Vím, že některé to necháváte přes noc, někdo jen pár hodin. Mám to pak trochu vyždímat nebo spíš jen vymačkat v ruce a pak osušit v ručníku a jak to necháváte schnout? Ten ručník pak půjde vůbec vyprat od té mastnoty? dík za navigaci 🙂

zmuzle
7. črc 2009

Pitko, ja je nechavam vice hodin a pak davam odstredit do pracky na mene otacek 😉 Potom uschnou rychleji.

terezita
7. črc 2009

ja je vymackala jenom v rucniku a schly mi 4 dny.. 😠 😅

lusinta
7. črc 2009

já bych všem začínajícím poradila,aby k čč výbavě pořídily opravdu i nějaké kalhotkové,nejlépe IAO plenky. Většinou to dopadne tak,že s čč je ze začátku větší práce a tak maminka látkuje jen doma a ven dá jendorázovku.což je naprosto zbytečné.pokud se zvolí savá a dobrá plínka,může být mimino v látce i venku (v noci apod) a nemusí se tak čatso přebalovat,jako s čč,ale přebaluje se stejně často,jako s jendorázovkama (pokud etda maminka neplánujem i bezplenkovku)
takže rozhodně alespoň 3-4 AIO či kalhtokové pořídit...
(AIO jsou na cesty lepší, takže to je podle mě ideální výbava. doma čč,ven AIO plínky, já osobně mám nejraději Itti bitti snap in one. Nasají ze všech aio nejvíc, aniž by se musely dovycpat

evinka
7. črc 2009

Já látkuju 2 týdny, Ondrovi je 6 týdnů (na 4 t měl 4,14 kg), máme abdukční balení a přes den dávám 3 čč na osminy + pulky Mám BL XS a S, IV zvířátka S a BBH M a využiju všechny, je fakt, že ty XS už jdou dost těsný. Na noc dávám kalhotkovou (BBH bambus, Popo Ultrafit, BL organic nebo bambus) + 1 čč + PUL. Mám i IB SIO vel. M, ale teda nevím jestli je využiju, když máme min. do září široký balení

zmuzle
7. črc 2009

Tak ja doma davam cc vycpane dalsi cc nebo vv. S vv muzu jit i ven a nechat ho 4h bez prebaleni d dalsiho kjeni a tam pak dat IB nebo mesavou BBH. Na noc jedine BBH nebo pakBE vycpanou prefoldem prip. vcera mi neplanovane usnul v novoskladu s vv a vydrzel 6,5h a bez nehod. 🙂 Zato dnes pri kojeni to pustil az na prosteradlo i na mne 😀 A dost se mi osvedcily BBh pulky. Maji uzasne mekky ty lemy a skvele se prizpusobi.

Mam dotaz k mesave BBH. Tu vkladacku davam navrch, co cpete jeste do te kapsy? Je to prvni kapsovka co vidim. Prijde mi, ze by to pak bylo moc silny a zkrabaceny. V tomhle pocasi me dost bavi davat tricko a k tomu ruzne plinky, vlnaky a ukazovat to 😝 Holt mam misto mzku plinku 😀

kubinkov
7. črc 2009

zmuzle: Tu vkládačku dej do té kapsy, protože ten povrch zůstáva suchý jako fleece. Když to dáš nahoru o tuhle funkci se připravíš. Taky by to mohlo protékat.

zmuzle
7. črc 2009

Kubinkov, n vidis, tak to delam spatne 😒 Diky za upozorneni. Ted ji ma zrovna na sobe, tak priste. Jsem to ale tupa.

kubinkov
7. črc 2009

Nejsi sama. 🤐

terezita
7. črc 2009

ja ji radsi jeste ani nevyzkousela.. 😀 😀 😀 se na ni zatim v supliku jen divam.. ale vzhledem k tomu, ze se mi nechce prat a pliny uz dochazi, tak ji zitra bude mit mala na sobe 😀 😀 😀

elina.el
7. črc 2009

Raady: díky, malý je půl roku, takže si myslím, že to bude v pohodě 🙂

matilko
7. črc 2009

Ad abdukčné balenie, mne nikto nikdy nevysvetľoval, ako to mám robiť, ale robila som to tak, že som dala jednu čč na novosklad a do nej jednu čč na osminy a pohoda. Navyše sú na tom ešte zvrchňáky, tak to bohate stačilo. Kyčle už máme OK, inak nemusíte to tak hrotiť, mali sme dávať široké balenie ale sem tam som stejne dala IB, alebo tenkú kalhotovku, proste podľa situácie. U mudry na kontrole sme mali IB a dokonca ma pochválila, že máme krásnu plienočku. Všetky maminy tam chodia s hnuskami 😝

Holky, ja som fakt ešte u žiadnej mudry nevidela látkujúcu maminku. Je možné, že látkujú, ale k mudre idú s hnuskou, že jo... 😕

marcelkad
7. črc 2009

Matilko, spíš bych řekla, že látkujících je opravdu málo. Přece, když jdem k doktoru, tak si berem repre plenku😀 😀 😀 a ne hnusku 😝 Já se taky s nikým nesetkala. Když totiž nehledáš na internetu, nikde pořádné látkovky neseženeš. Stačí se podívat, v kolika městech jsou látkovky k sehnání s obstojným výběrem. Když to vezmu za sebe, v celém Plzeňském kraji nenajdeš pořádně kloudnou nabídku ☹

skatule
7. črc 2009

tak SWB vlňáky jsem včera udala tak zkusím štěstí ještě jednou 😕 :
mám tu absolutně nevyužitou zelenkavou MMT AIO na patentky. V dobrém stavu, používaná cca 3 měsíce. Cena dohodou 😉 Když tak IP

matilko
7. črc 2009

marcelka, no to máš pravdu, v OV je konečne už jeden obchod s plienkami, ale viac menej popo 😝 mne osobne vrcholne nesympatické... ale majú tam šátky, bio oblečky a tak, no ešte som tam osobne nebola... ja proste milujem bránu 😀

skatule, no dráždiš ma dráždiš, ale čo ked nám tie hodne savé plienky s PUL záterom vadia??? už aj IB nosím len k mudre a nikam inam 😔

misabenny
8. črc 2009

skatule: škoda, já měla zálusk na SW vlnáky a nějak jsem to propásla 😠 , ráno koukám na diskuzi a jsou už fuč 😅

kubinkov
8. črc 2009

Za 18 měsíců jsem u doktorky viděla jedinou maminku s látkovýma plínkama. Holčičku měla starší než je V. a už jsme se tam nepotkali. ☹ Na naše AM doktorka nikdy nereagovala. 😒 Ale mě to nevadí, nedělám to pro popularitu.

sisstin
8. črc 2009

holky, a jak vidáte ty žensky s plínama? U nás se děti rozbalujou až v ordinaci 😕 takže já fakt netušim, co kdo použivá 😕

johanda
8. črc 2009

matilko - nějaký nový plínkový obchod v Ově? Já znám jen obchůdek při centru Lotos , ten už ale funguje ale už pár let.
Siss - u naší dr se děcka svlíkají už u sestry - před vstupem do ordinace má sestra malou kancelář a tam mamky děti přpraví, sestra je zváží a změří, aby to v ordinaci odsejpalo.

Jinak já viděla jen mimina v jednoprdkách, ale vzhledem k vysoce atraktivním repre plínám Johanky jsem přitahovala pozornost a s dr. jsem se bavila o mamkách, které k ní chodí a použvají látkovky - byly asi 2 🙂). Dr. látkovky velmi podporuje a dokonce se mnou probrala i vlastní pozorování v nárustu plenkových dermatitid na nezvyklých místech (bříško, záda...), které dává do souvislosti s jednoprdkama.

raady
8. črc 2009

Ahoj, u nás se také mimča svlékají do plenky u sestry v "přípravně". Taky jsem neviděla žádnou látkující maminku. Vím vlastně o jedné, dává čč, ale k doktorce papírovou plenku.

terezita
8. črc 2009

tak u nas se taky rozbaluje az u dr. v ordinaci, takze taky nevim, v cem jsou ostatni mimca zabalena. ale na kyclich jsem jednu latkujici mamcu v novoskladu videla. ale nez sla k dr.dovnitr, tak dala malou do jednorazovky..

sonulah
8. črc 2009

u nás se rozbaluje taky venku, já už 2 látkující maminy potkala, obě se se mnou daly do řeči, že taky látkujou, ale obě měly dítě v hnusce 😀
ale znalý byly obě, jedna prej má už 2.děcko v popolinkách a ta druhá hnedka poznala "vlňáčky" (a to byly home-made....)

a naše alternativní dr. je vůči látce nějak chladná 😀 , ale ta, co jí občas zastupuje, má naopak dítě odlátkovaný 🙂