Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
1. únor 2010

No, já jak jsem si volala teď na ten bazén, tak oni tam jiné plavky ani nedoporučujou, mají tam ty látkové splash about a jednorázovky nevedou. Takže se to používá běžně asi🙂 Tak začínáme 18.2. prej říkala paní🙂 Už se těším, doufám, že tam Ondra zrovna nehodí nějakou bombu do vody...se pak ruší akce,vypouští a napouští znova bazén a náklady na toto hradí rodič kakoše🙂

andnov
1. únor 2010

Tak co jsme chodily plavat, tak za celý rok se nikdo do vody nevykajdil 😉 spíše když byla mimča menší, tak se občas někdo poblinkal, když šel čerstvě napapaný, ale to hned doletěla kolegyně s podběrákem a valilo se dál 🙂
Plavky jsme měly Imse Vimse a spokojenost, pak Bambino Mio, ale ty nám déle schly a střihově nám taky moc neseděli.

kackaj
1. únor 2010

Andy a nevíš jestli se jen odchodí ten počet lekcí v kurzu a tím to končí, nebo se může chodit plavat dál? Nebo už pak každej sám kam se mu s mimčem zachce?

andnov
1. únor 2010

Nás se vždycky ptali v půlce lekce jestli budeme pokračovat dál, tak aby jsme nahlásily....tak jsme jely od 6.měsíců s vyjímkou prázdnin - to se neplave nebo dělají týdenní kurzy- přesně rok. Je dobré tam jít co nejdříve, protože do roka jsme si to krásně užívaly, pak kolem roku přijde období vzdoru a projevování vlastní osobnosti a to samozřejmě i na plavání, ale zase to přejde, jen je to trošku víc náročnější.... 😉

kackaj
1. únor 2010

Díky🙂 Tak to mám radost, Ondrovi se ve vodě líbí a mě by se to taky nechtělo utnout tak brzo, už se těším, až si spolu zařádíme🙂 Asi půjdu do těch splash about, působí na mě těsněji a hlavně je tam mají na místě, tak nebudu muset řešit žádné poštovné apod. Kdybych objednávala na bráně, tak si k tomu zas namyslím stopadesát jiných věcí, co nepotřebuju, hlavně abych ušetřila na poště🙂 Se znám 😉

andnov
1. únor 2010

To jo. U nás na plavču dokonce prodávali něj.obyč plavky za 100kč a i ty jednorázové. Ale někde nechápu - požadují jednorázovku a nato ještě plavky 😠 my tam byly dobrá parta a hlavně jsme měly bezva instruktorku, která děti už pak dobře zná.Jen se chci zeptat to už se nedá na Bráně udělat obj. a pak osobní odběr jak to bývalo-vím,že mají nové podmínky,ale ještě jsem je nečetla 😒

kackaj
1. únor 2010

No, někdo se tady na to taky ptal tak tři až pět stránek dozadu, myslím, že to dopadlo tak, že to pořád jde, ale teď nevím. Já pro osobní odběr nejsem, páč jsem líná tahat mimoša sebou do města (ač autem). Vytáčí mě to parkování tam, provoz, lidí mraky a hlavně to sežere moc času, to radši objednávám a počkám si i zaplatím poštu a radši jdeme na prochajdu🙂

kkattkka
1. únor 2010

Mela bych dotaz, zda mate nekdo zkusenost s temito kalhotkami:

Itti bitti all in one

Jde mi i o to, jak dlouho jste je pouzivali, jestli protecou a jakou velikost mam koupit.

Diky moc K.

raady
1. únor 2010

Ahoj,
kkattkka: o IB se tady hodně diskutovalo a byl to jednu dobu velký hit. 🙂 Většina maminek kupovala Itti Bitti SIO, ne AIO.
Já za sebe: měla jsem AIO. Krásná, měkká, repre, vel.M. Barče bylo asi 9 měsíců. Poslala jsem ji dál, protože nám protékala kolem nožiček, déle jak hodinu nám nevydržela. Je dost boková a to mi nevyhovuje. Myslím, že na mimi můžeš koupit rovnou vel.M. 😉

kkattkka
1. únor 2010

Dik za odpoved, prochazim ted ve vyhledavani starsi diskuze. Jde mi o to, ze na brane maji akci na velikost L, tak me to docela laka. Delam si teprve vybavicku, tak ze bych v tej vetsi velikosti mela par tehle. Nevim, ale jestli je s nimi spatna zkusenost. Taky nepisou, proc je na ne akce 🙂

K.

zlatouch
1. únor 2010

kkattkka, ja jsem fanousek IB, ale rozhodně SIO (AIO jsem už taky poslala dál, myslím, že u nich se častým praním ta nepropustnost naruší, SIO rozebereš a nemusíš prát pořád a když, tak gatky jen na 40). Ale chápu, že tě láká akce. Zkus si vygooglit britksé obchody, jsou levnější (přes IP můžu dát pár tipů 😉 )

ijo
1. únor 2010

IB neznám, ale taky myslím, že je to docela oblíbená plenka. Jinak ohledně plavek jsme měli Imse Vimse a byly super, jednou jsme se i po...a zvládly to. Zdá se mi docela mimo, jak tu někdo psal, že když se dítě vy.. do vody, mamina musí platit náklady na novou vodu. To mi tedy přijde absurdní. Jinak jsme ulovily novou econappi za super cenu. 😉

blka
1. únor 2010

Kackaj, taky začínáme 18. 😉 . Mně právě paní na recepci říkala, že preferují jednorázové, abych pak nemusela platit čištění bazénu. Tak se chci ještě optat na té informativní schůzce.

Andnov, s podběrákem 😀 . To nám ho můžou dát rovnou pod pusu 😅 . U nás jsem taky viděla viset plavky za 150,-, ale jsem si právě říkala, že to už asi bude pro větší plaváčky, že ty z brány, atd. jsou lepší. Pletu se?

Ijo, i u nás na plavání se musí zaplatit vyčištění bazéna, pokud se tvoje dítě do vody vykaká 😒

ijo
1. únor 2010

blka- tak tedy nevím, možná že mi to prostě uniklo, ale chodila jsem plavat se všema třema 🙂

terezita
1. únor 2010

tak ja mam IB jak SIO tak AIO. kupodivu schne ta nase AIO rychleji. ale je na ni holt blbe, ze je jednou durch a musi letet do pracky 😀 😀 spatne zkusenosti jsem s IB mela, dokud z em. jela vajecina. ale ted co kadi jak diva a jeste k tomu jen do nocniku, tak je mam i rada. ale jenom na doma, jsou prtave a dobre se v nich mrska. na ven je nedavam, bo skoro nepouzivame kocarek a na satek jsou moc bokove a protykaji i skrz zada.. :-P jinak u nas vydrzi tak 2 hodky, zkratka mezi kojenim. kdyz mi nahodou usne a vstava az po 3 hodinach, tak jsou vetsinou protekle kolem jedne nozicky..

heh tak to je narez, ze byste mely platit za napusteni bazenu!! to je docela drzost.. 😠 😠 u nas je to tak, ze se zkratka hovnousy odzenou do vytoku a jsou fuc. a bo ta voda neustale cirkuluje, tak se procistuje.

blko,pani vi velke prd. kdyz ti vyplave hovinko z normalnich plavecek tak ver tomu, ze i z jednorazovych.. 😀 😀 😀

si
1. únor 2010

Ahoj holky, bohužel nemám teď čas to tu pročítat a navíc je ohroženo látkování 😖 - manželovi se nelíbí, protože malý má stále opruzeniny. Prosím, poraďte, co dělat? Separačky už nedávám. Bohužel hodně čůrá, kaká dohromady, takže po třech hodinách spánku je durch. Dovycpávám ikea žínkama a snažím se používat i co mám bambusové vkladačky, ale moc úspěchu nesklízím. Občas má malý prdelku opravdu hodně červenou. ☹ Teď jsem dva dny používala jednorázovky a prdelka se spravila, takže plusové body pro manžela. 😨 Také mě vadí jak je malý opruzený, ale nechtěla bych látkování vzdát. Prosím, pomozte.

terezita
1. únor 2010

si ja moc neporadim, mela jsem em. opruzenou jenom dvakrat, ale zato kvalitne.. :-P u nas pomahalo vetrat, motala jsem ji do bambusovych kikko plinusi, jen tak nalehko na ni zavazat. misto pulek vlnacky no a na noc jsem davala do plinky lecivou vlnu. ta u nas delala divy, vzdycky krasne to zarudnuti zklidnila a vysusila.
doufam, ze se toho brzy zbavite!

raady
1. únor 2010

si,
balíš novosklad z čč? Bambusovou vkládačku bych dávala dovnitř, aby měl malý na zadečku opravdu bavlnu. No opravdu to chce větrat. Ale Tomášek je ještě malý, hodně ti spí, viď.
Tak to teď střídej s papírovkama. A třeba za dva týdny, až se mu zadeček spraví, manža se uklidní, zkus zase plně najet na látku. A taky se přimlouvám za vlňáčky.
Když byla Baru malá a taky se občas oprudila, dávala jsem třeba celý den papírové pleny a druhý den jsem to střídala.... 😉

raady
1. únor 2010

si, ještě mě napadlo, v čem pereš? Nemůže to třeba malému vadit? 😕

kackaj
1. únor 2010

Blka, jenže k nasajou celé vodou a pak víc táhnou ke dnu🙂 A když si přečteš třeba popis u těch plaveček splash about, tak tam píšou, že neoprénové plavky nepropustí kako a moč asi z 60%, takže docela dobrý řekla bych. Ty jednorázovky se mi moc spolehlivé nezdají, ale nemám zkušenost 😒

duzame
1. únor 2010

koupila jsem vlněnou deku :
http://novy-textil.cz/detsky-program-merino/det...
, a chci se zeptat, jestli se to taky má/musí lanolínovat, nebo už mi z těch plínek hrabká 😀 ? Díky

kackaj
1. únor 2010

Panebože, seděl tady se mnou synátor a vždycky mi to tady celý promaže a pošteluje🙂... chtěla jsem napsat, že jednorázovky nasajou... a že plavky nepropustí kako vůbec 😉

blka
1. únor 2010

Terezito, to jsi mě uklidnila 🙂 .

Si, a co zkusit fleesové separačky? Prdelka by měla být v suchu 😉

Kackaj, díky 😉 . Já su rozhodnutá jít do pratelných, jenom to chci slyšet i od nich, že můžu. Stejně je teď nemůžu objednat, musím si počkat na Marečkovu váhu, co navážíme 11. u dr.

si
1. únor 2010

Prášek Excel. Ostatní věci v něm prány také, ale žádnou reakci nemá.
Na flísáky (svrchňáky) má asi alergii - červená na břiše, tak separačky bych nezkoušela...

andnov
1. únor 2010

si : teď bych asi najela plně na papírové, dokud se to nespraví - až bude o.k. tak bych třeba zkusila tu separačku z nastříhané Irmy(sice je to flees,ale nevíš jistě zda má alergii) - to je opravdu naprostý pocit sucha. Jinak mě napadlo ještě zkusit přidat do máchání ocet, aby se prášek úplně odstranil - bohužel s opruzeninami u malého mimi nemám zkušenost - první jsme měly až jsme začaly přikrmovat(jak začala mít agresivnější moč) a to jsem na noc dávala, když nekadila vložku z buretového hedvábí. Čím prcku mažeš? Dobrý je Bepanthen- prostě něco co Ti tam vytvoří ochranný film.

ladida.l
1. únor 2010

si, zkus ještě přidat na plínky máchání...

erinbrock
1. únor 2010

duzame
urcite ne - prikryvka a polstar se nelanolinuje 🙂 ale nedivim se ti...me taky z plinek hrabe ale kraaasne 🙂
ijo
ahojky kde jsi se toulala? doufam ze jste zdravi....ja objevila jak pises SWB econapi a Blueberry...uzasne plinky...
si
jak rikaji holky pockala bych chvilku a klidne pouzivala jednorazovky, jinak pomuze jen radne vetrat, co nejvice mimi rozbalene a caste prebalovani - u maloska fakt problem ...no a taky dobra masticka na opruzeniny...🙂 drzim palecky

si
1. únor 2010

ocet i máchání dávám
mastička - střídáme bepanten, imazol
asi to budu střídat - jednorázovky a látkovky a uvidíme

andnov
1. únor 2010

ještě mě napadlo pokud kojíš, tak jestli mimi něco nevadí- něco ho z tvé stravy nedráždí ? ☹

joohana
1. únor 2010

Kackaj, zdravím, koukám že máte pětiměsíční mimčo. Asi tě zklamu, ale u nás byl se synkem stejný problém a velikostí to nebylo, jen vždycky usnul a když upadl do tvrdého spánku, dudel vypadl, což ho vzbudilo a tak furt dokola celou noc po 15-20min. Vydrželi jsme dva týdny a pak jsme mu dudlík sebrali. Přežili jsme týden řevu, ale od té doby se budil jen 1-2x za noc.
Dcerka dudlík nechtěla, má ze dudel mě a naštěstí ne moc často, jen 1x za noc, to ještě jde 😎