Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

raady
12. bře 2010

blka, mám stejnou zkušenost. Na noc BBH bambus, obě vkládačky a BH nudle. Nebo BE orig. vkládačkou + prefold. V noci jsem nepřebalovala, i když jsem kojila. Když jsem ji chtěla přebalit po kojo, tak se naprosto probrala a nemohla vůbec zabrat a já taky ne. Před kojo křičela tolik, že málem zbourala celý barák. I když jsem se jí to snažila několikrát vysvětlit,vůbec nedokázala pochopit, že ji hned potom nakojiím 😀 Tak jsem to vzdala a nepřebalovala. Plena mokrá, ale vlňáčky nic nepustily. Naštěstí v noci nekakala.

lucinecka
12. bře 2010

Holky díky za vaše názory na plíny, zkusím ty kapsovky víc vycpávat a uvidíme 😉

Na noc používám BE a prefold, na to natahovací disany a taky nepřebaluju od té doby co přestal kakat.

sven
12. bře 2010

noone a ostatní, co chtějí pomoct budoucí začínající látkařce 🙂 - jestli máte nějaké přebytky za rozumnou cenu a osvědčily se vám a prodáváte, tak mi napište do IP podrobnosti (cena, stav atd) - případně nejlépe vám pošlu kontakt na mail, kdybyste třeba plínku nafotily, abych měla přehled jak vypadá atd. Díky moc.

Jo a ještě jsem na Brána k dětem v Praze, že pořádají bazárek (plenky, šátky atd.) - máte s tím zkušenosti? Chodíte tam či prodáváte?

blka
12. bře 2010

Raady, BE jsem dávala s twofoldem na půlku noci a bylo to durch. To asi neprojde. On právě taky strašně moc brečí, až mu tečou slzy, jak hrachy ☹

erinbrock
12. bře 2010

😀 to se mne libi, jak kazda tomu svemu prdolovi v noci vysvetlujeme ze hned dostane at nebreci oni to nejak furt nechapou 😀 jj ja kvuli tomu take prebalovani vzdala ...🙂

raady
12. bře 2010

blka, a má Mareček promočené i vlňáčky? Možná to zní hloupě, ale já jsem prostě tu BE vycpala Barče jak to nejvíc šlo, navrch dala flízovou seperačku a v noci jsem pak už nekoukala, jak moc je plenka promočená. Když nebyly mokré vlňáky, tak jsem jí prostě nechala. Kdyby byla pokakaná tak ji samo přebalím.Myslím, že se kvůli mokré pleně nebudila, spíš kvůli kojení. Ráno nebyla opruzená, tak jsem to neřešila. Možná by jsi to mohla zkusit... vycpat a nechat do rána 😕 Neboj, taky se mi to nejdřív nezdálo, dávala jsem na noc jeden čas papírové (přece nebude Barča v mokru). No a vždycky je někudy pročůrala, takže mokré oblečení 😖

angetha
12. bře 2010

Já taky na noc dávám BE, vkládačku a prefold, navrch Disany, kojím tak 3x, ráno je plínka zvenku vlhká ale malé to nevadí a když nekaká tak to neva..

reruna
12. bře 2010

Tak já bych taky v noci nejradši nepřebalovala, ale on mi ještě v noci kadí ☹
Tak mám doma tu popo two size a myslím, že to bude naše nejoblíbenější kalhotovka, zatím ji L. neměl, jen jsem ji zkoušela a dneska vyperu, sedí krásně, gumičky měkké, střih bezva a ty patentky na bocích taky. porovnávat můžu jen s BL, HD pastelkou a popo pandami, ale tahle two size se mi fakt líbí 🙂

reruna
12. bře 2010

jo a mám Irmu, stála 29 kč, mm ji našel v pohodě 😉 perete ji na 60? je ta mpsáno na 40, ale já si nastříhám ty separačky, tak to chci prát s plenkama
izabelko BBH magic peru na 60, bylo to i na cedulce myslím, na 30 je málo 😲

raady
12. bře 2010

reruna, Irmu peru na 60 s plenkama. Jsou na nich žmolky, ale to mi nevadí. 😉

kackaj
12. bře 2010

Reru, ale radši si tu irmu vyper dopředu a pak to nastříhej, ještě to změní i časem trošku tvar ty separajdy, ale mě to nevadilo. Jakou přesně máš tu two size? Jak se přesně jmenuje a z jakého matroše je? Já uvažuju nad tou bambusovou L, vypadá na obrázku super... 🙂

reruna
12. bře 2010

mám popoliny two size organic vel.L, materiál bych přirovnala k BL organic, je to měkké pletené froté z biobavlny. Ta BL nám už praním ztvrdla, ale ne tak jak bambusky, ty jsou takové struhadlovité...tak předpokládám, že ta popo taky ztvrdne, ale máme tvrdou vodu ☹
irmu vyperu a pak nastříhám 😉

angetha
12. bře 2010

Tak jsem koukala na začátek této diskuze a objevila jsem něco pro děti co nechtějí ležet na zádech 😀 maminka tam má vlňáčky na snapku
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

blka
12. bře 2010

Raady, ne. Sice měl flísáčky, ale ty zvládnou míň bych řekla a byly v pohodě.
No, ta jednorázovka až tak neřeší mokrý/suchý pocit, protože ráno, jak je tak strašně nacucaná, tak je na povrchu mokrá.

Angetha, super fotka 😀

angetha
12. bře 2010

Jo holky asi mám blbý dotat ale viděla jsem maminku, holčička byla počuraná, papírovka prý nacucaná, ale tu holčičku ani neočistila ubrouskem rovnou jí dala čistou plínku, tak jsem se divila..doma prý ale omývá heřmánkem..( teď byla u svojí mamky, vše měla k dispozici)
já myslela že dítě se čistí vždy když se počurá bez rozdílu jakou má plínu 😅

ladida.l
12. bře 2010

angetha - já teda po počůrání taky ubrouskem nečistím - spíš nechám chvíli vyvětrat...

erinka83
12. bře 2010

anet, já taky nečistím....

angetha
12. bře 2010

Aha jsem provmatka 😀 ale tak proč všude píšou jak je moč agresivní a po čase uvolňuje škodlivý čpavek... 😕

blka
12. bře 2010

Angetho, já s 90% čistím. Ale v jednorázovce čistím pokaždé.

erinka83
12. bře 2010

co je provmatka?? 🙂 Já nevím, mě to jaksi nenapadlo, vždycky pokopkáme a dáme zas suchou plínku....

angetha
12. bře 2010

Eri jako prvorodička 😀

betelgeuzz
12. bře 2010

Já jsem dřív utírala namočeným látkovým ubrouskem, ale vy jste mě tu zkazily 😀 Ráno umyju pod kohoutkem a pak už jenom větrám.

izabelkak
12. bře 2010

reru dík za info, no mne to tiež nešlo s tou BBH magic do hlavy, tak možno bola chyba na tej lepke z brány, ja ju ešte nemám, písala mi to jedna kočka z MK čo ju má....

maly_prcek
12. bře 2010

Já sem tam přetřu medvídkem nebo vodou, ale určo né pokaždé... 😉

sven
12. bře 2010

holky a co tyhle plenky - máte některá zkušenost?
http://www.mimiaukce.cz/aukce.php?id=5070072

kackaj
12. bře 2010

Sakriš Sven, jak ty to lovíš všechno? Vždycky přijdeš s něčím, co ani nevím, že existuje...samozřejmě s tímto zkušenost nemám, tak neporadím🙂

nika
12. bře 2010

sven taky zkušenost nemám ael na inzerát jsem už narazila 🙂 taky neporadím

k utírání - my utíráme pokaždé, pužívám perlan a vodu, venku v terénu vlhčené ubrousky, teď klasiku nivea ale zase koupíme nějaké eko, k nějaké objednávce se připasují 🙂

jinak dneska mi přišla bambuska DryBees, nevypadá zle je příjemná na omak, hned zítra půjde do pračky a pak poreferuji 🙂 (byla by dříve ale paní se zašantročil můj balíček v kufru auta a vozila ho týden 🙂 naštěstí se to vysvětlilo)

erinka83
12. bře 2010

sven, to je zas nějak podezřele levný 😀 Vypadá to na způsob kapsovek BG, to jsem zvědavá.... vidíš, ty bys mohla všechno vyzkoušet a poreferovat nám 😀

Nika, na tu jsem se taky dívala, tak jsem zvědavá na reference 🙂 Co vlňáčky? 😉

sven
12. bře 2010

Já jsem si už jednu před časem pořídila (jako první látkovku, když nepočítám klasické čč). Takže doma jedna je a čeká na vyzkoušení. Ale tím, že nevím, jak vypadají ty ostatní značkové, tak nemůžu říct, jestli bude dobrá nebo ne. Přeci jen vy už tu máte oko zkušených harcovnic látkařek 🙂

Ještě mi prozraďte jak je to s vlňáčky - vím, že se tedy používají místo těch svrchňáčku aby se mimčo nepročůralo skrz naskrz 🙂 - vím, že ta impregnace se dělá tím lanolinem, ale nějak mi nejde do hlavy, že se nemají často prát, že se nechají jen uschnout, případně tuším že nechat na sluníčku? (to nevím, jestli teď nekecám, kdyžtak mě prosím opravte). Ale furt mi nejde do hlavy, jak je možný, že nejsou cítit močí - když si vezmu, jak nevábně voní moč když zaschne na bavlně, tak mi to prostě mozek nebere 🙂. A nechce se mi věřit, že to nalanolinování (fujtajskl, to je jazykolam 🙂 ) to odimpregnuje natolik ,že ta moč se toho ani "nedotkne"? 🙂.

A ještě jeden dotaz mě napadá (ze mě musíte mít chudáci radost - sem vtrhnu a furt se na něco ptám) - jakou máte zkušenost s těmi zavazovacími kalhotkami ? Do těch se tedy zaváže čč a pak přesto se ještě musí hodit ty PUL svrchńáčky nebo jak?

kubinkov
12. bře 2010

sven: dlouho jsem vlňáčky taky nechápala a teď je používám na noc a opravdu nejsou močí cítit. Ráno je svleču otočím naruby a nechám do večera větrat. V. je 26 měsíců a teď jsem s hrůzou zjistila, že vlňáčky nemám prané dva týdny a fakt cítit nejsou. ( Ale zítra jdou do pračky. 🤐 )
Ty levné plenky bych neriskovala. Jsou podezřelé. 😉 Zavazovačky nepoužívám.