Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zmuzle
29. bře 2010

Baco, u nas v BBH bambus spi taky na brise a bez problemu. Driv se i jako 4 mes. krasne otacel, pliny mu nikdy nevadily, ale Kubik ma fakt vypracovane brisni svaly. Teda nevim po kom 😀

angetha
29. bře 2010

Naše Vendulka taky spí na břiše, asi je jí to pohodlnější, ale když usne na zádech tak se sama otočí bez probuzení..na noc dávám BE s prefoldem a tak podobně..

baca
29. bře 2010

tak snad se to poddá časem, to otáčení

dagmarkaaa
29. bře 2010

Ahoj holky, začla jsem zkoušet látkové pleny, zatím s umělýma svrchňákama, uvažuju o koupi vlněných ale moje malá je atopička tak si nejsem jistá jestli je ta vlna to pravé 😖 😕 jestli to není moc dráždivé??? Má někdo atopika a dává vlňáky nebo nevíte o tom něco? Co jsem se zběžně dočetla jinde je že atopici by neměli vlnu nosit 😒 tak nevím ale umělohmotné svrchňáky zas můžou taky být pro pokožku nic moc 😝 . Co vy na to?

baca
29. bře 2010

Ahoj dagmar, moc o tom nevím, ale vlňáky jsou aspoň prodyšné.A nedáváš tu vlnu přímo na kůži, ale přes plenku. Spíš bych si dala pozor na vrstvu, která je přímo ve styku s pokožkou.

erinka83
29. bře 2010

teda, pár dnů jsem tu nebyla pár dnů dočítám 😀

dagmaar, my zatím atopický exém nemáme úplně potvrzený, máme ho asi 2 měsíce (pravděpodobně po očkování ☹ ), ale vlňáky dávám delší dobu a bylo to v pohodě, dávám je pořád, má je jen na noc a exém se pomalinku zlepšuje, ale ve čt nás čeká další očkování ☹ Takže je to asi individuální...

Jo, a jak psala Ivuska k tomu slizu a fleesu, tak jsem teď 2x prala BG kapsovky ve slizu místo Ecoveru a včera jsem se divila, proč Barče protekla..Dneska mě to díky diskuzi trklo 😀 Takže opět peru v Ecoveru 🙂

erinka83
29. bře 2010

jo a nevíte náhodou, jak dostat zapranou vaječinu z nohaviček Pulek? ☹ Přeprala jsem to v ruce hned, ale prostě to nepustilo... ☹ Mám Thirsties...

blka
29. bře 2010

Erinko, já ty kraje mám taky zažloutlé a nevím, co s tím ☹ . Taky se mi vaječina jakoby zažrala do PUL popowrap a to už jsou prané několikrát a furt tam drží 😒

erinka83
29. bře 2010

No zajímavý je, že byly pokakaný už několikrát a vždy to šlo dolů bez problémů 😒

kackaj
29. bře 2010

Erinko,já jsem měla IV organic, vždycky se všechno vypralo a jednou prostě prokadil Ondra plínu až na svrchňáky, přeprala jsem hned a od té doby tam zůstala taková červená nebo růžová skvrna, ani to nevypadalo jako po vaječině...haluz. Jinak se to stalo milionkrát, ale to zabarvení jen jednou, jinak žádné zažloutlé okraje nic 😕

erinka83
29. bře 2010

jo, přesně, je to spíš do červena 😖 Asi nějaký agresivní kakání či co 😀 ach jo ☹

baca
29. bře 2010

Tak jsem to nevydržela a dala jednorázovku 😒 , ale pořád se budila, jak se snažila otočit. Jsme hrozná matka. Teď je tam už hodinu klid. Ach jo. Dpufám, že to nějak ustojíme, nedávno jsem si pořídila dva nové prefoldy.

Ad bambuska Bl. KOupila jsem si přes e-shop velikost M/L a nějak se mi střihově nelíbí. Má moc nařasenou tu zadní gumičku, takže je všude hodně látky a gumička zařezaná. Tak nevím, jetsli ji nepošlu dál. Má to stejný střih jako BL velurka, ale ta je trochu měkčí, takže se to poddá, i když z ní taky nejsem nadšená. No jo, to je to nakupován zajíce v pytli přes e-shop.

permonik7
29. bře 2010

kackaj+erinka: tak to se mi stalo taky, mám IV organic a taky je mám na jednom místě do růžova a nejde to pryč ☹ Prokajdil se skrz všchno a nechce to pustit. Pokaždé to před hozením do pračky přejedu žlučákem a je fakt, že je to podstatně světlejší, ale furt to tam je. Zkusím vytrvat a třeba to časem zmizí 😉 A původně jsem si myslela, že je to z železa, které dostává v kapkách a ono teda asi nee..nebo taky máte naordinované železo?

marcelkad
29. bře 2010

Eri- mám zkušenost, že se to časem opere.

Vlňáky - malej je atopic a vlňáky naprosto super, doporučuji.

permonik7
29. bře 2010

dagmarka: Už jsem četla i to, že atopikovi se po vlňáčkách ekzém zhoršil, takže nezbývá než to zkusit asi... nejlepší by bylo si je někde půjčit..pokud je teda možnost. Já mám natahovací od disany a nemůžu si je vynachválit. Budeme pomalu pořizovat větší, ty nejmenší nás začínají tlačit.

erinka83
30. bře 2010

permoník, malá bere železo už asi 3 měsíce a pokaděný byly už několikrát a vždy to šlo krásně dolů, až teď... No naštěstí když je má na sobě, to není moc vidět, ale stejně....

Tak jsme taky dospěla k tomu, že musíme zas něco koupit 😅

maly_prcek
30. bře 2010

Vlňáky - taky jsme atopici a vlňáky zatím ok (ťuk ťuk - musím zaťukat). Chce to vybrat nějaké tenší, u nás nejlíp Anavy, ta látka vůbec vlnu nepřipomíná (ale mají výpadek s meteriálem, tak asi chvíli nebudou) a střih bych volila spíš tvarově podle plenky než shorties apod.Chce to jedny a zkusit, co to udělá. A asi bych si zašla na prodejnu a vzala to pohmatem 🙂 Nejsou vlňáky a vlňáky...

Pulky flekaté - jj, nám to taky udělalo a nešlo to dolů...

jana85
30. bře 2010

Ahoj, mužete mi prosím poradit? Chci objednat kalhotkové jednovelikostní plínky ale nevím jestli Anavy nebo Haipa Daipa. Tak jsem se chtela zeptat co by jste mi doporučily. Předem moc děkuji za odpovedi.

dagmarkaaa
30. bře 2010

holky dik za rady, no chce to zkusit tu vlnu, dnes jdu do obchodu tak si to tam omakam a vezmu nejake prijemne podle tvaru pliny, aby to zkratka neslo ke kolinkum, pod koleny ma ekzem nejhorsi 😝

raady
30. bře 2010

Ahoj,
baca, máš namysli bambusku Bamboo extra od BI? Nekoupila jsi tu menší velikost? Ta větší je označená L/XL. Někdo gumičku na zádíčkách stříhá a je to potom v pohodě. 😉
Erinko, už jsi koupila na ten ekzém ten krém Atopic od ATOK? Moc jsem na vás myslela. Já s ním mám moc dobré zkušenosti.
Jana 85, nevím přesně které jednovelikostní Anavy máš namysli. Tu na snapku, nebo na patentky? Já mám zkušenost jen s Haipa Daipa Pastelka a Anavy jednovelikostní patentky. HD bude o něco větší než Anavy, ale hooooodně hrubne, není moc savá. Anavy krásné materiály, pružná,jemná, propracovaná, možná nevydrží dokonce plenkování, ale asi bych ji upřednostnila 🙂

jana85
30. bře 2010

Ty Anavy na snapku. Děkuji za odpoved.

zlilly
30. bře 2010

holky, to su otravena. mela sem vyhlidly dve prednsaky o latkovych plenach koncem dubna a ted sem zjistila, ze ani jednu nestihnu. ach jo. jeste mam as a ony zase nejaky budou, ale ja sem nechtela nic nakupovat, dokud si ty veci neprohlidnu a neosaham abych nekoupila nejakou blbost. tak sem se tesila, ze si udelam jasno a pak koupim treba kazdy mesic neco at to neni pak najednou takovej sok a houby houby. 😒

angetha
30. bře 2010

Raady, Baca určo myslela bambusku Baby Lucy..ty jsou hodně plandavé přes zadeček..

baca
30. bře 2010

raady myslela jsem BL bambusku 🙂 BE mám jen tu malou, přemýšlím i o té větší

raady
30. bře 2010

Aha, tak BL. Ty byly u nás oblíbené asi do půl roku malé. Střihově mi vyhovovaly, ale pak jí zbaculatěly stehýnka a začaly ji vadit gumičky kolem nožiček.

erinka83
30. bře 2010

raady, my jsme se spolu bavily o ATOKu? Nějak nevím 🙂 No chtěla jsem něco přírodního a holky na jiné diskuzi mi to vymluvily 😀 Mažeme už dlouho bambuckým máslem a jsem moc spokojená, exém už je skoro pryč (ložiska se zmenšily, začervenání skoro vybledlo, je to hlavně suché), ale ve čt máme další očkování, tak bojím bojím 😒

baca
30. bře 2010

Erin a to bambucké máslo se dá koupit kde? Je to nějaká značka nebo se to tak přímo jmenuje. Vím, že se to dává do nějakých krémů. Bára má taky trochu ekzém, takové červené suché flíčky, hlavně na zádech.

erinka83
30. bře 2010

baca máme přesně tohle: http://www.ditezeskatulky.cz/cs/346.352/prirodn... Osvědčilo se mi před namazáním potřít pokožku vodou, máslo naberu nehtem, rozetřu v prstech a mažu 🙂 Vyčetla jsem to na jiných stránkách 🙂 Koupila jsem od Saloosu i přímo Atopikderm, je tam podíl toho bambuckého másla, ale to už tak dobré není, vůbec to nepromastilo...

reruna
31. bře 2010

saloos má i 100% bambucké máslo bio karité, máme, jen se to nůř roztírá, tak zkusím erinčin trik s vodou 😉

erinka83
31. bře 2010

reru, to 100% máslo bio karité, jak píšeš, je přesně to co máme doma a na co jsem tu dávala ten odkaz, je to fakt supr a tu vodu zkus, poradila jsem to i jinde a spokojenost 🙂