Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zlilly
12. čer 2012

holky,ty košilky sou krásný! úplně přemýšlím,že nějaký koupím. hmhm. asi su fakt krkavčí matka, doted sem noční oblečení nijak zvlášť neřešila. jako novorozeně spal v tom, co měl zrovna na sobě, protože byl byl stejně furt v postýlce. když byl trochu větší, tak sem mu dala na noc čistý, pak to měl přes den. a vlastně teprve od té doby co leze a skutečně se za ten den zašpiní sem vyčlenila noční oblečení. ale je to furt bodýčko a polodupačky. teprve díky vám vidím, o co sem se ochuzovala.......asi budu muset nakoupit.......

janakkk
12. čer 2012

@zlilly jojo, když byl novorozeně, taky jsem s tím válčila, dost často se mi stávalo, že spal v dupačkách a mikině a "hrál si" 😀 😀 v pyžámku 🙂

ivuska.h
12. čer 2012

Jsem zpět 😀 Díky moc za podporu!

ptjj
12. čer 2012

@ivuska.h no tak to je super, ani jsem nečekala, že ty naše názory tady vyjádřené budou mít nějaký reálný dopad 😉 vítej zpátky

boudova
12. čer 2012

@ivuska.h já tě honím po všech čertech...vlastně diskuzích....pořád otravuju s tím jehelníčkem 😔

Já si z té kauzy beru teda ještě ponaučením, že tě nesmíme my "vyprovokovávat" k zavádějícím odpovědím a ptát se na produkty....

janakkk
12. čer 2012

@ivuska.h jupíííí, vítáme tě zpět 😀 😀 😀 to je dobře, že se to podařilo... 🙂

kesurka
12. čer 2012

Ahoj holky můžete mi poradit? mám Haipa - Daipa svrchní kalhotky vel. L ale už je asi používám dlouho tak protékají ..nebo jsem je nějak špatně oprala...dá se to ještě nějak naimpregnovat nebo něco nebo už jsou na odpis? Které by vydržely víc? Malý hodně pije = hodně čurá.. díky moc za rady

bamboolik
12. čer 2012

@noone jo tak to jo 😀 Nas kluk mel 12kg v 1 roce, proto už mu nebyly. Ve 2 letech měl17kg 😉 No gro via jsou malé od pohledu (ani jsem je nekupovala, zvažovala jsem je někdy v 9-10m mladého) a přitom mi přijde, že SIO systém člověk nejvíce ocení právě u většího chodícího dítěte. Super porovnání velikostí, díky.
@dandelion přesně. S tou známou jsem mluvila o látkovkách a pak jsem musela uznat, že i když ten její kluk měl plenky do 2 let, tak opravdu toho moc neutratili a látka by se jim ekonomicky nevyplatila 😖

bamboolik
12. čer 2012

@ivuska.h wow, no já zíííírááááám. SUPER! 🙂

bamboolik
12. čer 2012

@kesurka kde ti protékají? HD mají myslím lemy z flísu, že? Pokud by to bylo po stranách, existuje takový popolini vosk, kterým se to dá zaimpregnovat, zafénovat a pak to hezky drží, ale používá se to spíš u jiných typů lemu. Taky hodně dělá plenka. Některé kalhotky prostě neunesou plínku úplně durch, takže třeba ještě více dovycpat?

koukolinka1
12. čer 2012

@petkula Ahoj petulka,já používám aio jen jedne typ, nemají žádnou zančku, ale mám je teda 17 měsíců a jsou dobré. Jiné aio jsme nezkoušela, měla jsme pak zvlášť svrchňáky a vkládačky, popř. plenk.kalhotky. musím uznat, že aio jsou pohoda🙂 Jednu prodávám ted novou v bazaru, tak jestli chceš mrkni🙂 Malý má taky 11kg a zatím je tam ještě v pase hodně místa🙂

rebelie
12. čer 2012

@janakkk Ta košilka je boží!
@mahafi 😀 Na bříško jedině bez plenky - ale co když one je na břiše furt? Sice zkoušíme BKM, ale že bych ho nechala bez plenky úplně, na to se ještě necítím.
@petkula Na větší dítko Ti asi poradí zkušenější, ale rozhodně bych šla do nějakých vyhlášených, klidně krapet dražších, protože je pak prodáš. Bankovní makléři to asi ještě nezjistili, ale tady se říká, že kupovat Anavy (ale bude to paltit i třeba pro BumGenius, Blueberry apod.) je lepší než investovat do zlata - si představuju, jak vystoupí nějakej ten finanční poradce a řekne, že on uložil peníze do plenek 😀 😀 😀 .
@zlilly Jsem ráda, že jsem tu strhla vlnu košilek. My to ze začátku taky neřešili, ale pak to přišlo spíš kvůli praktickým aspektům - přebalit v košilce je snazší...
@ivuska.h Co? Jako fakt? HURÁÁÁ! To je super, že se to podařilo.
@kesurka Nám teda HD PULky držely dobře. Ale pokud protékají, tak PUL nenaimpregnuješ, bohužel... Tak leda zkusit dávat savější plínku...

bamboolik
12. čer 2012

@petkula Ty co tady koukolinka nejsou uplne spatne. Je to v podstate typ Sweet Monkey, daji se koupit na ebay např tady http://stores.ebay.com/clothdiapernappy
Od tohoto prodejce jsem kupovala, je na něj spoleh. PLenky ale nejsou atestované. SM je atestované má (teda alespoň některé vzory), takže bych řekla že to bude ok. Plenky obecně nejsou špatné, ale nedá se to srovnat s kvalitním PULem. Mám doma asi 8ks, u jedněch se mi oddělala laminace. Ostaní jsou ok, ale třeba teď už je skoro nepoužívám, protože když je teď horko, tak se mi malý v tom opruzuje, protože ten PUL prostě tak hezky nepropouští vzduch jako jiné kvalitnější. Dají se tam pořídit i bambusové. Co se velikosti týče, vydržely asi do 1,5r, ale musíš mít pořádné savé jádro, ten origoš je o ničem.
Cena vyjde za obyč cca150Kč i s poštou, něco přes 200 s bambusem.

ladida.l
12. čer 2012

@ivuska.h super! Mám fakt radost!

kesurka
12. čer 2012

@bamboolik
@rebelie protéká to už i skrz, nejen přes ten fleece..co bych tam tak mohla přidat abych zvýšila nasákavost? další sada se mi kupovat nechce..do roku stačily úplně super.. a nějaké jiné svrchňáčky co nepustí doporučíte?

rebelie
12. čer 2012

@kesurka Možná fakt začal víc čůrat. Ono žádný PULky neudržej tekutinu, když to fakt teče (ne dlouho). Na zvýšení savosti třeba nějakou bambusovou vkládačku? Záleží na tom, do čeho přebaluješ - co mívá, když mu ty PULky provlhnou?

bamboolik
12. čer 2012

@kesurka ty používáš jen originál HP plenku? Po jak dlouhé době ti to proteče? A je plínka pod ní úplně nacucaná?To potom klidně už může být problém fakt v té savosti. V tomto věku už to jsou dávky, co ty děti čůrají. Zkus se kouknout po nějakých vkládačkách, ideálně bambus, konopí nebo něco podobného. Když budeš mít kvalitní vkládačku, tak i relativně tenká ti zvýší savost té HD a mělo by to být ok. NAvíc kluci jsou experti na čůrání dávek dopředu 😉

mahafi
12. čer 2012

@rebelie My tohle řešili, když se ještě aktivně na bříško neotáčela, tak to jsem jí vždycky dala na bříško bez plenky.., jakmile se začala otáčet sama, tak jsem pto přestala řešit 🙂.
@ivuska.h To je super, že to přehodnotili 🙂, takovou sebereflexi jsem ani nečekala 😀

rebelie
12. čer 2012

@mahafi Jasně, tak to jsem se taky snažila, aby byl nahatej, ale já jsem ho na bříško zas tolik nedávala. Doktorka říkala 6x denně a to jsme nějak nestíhali...

kesurka
12. čer 2012

@rebelie dávám mu jiné pulky (máme troje) tak je tak střídám dokola..ale když nepřebalím do hodiny tak je durch včetně oblečení ☹
@bamboolik to máš pravdu na čurání na jeden flek je to fakt expert.. 🙂
dovnitř dávám jenom takovou fleecovou vkládačku, co mu dávám už od mala, asi je to fakt už málo...takže bambus říkáte..zkusím se porozhlédnout díky za tip..

rebelie
12. čer 2012

@kesurka Promiň, já myslela, co má za plenu, když to proteče (jako v tu chvíli, pod svrchňáky) 😀 A fleesová je separačka, ale flees nesaje.

kesurka
12. čer 2012

@rebelie taky HD, máme celou sadu .. jo máš pravdu, je to jen separačka, já jsem na ty pojmy tady trochu levá 🙂

vvvecna
12. čer 2012

ahoj,mám dotaz jak vyprat zašlé pleny

ivuska.h
12. čer 2012

@boudova Já jsem na něj zapomněla, u tchánovců byl blázinec 😒

bamboolik
12. čer 2012

@vvvecna zašlé jakože nejsou už bílé? Zkusila bych sodu na praní a nejlépe pověsit na sluníčko (což s momentálními přívalovými dešti bude asi trochu problém..) 😅

vvvecna
12. čer 2012

@bamboolik jj nejsou bílé a flekaté páč syn hodně blinkal

bamboolik
12. čer 2012

@vvvecna jo se zapranými fleky to už je horší.. Mám taky dost flekatých plen, nejhůř se pral banán a jablko.. Nejlépe je plenu hned přetřít žlučovým mýdlem, ale na zaprané to už asi fungovat nebude.. Zkusila bych ještě kypřící prášek, ten prý na zaprané prádlo pomáhá, ale podle mě je to stejné jako klasická soda. Asi určitě existuje i nějaká drsná chemie na vybělení, ale to už neporadím, s tou já nekamarádím 🙂

vvvecna
12. čer 2012

@bamboolik a to se používá jak?nasypat k prášku a normálně vyprat nebo přes noc do toho namočit a potom vyprat

bamboolik
12. čer 2012

@vvvecna normoš k prášku nasypat a vyprat na běžnou teplotu.

vvvecna
12. čer 2012

@bamboolik ok děkuju