Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
4. zář 2011

@aemmi prádlo řeším jako flo - zvlášť plíny na zadek, zvlášť Adámkovo s plínkama blinkacíma apod., zvlášť naše plus Vítkovo... od té doby, co se válí po zemi, hrabe v pískovišti apod., míchám jeho a naše oblečení s klidem 😉 K plínám po vymachání občas přidávám ručníky, ponožky a tak. Akorát teda mám různé čč, takže ty na zadek od ostatních bezpečně poznám.

sussanah
4. zář 2011

@florentina no nase obleceni s miminkovskym jsem taky neprala, ale rok stare ditko, co se vali stejne vsudemozne uz fakt miminko neni 😉

jasekd
4. zář 2011

Martinovo obleceni to nase spis zaspini 😀 Peru dohromady. A to i Vendulcino s nasim, ja to ale resim tak, ze miminci obleceni zehlim, mozna zbytecna prace, ale delam to kvuli zmekceni, ze mame tvrdou vodu, lip se to sklada, vypada to hezky (a V. to hned poblije nebo pocura) 😀 a mam tim vyreseno to "dilema", zda prat jeji obleceni s nasim nebo ne. jejim bych pracku nenaplnila, protoze driv by hadry dosly, kvuli mistu v malem byte nemame niceho nadmerne mnozstvi, takze peru casteji.

aemmi
5. zář 2011

@florentina
@helulela Holky, taky díky za zkušenosti. Já právě taky řešila, jestli není blbý dávat ty miminčí věci do našeho koše, ale asi to tak dělat budu, protože další koš pořizovat nechci a prát...no uvidím.

lennikka
5. zář 2011

holky, poradte, prosim.. Malymu jsou skoro 4tydny, a ja uz mam pomalu chut zkusit zacit latkovat. 😉 mam par, mozna pro vas hloupych otazek.. 😀 Jak casto jste prebalovali? Jde mi o to, jestli jste prebalovali, i kdyz prcci spinkaj? A jestli jste prrebalovali pred nebo po kojeni, nebo tak i tak?.. 😉

andelka
5. zář 2011

@lennikka často, ale záleželo jestli spal. Když spal, tak jsem nepřebalovala. Takže se nedá říct, třeba jestli po hodině, po dvou...a přebalovala jsem před kojením, pak většinou usnul. Ovšem někdy se pokakal, takže nakonec před kojením i po něm. U těch malých mimineček je to trošku sranda, no.

helulela
5. zář 2011

@andelka jé, březňátko se chystá 😵 gratuluju
@lennikka s přebalováním jako andelka

lennikka
5. zář 2011

@andelka jj, to mi povidej...prave nas Tonicek je opravdu expert na to, ze jakmile ho prebalim, tak se hned pokaka do nove jednorazovky.. 😀 😀 jak kdyby by se mu kakalo do te suche pliny lip... 😀 jinak dekuji za info!! 😉 😉 🙂 Budu to muset proste nejak zkouset!!! 😉

reruna
5. zář 2011

@lennikka když spal, tak jsem ho nebudila, přebalovala jsem většinou po kojení, protože při kojení kadil

andelka
5. zář 2011

@lennikka no právě, malý kakoš tam dá a plína je na odpis. Jednu dobu jsme měli spotřebu 12plín za den. Látkovek mi líto tolik není 😅

@helulela děkuji 🙂

lennikka
5. zář 2011

@andelka jejda 12plin za den??? ...tak to premyslim, jestli budu mit tech latkovek dost!!! 😀 😀 😀

florentina
5. zář 2011

@sussanah @helulela no jasně, zatím držím tu naší květinku stále v "čistotě", ale to jen díky tomu, že ještě nepřišla na to jak se plazit a lézt dopředu /zatím to zvládá jen dozadu či dokola/, takže se stále drží více méně na dece pro ní určené...ale myslím, že už to nebude dlouho trvat a taky mi vysmějčí kdejaký kout a pak už mi to s tím oddělením praním bude taky fuk🙂

andelka
5. zář 2011

@lennikka jj, on pil maximálně co 2h a čural často. Nějak kolem konce šestinedělí tak to bylo myslím tak 8-10. Teď jich máme tak 5-6 za den a jednu jednorázovku na noc.

florentina
5. zář 2011

@lennikka u nás to bylo každou chvíli jinak. Jedno období jsem chtěla přebalovat před jídlem, z toho důvodu, že jsem nechtěla s malou manipulovat s plným žaludkem, aby víc neblinkala a tak. Jenže hned po jídle byla plína často mokrá a já ji v tom nechtěla nechávat, s blinkáním naštěstí brzo problém nebyl, takže jsem začala přebalovat po jídle. Pak se zase změnilo období, u kojení usínala a tak jsem ji nechtěla budit a přebalovala až po probuzení. Takže se nám to pořád měnilo, dle situace. Nicméně jsem přebalovala většinou v intervalech kojení, což u nás bylo častěji, neb než se mi upravila laktace, kojila jsem pár týdnů i po 1,5 až 2 hodinách, naštěstí v noci byla pauza vždy delší cca 3 hod. Nevím už přesně kdy, ale s koncem šestinedělí jsem přestala v noci přebalovat a od té doby přebaluji až ráno /i když v noci kojím/. Ale malá v noci nekaká, většinou až ráno...ale je vtipné, že to tady píšu, neb dnes jsem po 6m přebalovala v noci, protože kakala. Uvidíš, že se rychle s látkováním zajedeš. Já se na látkování moc těšila, ale při přechodu z papíru na látku jsem taky řešila dost věcí a já se i trochu začala bát, jak to půjde. Ale rychle jsme se doma zajeli a dnes mi přijde divné obléct malou do papíru.

jasekd
5. zář 2011

@lennikka Zalezi na diteti, malej mel velkej reflux, manipulace po jidle naprosto nemozna, navic nepribejval, takze kazda kapka mlika dobra, takze jedine pred kojenim. On mel brzo dokrm, tak nekakal tak casto jako plne kojene deti, kdyz se pokakal, tak jasne prebalit. Dcera tez blije 1.ligu, ale preci jen min, takze prebaluju po kojeni, echavam ji i docela dlouho rozbalenou, tak se obcas i vykaka mimo plinku, tak 2x vycura... BKM s cinakem jsem u ni vzdala, neslo nam to. Plenek spotrebuju po kazdem jidle, ji cca 6-8x denne, plus nejake navic, dam ji treba novosklad a hraje si a kdyz za pul hodiny odchazime ven, dam ji kalhotkovku suchou, takze mnozstvo plen odhaduji denne na 8-10. Peru za 1,5 dne (latkuju i starsiho, ten ma plinek min, docela se dari nocnik), jsou v tom plenky, ruzne pocurane rucnicky, kdyz si hraje rozbalena, ubrousky a par poblinkanych plinek. S jednim deckem jsem prala cca 1x za 2-3 dny. Plinek jsem mela na 1 dite 24 kalhotkovek, 2 AIO a si 4 novosklady. ted na 2 mam 30 kalhotkovek, 3 AIO, 4 novosklady (ja novoskladu az tak nefandim 😀 ) Jo, ani jedno dite mi u prsu neusina/lo, takze s prebalenim po jidle problem neni, bohuzel oba si musi krknout a kojeni v leze nam nejde.

florentina
5. zář 2011

@lennikka a k počtu plín...když jsem doma, tak dávám jen jednu čč /i teď v necelých 8m/ a přebaluji často, cca 1,5 hod. Když jsem s malou venku, na návštěvě a u Mudr. atd. dávám kalhotkové plíny či AIO a přebaluji po cca 3hod, někdy i déle. V noci nepřebaluji. Takže spotřeba čč je u nás velká, ale zase rychle schnou, takže to není problém.

dagmarkaaa
5. zář 2011

@andelka gratuluju k těhotenství, užívej si rostoucí bříško 😵, jééé skoro ti závidím hned bych si to zopákla 😀

@lennikka s tím přebalováním - asi záleží na miminku, já teda přebaluju většinou před kojením, po kojení ublinkává když ho položím, ale někdy musím... ale myslím že má ukáknuto snad permanentně při každém prdu, at už ho rozbalím kdykoli... takže 12 plín denně klidně spotřebujem, je to fakt disciplína ale časem se to spraví. Pračka nestíhá tak dávám na noc papírovky a když byl jednou asi 2 dny v kuse v pamprskách tak se hned oprudil.

verczu
5. zář 2011

@lennikka Přebaluju vždy před kojením, malej už je na to zvyklej z porodnice. Kojim tak po 2-3hodinách. V noci to nehrotim, když spí, nechám spát, když má mimi tvrdý spánek, většinou nečůrá, až po probuzení. V noci jednou kojíme, tak ho přebalim, nějak mi začal víc čůrat, dřív jsem to nedělala, nebýval třeba vůbec počůranej. Mám spotřebu tak 8plenek za 24hod, plus mínus jedna. Pleny peru tak 2x za týden.

lennikka
5. zář 2011

@andelka @florentina @jasekd @verczu @dagmarkaaa holky, dekuji moc za vase postrehy, je dobre vedet, co me muze a nemuze cekat, a ze skoro vse je proste normalni! Jen se toho proste nebat a jit do toho po hlave!.. 😉 🙂 🙂
@andelka gratuluji k tehotenstvi!!! 😉 A ted jsem si toho vsimla, ze budes mit breznatko, super! Ja jsem taky v breznu... 😀

verczu
5. zář 2011

@baca Máš jí někde vyfocenou?
Jinak holky, připomínám ještě jednou, prodávám Babyidea hnědou kapsovku, uvnitř je flís, nemá někdo zájem?Levně!

andelka
5. zář 2011

@lennikka děkuju 🙂 u nás není v březnu z blízké rodiny nikdo, ani v květnu, dukud se nenarodil Dany. 🙂
Určitě se nebát, časem se to utřepe. My jsme začínali nějak v 5týdnech, postupně.

@dagmarkaaa fakt? Tak brzo? 😅 no, na bříško se těším, zatím kde nic tu nic 🙂

sussanah
5. zář 2011

@andelka juuu gratuluju k brisku 🙂 Takze budou svisti necele 2 roky od sebe?

ilonne
5. zář 2011

Ahoj holky, prosím o vaše zkušenosti. Tak nějak jsem byla rozhodnutá pro používání jednorázovek. Pro látkovky jsem asi dost pohodlná a líná. Jenže poslední dobou se zase tak trochu rozhoduju, že bych alespoň po šestinedělí zkusila látkovky. Tak by mě zajímaly vaše zkušenosti, jak je to se skladováním, praním, žehlením atd. Kolik času to zabere, jak zvládáte skladování a praní pokakaných plínek apod. Nejvíc se asi děsím toho, že ty pokakané plínky bych měla tahat z nějakého kýble, pak ještě vyklepávat, prát v ruce atd.. Ty počůrané by mi nevadily. Je mi jasné, že vypadám jako fiflena, ale nevím jestli bych na to měla žaludek.

evlyn
5. zář 2011

@ilonne no pokakané je z kýble netaháš - Kubík má bobky i teď po roce spíš mazlavější než tužší, takže většina se vyhodí se separačkou, zbytek se spláchne pod kohoutkem (popr. sundá stěrkou, ideální je ale sprcha na plný výkon), potře mýdlem (větší kostka zaručuje, že se bobku nedotkneš) a takhle to hodíš do kýble. Z kýble pak už jen rychlý přesun směr pračka - pořád se chystám, že si spíchnu pytel ve kterým by se to rovnou pralo - nějaké tipy na materiál?
Jedu už od šestinedělí v kalhotovkách, takže žehlení veškeré žádné, proti jednorázovkám je to náročnější jen o to nasazení svrchních gaťek na plenku. Počůranou plenu hážu rovnou do koše s plenami, pokaděnou "zpracuju" jak píšu výš - záležitost tak na 1-2minuty - i s cestou na záchod na spláchnutí separačky s bobkem. Praní a věšení stejně jako každé jiné prádlo, peru cca jednou za 2 až 3 dny, u obojího mi malej asistuje - je to asi děsná zábava. Plínky skládám většinou u televize večer, aspoň mám zaměstnané ruce a nežeru.
Za mě hlasuju pro látkovky, občas (třeba teď když mi zdechla pračka, nebo na výletech) jedu i v jednorázovkách a nepřijde mi, že by to byl až tak drastický rozdíl v časové náročnosti a tak. A hlavně mi tak šíleně nepáchne odpadkový koš v koupelně, látkovky v kýblu teda nesahají pokaděné jednorázovce z včerejšího rána ani po kotníky.

rebelie
5. zář 2011

@evlyn My máme doma pytel na prádlo z DM nebo odkud - byly tam 2 ks a jeden je fakt velkej, a myslím, že plíny by v něm šly klidně prát - a ty dva pytle stály snad 40Kč, takže bych řekla, že tady se šití vůbec nevyplatí...

sussanah
5. zář 2011

@ilonne obavam se, ze zaludek si bude muset zvyknout, protoze v jednorazovkach to taky zadne super vruso neni 😉 Spis mi prislo, ze z latkovky byl ten bobek alespon jakz takz na miste, kdezto z jednorazovky to bylo rozmaznute po celem zadku, ne-li zadech 😝
Cas navic u latkovek jsem nikdy nijak zasadne nepoznala a to jsem do cca pul roku i zehlila. Ale vzhleem k tomu, ze mlady byl silene ublinkane mimco, tak toho normalnio pradla a poblitych ctvercovek bylo tolik, ze se v te hromade tech "par" plin na zadek opravdu ztratilo. Kakani slo do separacky a potom rovnou do zachoda, plinku jsem ani neoplachovala (jen vyjimecne) a pak do kyble s vodou. Fakt ze nejaky pytel do kyble by se hodil, ale nijak mi nevadilo, to pak nahazet do pracky.
Pokud chces latkovky jen na sestinedeli, tak asi nejlepe jen ctvercovky, ale to zas je trosku slozitejsi na udrzbu a baleni mimca nez treba kalhotovky.

jasekd
5. zář 2011

@ilonne Ja pouzivam separacky flisove,cili je sprchuju taky, nicmene jsou takove, co se splachuji do WC, jak psaly holky. Plinku osprchuju, pripadne prepatlam zluc. mydlem, hodim do kyble, pocurane rovnou do kyble BEZ vody, cili skladuju tzv. na sucho (plenky vlhke, ale v kyblu neni voda). Kdyz jdu prat, tak cely ten kybl vyklopim do pracky, nehrabu se v tom. Kakani novorozence az tak nesmrdi a az to smrdet zacne, uz budes zvykla 😉 Cas navic: dat prat a povesit, celkem tak 10 minut, peru jednou za 1,5 dnu (2 deti, drive jednou za 2-3 dny), promnuti a slozeni kalhotkovek 10 minut, zehleni par ctvercu za chvilku, zehlim, kdyz zehlim oblecky, ale vetsinu plen mam kalhotkovych a ty se nezehli. Trochu prace to da, ale ne zas tak moc. latkovkaudrzi kadeni vic na miste, nikdy mi neproteklo dite az na zada jako v jednorazovce, sla jsem na gyndu s obema detma a male dala 1razovku, kdybych musela prebalit, at tam nesyslim pokadenou plinu v kabele. Takze nakonec to skoncilo: plina durch, bodycko a teplacky durch, plina, na ktere lezela, kocarek... Prebalovala jsem na lavicce, spotrebovala asi 20 vlhcenejch ubrousku, ktery jsem odhazovala na zem na tu hromadku spinaveho oblecka, dite uplne nahe rvalo zimou, lidi cumeli, pak jsem to musela z te zeme posbirat a dat do igelitaku do tasky... Faaaakt jsem si usetrila praci 😀 Tuto zkusenost mam s 1razovkou opakovane 😉 Na druhou stranu kdyz nekam jdeme, celou kabelu zabiraji latkovky a kdyz je uspinena, zabira mista jeste trochu vic, minimalne je tezsi. V tom vidim jejich nejvetsi nevyhodu, ten prostor a vaha v tasce.

andelka
5. zář 2011

@sussanah děkuji 🙂 jj, 23měsíců, koukám že skoro jak tvoje dětičky 🙂

helulela
5. zář 2011

@ilonne taky se nevyžívám v patlání v hovínkách, ale v tomhle rozdíl mezi jednorázovkama a látkovkama moc nevidím. Z použité plíny vyhodím separačku i s obsahem do WC, když je něco mimo separačku, stáhnu to kartáčkem a flek namydlím, hodím do kbelíku a jednou za 3 dny peru. Nežehlím nic, jen v šestinedělí pro dobrý pocit ty plíny, které se žehlit dají (čtvercovky). Trochu času to zabere, hádám tak hodinu týdně, ale praní je moje hobby 😉 Teď látkuju obě děti, mladšího sice ještě ne plně, ale už to snad brzo zvládnem. Jen na okraj - většinou to mají holky opačně - v šestinedělí dávají jednorázovky, než se trochu zajedou a pak přejdou na látkovky. Mimčo mezitím povyroste, plínky mu líp sedí a ten balík už na něm nevypadá tak mohutně.
@dagmarkaaa fakt? 😅 já zas mám super pocit, že už nejsem těhotná a mám to všechno za sebou 🙂 další bříško určitě ne... max. tak za 5 let, kdyby mě to ještě jednou popadlo

dagmarkaaa
5. zář 2011

@helulela
@andelka no jo... ale doufám že to je jen těma hormónama a za pár týdnů mě to přejde páč drahý další mimino nechce 😒

@ilonne jak píšou holky, trochu práce navíc je teda a hovínkům se nevyhneš, u malého mám tu čest při každém přebalování... alespoň to u malých mimin vůbec nesmrdí a časem kakají méně... a mám dobrý pocit že neplním koš kvantama pamprsek... v šestinedělí budeš možná mít jiné starosti než látkovat ale časem to zkus 😉 já první dceru látkovala od 3m, předtím jsem na to neměla ani nervy ani výbavu. a teď látkuju oba, i když mladšímu dám občas papírovky když nestíhám.