Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
11. zář 2011

@slunicko76 tak jsem pohledala a našla jsem 1-2 balení kys. citronové (á 100 g) do 2-3 litrů horké vody

slunicko76
11. zář 2011

@helulela jsi zlato! diky
ja mam par ctvercovek, co ztvrdly a chci to na nich zkusit!🙂

helulela
11. zář 2011

@slunicko76 není zač, já naložím IV biofroté, struhadláky jedny

slunicko76
11. zář 2011

vidis, frote bych tam taky mohla soupnout!🙂

barumilka
12. zář 2011

Ahoj holky. Doporučily byste mi nějaký e-shop, kde bych mohla podniknout první nákup látkovek? Díky. 🙂

ladida.l
12. zář 2011

@barumilka já mám dobré zkušenosti s latkovky.cz a veselepleny.cz a pak anavy.cz

rebelie
12. zář 2011

@barumilka Já jsem nakoupila na ekopleny.cz a spokojenost maximální (bezproblémové jednání, rychlé reakce na mail, vcelku rychlé doručení...).

obchodprorodinu
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
maly_prcek
12. zář 2011

@sussanah Já s přehledem 😀 Ono když přibereš cca 7-8kg tak ani moc velké břicho není... A doufám že tu už nejsi a jsi v porodnici 😉

@slunicko76 Gumička u BG (teda aspoň těch našich 3.0) je přišitá "cikcakem" vevnitř na tom švu, takže ji určitě nevytáhneš. Takže leda mě napadá, že bys nastřihla dirku do tunýlku a přes tu stávající gumičku navlíkla novou... Moc bych to nepárala, přece jen je to pul, ať si zbytečně neporušuješ tu voděodolnost...

maly_prcek
12. zář 2011

@barumilka Záleži co chceš kupovat... Já třeba objednávám na Brána k dětem, páč mají veliký výběr a vyzvednu si to osobně... I když se teda celkem zhoršili, tak furt je pro mě takto nejjednodušší... Jinak Anavy určo u Anavy...

sussanah
12. zář 2011

@maly_prcek jsem rychla jako blesk a jsem uz zase tady 😀 Simon se narodil vcera v 6:30 rano, mel uctyhodnych 3,9kg a 53cm 🙂

maly_prcek
12. zář 2011

Velikánská gratulace, ať se vám oběma daří! Týý jo, to je teda macík 🙂

ivuska.h
12. zář 2011

@sussanah Zas nějaká akční rodička, to je děs 😀 😀 Moc gratuluji!

caramilla
12. zář 2011

@sussanah Tak to je vtipný. Moc gratuluju!!! Mě se včera 11.9.2011 narodil v 19:15 synovec Šimon, má 53 cm a váží 3,7kg - kdyby seděl ten čas, tak bych tě podezřívala, že jsi normálně moje švagrová a já o tom nevím 😀 😀 😀
Tak se vzájemně užívejte!

sussanah
12. zář 2011

@caramilla tyjo tak to je fakt gol, vcerejsek byl na Simony nejaky plodny 😀
@maly_prcek diky 🙂 @ivuska.h diky, ale od tebe to fakt sedi 😉 😀

zusann
12. zář 2011

Zdravím. Chtěla bych vás poprosit o radu (o latkových plenách mam pročteno snad všechno a když už si myslim že to chapu- tak mě např. nedavno prodavačka překvapí že ne) Zatim mam koupeno 20ks klasických čtvercových plen. Měla bych si koupit i nejaky ty bambusové vkladací? Nebo pleny vše v jednom? Kolik kusu čeho doporučujete a od jaké značky? (chtěla bych nejaky finančně nenáročný základ a postupne pak dokoupit co nám bude vyhovovat)

rebelie
12. zář 2011

@zusann Určitě Ti ještě napíše někdo zkušenější (já sbírala zkušenosti před lety na sourozencích a teď jen tady a u kamarádovic dětí, vlastní je teprve na cestě), ale řekla bych, že je zatěžko Ti odpovědět, protože každému vyhovuje něco jiného. Někdo má jako prioritu pohodlnost (pak jsou řešením AIO), někdo cenu (pak čtvercovky) atd. Já osobně bych místo vkládacích bambusovek koupila vícevrstvé bambusovky, které můžeš dávat na kalhotkový sklad, nebo i vkládat třeba do čtvercovky... Vše v jednom bych si já koupila tak 1-2ks, ne víc - jak se to pere s tím PULem, tak to brzy odchází - prostě já bych je nevolila jako základ výbavy (ale kamarádka třeba jede jen v nich), spíš doplněk - na výlet, k doktorovi, když maj přebalovat prarodiče nebo tak. A pak podle chuti pár kalhotovek - Baby Lucy (zdá se mi nejlepší poměr cena/výkon), nebo třeba Anavy (dražší, ale hodně chválené, české). Ale vše se hrozně moc odvíjí od toho, co od látkování chceš a taky jestli budeš jen látkovat, nebo třeba na noc a ven dávat jednorázovky... Jo, každopádně nezapomeň na min. 2ks svrchňáků - nejlépe asi PUL (nejvíce doporučované jsou Imse Vimse a Thirsties).

florentina
12. zář 2011

@sussanah moc gratuluji a přeji, ať vám doma Šimon dělá jen samou radost.

ivuska.h
12. zář 2011

@sussanah No já už se letos vidím, jak před nebo těsně po porodu peču cukroví a do toho dělám vánoční úklid 😀

sussanah
12. zář 2011

@ivuska.h tak to ja jsem oproti tobe lazar, ja se pekne setrim a odpocivam 🙂

ivuska.h
12. zář 2011

@sussanah No však já asi nakonec nic nenapeču a úklid nedělám ani když zrovna nemám rodit 🤐

maly_prcek
13. zář 2011

@ivuska.h Správě - vánoční úklid je přežitek 🙂 Dodnes mě fascinuje babička, která při -20st. drhne okna (pochopitelně okenou a dolešťuje novinama)... A když budeš přijímat k mimču jen návštěvy, co donesou krabicu cukroví, tak budeš mít hned napečeno... 😉

reruna
13. zář 2011

@sussanah gratuluju !

barumilka
13. zář 2011

Děkuji za tipy. 🙂

maly_prcek
13. zář 2011

@zusann Přesně tak, univerzální výbavička neexistuje, někdo jede kalhotkovky, někdo čč, někdo kombinuje (já 🙂 ), každé dítko má trochu jiné proporce (hubeňour vs. dítko s barokníma stehýnkama) ... Nicméně jsou značky, které jsou chválenější než jiné nebo mají dobrý poměr cena-výkon...

Mně osobně se osvědčilo dávat levnější-míň savé-rychle suché plíny nadoma (takže čč a vv) a savější-dražší-spolehlivější kalhotkovky na ven/do šátku + k doktorovi/na návštěvu/atd. pěkné-drahé-míň životnostní AIO/kapsovky.

Takže za sebe bych to viděla asi takto:
- 20 čč určitě stačí - ony totiž od cca 6m docela přestávají stačit kapacitou, tak to chce dovnitř nějakou lepší vkládačku nebo jich musíš dávat víc (to nemám moc ráda, pak je obrovský zadek a stejně to nic moc nesaje). Pokud máš vícgramážní (třeba Kikko lux), tak možná ani první měsíce nebudeš potřebovat nic dovnitř, pak už to určitě nějaké vkládačky chtít bude. Pokud máš fakt obyč nízkogramážní, tak si je nech radši pod hlavičku a na látkování si kup ty vícgramážní (vzala bych si 10-max.15ks) nebo aspoň pořádné vkládačky. Já jsem třeba čč kolem 11m přestala dávat úplně... Leda jako pojistku do slipů...
- taky vřele doporučuju Anavy vv - na malé mimčo kalhotkový sklad, na větší narovno. Mají super materiál, hodně vydrží, hodně nasajou, je to výhodná investice na celé látkovací období. Dovycpané vydrží opravdu hodně.
- kalhotkovky - pár kousků bych si určitě vzala (pro začátek třeba 4-5ks), když potřebuješ dát plínku na delší dobu (na to ty čč moc nemají), čím bude dítko starší a čůravější, tím víc je oceníš. Na noc ani nic moc dávat nejde. My máme kalhotkovky už jen Anavy jednovelikostní patentkové, ostatní jsem prodala, páč na ně nemají. Pokud nechceš sušit plínu 3 dny, určitě vybírej takovou, kde se dají vypínat savé jádra (nejsou všité), z materiálu bych brala rovnou bambus (osatní materiály taky později začíají savostí pokulhávat).
- vkládačky - určitě bych si nějaké pořídila - nejlíp vychází ušít si z bambusových látek (sijemdetem.cézet) sama, jinak do novoskladu se dá dát kde co (Ikea ručníčky, bambusové BL 30x30cm), pár savých je taky fajn mít (od BI, Anavy). pokud máš kalhotkovky, můžeš zezačátku používat i vkládačky z nich (třeba ty Anavy mají 2, my do cca roku dávali jen tu dlouhou).
- AIO/kapsovky - pro začátek bych vzala taky cca 2ks. Za nás doporučuju kapsovku BG a Anavy easy.
- svrchňáčky - pro začátek radši PULky nebo flísáčky, oblíbené jsou Thirsties (mají i DuoWrap na dvě velikosti) a IV (klidně rovnou S). Vzala bych 2ks vel S/XS a jedny jednovelikostní jako náhradní (třeba Anavy flísáčky). Nekupuj zbytečně do zásoby velké velikosti - budou nové střihy, materiály, potisky, ceny, zalíbí se ti třeba vlňáčky (my jedem třeba od 6m více-méně jen je). Malé velikosti (S/XS) klidně i z bazárku, vždy ale vybírej míň používané.

Takže za mně ideální výbavička:
10 čč, 10 Anavy vv vel. M, 5ks Anavy kalhotkovek (postupně dokupovat až do počtu 10ks), 10 vkládaček (různé savosti), 2x AIO/kapsovka (posupně hlavně na batole asi nějaké dokoupíš), 2x svrchňáčky + jedny jednovelikostní. Plus takové vychytávky jako 2x snappi sponka, 1 role separaček Popolini,...

Neříkám, že to je laciná výbavička, ale bohužel ona kvalita jde hodně ruku v ruce s cenou... Věř, že když nakoupíš ty nejlevější varianty, tak tě taková výbavička bude spíš otravovat než ti dobře sloužit (nespolehlivá plína co protěká, dlouhé schnutí, za pár měsíců plíny vypadají jak po třech dětech a jsou jak šmirgl,...).

caramilla
13. zář 2011

@sussanah No, to teda jo, ještě k tomu švagrová říkala, že na vedlejším por. sále se zhruba ve stejnou dobu narodil taky Šimon🙂 Když jsem v loni ležela v porodnici já, tak zase v každém pokoji byl minimálně jeden Matěj 😀

slunicko76
13. zář 2011

@maly_prcek mne to totiz prijde, ze je to prisite jen na krajich, tedy aspon to tak zvenci vypada.myslis,jako ze to je prisite cik-cakem a pak jeste obsite tunylkem? proto neni ten cik-cak videt?

@sussanah gratulace k chlapeckovi,at vam pekne roste!

sussanah
13. zář 2011

@caramilla a to jsem si rikala, jak jsem po Filipovi konecne vybrala nejake mene caste jmeno 😀

@slunicko76 @reruna diky 🙂

jasekd
13. zář 2011

@sussanah Mas smulu, Simoni ted frcej, i v okoli je jich plno...Ja si myslela, jak je Martinek obycejne jmeno, co uz netahne, no a ted vidim vsude samy Martinky, kamosce se narodil asi pred 14 dny. Dalsi ceka a kdyby se z holky stal prece jen kluk, bude to zase martin. S Vendulou si myslim, ze jsem vybrala v tomto ohledu lip, zadnou neznam, ani tady jich moc neni.

sussanah
13. zář 2011

@jasekd ja prave Simony taky zadne neznala a za posledni mesic jsem slysela dobre o 5 🙂 Nastesti ne v okoli, tady to je jen samy Filip 🙂