Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

romcovaklarka
11. lis 2011

@sussanah Jaký vlňáky z fleru? 🙂

boudova
11. lis 2011

Nemáte někdo odkaz na střih - návod na vlňáčky? To nemůže být tak těžké to upléct ne? Možná by to moje mamka zvládla 😀

innes
11. lis 2011

@boudova http://strihplinky.xf.cz/Alciny_vlnacky.html já dělala tyto a supr, nejsou ani složité 🙂

dagmarkaaa
11. lis 2011

@sussanah aha 😀 já měla za to že bkm je bez plíny nebo skoro... chci si o tom něco přečíst. je fakt že co jsem ho zkusila dát kakat do umyvadla tak si to dožaduje a je tak šťastný když si uleví v tom klubíčku, někdy se tomu úplně řehtá, od té doby už ho nebolí bříško tak je to motivující 🙂 Ale bez plenky bych ho teda nenechala, mám pocit že čurá tak po 15 minutách a to se nechytám, plínu má mokrou skoro vždycky.

Teď mě trápí že dcera ještě ve 2 letech není bez plín - teda poslední týden už jí plínu nedávám přes den ale počurává se a i když vím že se jí chce tak ji prostě nedonutím na záchod nebo nočník. Jen občas se mi to povede, už je to tvrdohlavec asi jsem prošvihla moment kdy to mohlo ještě jít jakž takž hladce. Nemáte někdo tip jak na ně? 😉 Dojde na to sama? Ona si to uvědomí že se jí chce a řekne si a v ten moment už to pouští tak se nestíhá zareagovat.

boudova
11. lis 2011

@innes Ty vypadaj moc dobře, děkuju!

innes
11. lis 2011

@boudova není zač 😉 pro druhýho prcka asi taky upletu 🙂

erinka83
11. lis 2011

@dagmarkaaa já už se taky bála, protože mi přišlo, že si snad nikdy říkat nebude (ale náznaky tu párkrát byly už asi od 15 měsíců 😒 ), asi před měsícem jsem teda doma najela na systém bez plíny, nehod bylo dost, ale zlepšovalo se to, te´dka si většinou řekne sama, někdy se nechá donutit, ale s nějakým úplatkm, že třeba budem číst knížku a to se pak většinou taky vyčurá... no a třeba dneska se počůrala u oběda 😀 horší je s venkem, na delší vycházky se bez plínky bojím, má celkem blok čůrat venku, navíc je fakt kosa...

betelgeuzz
12. lis 2011

@sussanah já třeba separačku nepoužívám skoro vůbec a malé to nevadí. Tak zkus, třeba je to fakt z toho flisu, jak ho má trochu dýl než obvykle.
@dagmarkaaa vydrž, ono to příjde. Alice je bez plenky snad 14 dní, teda jenom na doma, na ven a spaní má plenku pořád.

zuzu_elen_sofie
12. lis 2011

@helulela @evlyn asi dobré na noc vydrží ji celou? a svrchňáky třeba tots flexiwrap? ta vložka jde vyndat a vyměnit nebo na pevno?

sussanah
12. lis 2011

@dagmarkaaa on jen ten nazev je zavadejici, drtiva vetsina ma mimca v plenkach. Znala jsem jen jednu asi pred rokem na bkm diskuzi, ktera fakt jela bez plinek, ale jinak normos pliny. Ale treba ja davam jen plinku narovno, protoze skoro nekaka, kdyz tak jen trosku a zbytek do nocniku. Curani je tak pul na pul, jsou dny, kdy se vycura jen ve spanku, jinak vsechno hlasi a jsou dny kdy jen prebaluju. Kdyz tak koukni do diskuze bkm 🙂
@romcovaklarka http://www.fler.cz/zbozi?uid=33755

rebelie
12. lis 2011

@helulela Zkoušela jsi pustit vodu? Myslím jako to poš´touchnutí k čůrání i malého...
@sussanah Dej vědět, jak jsi spokojená s těma vlňákama z Fleru - my máme dvoje, ale ještě není na kom je vyzkoušet... taky musíme nejdřív na lanolinovat (asi to raděj půjdu udělat hned). Máme ty z obyč. vlny a mám trochu strach, aby nekousaly, ale uvidíme... vypadají úžasně....

helulela
12. lis 2011

@zuzu_elen_sofie zas takový zázrak nejsou, to bych si asi netroufla. Já mám s vkládačkou na jednom konci napevno přišitou, měnit jen vložku není reálný, mokrou máš stejně vždycky celou plínu. Tots flexiwrap na ně jdou dobře, ale i všechny ostatní svrchňáky, co mám na malého (IV, Thirsties).
@rebelie zkoušela... nic

Taky máme teď s Víťou aktuální nočník, připadá mi, že už k tomu pomalu dospěl. Dá se s ním domluvit, chápe, co se po něm chce, ale realizace je problém. Posadit se nechá jak kdy a vyčůrá se tam jen omylem. Ale ve čtvrtek se stal zázrak. Zahlásil "bobo" a když jsem se zeptala, jestli chce na nočník, odpověděl, že jo. Šupla jsem ho tam a zadařilo se. Byla jsem z toho paf ještě dlouho, ale od té doby zas všechno při starém. Když ho nechám bez plíny, je mu to úplně jedno, čůrá a ani si toho nevšimne.

joohana
12. lis 2011

Holky, ad nočník- nemůžu si pomoc, všechny máte děti na nočník skoro zralé, ale ne úplně. Oba starší se odplínkovali ve 2 letech-syn měsíc před, dcerka tuším přesně kolem 2.narozenin. A bylo to rychlé.
Vím že jsem dceři zkoušela asi ve 22 měsících na den plínku sebrat a nic, počůrala se třikrát během 15 minut, vůbec nechápala co po ní chci. A o pár měsíců později hned pochopila a od té doby je bez plíny - i na ven, přišlo mi to jako matení dítěte někdy plínu dát a někdy nedat.

Ovšem zatímco syn byl na noc bez plínky jen 14 dní po odebrání té denní, Annie pořád na spaní plínku má a už mám pocit že jsem to prošvihla, že ví že čurá, ale protože ví že do plínky může tak se o to nestará. Dokonce tuhle v autě mi říkala že jsme jí zapomněly dát plínku a když jsem se divila nač ji potřebuje tak z ní vylezlo že chce čurat. Tož jsme zastavili, vyčurala se a bylo. Syn měl prostě plínu suchou, takže jsem mu ji vzala, ona ji má ale prodojenou děsně, párkrát jsem ji zkusila nechat bez pleny, ale pokaždé jsem převlíkala postel. Tak taky nevím jak na to 😨 Asi budu muset plínku sebrat a dát nočník k postýlce a holt převlíkat postel nebo co. Nemáte radu?

ivuska.h
12. lis 2011

@joohana Já bych vyčkala, prostě asi spí moc hluboce a nezvládá to ovládat... Plína na noc není žádná ostuda, pokud jsi si teda jistá, že na to nehřeší, že je třeba líná vstát, když se jí chce ráno nebo tak. Pokud to pouští uprostřed noci ve spánku, nedá se to ovlivnit, leda by ses ji snažila v noci dávat čůrat, ale to třeba u Klárky nešlo, vůbec nevěděla, co se s ní děje a byla z toho půlhodinová scéna, než zas usla. Nebo zkus dát nepromokavé podložky a nechat ji bez plíny, že by ji třeba vzbudilo, jak jí to poteče po noze nebo tak něco, ale tomu moc nevěřím, že by mohlo zabrat.

ivuska.h
12. lis 2011

Ondra a nočník -- ví, že se do něj čůrá nebo kadí, když má ráno občas suchou plínku, vyčůrá se do něj krásně, i jindy je vidět, že se snaží, i když se třeba nakonec nezadaří. Ale co u něj zatím absolutně chybí, je schopnost předvídat, kdy byde potřebovat a myslet si na to. Řekne vždycky až po a to většinou jen po kadění, čůrání úplně ignoruje. Takže já neposazuju, počkám, až z toho bude mít víc rozum. Klárka byla v jeho věku přes den bez plínek, sama si došla, stáhla tepláky, oblíkla... Ani to by Ondra nezvládl, ten pomalu ani neví, že nějaké tepláky má, natož aby si je sundal 🙂)

joohana
13. lis 2011

@ivuska.h Ivi, no já právě nevím jestli ji vzbudí jak čůrá nebo že je jí zima, každopádně do rána v louži nevydrží. Mohla bych zkusit ji dát v noci vyčurat, ale to nevím jestli vychytám než se počůrá.

A koukám že už to máš za pár! To bude krásnej dáreček 😉

joohana
13. lis 2011

A trošku OT- u nás je momentálně půlroční spurt, nakojím a do hodiny a půl je malá hladová, na to že má v půl roce skoro 9kg šílený. Ale není vybíravá, zatímco Annie odmítala vše kromě mého mlíka, Sarah je po bráchovi a jí vše co jí dají 😀 .

silente
13. lis 2011

@joohana - no já do postele koupila ty nepromokavé potahy (nebo jak se tomu říká) a sebrala plínu 😀 Časem si Aninka zvykla. I když když jsme nemocní, tak vím, že hrozí noční pohromy. Jinak ale bojuje, když bych se jí snažila plínku dát.

aemmi
13. lis 2011

Holky, máme problém, malá je každý ráno na zádech provlhlý body i dupačky, přitom plenu má do svrchnáků zastrčenou, co s tím? Dávat více savý plenky?

silente
13. lis 2011

@aemmi - pokud je vše zastrčeno, tak pak leda fakt větší savost 🙂

ivuska.h
13. lis 2011

@joohana No, to bude, jsem zvědavá, jestli to vyjde na Štědrý den nebo ne 😀

9 kg v půl roce, to je slušné!

@aemmi Souhlasím se @silente, zvýšit savost plenky. Jaké používáš svrchňáky? Možná by pomohlo dát vlňáčky typu Disana.

romcovaklarka
13. lis 2011

@ivuska.h Prosím tě, můžu se zeptat, jestli se mi přes noční anavy vlezou anavy vlňáčky a flísáčky? Díky moc.

innes
13. lis 2011

@romcovaklarka prý ne, je to na stránkách. Už jsem taky jedny objednala 🙂

ivuska.h
13. lis 2011

@romcovaklarka Bohužel ne, upozorňuju na to i v popisu plenky na webu. Ona je totiž cca stejně vysoká, jako ty flísáky, takže to vychází těsně přes, což není pro noční použití úplně dostatečné. Doporučuji v kombinaci s Disanami nebo doma pletenými vlňáčky.

romcovaklarka
13. lis 2011

@ivuska.h Promiň, už to vidím 😒 Jsem zase rychlejc psala než myslela 😅

ivuska.h
13. lis 2011

@romcovaklarka V pohodě, já jen doufám, že si toho lidi budou všímat, aby pak nebyli rozčarovaní, až to doma sami zjistí... Tak jsi mě teď právě trochu znejistěla, jestli je to tam napsané dostatečně výrazně...

romcovaklarka
13. lis 2011

@ivuska.h Ale jo, výrazně to tam je, jenže já jsem se na ně tak těšila, že jsem si je hned naklikala do košíku a nesjela jsem dolů po stránce na ten popis 😀

zuzu_elen_sofie
13. lis 2011

@helulela tak to je asi lepší prostě vypchat čímkoli svrchňáky než valit peníze do tohoto..
k tomu pár aio pro obyč lidi či výlety a doktory a je to - no ne?

boudova
13. lis 2011

Holky vy mi dáváte 😀 ještě nemám vyřešenou plenkovou výbavu a už tady zjišťuju, že další velkej boj bude docházka na nočník. Jsem se z toho úplně opotila. Jdu se podívat na nabídku nočníčků 😀

Konečně jsem taky začla nakupovat plínky. Byla jsem na plenkovém dopoledni V Bavlnce a hned jsem si tam nakoupila: dvoje IV PUL NB organic a soft, Kikko bambusové pleny na noc, na den koupím lux eco také od Kikko (libštáty paní nedoporučila, tím se moje dilame vyřešilo), ale ty maj teď vyprodané, tak musím počkat. Mamce jsem donesla návod na vlňáčky 😅 tak uvidím....a flísáčky plánuju koupit od Anavy. Začneme s obyč čč a pak se uvidí.

boudova
13. lis 2011

Kolik myslíte těch čč tak pořídit - budu prát tak co 2 max 3 dny.