Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

stavba
11. únor 2012

a v separačních plenkách je taky velký rozdíl v materiálu? Který nejvíce udrží a nepropustí?

romcovaklarka
11. únor 2012

@stavba @rebelie Jo, to je fakt 😅 Já jsem teda původně myslela spíš no to, že se hodně hýbe, když už má plenku na sobě, a že mám pocit, že by se mohl z toho nějak vykroutit, uvolnit snapku a tu plenku si třeba nějak shrnout. To by se ale asi vyřešilo dobře padnoucími svrchňáčky. Ale vrtění u přebalování je taky kapitola sama o sobě. Sam třeba někdy leží a nechá se, ale jindy se nemůže dočkat, až se otočí na břicho a to pak je boj a to bych na něj snapku asi nenandala. Patentek aspoň zapneš a drží, a ty se můžeš v klidu věnovat patentku na druhé straně. Se snapkou bych musela, když bude mít Sam utíkací náladu, držet jednou rukou jeden konec snapky, druhou rukou druhej, třetí rukou třetí a čtvrtou rukou držet Sama, aby ležel na zádech - počkej, na to spíš dvě ruce, takže počítej takovejch pět 😀

Ale jak říkám, já jsem vyloženě kalhotkovej typ 😉 takže mě si nevšímejte 😀

romcovaklarka
11. únor 2012

@stavba A separačky mám z deky Irma z Ikea a nemůžu si je vynachválit. Ale občas se prý stane, že mimi dobře nesnáší flís, u nás s tím teda problém není, ale chce to zkusit. .

stavba
11. únor 2012

@romcovaklarka ale jo,klidně piš své názory,já jsem vděčná za každou zkušenost😉

helulela
11. únor 2012

@stavba vv anavy jsou super, maximálně variabilní za dobrou cenu. Mám velikost M, na mladšího skládám kalhotkový sklad, staršímu dávám narovno. Velikost L podle mě moc nemá cenu, leda bys chtěla, aby šel kalhotkový sklad dávat dlouho, ale při příkrmech už je to celkem zbytečný.
Ad separačky - na mladšího Popolini celuloza - vydrží a sajou, na staršího Canpol z lékárny, 100 ks stojí 30 Kč a bohatě stačí, dají se i párkrát vyprat a hlavně nemusíš objednávat z netu

ani84
11. únor 2012

@rebelie Já jsem teď taky poprvé vyzkoušela nočníček (teda vlastně starou šlehací misku) a už se mi do něj malej během dnešního dopoledne vykadil a sedmkrát vyčůral 🙂 Dala jsem mu jen jednu čč narovno a pokaždý, jak zakňourá, zkouším ten nočníček. Plína zatím zůstává suchá a malej vypadá naprosto spokojeně, že jsem poznala, proč kňoural 😀 Škoda, že jsem to za těch 5 měsíců nezkusila dřív, ale až když jsem teď u kamarádky viděla, jak jim to hezky funguje s 10ti měsíčním chlapečkem.

rebelie
11. únor 2012

@ani84 Hm, to je skvělý, gratuluju! Já dneska taky zkouším - máme ideální podmínky, takovej lenošící den doma - jen s jednou plínkou jsem tedy nevydržela, ale chytla jsem to už asi 5x i 2x kadění, takže jsem docela nadšená...
@stavba Máme ty Poppolini celulózové, jsou fajn, jdou opakovaně prát (když se dítko jen počůrá), pak máme od tchýně BambinoMio - ty vypadaj jak pavučinka, ale překvapivě taky dokážou hovínko zachytit a dobře drží zadek v suchu, ale nám ekzematikům se s nimi špatně pracuje, hrozně se zachytávají za suchou kůži... a taky jsou po vyprání dost zmačkané, asi by se daly přežehlit, ale žehličku kvůli nim kupovat nehodlám... a u starších mi ta Irma přijde asi jako ideál, taky jí plánuju, ale vaječinu bych z ní vypírat nechtěla...

reruna
11. únor 2012

@rebelie z irmy jde všechno pěkně vyprat, stačí opláchnout por proudem vody, flís se obecně dobře pere, mnohem horší je froté☹
@stavba separačky stačí Canpol babies z lékárny nebo někdy mají i v hračkárnách nebo obchodech s dětským zbožím, Popolini nám dělaly opruzeniny a vy už jste na příkrmech, takže nemáte asi vaječinu, nejlepší je fakt ta irma z ikey

reruna
11. únor 2012

@stavba co se týká plenek na snapku, tak když byl větší už jsem moc ráda nedávala, přesně jak píše @romcovaklarka - vrtí se u přebalování, takže se to špatně nandává a taky se více hýbe a moc dobře to už nedrží... za mě raději patentky

suzsssie
13. únor 2012

Ahoj holky, co si myslíte o zavazovací pleně + vkládací nebo bambusová + svrchnáčky? Docela mě to zaujalo, že nebudu muset skládat novosklad a přitom to vyjde levněji než kalhotkové pleny. A myslíte, že mi bude stačit 24 kusů? Moc děkuji za radu!!! 🙂

andelka
13. únor 2012

@suzsssie já mám zavazovačku jednu, a leží mi. Zkusím u mladšího, jestli jí nepřijdu na chuť. Někdo si zavazovačky oblíbí a někdo ne, no.

rozarka65
13. únor 2012

@suzsssie já používala zavazovačky místo novoskladu a super...jen je potřeba koupit nové a nebo málo používané...já měla přes bazar a většina už nepružila...měla jsem jich asi 15 disany + asi 6 BI zavaz.,takže kolem 20ti....Ale od té doby,co malá sedí a leze,tak je problém ji uvázat.....

romcovaklarka
13. únor 2012

Ahojte holky, neporadíte někdo? Malej se mi - no nevím, jestli oprudil. Nikdy jsme tyhle problémy neměli, max. když měl průjem u zoubků, tak vyloženě kolem zadečku (dírky) měl hodně červené a to se spravilo po sudocremu. Teď má už dva dny takové červené pupínky, jako krupičku, která se slévá do jednolité plochy, je to i drsné na omak. Začalo mu to v podbřišku, jako na bříšku nad pindíkem. Už to má i na pytlíku, směrem k zadečku, vzadu na půlkách a na stehnech až po kolínka. S tím, že v tom podbřišku je to hodně a směrem níž to ubývá. Přebaluju často, meju čistou vodou. Napřed jsem mu to mazala excipialem (co mu mažu na ekzém). Sudocremem. Nepomohlo. Dneska bepanthenem taky se mi nezdá, že by to pomohlo. Dokonce mi manžel donutil zkusit dát hnusku, že prý jestli to není z látkovek ☹ tak uvidím ráno. Ale nevíte, je to vůbec opruzení? Nebo nezačíná takhle nějaké nemoc třeba? 😕 Dík za rady. Jak říkám, nikdy jsme s opruzením neměli problémy a teď jsem trochu bezradná.

helulela
13. únor 2012

@suzsssie já bych radši vázala novosklad než zavazovačky, navíc pak přepírat pokakanou plínu a ještě zavazovačku je práce navíc

reruna
13. únor 2012

@romcovaklarka vypadá to jako opruzení, ale pokud si nejsi jistá, tak raději zajdi k dr., ta to posoudí nejlíp. hodně větrej, po umytí opatrně osuš a nám nejvíc zabíral ten Bepanthen - tak do 2-3 dnů, ale třeba vám dr. poradí něco lepšího. Možná to souvisí se stravou...zavádíte příkrmy....změnila se stolice...nejedl něco nového? Látkovky přece používáte dlouho, tak těžko má opruzeniny teprve teď... neměnili jste např. prášek na praní, separačky?

reruna
13. únor 2012

@suzsssie mě zavazovačky nenadchly, měla jsem jednu HHS, ale netěsnila kolem nožek, blbě se to vázalo...

aemmi
13. únor 2012

@romcovaklarka Jak to popisuješ, tak bych řekla, že K. tohle měla taky, ikdyž ne na tak velký ploše, nic nepomáhalo, dělala jsem všechno, co se na opruzeniny doporučuje, podle mě to zmizelo samo, nevím co to bylo, na opruzení to netipuju, to měla i dřív - na to stačila chvíle větrání, Bepanthen jí tohle třeba ještě zhoršoval 😒 ted se jen bojím, že jí to vyleze zase 😒 a s jídlem to u nás asi taky nesouviselo, jím pořád stejně...

sussanah
13. únor 2012

@romcovaklarka nedavala jsi mu neco flisoveho? Neco podobneho se kdysi vytvorila mlademu. Po asi mesici to zmizelo, dr mi tenkrat tvrdila, ze je to nejaka houba. Takze jsem vsechny pliny vyprala na 90 s octem, PULky na 60, co slo jsem prezehlila a uz se nam to nikdy neobjevilo, do dneska nevim, co to bylo. To podle neni opruzeni.

rebelie
13. únor 2012

@suzsssie Mně se taky vázačky neosvědčily a novosklad mi vlastně přijde jednodušší, ale jsou lidi, co si je nemůžou vynachválit...

erinka83
13. únor 2012

@romcovaklarka vypadá to podobně, jako měla malá, právě že mě překvapilo, že to měla hlavně v podbřišku 😕 jo, slilo se to v červené plochy, červené tečky, hrubé... Asi zabral Imazol :-/ a fialka, slabší ředění, namazat, a až se omylo, tak Imazol... vylezlo jí to když měla 2 m+síce, furt jsem to mazala krémama na opruzení, ale bylo to jen horší, až mi @luthien.k poradila tohle... tak velkou plochu už neměla nikdy, ale bojovali jsme s tím furt, proto jí na noc dávám hnusku 😒 prý asi kvasinka, potvora, má ráda vlhko... teďka to vypadá, že asi zabraly flísový separačky, má je asi 14 dní a dneska prcka krásná, tak uvidíme...

rebelie
13. únor 2012

Pokud to je kvasinka, zabere ještě eliminace cukru z potravy.

romcovaklarka
14. únor 2012

@reruna @aemmi @sussanah @erinka83 Díky holky, zkusím teda fialku a plenky přeprat, nevíte, jestli kalhotkovky např. anavy se dají taky vyprat na 90, nebo jestli se srazí nebo se zničí gumky? 😕 Jinak já peru všechny plenky na 60 a ob praní dávám sanytol 😕 Jinak flís to nebyl, flísový separačky používáme a bez reakce a navíc poslední dobou jsem je ani nedávala, vzhledem k tomu, že mi do plíny skoro nekaká. Ale zkusím mu je teda naopak dávat, ach jo, to je alchymie 😅

luthien.k
14. únor 2012

@rebelie to při kojení bohužel nepomůže, MM obsahuje laktózu i tak.

@romcovaklarka , na čas určitě dávat jednorázovky neparfémované (Babylove, Babylove nature...). Vlhko v látkovkách to dráždí. Rozhodně nepoužívat Bepanthen, moc mastný, @erinka83 radí dobře - genciánu a ničím nemazat, než se smyje. Pokud bude stále špatné, tak znovu genciánu, pokud lepší, tak Sudocrem.
Sanytol = parfém = může být problém!

romcovaklarka
14. únor 2012

@luthien.k Aha, dík, to m is tím sanytolem nenapadlo. A co si myslíš o tom místo genciány citrovital? Dá se dávat i na kůži? Měli jsme totiž kvasinky v pusince a genciána nepomohla snad pár týdnů a pak po citrovitalu zmizely asi za 3 dny 🙂

A jak prosímtě zvládáš sledovat celého koníka, jakmile se někde objeví něco o ekzémech nebo alergiích, tak to hned najdeš? 😲 🙂

aemmi
14. únor 2012

@romcovaklarka To je fakt, že my jsme s K. měly taky kvasinku, ale to mi vzhledem přišlo trochu jiný, takže jsem myslela, že tohle už kvasinka není 😕

aemmi
14. únor 2012

@romcovaklarka Mně právě @luthien.k radila ten Citrovital i na zadek, u nás to bylo tak, že Káje v puse Genciánka vůbec nezabírala, na zadku naopak ano, pomohla z toho nejhoršího a pak jsem už najela na Citrovital, preventivně používám pořád takže ho klidně použij...
Jinak by mě taky zajímalo, jestli Anavy snesou 90, tuším, že tu někdo kdysi psal, že ano?

romcovaklarka
14. únor 2012

@ivuska.h Prosím pěkně, dají se kalhotkové anavy vyprat jednorázově na 90? Nebo je tím úplně zruším? Díky moc.
@aemmi Děkuji 🙂

luthien.k
14. únor 2012

@romcovaklarka mně zmínila @erinka83 😀 A látkovky mám v oblíbených, taky látkujeme 🙂 Já ale používám všechny pleny takové, které snesou při každém praní 90 st., což u atopiků považuju za nutnost.

Citrovital - ano 🙂 10 kapek na skleničku vody a oplachovat, ale jednorázově bych to tou genciánou taky přetřela.

dandelion
14. únor 2012

@marky27 díky za tip ;) včera jsme ho koupili ;)

romcovaklarka
14. únor 2012

@luthien.k Ajo, já si nevšimla 🙂 Jinak díky moc za radu. A s těma plenkama to bude teda pech, jestli je nebudeme moct používat ☹ A to teda nepoužíváš vůbec kalhotkové? Pač hádám, že ty gumičky v nich budou asi všechny stejné či podobné, nebo ne? A taky nevím jak s vlňáčkama, myslíš, že jestli jde o kvysinku, tak bude i v nich - i když nejdou přímo na tělo? Já je totiž používám převážně a ty teda vyvařím těřko. Leda bych je pach chtěla používat pro panenky 🙄