Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
22. bře 2012

@dandelion já beru látkovky, i když někam jedem, ale max. na 3 dny, prát v ruce v umyvadle se mi nechce. Technicky látkování mimo domov problém není, jen kdyby plíny nezabíraly tašku navíc... Z jednorázovek dávám Babylove natur, ať jsme aspoň trochu eko. Celou noc nám ale nevydrží, to dávám normální Babylove.
@rozarka65 to je Ani šikula 🙂
@rebelie na novoška asi blbě, začala jsem je dávat až tak ve 4. nebo 5. měsíci. Speciálně kvůli látkování bych je nekupovala, ale když už byly doma, šlo mi to z nich u většího dítěte líp než ze 70*70.
@ptjj jinak jsem měla většinou novorozenecké kalhotovky a nějaké jednovelikostní
@verik19 podle mě jsou dobré oboje. Stejně potřebuješ nejmíň troje, tak vezmi od každých, vyzkoušej a ve větší velikosti už si kup ty, které budeš mít radši.

lucifereeek
22. bře 2012

@katyxq díky za info, a které jste teda použivaly od uplně malého miminka? HD pulky?

katyxq
22. bře 2012

@lucifereeek Jojo, HD PULky a taky jsme párkrát použili Thirsties duowrap (než jsem dokoupila druhé HD), ty mě ale moc nechytly, nějak nejsem fanda sucháčů a teď už by byla vel.1 malá. Miluju patentky, takže flísáčky máme v patenntkové verzi 😉.

mmiirrkkaa
22. bře 2012

@lucifereeek Mně se nejdřív vešel do BabyLucy XS, pak jsem jela HD vel.S a Thirsties vel.1. Jinak za mě ty pulky taky určo 3. Jak už tady někdo psal - pořád dobrý dobrý a pak ti posrajdí 1 a hned nato 2., takže ty 3 se určo neztratí. 😉

mmiirrkkaa
22. bře 2012

Jinak mě ty pulky na patenty vyhovujou,ale jak byl Áda menší, tak mi přišlo, že ten sucháč jsem mu líp upravila na míru.

neu.sona
22. bře 2012

Holky, zajímalo by mě, jeslti máte někdo osobní zkušenost s Tots Bots flexitot? Dumám jestli taky jednu či dvě nepořídit. Ale už ty větší. Čekám kluka, žádný prcek to zřejmě zase nebude, takže novorozenecké kupovat ani nebudu 🙂.

herminka
22. bře 2012

@neu.sona Flexitot mám jednu a mám ji ráda, saje celkem dost (o něco míň než Anavy).

elvis12
22. bře 2012

Holky prosim o radu. Chci poridit bum genius kapsovky, ale nevim, jestli koupit jednovelikostni 4.0? Jaky mate vy? A co rikate na ty novy bum genius free time? Diky

mahafi
22. bře 2012

@lucifereeek na úplně malinkatou jsem používala IV nb (ale musela jsem vymyslet systém, jak překřížit sucháče.. jde to, ale u thirsties by to šlo líp (jenže zrovna na bazárku nebyly 😅 ) a pak jsem si oblíbila snappi šáličku bundles (velikost s), krásně se to přizpůsobilo a dělalo to malý zadeček. A pak jsem měla merino vlňáčky "s" pletené z fleru (od Emily 01, ale je jih tam mraky 🙂 ).

lucifereeek
22. bře 2012

@mahafi ty "klasické" vlňáčky se mi moc nelíbí, mám vybrané tyto, ale jsou nejmenší ve velikosti S 5-10 kg takže až na větší dítko http://www.ekopleny.cz/cs/kategorie102789/detai...
jinak zkusím asi ty pulky HD velikost S, IV NB a Grovia novorozenec a něco nám snad padne 🙂

mahafi
22. bře 2012

@lucifereeek ty jsou nádherný 😵, já chtěla otestovat, jak se s vlňáčkama poperu, tak jsem volila levnější variantu. Tak zkus na malý miminko tu šáličku http://www.ekopleny.cz/cs/kategorie103933/detai..., než dorostete do těch kalhotek 🙂. Určitě vám něco padne, neboj.. a když ne, tak objednáš něco jinýho a máš to do týdne doma 🙂 (já třeba měla nb jen jedny, protože jsem si neuměla představit, jak vypadá malý miminko 🙂, pak jsem dokupovala přes bazárek další, takže jsem látkovala od příchodu z porodky napůl.., týden se to vydrželo 🙂 ).

ivuska.h
22. bře 2012

@lucifereeek Bacha na tyto vlňáky, je to upravená vlna, takže zdaleka nedrží tak dobře, jako klasické vlňáky typu Disana atd.

ivuska.h
22. bře 2012

@neu.sona Měla jsem na zkoušku a celkem Ondrovi seděla. Určitě jedna z nejlepších na trhu.

novi
22. bře 2012

Ahoj holky, mám velká dotaz, chtěla bych flíšáčka ANAVY na léto, malá už bede mí 10-11 měsíců , budou vhodné i přes den? neprovlhnou?
díky moc za radu...

rebelie
22. bře 2012

@mahafi Přesně - na IV mi strašně vadilo (stále vadí), že ty sucháče nejdou překřížit...
@elvis12 Hoď nějaký odkazy na ty BG - já mám samé bazarové, takže vlastně vůbec nevím, jakej tip mám... Každopádně doporučit mohu jen kapsovky, BG AIO jsem viděla, ale ten systém se mi nelíbí...
@ivuska.h Ivi, kdy začneš vyrábět průhledné PULky? Zdá se, že je tu po nich velká poptávka 😀 Mimochodem, zaslechla jsem něco o připravovaných Anavy PULkách - budou, nebo jsem to nějak popletla?

elaaa
22. bře 2012

@elvis12 Já mám 4.0 jednovelikostní BG na patentky a jsem moc spokojená. Jsou spolehlivé i na ven. A mám učůránka.

elvis12
22. bře 2012

Holky diky!
@rebelie odkaz napr. zde http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/bum-ge...
@elaaa myslis, ze by slo pouzit i na novoše? Nebo to budou velky?

rebelie
22. bře 2012

@elvis12 Tak já nevím, jak vypadaly ty předchozí, ale asi mám taky ty 4.0 - a pokud to jsou ony, tak jsem s nimi spokojená velmi...

aemmi
22. bře 2012

@elvis12 já mám jednovel. BG kapsovky na patentky, asi tu 4.0 verzi tedy, ale já nějak nemám ráda to zmenšování vpředu, takže všechny jednovelikostní plenky používám cca od 3 měsíců a ani jsem je dřív neměla, abych to vyzkoušela, ty free time vypadají taky dobře, zdá se mi to jako něco mezi AIO a kapsovkou - je vo vše v jednom, ale není to sešitý k sobě, takže to bude dobře schnout, ale nemusíš to tam pak cpát...
na novorozence jsme měla jednu tuto : http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/bumgen... v "S" - byla super, ale pomaleji schla...

aemmi
22. bře 2012

@elvis12 použít na novoše asi půjdou, ale podle mě to bude dělat hrbol vpředu a prostě vypadat humpolácky 😅

elaaa
22. bře 2012

@elvis12 No na mě působí větší, takže jsem ji začala dávat až tak ve 3 měsících, ale zmenšuji ji stále. Eli má 5,5 měsíce a 7 kg.

katyxq
23. bře 2012

Tak jsou kakala, že jsou Anavy easy letos inovované - místo bavlny je vnitřní vrstva z mikroflísu, takže půjde měnit jen ta vpínací savá jádra 🙂, kdybych už tři easy neměla, tak bych pořídila tyhle nové, ale budu se krotit a utrácet nebudu ... Si budu muset pořídit asi brzo další dítko, nejlépe kluka, protože ty easy mám v holčičích barvách, tak bych měla důvod koupit nové modré, zelené 😀.

katyxq
23. bře 2012

Teda v noci mám fakt vykojenej mozek a páchám děsný překlepy 😅 (ale aspoň tématický), v první větě má být koukala.

neu.sona
23. bře 2012

@katyxq To se podá. Já mám zase těhotenskou demenci a všechno zapomínám 😖. Za chvíli nebudeš vědět, kolikrát si v noci vstávala, protože to bude automatický 🙂 .
Taky jsem na ně koukala. Jednu nebo dvě potom pořídím. V klučíčích barvách 😀

elvis12
23. bře 2012

@katyxq ja jsem ty pistaciovy neodolala... 😀 Ale nastesti mam kupce na tu "starou" (jeste ji mam nepouzitou), tak jsem spokojena 🙂
@elaaa @aemmi @rebelie diky za rady holky! Jednu poridim a uvidi se 🙂

mmiirrkkaa
23. bře 2012

@neu.sona Já si je zamilovala. Rozšiřuju i jejich počet. Dávám je na noc. Dovnitř nacpu vv Anavy vel.S a nemá to chybu. Koupila jsem rovnou tu velikost 2 (One size) A takhle dovycpané mi připadná, že nasají více než anavy.

silente
23. bře 2012

V Sama doma je bezplenková metoda 🙂

silente
23. bře 2012

A jsou tam vidět ty nové úžasné bambusové kikko! Nutně je potřebuji!

ivuska.h
23. bře 2012

@rebelie Jojo, průhledné svrchňáky by byly hit, ale to asi bohužel neklapne 😀 Ale v létě se dá chodit i bez svrchňáků. PULky chystáme, ano, půjdou teď do testování a pak, pokud se osvědčí, do výroby.

katyxq
23. bře 2012

@ivuska.h Kdyby byly průhledné svrchňáky, tak hned jedny kupuju 😀. Ty Anavy PULky budou jedno- nebo vícevelikostní? Každopádně pak aspoň jedny pořídím jako správná Anavy závislačka 😉, si teď k tolika plínkám musíme s manželem pořídit dostatek dětí, aby neležely ladem a na látkovkách jsem oproti papírovkám ušetřila, teď je to tak šul nul, ušetřime až při druhém miminku a případně dalších.