Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mahafi
18. lis 2012

Máte někdo zkušenost se svrchňáky tots bots? http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/tots-wra... jsem se do nich teď nějak zakoukala 😀. Asi je zkusím zítra obhlídnout na bráně, protože tam jsem koukala, že mají i další moje favority (thirsties (ty znám), bamboolik (s těmi se chci seznámit už dlouho 😀), tak jestli mám ty tots bots vyřadit rovnou 😀. Ještě jsem narazila na abc wrap, ty má myslím @helulela a spokojenost? Díky

janinek
18. lis 2012

@mahafi mam

Nevypadaji nijak vymakane, ale neprotekly ani jednou. Lehke a jemne na dotek. Dobre sedi pres little lamb a bamboizles. Bamboolika jsem jeste bezkoyseka.

remenova
18. lis 2012

@bamboolik Takze bych jednu vkladacku zasunula a mela by stacit? A na to jeste treba separacku a ta musi byt take v te "kapse"? 😀 Jsem uplne mimo, co? 😅 Nebo muzu dat tu vkladacku do te kapsy a jeste tam strcit ctvercovku?

mahafi
18. lis 2012

@janinek na tebe jsem sázela, že je budeš znát 🙂. a máš tyhle jubilejní potisky? vypadají na živo tak pěkně jako na obrázku? 😀 No.. jsem nalomená 😀

sarkachmelova
18. lis 2012

@ivuska.h já je hlavně prala zatím jen 2x.. tak je možné že nezískali ještě tu správnou savost ale přijde mi právě že mu to vyteče vždy vrchem,jako bych to málo utáhla,nebo to nějak špatně dávala ☹
@madlisek to nevykukuje 😒

janinek
18. lis 2012

@mahafi mam jubilee a londyn easyfit a podle me vypadaji pekne. Tak snad i na svrchnacich.

mahafi
18. lis 2012

@janinek díky 🙂

helulela
18. lis 2012

@mahafi PULky TB nejsou špatné, zevnitř jsou gumové, fungují, ale vyloženě mě neuchvátily. ABC wrap miluju, oběma mým klukům výborně sedí střih, neplandají jim v pase a jsou dostatečně vysoké.
@remenova separačku vždycky až navrch, aby plnila svoji funkci - snadnější odstranění kakání a udržování sucha. Do kapsovky můžeš nacpat cokoliv, co se tam vejde a podle toho, jakou potřebuješ savost. Klidně orig. vkládačku a čč k tomu.

bamboolik
18. lis 2012

@remenova s těma vkládačkama fakt těžko říct, neví, kolik mají vrstev, jaká hramáž, těžko posoudit. ALe prostě se tam dají 1 nebo 2 vkládačky (nebo čtvercovku nebo cokoliv savého) do té kapsy a zapneš. Nikde jsem nenašla podrobnější otevření plenky, takže budu spíš tipovat podle podobných tip kalhotek, ale většinou tyto kalhotky mají "stay dry" vrstvu, tj mimčo je v suchu. Separačka (dává se k zadečku miminka, ne do kapsy) se ale doporučuje dávat třeba ze začátku, aby se lépe o kalhotky pečovalo (hodně řídká stolice atd).
Snad jsem podchytila všechny tvé dotazy 😀

janinek
18. lis 2012

@mahafi mam ji vyfocenou v albu

katyxq
18. lis 2012

@collette Asi tu ještě nepadlo - koš na použité pleny (nám vyhovuje IKEA Filur 28l, je to akorát na jednu pračku, jde otevřít a zavřít jednou rukou, víko dobře těsní a nic z něj nemsrdí) a žlučové mýdlo (cenově a funkčně nejlíp vychází tuhé z DM za 13,-Kč).

betysek
18. lis 2012

@tynkat Mám tu novější verzi Anavy Easy AIO a spokojenost, zatím neproteklo nic. Ale mám jen jednu, používám ji tak jednou za týden - k doktorce, na návštěvu a pod..... 😉 Mám ji jen na frajeřinu...

martinka.pida
18. lis 2012

@tynkat Mně bohužel skoro pokaždé Anavy Easy protekla ☹.

lenka5731
18. lis 2012

@tynkat anavy Easy používáme nadoma a v ní měním vkládačky z Anavy kalhotkovek (když je Itti Bitti SIO v kýblu, tu používám stejně a mám ji raději). Ven bych si s Easy netroufla, vždy když do ní malá kadila, šlo to mimo. 😒 Za mě tedy nebrat - pokud ji nechceš nadoma 😅

eicul82
18. lis 2012

Co přesně znamená SIO? 😅 AIO vím, ale SIO ne-e 😀 😀 😀 Díky

lenka5731
18. lis 2012

@eicul82 snap in one - sepnout do jednoho kusu patentkama

luciesofi
18. lis 2012

@eicul82 snap in one - že jdou savá jádra vyndat 🙂 SIO je třeba Anavy Easy 🙂 nebo Itti Bitti SIO 😉

eicul82
18. lis 2012

@lenka5731
@luciesofi Díkec, už jsem zase o trochu chytřejší 😅

hanule04
19. lis 2012

@lenka5731 tak u nás s anavy easy stějně, ale na doma jí dávám ráda, dělá krásně malej zadeček.I přemýšlím, že ještě jednu pořídím a to jsme jich měla 7 a 6 jich prodala blbec, jsme si ještě jednu nebo dvě měla nechat.

remenova
19. lis 2012

@bamboolik moc děkuji, seš poklad, tak já se do toho vrhnu a uvidíme 🙂

aemmi
19. lis 2012

@sarkachmelova Itti bitti mám v keteforii "sice pěkná ale ne moc spolehlivá plenka" za mě jsou za prvé dost nízké, takže můžou protéct vrchem, úzké mezi nožičkama, taktéž hrozí protečení, alespon u nás, vkládačky nejsou u bambusu (myslím ted,a materiálům moc nerozumím), takže toho až tolik nenasajou. škoda, že je nedělají celkově větší a vyšší.

aemmi
19. lis 2012

@tynkat Anavy easy byly celkem fajn na menší dítko, zhruba do 9 měsíců jsem je používala, pak už nebyly tak spolehlivé, jsou podobně jako ty itti bitti takové užší mezi nožkama, ted je šetřím na druhé dítko, zase dělají krásně malý zadek, nezbavuju se jich, ale ani asi nebudu pořizovat další

sarkachmelova
19. lis 2012

@aemmi děkuju,já je zkusím dneska odpoledne až budeme doma ještě víc utáhnout a uvidím po pár praní.. dyžtak je prodám 😒

sarkachmelova
19. lis 2012

Holky,ještě se Vás zeptám 🙂 s jakými SIO máte nejlepší zkušenost ?? já používala jen VV a na to PULky ale chci i SIO,koupila jsem dvě ty itti bitti a v týdnu mi přijde jedna bamboolik a jedna pop in a chystám se na anavy easy.. moc děkuju všem 🙂

tynkat
19. lis 2012

@betysek @martinka.pida @lenka5731 @aemmi Děkuji za vaše zkušenosti! Asi tedy vezmu jen tak jednu, dvě a uvidím, jak nám pzději sednou.. Koukám, že zas takový šlágr to nebude.. S jakými AIO máte dobré zkušenosti? Zatím mám BG, SWB simplex a Blueberry bamboo deluxe..

hanule04
19. lis 2012

Tak mě SIO vyhovují víc než AIO.
Tak SIO mám:
anavy easy používám na doma, (ne ven mám strach že protečou, ale mám je ráda dělají malý zadeček)

Bamboolík + 3vnitřní pleny( nejdřív když mi to přišlo do ruky tak jsme řkala to prodám, velký vkládačky, přijde mi že to na sebe moc nepasovalo, po vyprání se ty vkládačky srazili, ak už jdou do svrchnáků líp a přišla jsme jim na chut, vkládačky krásně sajou a asi bych si s nima troufla i na ven a uvažuji že ještě dokoupím a svrchnáky krásně sedí a nedělají otlaky

a pak mám ušitý kapsovky ve vnitř flís, nepoužívám je jako kapsovky ale jako SIO, a ty jsou super, krásně sedí kolem nožiček dělají malou prdku, používám spíš na doma a vkládám tam čtverec, který je složený tak že má 12vrstev, ale nebojím se s nima ani na ven, jen dám vv anavy bambusovou S, zatím neprotekly

novi
19. lis 2012

@sarkachmelova mam pop-in a davam jen na doma, na ven mi prijdou nespolehlive. to mam radsi kalhotovky.

elana
19. lis 2012

@tynkat taky mám radši SIO než AIO (tu nemám ani jedinou, nechci prát PUL na 60 a tady bych musela). Mám většinu GroVia (krásně sedí, jsou asi nejhezčí designově, ale je to jen biobavlna, takže poměrně málo poberou, musí (a jde to dobře) se případně dovycpat, nebo prostě přebalovat častěji), 1x Anavy Easy 2012 (ta nám ale protéká, takže spíš její vkládačky používám jako dovycpávku do GroVia třeba na spaní po obědě), 1x Bamboolik (ale mám ji jen se základní vkládačkou, ne s batolecí a tak protéká v synově věku, to je jasný, takže opět-vkládačky používám zvlášť a kalhotky, který jsou naprosto DOKONALÝ, protože jsou veliký a rovně střižený a lemovaný fleecem, takže nikde netlačí, používám na kalhotkový Anavy a Little Comfort na noc a na ven) a 1x PoP In New Gen Bamboo, ta mi přijde dost dobrá co do savosti, i se krássně dovycpává pro strýčka příhodu, ale zas na větší dítě už nesedí, nemá pružný pásek a škrábe sucháčem na bříšku 😒

betysek
19. lis 2012

Koukám jak všichni chváli Bamboolikovi svrchňáčky. Už jsem po nic koukala, když jsem objednavála noční plenky, ale říkala jsem si, že je až tak nutně nepotřebuju. Používáte je někdo na plenky na rovno? Mám teď nové Blueberry, na kalhotovky super, ale na plínky na rovno pro 6,3 kg mimčo jsou dost široké....

janistr
19. lis 2012

@tynkat Já jsem s Anavy easy zatím spokojená (ale mám zatím jen sedmiměsíční dítko). Dělají malý zadeček, u nás dokonce stačí vycpat zatím jen dlouhou vkládačkou (ale musí být opravdu několikrát vypraná, aby získala savost), krátkou dávám jen, když nevím jistě, jak dlouho budeme venku. Nebojím se jí Helče dát kamkoliv ven, zatím nám nikdy neprotekla.