Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
2. črc 2012

@dandelion pro mě je na nich kromě ceny super hlavně to, že jsou to jediné separačky, pro které si můžu kdykoliv dojít do města

bamboolik
2. črc 2012

@dandelion mě přijdou, že fakt dobře udrží zadek v suchu a jsou měkké, neškrábou. A cena je bezkonkurenční..

dandelion
2. črc 2012

@helulela @bamboolik a to je teda vyhazujete do koše? nebo jak? ty nejsou splachovatelný ne? já je tu mám a leží mi tu.. nějak pořád malá byla v irmě a teď dávám popoliny.. tak je asi vytáhnu 🙂)

rebelie
2. črc 2012

@dandelion Plavečky máme ImseVimse - mají patentky na boku (ale jen na jednom), nějaká jiná firma (Popolini?) má s patentky po boou stranách.

rebelie
2. črc 2012

@saaralota Z mé zkušenosti plesniví plenky poblité, ne počůrané... taky se nám to jednou stalo, ale byly tam déle než 3 dny (4, možná 5). Od té doby proto poblité plínky nechávám proschnout, nebo přímo větrat v koši na prádlo, který máme síťovaný, takže velmi vzdušný...
@terezka312 Možná by pomohlo dát savější plenku, odhaduji, že malý to měl podobný, když plínka byla fakt durch... ale nějak zvlášť jsem to neřešila...
@mmiirrkkaa Super školení pro švagrovou... asi bychom všechny látkující měly povinně dávat děti častěji na hlídání a tím páchat osvětu 😀
@dandelion Vřele doporučuji nechat malou den v jednorázovkách, vyprdnout se na BKM a svěřit jí manželovi - když by po x té převlíkal komplet dítko i s oblečkama, protože by bylo pokaděné, cítil ten smrad, co jednorázovkový gel vytvoří, a musel pak ještě navrch s košem, tak by začal látkovky velebit... K separačkám - my i ty "splachovatelný" vyhazovali do koše - báli jsme se ucpání záchoda, a taky, co se tak pamatuju z exkurze, v čistírnách ty separačky moc nemusí...

reruna
2. črc 2012

@dandelion hlavně cena, snadná dostupnost v lékárně, neopruzoval se mi po nich, dají se i prát, ale nesmí se vyhazovat do WC, takže do koše....ale jestli je přestali vyrábět, tak škoda, ale po půl roce jsme stejně používali už jen Irmu

bamboolik
2. črc 2012

@dandelion já je normálně peru. Malý mi ale kaká do nočníku, takže to neřeším. Ale před tím ty pokakané jsem vyhazovala. A ano, mají se vyhazovat, ale ono když je nějaké starší, hůře řešené potrubí, tak i ty splachovatelné teda raději nesplachovat.

dandelion
2. črc 2012

@rebelie hehe tak jsem malý dneska koupila plavečky na parádu :D a nevím jestli v nich budem chodit i plavat.. resp.. jestli jí ještě budou :D 🙂 no ale 40,- dám i za jednu fotku v plavečkách :D :D :D ... no už jsme si to vyříkali.. myslím že chápe že jsou lepší látkovky.. teď jsem happy, že to se mnou prožívá švagrová (ve 20tt čeká chlapečka) takže bude mít kdo dědit.. 🙂 no a voláme si a diskutujem o plínkách :D :D :D 🙂) teď jsem jí zrovna líčila včem jsou a nejsou dobré AIO a že není moc super z nich skládat celou výbavičku.. 🙂) no baví mě to 🙂
@reruna @bamboolik nám se taky málo kdy stane, že je plná nálož v plínce.. většinou jen trošku připrdlo.. ale jak je to s irmou? nedává zase až moc pocit sucha? nebo to nevadí? není lepší když si to vlhko dítě uvědomí? 🙂)

rozarka65
2. črc 2012

@bamboolik Ahojky, včera dostala Elinka tréninkové kalhotky od tebe z obchůdku...přála jsem si do nich batolecí plínky,ale asi jsem měla vzít spíš tu krátkou...je to hrozně natěsno,že to ztrácí tu výhodu rychlého nandávání a sundávání...ale 14kg ještě nemá...je ta batolecí plínka spíš myšlená do normálních plínek?

rebelie
2. črc 2012

@dandelion Plavečky za 40Kč jsou dobrý, na parádu, na léto... pak uvidíš, jak budou... Dobře, že jste si to vyříkali, já tyhle řeči některých mužu fakt nemám ráda - moc nerozumím jejich motivaci, obvykle sami přebalují minimálně, ale často (a zvnějšku se zdá, že s chutí) klevetí, že by třeba mimčo bylo v jednorázovce spokojenější... to je super podpora... Spojenectví se švagrovou je skvělé, to se mi fakt líbí (možná i trochu závidím... ale v dobrém, samozřejmně 😉 ). Add Irma - já dávám jen na noc, kdy na BKM obvykle nemám moc síly, je v té plínce déle než by byl přes den, tak Irmu dám, přes den ne.

bamboolik
2. črc 2012

@rozarka65 Ahoj, kolik má Eli kg? Máme je odzkoušené na 13kg klukovi s batolecí plenkou a fungovaly ok, takže mě to docela překvapuje. Možná to bude asi i trochu proporcema.
Tréninkovky obecně fungují jak s batolecí, tak s krátkou plenkou, ale samozřejmě ta batolecí je větší a výrazně savější, takže i tréninkovky jsou potom trochu "robustnější". Je to v podstatě myšleno tak, že pokud je dítě ve stádiu, že uteče celá dávka (tj. počátek tréninku na nočník nebo bkm u více čůrajících dětí), tak většinou není potřeba, aby si dítě sundávalo nebo nasazovalo samo. Naopak s krátkou plenkou se již s kalhotkama lépe manipuluje i při rychlém sundávání, dítě si je může samo stáhnout.
Každopádně jsme už u nového typu batolecích vkládaček změnili šířku tak, aby sedly do tréninkovek ještě lépe.

maly_prcek
2. črc 2012

@saaralota Ofikat sprchou (nejlíp masážní tryskou), přejet žlučákema hodit do kýble... Jenom línky, na kterých mi hodně záleželo (repre AIO...) jsem předepírala.
Na skvrny je nejlepčí druhé dítě 😀 😀 😀

@hojda Já mám AIO radši sucháčové - používám je hlavně venku, nepoužívám je jen já a oblíbila jsem si je nejvíc na starší dítko, takže mi vyhovuje víc, že to je rychle a zvládne to i manžel a babička, kteří patentky ani po 3 letech nedávají spolehlivě...

@terezka312 Vynechala bych separačku, přebalovala co nejčastěji a nechávala co nejvíc na přebal podložce větrat nebo v kočárku bez svrchňáčků...

dandelion
2. črc 2012

@rebelie no a dáváš vůbec nějaký separačky? mě teď malá začala dělat, že se vyčůrá a kákne do nočníku a po půl hodince se dokákne do plínky.. jako je fajn, že to není plná dávka, ale i tak nějak nemůžu spozorovat signál.. tu první dávku poznám, ta je ve směs při kojení.. nebo po.. ale tu druhou.. ovšem dnes a zítra dopol máme pemprsky.. jedeme k našimna 10 dní, tak tu nechci mít špinavý plenky.. ;) logicky.. 🙂 no a už má pupínky na prdině.. má je ode dneška od poledne cirka, to jsem dávala prát.. ale beru k našim látkovky, takže to bude bájo 🙂) oproti minule 🙂 ;) švagrová je správně zažraná :D 🙂 i do BKM 🙂 jsem zvědavá co bude říkat pak v praxi.. jako pro mě to bylo sci-fi co jsem ale za každou cenu chtěla zkusit.. a v praxi mi to přijde o dost jednodušší.. 🙂 teda musela jsem se uklidnit a nehroutit se z každý pokakaný plínky, ale prostě mě děsně bere to, že to funguje.. tuhle se mě švagrová ptala, jestli mě ještě ty látkovky nepřešli.. a já na to, že mě to teprve začíná bavit :D :D :D 🙂)
jirka mi třeba řekl, že je malá nepohyblivá proto že má látkovky.. že když má pemprsku, tak kope a kope.. přitom se snažím co nejvíc jí rozbalovat, aby mohla kopat 🙂 přitom jako on se angažuje.. novosklad umí.. ale někdy mi přijde, že některé věci až moc prožívá :( dneska jsem se ptala tchýně (aby řeč nestála) jak balili plínky oni.. a ona že prej měli tři plenky na přebalení.. plus jedna že byla zabalená v igelitu od vaty.. to musel být balík.. co je proti tomu novosklad s vkládačkou a svrchňáky??? :S

bamboolik
2. črc 2012

@dandelion Já jsem dávala separačky (Canpol přes den, Irma na noc) tak do 3-4měsíců. Od té doby už dávám jen na spánek nebo když někam cestujeme a bude v plínce déle.

rozarka65
2. črc 2012

@bamboolik Netuším...před měsícem měla 9 a čtvrt kg, příští týden jdeme na roční prohlídku...
Když má kalhotky bez plínky,tak mi přijde dobrá,ale s tou batolecí plínkou je to hrozně narvané, špatně se s tím manipuluje a přijde mi,že má nízký sed,ale zkoušela jsem jen jednou...musím ještě pořádně vyzkoušet...možná se mi to zdálo...A batolecí plínku jsem objednala jakože na delší cestu,kdyby náhodou...ale měla jsem objednat malou...když jsme venku,tak nehoda je minimálně, horší je to doma...no vidíš,jak přemýšlím... 😀

bamboolik
2. črc 2012

@rozarka65 na cesty je batolecí ideální, ale na doma určitě stačí krátká. Pokud bys třeba nechala tu krátkou moc dlouho v tréninkovkách, tak by mohly za čas provlhnout, ale batolecí to fakt jistí (tu dávám našemu malému na odpo spánek cca 2h).
Nízký sed mě teda fakt překvapuje, protože drtivá většina zkušeností maminek říká, že sed je možná až moc vysoký 😀

maly_prcek
2. črc 2012

@dandelion MM měl taky kolikrát kecy (jak furt perem - blbost, jak je to složité - dobře, beru že nechce přemýšlet nad různýma typama plen, ...), ale zase před návštěvou se rád pochlubil, jak jsedem v látce a jsme eko... 🙂 Ona malá je fakt malá, to se uleží... Pojedete na dovču a vezmete jednorázovky a balík za x stovek padne jedna dvě, furt plný koš, opruzené děcko, mokrá postel... Ještě si rád vezme látku 🙂 A taky mně přijde, že chlapi potřebujou mít na všecko logické vysvětlení a jak ho nemůžou najít, tak si ho musí nutně hledat. Jim prostě nestačí "něco se jí nelíbí", "mimina prostě někdy brečí, je to jejich komunikace", musí mít viníka a když ho nemaj, tak na tu plínu se to dycky dá svést... Tak mu vsugeruj jiný důvod 😀 (je jí horko, prdíky, zoubek,...)

rozarka65
2. črc 2012

@bamboolik 😀 tak jsem to asi špatně vyzkoušela... 😀

madlisek
2. črc 2012

@maly_prcek S tím důvodem máš naprostou pravdu 🙂 Malá teď dva dny po sobě přes den špatně spala a muž hned začal hloubat, co asi děláme špatně, musel prostě najít důvod a viníka a mít jasno 🙂

bamboolik
2. črc 2012

@rozarka65 zkus ji to nasadit ještě jednou a potom mi dej vědět prosím. Určitě to nějak pořešíme 🙂

helulela
2. črc 2012

@dandelion přiznám se, že jsem jich pár spláchla, ale jinak vyhazuju do koše. Dej jim ještě šanci a kdyby se nechytly a chtěla ses jich zbavit, tak se hlásím 😉

Taky ukazuju látkovky, kde můžu. Většině mých kamarádek a známých se líbí, ale domů si je zatím nikdo nepořídil. Je fakt, že hodně jich je zatím bezdětných a netěhotných, tak to snad ještě přijde.

bamboolik
2. črc 2012

@helulela tak to já už mám pár přesvědčených látkařek jako zářezy na pažbě 😀 Nejvíce si cením kamarádky, co se teprve chystá otěhotnět a už je na látkování natěšená teď 😎

dandelion
2. črc 2012

@maly_prcek momentálně jsou u nás aktuálně denně prdíky, ale ty už i muž pozná a teď nově nejspíš zoubky.. slintá jako šílená.. po chvíli má mokrá bodynko a dneska mi známá říkala: vy budete mít zoubky že jo.. a já vyděšeně joooooo??? a je pravda že má malá lehce dásničky nateklý.. a poslední týden fakt hodně slintá.. tak jí budu pozorovati.. a taky je pěkně protivnáááá 🙂 ale za všecko můžou plíny :D :D :D i za ty zuby :D

rebelie
2. črc 2012

@dandelion Já separačky nepoužívám, nějak mě to spolu s BKM přestalo bavit je tam pořád rovnat... a pak prát počůraný apod., takhle holt je občas pokaděná přímo plína a prd se stane - stejnak používám obyčejné čč odněkud z nemocnice (mám je od tchýně), tak co... Irmu dávám na noc kvůli tomu suchu, ne kvůli hovňajsům... S tím kaděním - mně se osvědčilo držet B. nad nočníkem docela dlouho - prostě mu to trvá než se pořádně vykadí... kolikrát, když jsem v nějakém prostředí, kde se cítím být pozorovaná (protože divná, protože BKMkující), tak tu dobu zkracuju a vymstí se mi to... S pohyblivostí je to blbost, respektive omezuje i papírovka, ne že ne...prostě když je možnost, má být dítě nahaté a když to nejde, je lepší něco, v čem není chemie a v čem se neoprudí...
@helulela Tak já snad už jednu ulovenou dušičku mám, ale miminko bude mít až v září, tak uvidíme, zda se jim látka osvědčí... Bohužel tam taky budoucí tatínek není úplně přesvědčen o výhodách látky, tak snad nebude sýčkovat natolik, aby to kamarádku otrávilo...

petkula
3. črc 2012

holky, potřebuji zase poradit 🙂 Dala jsem vlňáčky do lanolinové kúry ale na "látkovkách" píšou, že se v lázni mají nechat 4-6 hodin. V návodě však píšou (i v originále) že se v ní mají jen vymáchat a vytáhnout. Jak to děláte vy? Zatím mi leží v té lázni, snad nic nepokazím ☹

betelgeuzz
3. črc 2012

@petkula nechávám je tam celou noc, ale používám lanolin z lékárny.

dandelion
3. črc 2012

@boudova děkujeme za slony :P 🙂))

jara
3. črc 2012

@betelgeuzz
@petkula
@rebelie
@dandelion
@bamboolik
@helulela
@madlisek
@rozarka65
@maly_prcek Zdravím a omlouvám se, jestli jsem na někoho zapomněla..Můžu se přidat do klubu?? Jsem úplný nováček a s látkovkama nemám prachžádný zkušenosti...pouze přesvědčení, že "do toho" chci jít i za cenu mého menšího pohodlí a divných pohledů okolí... 😉

jara
3. črc 2012

Předevčírem u nás byla švagrovka s manželem a 4-roční holčičkou a při zmínce, že chci jít do látkovek, tak jinak dosti výřečná švagrovka totálně ztratila na minutu řeč... 😀

madlisek
3. črc 2012

@dandelion já jsem u pidi mimi měla pocit, že ten balík pohyblivost dost znemožňuje, takže malá byla opravdu hodně bez plíny. Nakojila jsem ji (většinou nad nočníkem), pak jsem jí dala na zem na deku a podložku, ať si kope a větrá, dokud ji to bude bavit. Léto je na tohle ideání. A je pravda, že všechny zásadní motorický pokroky začala dělat, když byla na zemi bez plíny 🙂