Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zuzule
25. lis 2009

Ahoj holky. A co AIO? Jakou mi doporučíte? Chci koupit pro začátek jednu a váhám mezi pop in, gro baby nebo itti bitti sio..co vy na to? Slyšela jsem že super jsou ty pop in...gro baby taky vypadaj dobře, ale nejvíc se mi líbí ittinky, ale zas jsem slyšela že na novoška ne, že to proteče..tak nevím...

katarina82
25. lis 2009

mayla, já taky kupovala ty kalhotkovky teď pro prcka jeté a jsou super. Za poloviční cenu v super stavu. Až mi bylo líto, že jsem v té době už měla objednanou jednu funglovou BL bambus. Za ty prachy jsem mohla mít další dvě.

katarina82
25. lis 2009

zuzule, s těmi prvními dvěmi nemám zkušenost, IB sedne jak komu, nám třeba ne, jako vzledově super, ale protékala nám ☹ A pro novoška je naprd asi každá aio 😅 Bude asi pokakaná hned 😝 Tedy aspoň denča kakala stokrát za den 😀

silente
25. lis 2009

Kat - moc dííííky! Tak to do ní jdu ... na příští léto bude lukcucní a akcí se má využívat 😀 Malá dostane ježíška 😀

mayla
25. lis 2009

erinka, díky 🙂 no přemýšlím, že bych tam zajela, ale musím sehnat auto. Chlap je na týden pryč a mamka tuším jede k holiči. Ty to vidíš jak?

Kat já totiž nikdy neviděla nové plíny, takže nevím v jakém stavu mámty jeté 😀 ale je fakt, že se to vyplatí koupit jeté. I když já budu mít prvního mimíska a na druhé využiju taky.

evicka7
25. lis 2009

mayla, neboj moc velkej rozdíl v tom není, zvlášť v těch malejch 😀

katarina82
25. lis 2009

silente, doufám, že je to fakt aio, abys mi ji pak neomlátila o hlavu 😅 😅 😅 Já ji vzala a jako druhou tu Deluxku. Ještě se mi moc líbí ty svrchňáčky, ale nevím, se mi to u těch nožiček zdá málo "utěsněné".

katarina82
25. lis 2009

U těch minky svrchňáčků myslím...

katarina82
25. lis 2009

mayla, no já teda natrefila na jeté ve fakt dobrém stavu, měla jsem i ty bamboozle i BL nové, takže můžu porovnat. Ony i ty nové jsou po pár vypráních tvrdší, takže to výjde na stejno. Mám tedy koupené i troje hodně jeté bamboozle, na těch je teda rozdíl oproti novým velikýýý, ale byly za babku, takže jako záložní budou super.l

silente
25. lis 2009

Kat, neboj, neomlátím 😀 My využijeme všechny plenky. Jen mi doma nějak leží BBH .... asi půjdou do světa ... jsem je akorát vyprala a tím to zhaslo 😅 No uvidím ještě, jestli je nezačneme používat teď 🙂

Tak koupeny
http://www.latkove-pleny.cz/pro-ostatni-zadecky...
a
http://www.latkove-pleny.cz/svrchni-kalhotky/mi...
a děj se vůle boží 😀

Já už mám od Blueberry tyhle:
http://www.latkove-pleny.cz/svrchni-kalhotky/bl...
a spokojenost velká 😎

mayla
25. lis 2009

erin, tak nejedu, mamka jde ve 3 do holiče, tak nic. Snad příště 🙂

Takže kalhotovky BL a BBH, Itti bitti mám taky na zkoušku, a doobjednám ještě Cuddle bamboo a nebo Cuddle Quick Dry. Víc se mi líbí ty první, já jsem nějak na ty přírodní, když je to plína, na kterou se musí dát svrchní kalhotky. AIO mám ráda co nejbarevnější 😎

katarina82
25. lis 2009

silent, ty jsi vzala ty svrchňáčky, tak to jsem zvědavá, co na ně řekneš. Mě se líbí moooc 😵 Ale zase jak jsem psala včera, na prcka by byly až tak v srpnu 😅 Ale možná neodolám a ještě přiobjednám 😝 ty coverall vypadají dobře, ony právě mají kolem těch nožiček ty další gumičky, u těch minky se mi zdá, že tam nejsou.

katarina82
25. lis 2009

silent, jaké jsi vzala barvy? Jo a jaké BBH ti tam leží? Bambus nebo aio? Mě zatím taky nějak nepřirostly, uvidím jak na prcka.

katarina82
25. lis 2009

silente a o kolika kg asi používáte ty coverally? Ony jsou one size, co?

erinka83
25. lis 2009

mayla, já sice řidičák i auto mám, ale neřídím 😅 uatím 😉 a s prckem MHD zatím jezdit nechci... Tak nic a plínek mám stejně dost!! 😀

mayla
25. lis 2009

Tak jsme na tom stejně 🙂 ani jedna se tam nepodívá. Já mám řidičák a řídím často, ale nemám auto 😀

mayla
25. lis 2009

Jak podle fotky poznám jestli je plena už moc jetá? nebo to je u těch malých jedno? XS - S
Já vím, stupidní otázky 🙂

silente
25. lis 2009

Kat - coverally používáme od 3M, tj. asi od 6,5 kg. My jsme dlouhý a hubený 😀 Jo a jsou one size, pohodička. Když ji vycpu, odcvakám všechny patentky, jinak stačí nechat jednu řadu zaplou. Jo a máme barvu melow a cow a ty melow mi přijdou méně igelitové, divné, ale je to tak 😀
A BBH mi tu leží klasické bambusové, tyhle:
http://www.branakdetem.cz/bambusova-plena-baby-...
ale ještě je neodepisuju, třeba na batole bude super 😅

Maylo - no záleží na uživatelce pleny, já mám plenky vyvoněné a úzkostlivě se o ně starám a stejně mám jednu vkládačku zažloutlou a nenadělám s tím nic. Mrkni na obrázky a koukni na ostatní zboží, co ta paní prodává. U XS-S snad velké škody nebudou, ale záleží jak moc mimi kadí a jak moc utíká kolem nožiček při špatném vázání plen .... 😉

mayla
25. lis 2009

Tak jsem zkoumala tu svou plenu a sucháče jsou docela dost už jeté, ale zatím drží. A mají ty blenky ještě takový jiný štítek než mají ty na webu. maji ho větší a takový barevnější, asi to budou nějaké starší plenky.

erinka83
25. lis 2009

Asi jsem moc zuřivě zapínala lovíky jersey a kolem patentku se to nějak uvolnilo, vypadá to, že vypadne ☹ Dá se s tím něco dělat??

reruna
25. lis 2009

Ahoj, tak jste mě s těma blueberry v akci na tuly-tuly dostaly a taky jsem objednala, ale nechápu, jak je to teda s tou slevou, ty levnější by měly být za poloviční cenu a v objednávce se objevila cena plná 😲 , pak mi přišel mail s potvrzením objednávky a taky plná cena, prý mi ještě zavolají, tak doufám, že ta sleva platí 😲
silenta a katarina vám to taky tak přišlo?
Jinak ještě študuju, a určitě chci objednat nějaké vv, asi popolini, ten vlněný obdélník se mi zdá trošku drahý 😖 tak uvažuju, z čeho to vyrobit...na toho staršího to vidím, tak, že zkusím čč nebo vv a bud ten vo, vlnáky nebo pulky...a na mladšího čč, s pulkama, až nebude tak kadit, tak vlnáčky. Ty AIO využijou doufám oba...

katarina82
25. lis 2009

reru, jj, taky mi to tak přišlo a pak mi přišel ještě další mail a tam už to ta paní spravila. Oni to asi nemají nastavené automaticky a dělají to pak ručně.

ijo
25. lis 2009

holky, minky je bez svrchňáků, občas ji používám i jako noční. je dobrá.

ijo
25. lis 2009

Jsem sama úchylná, nebo se s každou parádní plenou těšíte na léto až jí budou nosit místo šortek k tričku???

erinbrock
25. lis 2009

http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=205973

holky pro novosky - prodavam - vyrostli jsme nebo nam nesedely...ty AIO jsou opravdu jako nove - pak me tu kdyz tak muzete kamenovat a ty kalhotkove BL a TB jsou opravdu mekoucke - asi mame dobrou vodu 🙂, s PUL jsem byla spokojena, ty natahovaci me nejak neoslovily - ale mame silna stehynka, tak mozna nez to nasoukame..

ted jsem koupila vetsi Disany a taky neni nadseny, tak uvidime, jinak jsem poridila vybavu z vetsich BL bambus, BBH a CB plus klasicke cc na draka - ty jedou hodne protoze porad kadime vajecinu 🙂

kdyz tak muzeme dohodnout slevu 😀

ijo
25. lis 2009

tak jsem koukala na ty slevy a samo, že jsem si vybrala něco jiného
http://www.latkove-pleny.cz/obrazky.php?zbozi_i...
co říkáte téhle?? látkovky je nákldaný koníček 😅

terezita
25. lis 2009

zuzule ja nedam dopustit na AIO mommysky a ted bum genius. ty jsou paradni. IB fakt jen na paradu, to uz bych spis zkusila mesavou BBH 😉 sedi lip, je vyssi, ale dela i vyssi zadecek.
maylo, podle fotky to bohuzel casto nepoznas.. ☹ tady jsem parkrat koupila na mmb plenu, u ktere bylo napsano, ze je v super stavu a pak v ni byly dirky nebo druk vytrzeny.. nastesti mi pak pani dala dodatecne slevu, ale i tak.. 😠 ale musim rict, ze vetsinou jsem mela stesti, hlavne u mmt z druhe ruky. ty byly vetsinou tak max. 3x pouzivane 😅
akorat treba BL bambusku byl asi po zkusenosti z druhe ruky nebrala, pekne hrubne a pokud si ji nemas kde osahat, tak nevis, co ti dorazi. a pak muze mimco hezky tlacit.. 😖
na zacatek jsou ale jete plinuse urco lepsi, zjistis, co mimcu lip vyhovuje a pak dokoupis 😉

katarina82
25. lis 2009

terez, to fakt záleží jak trefíš. Já koupila právě BL bambusky a jsou super, skoro jak nové, to samé bamboozle.

ijo
25. lis 2009

já taky měla většinou velký štěstí na pleny z mmb, až na jednu, která sice byla za 70 kaček na doma, ale šla rovnou do koše 😠