Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
28. únor 2010

Holky, nemáte někdo odzkoušené jednovelikostní patentkové vlňáčky od Ivuš??? Já do nich asi půjdu, ale potřebuju vědět, jestli jsou dost široké. Všechny tady většinou píšete, že LVB L jsou děěěsně velká a že byste brali spíš menší, ale Ondra má sice 6 měsíců, Lka křížíme přes asi 6 patentek, ale vyhovuje nám jejich šířka, díky které se akorát tak překrejí Popolinky one size. Nevíte náhodou někdo, jestli jsou taky tak široké?? Díky předem i zadem za odpovědi 😉

No, taky to pak asi skonzultuju s Ivuškou přímo, to mě nenapadlo🙂 Ale i přesto pište, jestli víte🙂

marcelkad
28. únor 2010

abhaya - balení hnuska+čč považuji za barbarství, protože v tom se musí dítě pěkně zapařít. Tohle radí doktoři na široké balení. Dneska si všichni myslí, že hnusky jsou vrcholem pokroku. Chce to osvětu. Jakmile mi do toho někdo začne kecat, jednak jim řeknu, že je to moje dítě a pokud jsou rozumní, vysvětlím jim pozitiva látkovek. Prostě si do toho nenech kecat. U nás to taky bylo, ale časem si tchýně zvykla. Pokud s ní trvale nežiješ, vyslechni si to a vypusť uchem. Já to tak praktikuji a je klid.

Mataharyy - správně, nejlepší je mít je na háku. Co k sakru se všichni zajímají o toho druhýho, ať se starají o sebe, ne?

raady
28. únor 2010

Kacko, patentkové vlňáčky od Ivuš ti Popolini nepřekryjí. Tedy já mám Popo two size. Ale myslím, že třeba na výšku to od One size takový rozdíl není. Nevím, jestli teď Iva nezměnila trošku střih na vyšší a širší mezi nožičkami. Myslím, že tady někde psala, že o tom uvažuje. Mně právě seděly vlňáčky od ní jen na její kalhotovou bambusku.

kackaj
28. únor 2010

A tak nevíte ještě někdo, jestli by je Ivuška individuálně nepřizpůsobila, když bych jí napsala rozměry? Když se posílají rozměry např. i na longies, tak by se i tyto mohly dělat individi, což? No, zítra poměřím malýho, plínky a vlňáky a pisnu jí, to bude nejjistější 🙂 A díky Rady🙂

mataharyy
28. únor 2010

marcelko, ta osvěta by bodla, po té co jsem se v Pd v x dětských obchodech ptala na látkovky a všude na mě koukali jak na marťana 😅 rozhodla jsem se zeptat doktorky a ta říkala že jsem jediná o kom ví že je používá 😨 ale že prej v USA se teď strašně propagujou a masově se začínají používat, kvůli spekulacím o nezávadnosti papírovek 🙂 učíme se od nich samé hovadiny, ale když mají kloudnej nápad, tak ten se u nás propagovat nebude, je to děs 😖

marcelkad
28. únor 2010

Kačko - vlňáky od Ivuš jsem měřila s LVB jersey vel.L a byly stejné, akorát Anavy měly delší křidílka. Nám Anavy sedí a překryjí všechno - mám svoje šité, ale i kupované jsou ok -SWB one size velur, čč80x80, CB (tam se musí anavy trochu natáhnout, ale jde to). Já jsem spokojená.

Mataharyy - to jo, osvěta je třeba. Já osvětuju kde můžu.-))) hlavně vytahuju naše super kousky CT, BBH minky apod. To přitahuje pozornost. Ale v krámech jsem taky za idiota.

kackaj
28. únor 2010

Marcelko, tak dekuju, to se mi ulevilo. Vymenim teda asi jersey za jednovelikosti a budeme je mit i na dalsiho novouse 🙂 To mam radost, vadi mi, kdyz nam tady lezi nevyuzite kusy a velikosti, ja mam rada jednovelikostni veci 😵

mataharyy
1. bře 2010

marcelko já taky osvěcovala, dokonce majitele jednoho krámku s dětskejma věcma a teda že koukal, být to v létě tak malého vytáhnu z šátku a ukážumu co vlastně hledám, pač ten byl totál mimo 😀 Ale sliboval že když se příjdou zeptat ještě čtyři lidi tak rozšíří pole působnosti a objedná, ale že prej se budem muset dohodnout, pač on tom nerozumí... A já snad jo? 😅 Vím že je to barevné, pěkné, dává se to na mimino a je to na ho... 😀
Jináč se s váma loučím odpoledne už budeme v praze a bez netu, mám zavazadlo jako bych se stěhovala, tak snad těch látkáčů mám dost... 😅

betelgeuzz
1. bře 2010

Se vám divím, že to vůbec v normálních obchodech zkoušíte 😀 Tam se snad dá narazit akorát na čč pochybné kvality.

Máme za sebou první test SWB AIO. Zatím byla vypraná jen jednou, píší, že se má vyprat aspoň 3x, ale mně bylo líto házet ji do pračky úplně čistou. tak ji dostala včera před koupáním asi na hodinu. Na té vnitřní vrstvě jsem vůbec nebyla schopná poznat, jestli je počuraná, nebo ne. Asi teda nebyla. Dnes jde znova do pračky a beru ji ve středu na masáže kojenců, ať se trochu předvedem 😀

nika
1. bře 2010

krásné ráno, teda s tou osvětou taky narážím,ale máme poučenou paní prodavačku v našem dětském obchůdku, ona by i látkovky prodávala zná je ale její šéf prohlásil, že je to moc objemné, zabere to moc regálůa bude mu v tom ležet spousta penízek ☹ tak smůla.

🙂

raady
1. bře 2010

Ahoj,
máme za sebou také první test SWB AIO. No my jsme moc neuspěli... 😉 ale prala jsem ji jen jednou. Chtěla jsem ji opravdu testnout, tak jsem ji nevycpávala a malá ji měla na cestu + u babičky celkem 2h. Chudinka plenka byla tak nacucaná, že měla Barča fakt promočené vlňáky. Dala jsem ji je místo tepláčků,protože jsme měli sebou na přebalení i kalhotové plenky. Regulérně ji pročůrala. 😅 Baru je průtokáč, myslím, že menšímu mimi by vydržela v pohodě. Tak už ji budu vycpávat a nechávat kratší dobu.

michelle1
1. bře 2010

chci začít dávat látkovky čč. musíme mít široké balení, jak to ubalit? novorozenecký sklad a dovnitř ještě plínku poskládat jakoby vložku?

raady
1. bře 2010

michelle1, je to tak jak říkáš. Dovnitř dáš ještě poskládanou plenku na osminy. Tady je to celkem pěkně nafocené
http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-...

michelle1
1. bře 2010

raady díky moc! 😎

abhaya
1. bře 2010

Mataharyy: S ní ne, ale bydlí hnedle vede ve vchodě. Naštěstí se brzy odstěhuje, doufám. Jinak mě z ní švihne nebo jí švihnu já jednu.Se šátkem taky prudí. Prý takhle Sárku rozmazlím a nebude mi jinak spát. Prý ona své děti nechávala, až se vyřvou. Ještě očkuje manžela. Jí jsem řekla, že ten šátek stál hodně peněz, na to aby se mi válel doma v šuplíku a jemu jsem vysvětlila poporodní stres a teď šátkuje i on. Já z tchýně vůbec nemůžu. Se divím, jak její děti přežily. Hlavičku klonily na jednu stranu, tak jim jí prý podkládala knížkama a vynadala mi, když jsem Sárce podkládala hlavu ručníkem, že je to na nic, že mám dát nějakou pořádnou knížku, třeba Malého Bobše 😨 . Chodí na návštěvu v 9 večer a diví se, že mimčo spí. No tak co udělá, zbudí jí, za chvilku jde pryč a já hodinu uklidňuju rozespalý a naštvaný dítě.Včera už manžel zakročil a nepustil jí k nám 😀 .

raady
1. bře 2010

abhaya, tchýni si nevybíráme 😒 Tak vydrž. Abych řekla pravdu, malou večer bych si vzbudit nenechala. Dobře, že manžel zakročil. Odvahu a pevné nervy.
Plenky pereš a kupuješ ty a malou také nosíte vy. Tak snad se tolik kolem toho nenadře 😅

abhaya
1. bře 2010

marcelkad: Ale zase obrovský pozitivum ta moje tchýně má. Naučila mě hodně rychle reagovat na přiblbý otázky a rady.
No, já teda za plenky moc neušetřím 😅 , ale uklidňuju se tím, že když jich mám tolik, tak s neoperou a ještě mi vydrží pro druhé mimi 🙂. A to ještě utrácet plánuju. Budu potřebovat noční plenky pro větší mimi a taky pár kousků reprezentativních plenek. Mám zatím jen jednu.

abhaya
1. bře 2010

raady. Já jí taky nechci nechat vzbudit. Jenže je tchýně vyčůraná. Nejdřív se na ní šla jako že podívat jak spinká a přinesla jí v ruce, že prej už nespinkala. Pak jí na dlažbu omylem spadla kabelka, v ní snad měla závaží bo co, to byla rána. Po třetí jí omylem vyjely dveře z ruky a to dost prudce, takže opět rána jak z děla.

zlatouch
1. bře 2010

abhaya - jezis, to neni normalni tohle 😠 To uz je snad na nakou lecbu 😲

abhaya
1. bře 2010

zlatouch - no a já jsem totálně neschopná. Si představ, že vůbec nešetřím a přebaluju po každým kojení. Po každým kojení se Sárka pokadí a já jí v tom nenechám. Jsem to ale neekonomická matka 😀

reruna
1. bře 2010

abhaya teda máš to těžký.... no já to raději nijak moc neříkám, že látkuju.... teď tu zrovna byla moje ségra, tak jsem jí ukazovala moji výbavu, schválně blueberry a BBH magic, BL bambus ... a ona jediné co ji zajímalo, kolik ty plínky stály a pak vyvracela oči, kolik by za to měla balíků jednorázovek.... ale že nám balík jedorázovak vydrží tak na týden, zatímco ty látkovky doufám tak dva roky, to už neřeší.....

reruna
1. bře 2010

marcelko tak vlnáčky anavy a jersey L jsou stejné? raady právěže psala, že jí přijdou anavy nižší s užší...

henushka
1. bře 2010

ahoj holky, chodievam na slovenskeho MK, tak mozno ste to tu uz rozoberali.

chcem sa spytat, ci nemate niekto skusenosti s plienkovymi plavkami Popolini? Resp. iny typ? Mala ma 6 mesiacov, budeme chodit do bazena, tak ci je to bezpecne, alebo radsej jednorazovky? Nech to po nas nemusia cistit 😀

blka
1. bře 2010

Henushko, my chodíme teď chvíli plavat (zítra nás čeká 4. lekce). Mám plavky popolini a spokojenost. Sedí nám krásně a krásně vypadají.

terezita
1. bře 2010

henushko, my mame imse vimse a taky spokojenost 🙂

a koukam, ze tchyne na zabiti jsou i u vas.. 😀 😀 abhayo, to je fakt perla.. 😝

kackaj
1. bře 2010

Henushka, my máme imse vimse (jsou asi stejné jako popolini) a jsme spokojení, ale naštěstí už máme tuhou stoličku, tak to moc neřeším, ale taky jsem měla strach, jestli by to vaječinu udrželo. Ale které plavky se prodávají u nás přímo na bazénu a s kterými nemají instruktoři problém jsou plavky happy nappy od firmy Splash about. Jsou takové víc trenýrkové a mají široké lemy kolem bříška i nožiček a vypadají fakt, že udrží i tu největší pohromu. Jsou z neoprénu a stojí taky ty 300kč (stejně zhruba jako imse vimse nebo popo). Tak si zkus možná objednat tyto, pokud máte ještě praženicu🙂

henushka
1. bře 2010

Dakujem za odpovede 🙂

Ja som uz praveze kupila iniciativne popolinky (poznate to, tie zachvaty nakupov latkoviek 😀 ), tak len mam teraz dilemu, ci to risknut, kedze mame zatial prazenicku. Tak asi este pred kurzom vyskusam doma 😉

Este raz dik!

blka
1. bře 2010

Henushko, já myslím, že by to snad udržet měli. My nemáme úplně tuhá hovínka, máme to něco mezi a doufám, že by to tam zůstalo 😀 . Ale nám říkali, že když se nám bude zdát, že mimčo chce kakat nebo se vykakalo, tak máme vylízt z bazéna, mrknout se do plavek a je to 😉

marcelkad
1. bře 2010

Holky, jestli mi to vyčer vyjde, tak Vám nafotím ANAVY a LVB jersey L na sobě, jo? Ty anavy, jak ten materiál má v osbě 5% lycry, jsou takové hodně natahovatelné a přizpůsobivé.

abhaya -bože, to je fakt tchýně. Ať manžel razantně zasáhně, to přece není možný. Fakt pevný nervy. Ta moje je zase posedlá uklízením a kdykoliv k nám přijde na návštěvu, hned začne uklízet hračky. Nedá si vymluvit, že to malej zase rozhází. Tak jsem řekla manžovi, že si nepřeju, aby mi tady skládala moje věci a on jí vynadal, že my jí to doma taky nerovnáme a jestli sem chce jezdit uklízet, ať je raději doma. A už je to lepší. A taky už se jí prostě nebojím jí to někdy ostře říct, co si myslím. To se nedá nic dělat, ať si je nafouklá, jak chce. Nenechám si všechno líbit. To by mi tady zachvíli skákala po hlavě. a děkuji bohu, že s ní nebydlíme, ale postavili jsem si svoje. I když máme dluh a ještě hodně práce a dodělávání před sebou, ten pocit volnosti za to stojí.
A plenky jsem si taky prosadila, i když mi tchýně provokativně hned jak jsem přišla z porodnice přinesla mega balík pampersek. A satisfakce pro mě byla, když se po nich malej osypal. A bylo po radách, že látkovky už se dneska nepoužívají.

marcelkad
1. bře 2010

Tak to máte v albu Výtvory