Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

permonik7
25. bře 2010

Taky mám natahovací Disany a peru je jen v ruce v Perwolu na vlnu nebo v dětském šamponu, podle toho co je doma a pak impregnuju. Nejdřív je namočím, nechám odmočit případné nehody a pak je vymáchám a zamotám do ručníku, ten pošlapu a druhý den jsou suché🙂 impregnovat se má po cca 4-6 týdnech, asi podle potřeby 😉 Pračkou bych je netrápila.

baca
25. bře 2010

Holky - mám novou baby Lucy bambus limetku a a BBH Magic fialovou - můžu prát s ostatníma plínama, nebarví? A teplotně? Peru na 40 nebo 60. 🙂

maly_prcek
25. bře 2010

Kukuca: mně ten matroš přijde normální 🙂 Jak u většiny pulek 🙂 Je to prostě umělotina.🙂 IV soft jsme měli taky a nepozorovala jsem nějaký výrazný rozdíl, ale moc si to už teda nevybavuju, mám už jenom Thirstiesky...

michelle1
26. bře 2010

baco, já mám fialovou TotsBots a nebarví, i když v návodu doporučují zezačátku vyprat samostatně.

pavlina.k
26. bře 2010

Tak jsem včera byla v Bráně a mají akci na IB AIO+SIO!
Tak jsem si domů dvoje odnesla - vel. S.
Ještě se tam chystám v pondělí,
abychom měli na začátku co nosit ven
- jinak doma bude buď novosklad (jestli to zvládnu) nebo hnusky....

Ale mám děsnou radost!!! 😀
Hned jsem se přihlásila na kurz vázání šátků
a v pondělí se chystám ještě pro dvoje IB. No, za tu cenu mi to nedá.
To budeme frajerky!!! 😝

permonik7
26. bře 2010

Tu akci mají i na webu, jen se rozhoduju, do jakých barev půjdeme, ať nám to krásně ladí 🙂 Udělala jsem si z látkování koníčka a jsem do toho úplně blázen 😀
Pavli, možní si vezmi i nějaky větší, my používali velikost M už od 2měsíců a to je Lukášek hubeňour 😀 ale záleží na velikosti miminka. Vždycky je lepší potom dle potřeby dokoupit menší, než aby ti pak ležely domy nepoužité, nebo využité minimálně 😉 A buď v klidu, celé šestinedělí jsme hnuskovali a začali až pak, během toho šestinedělí už vidíš, jak je miminko veliké a jak často přebaluješ a co by ti asi vyhovovalo, tak to pomalu doobjednáš a začneš až se budeš cítit😉 Já teda v šestinedělí furt spala, takže bych ani nestíhala zapínat pračku 😀

permonik7
26. bře 2010

ALe že jsou ty IB nádherny a jak jsou hebky 😵

pavlina.k
26. bře 2010

Jsou prostě úžasný. Jsem z nich úplně nadšená. Musím si ještě alespoň dvoje koupit.
V akci je prodávají po 2 ks - jedny AIO a jedny SIO.
Jen to nesmím přehánět, aby z nich Emča moc rychle nevyrostla.
To by byla škoda... Ale 4 kousky určitě užijeme.
Nebude jí to velký??? Koupila jsem vel. S.
No, nekup to, ušetřila jsem přes 300 Kč a ještě jsem k nim dostala jednu vkládačku. 😉

pavlina.k
26. bře 2010

Právě, taky bych to tak viděla (s tím šestinedělím).
Manžel naštěstí bude asi doma...
Tak že bych koupila ty další dvoje už vel. M???

pavlina.k
26. bře 2010

permonik7- Já jsem pak spíš chtěla jít kolem těch 2 měsíců do HD...
Takže asi koupím ještě to M-ko. Abychom to na začátku pro parádu užily. 😉
Nebo nevim, co myslíš?

nika
26. bře 2010

pavli my máme 6,75 kilo a nosíme ještě S, nám vyhovují že jsou dost bokové a krásnééééé, taky budu kupovat další ale asi se nenechám strhnout, teď nám sedí i jiné a jsem spokojenáááá. ale kdo ví v po se taky chystám na bránu třeba se tam potkáme 🙂

pavlina.k
26. bře 2010

Niky, chtěla jsem napsat S-ko... 🙂
Dvě už mám - růžové a růžové s bílýma puntíčkama. 😉
Tak ještě koupím asi jedny fialové a jedny oranžové...

permonik7
26. bře 2010

Pavli, nechci chytračit, ale asi bych šla do těch větších. Mám doma 3 měsíčního prcka, váží 6,5kg - je dlouhej a hubenej a to M je nám tak tak a to píšou, že má vydržet do 12kg!!! Tak to my určitě neoblíkneme tak dlouho. Hele, jak se probudí, klidně mu to M obleču, vyfotím a hodím ti to sem, ať to vidíš live 😉 Velikost L píšou, že je od 10kg a my ji nosíme už teď. Uvidíš, jak bude malá buclatá, my měli hubený nožičky, takže to tam protékalo, proto jsem začali používat později ( ty nožičky jsme měli hodně hubený, byl ve 3 týdnech na operaci a tam hodně shodil) Jinak bychom mohli i dřív a s těma SIO se super pracuje, jsem z nich nadšená pořád jako první den 😵 Jestli můžu malinko radit, zkus mrknout i na mimibazar, teď jsem tam viděla nějaký IB za dobré ceny - použité, pokud ti to teda neva🙂

pavlina.k
26. bře 2010

Ok, to budeš hodná. Ráda se mrknu!!!
Jdu kouknout i na ten bazar. 🙂

blka
26. bře 2010

Pavli, určitě jdi do Mka 😉 . Holky je používaly skoro od narození. Ale nám byla až od váhy, co udávají, jinak protíkala. Ale máme hubené nožky, tak třeba i proto.

nika
26. bře 2010

pavli já bych šla taky do M, nehledě na to že my máme i S a i M a používáme obojí. já mám 3 SIO a troje náhradní střeva 🙂

ladida.l
26. bře 2010

pavlinko, ty IB další jsi raději kup v emku - nám esko vydželo cca 4 týdny - a to měl syn při narození 3,15 kg - teď máme L a je to mu dobře... (má 7,8 kg)

pavlina.k
26. bře 2010

Byla bych nerada, kdyby mi tu pak ležely a já neměla co používat.
No, ale asi lepší, aby mi tu ležely ty větší, do kterých dorosteme,
než čtvery malé a k ničemu...
Takže S - mám 2x
a ještě přikoupím asi ty M-ka. 🙂

blka
26. bře 2010

Holky, já bych chtěla dokoupit nějaké AIO a kalhotkovky. Co z AIO doporučujeteM Já nevím, jestli Gro baby, BBH magic, IB a nebo Bum genius, co si tu chválíte. Víc se mi líbí BBH a IB, ale to jen kvůli tomu mešavému vzhledu. Ráda bych něco štíhlého, savého. Taky jsem uvažovala nad tou akcí na bráně, ale já IB moc nepoužívám, protože ty gaťky se musí prát jen na 40 ☹

nika
26. bře 2010

my máme jen IB SIO, kalhotky peru zvlášť nebo je přečvachnu v ruce 🙂
a co teď považuji za super je tak AIO SWB ty jsou super, jen dýl schnout ale po pár hodinách je převrtím a je to pohoda. ty nám sedí svým zapínáním 🙂

pavlina.k
26. bře 2010

Včera jsem si ty IB přinesla domů a na štítku bylo napsáno, že je můžeš prát na 60...

pavlina.k
26. bře 2010

Niky, kdy jsi začala používat ty jednovelikostní plínky???
Budu si pak asi kupovat asi HD, tak se nemůžu dočkat... 😉

angetha
26. bře 2010

Blko BBH nedělají malý zadeček a IB nejsou zas asi tak savé..
Pavlínko my od začátku máme IB M 😉

pavlina.k
26. bře 2010

Ok, tak jste mě přesvědčily... V pondělí dojdu pro M-ka...
Nejradši bych vykoupila celou bránu... To je teda něco. 😵
Manžel si myslí, jak ušetříme, když budu používat látkovky, ale jak se tak pozoruju,
je to pěkná závislost...
A to je Emma teprve v bříšku! 😀

angetha
26. bře 2010

Pavlínko tady je Pastelka HD, malé je tam něco mezi 6 a 8 týdny, v 6 týdnech měla 4,7 kg..
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/angetha/albu...

nika
26. bře 2010

my látkovali asi od měsíce, čč a IV biofroté v newborn velikosti, a pak od 2 měsíců cca 4,5 kilo vše ostatní - tzn. různé co máme.

blka
26. bře 2010

Angetho, no právě 😅 . Ale jediné jsou mešavé. Pak ještě CT, ale o té zatím pořád nevím, co si myslet.

pavlina.k
26. bře 2010

Angi, malá je v nich fakt rozkošná! ty pastelky vypadají krásně... Ještě mají HD bez barevného lemu a ty vypadají, že jsou měkčí. Někdo tu psal, že Pastelky zhrubnou... Tobě se to taky stalo???

angetha
26. bře 2010

Mě ta Pastelka tolik nehrubne a to tvrdou vodu máme...
Blko CT mám z druhé ruky a nějak mi asi provlhávají, tak čekám jestli je to tím, že je Vendulka ještě malá nebo to bylo mýdlovým slizem..bych je dnes teda mohla zkusit 😎 a nebo je někdo blbě pral přede mnou

reruna
26. bře 2010

tak nám bohužel pastelka hrubne hrozně moc, jinak se mi líbí, chtěla jsem jich pořídit víc, ale fakt je jak struhadlo, sušičku nemáme a tvrdou vodu bohužel jo... mám tu bio nebělenou, tak jestli to je třeba tím?