Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zihu
17. kvě 2010

nebarvene by se mi libily MOC🙂)))) kdepak mame Ivusku, ze bych se hned zeptala??? 😀

nika
17. kvě 2010

zihu, já barvila vlnu potr. barvami a ona nepouští, teda i když tak nechytá na přírodní vlákna rostlinného původu, ale snad to blíže bysvětlí Ivuska, chytnout ti to může zase jen na vlnu - myslím že ivuska barví taky přírodními barvami potravinářskými 🙂

zihu
17. kvě 2010

nika.. ale prave tam pise, ze to pousti:-/ a pokud barvi ten material, ze ktereho sije, tak by mozna mohla usij jedny nenabarvene, nebo neeee??????? 😨 😵

nika
17. kvě 2010

to určitě 🙂 ale materiál teď není, výrobce nedodal ☹ taky bych chtěla jedny no ael počkám si.

zihu
17. kvě 2010

a to je z toho upletu? to by slo udelat i z toho silnejsiho interlocku, ne???

markusko
17. kvě 2010

Holky já jsem asi mimo mísu, ale ta Ivuska.h ona šije ty anavy? Koukala jsem teď na bránu, ale mají je vyprodané ☹ dají se někde sehnat??

kubinkov
17. kvě 2010

markusko: Ano, Ivuska = Anavy. 😵 Ale má i vlastní e-shop. Tak zkus prohledat pár stránek dozadu. 😉

sussanah
17. kvě 2010

Ivuska ten eshop uz spustila? Ja myslela, ze je stale ve fazi priprav.. Mate odkaz? Nemuzu najit :(

zmuzle
17. kvě 2010

A co zkusit anavy.cz? 😉 😝

sussanah
17. kvě 2010

nojo, mliko na mozku... 🙄

sussanah
17. kvě 2010

dik 😉

zihu
17. kvě 2010

ale na anavy.cz jeste neni vsechno zbozi... kazdopadne dnes mi tady Ivuska hoooodne chybi😀 😀 😀 ta musi fakt skytat 😅

zmuzle
17. kvě 2010

Mliko a plinky 😀

ivuska.h
17. kvě 2010

Tak jsem zde, dnes mám trošku pernější den, Klárka po oddudlení odmítá spát po o a Ondrovi rostou zuby, tak furt mrčí a chce se chovat 🙄

Vlna -- já šiju vlňáčky z té sportovní, protože tlustá nemá českou certifikaci, ale na zakázku možno i z tlusté, jen musí být dotýčná obeznámena s tím, že to nemá certifikát a tak dále. Tlustá je na to určitě vhodnější a až budeme mít certifikovanou, přejdu na ni.

Barvení -- ano, potrav. barvy a bohužel skutečně pořád trošku pouští, je to kus od kusu. Průmyslové, co by nepouštěly, se mi zatím nepodařilo sehnat takové, aby měly certifikaci. Čili raději šiju nebarvené, ty jsou úplně bez problémů.

Silné vlny tu mám určitou zásobu, i když omezenou, takže z té bych i ušít mohla. Tenká je ta, co došla. Tlustá se ale nehodí na vlňáčky na patentky, jen na natahovací.

Na Bráně budou plínky počítám zase v pátek.

pavlici
17. kvě 2010

ahoj, máte zkušenosti s extendory na body? Jaká značka sedí na Next a CA? Díky za tipy a rady.

sussanah
17. kvě 2010

Pavlici: ja mam extendory ManyMonthsa jsou dobre. Sedi na vsechny tesco, nektere CA (nektere maji takove mensi cvocky, takze tam bohuzel ne) S nextem nemam zkusenost, ale mam jeste nekolik bodycek ruznych znacek a sedi na vsechny. Ten od manymonths ma 2 rady cvoku a jsou bezva, ale teda uz se mi trochu odira ta guma :( Ale fakt ze ho pouzivame intenzivne pul roku.

michelle1
17. kvě 2010

Ivuško, Ondrovi rostou zuby už ve 3 měsících? 😨 Já mám teď taky umrčené dítě, spát se jí nechce, ale zubům jsem to teda nepřikládala.

ivuska.h
17. kvě 2010

Michelle, jojo, dvě spodní jedničky... Klárka to měla taky tak, u nás v rodině je to dědičné (z mé i manželovy strany).

mehlo
17. kvě 2010

ivuska.h- tak to je pěkně brzo- my jsme teda slintali od 3 měsíců, ale první narostl až v 5 měs. Ted nám roste 9 a je to katastrofa, už máme zase průjem

sussanah
17. kvě 2010

Tak to my taky poctive trpime zhruba od 3 mesicu a dneska ma 7 a porad zadny zub.. Takze tak jednou za 10dni ma 2 dny prujem, teplotu, natekle cervene citlive dasne a slinta 1.ligu, coz je mimo jine i dnes. At uz kricu ty zuby vylezou 😠

terezita
17. kvě 2010

teda to je rychlost se zubisky! emmci vyrostly prvni (a rovnou 4) v 6ti mesicich. ted mela v sobotu peknou hnacku, jsem to pripisovala patecnim jahodam no a v nedeli jsme objevili 3 stolicky..

ivuska.h
17. kvě 2010

Klárka měla v roce 16 zubů a teď jí naráz rostou ty poslední 4 stoličky. Ale ona s tím nikdy neměla nějaké potíže, max. byla trošku umrčená, na to dostala homeopatika a byl klid. Ale to slintání bylo otřesné, měnila jsem jí bryndák snad častěji než plíny 😀

sussanah
17. kvě 2010

ivuska: Taky si rikam, ze to slintani je fakt siiilene. Ja abych jezdila za malym s mopem a utirala nasi parketovou podlahu, nebo se nam ty parkety rozklizi 😀

terezita
17. kvě 2010

no teda to je rychlost! ale zase aspon ji to dlouho netrapilo.. 😅

zihu
17. kvě 2010

tyjo 16 v roce?!? pekne🙂
My mame skoro rok a 7 zubu venku, 8. na ceste.. Baja to proziva dost intenzivne, je nervozni a vsechno rve do pusy, nejvic zapesti a kouse se do neho 😒 a slintani? to je uplne silene😀

ivuska.h
17. kvě 2010

No jo, zuby, to by jí šlo, ale zato skoro nemluví, teď poslední dobou už má celkem dost slov, ale vůbec nespojuje.

zihu
17. kvě 2010

ivus🙂 njn, nase B. zas vubec neukazuje a kamosky kluk ukazuje uplne vsechno a my vedle nej vypadame dost retardovane😀 kazde mimi dela neco.. nam fakt jde "berany duc" a "indian" 😀 😀 😀

reruna
17. kvě 2010

ivusko jaká homeopatika? já mám doma chamomillu 15CH na zuby... a s mluvením, starší začal spojovat až hodně podruhém roce...

blka
17. kvě 2010

Ivuško, teda, to vzala Klárka ty zuby hopem 😉
My budeme mít 11 měsíců a zub žádnej 😅

katarina82
17. kvě 2010

Tak to my máme zuby vs. mluvení naopak, Denča mluví krásně ve větách už hodně dlouho, snad od roku a půl 😕, zato zuby jí teda jakž takž dorostly až teď a to jí teprve teď lezou zadní stoličky a jenom horní, spodní nejsou a taky je furt zakrslá, má jen 86cm, všichni kolem mají kolem metru, i víc.

Dneska mi měl přijít balík z Brány, jenže jsou tu povodně... Ach jo, PPL nedojela 😢