Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
12. lis 2010

@sussanah 😉 😀 😀 aby se na me em. nenaprdla, az to tu bude za par let cist.. 😀 😀 😀

ivuska.h
12. lis 2010

@sussanah Jojo, u tech Oogovych mi ten pas taky nevyhovoval, tak jsem ráda, že jsme se na tom shodly 🙂) A to protékání je fakt záhada, možná je to nějaký drobný rozdíl v tom, jak je utažená gumička kolem noh nebo tak něco, fakt to nechápu 😀 No, asi ušiju v Mku ještě jeden kousek v pozměněném střihu (víc vykrojené kolem nožiček) a v kapsovém provedení zase pošlu, bude lepší to dat zas vám, aby bylo nějaké srovnání, teda pokud chcete 🙂

slunicko76
13. lis 2010

@blka ja to mam odskouseny!vydrzi-novosklad z cc a do toho dve na dvanactiny-na to pulky a do rana spime! to teda delam jen obcas, kdyz mi to nejak neschne!🙂 tada u holcicky
@jasekd tak to ja kojim a uz na vecer jsem byla parkrat na cviceni ( od 18 do 19.30)a parkrat ve zpevu od 19 cca do 21.30

slunicko76
13. lis 2010

@jasekd tak my ted vychytame tak 80%kakani, curani jen obcas a spis nahodou! taky hodi takovy nevinny vyraz a nekdy i zacne tlacit!casto behen jidla!🙂
@suik souhlas,za mne nej taky anavy

slunicko76
13. lis 2010

devcata, potrebovala bych poradit! Ted bydlime v kasickym 7 podlaznim panelaku, dum se rekonstruuje, takze neni k dispozici zadny balkon, bydlime prakticky uz v podk´huri, takze venku se ted uz delsi dobu susit neda a tak pleny susim v susarne, ktera mi byla pridelena! Je to mistnost asi 4x4 m a topenim a vetracim okenkem. Puvodne tam bylo 8 snur, ted jsem tam nejake natahla a je jich tam 15. No, plinky peru kazdy 2 az 3 den a hodne pouzivam čč. Susim je tak, ze na dve snury se mi vejde 30 plen a behem dne je to suche. Ale proc to vlastne vsechno pisi! Ma obrovske problemy se sousedkou a abych to zkratila, vcera mi nosrmalne zakazala susit pliny v susarne ( po ruznych naschvalech a posilani k psychiatrovi apod.) jiz jsem zadala btove duzstvo o vyreseni problemu,cekam na vysledek. Fajt se tam nijak neroztahuju, snazim se minimalizovat prostor na kterem susim,ale nemuzu s ni vyjit! Mohly by jste mi prosim napsat typy, jak susite plenky?diky!

andelka
13. lis 2010

@slunicko76 to je teda sprosťárna - holt sousedi, no, taky jsme si užili 😒 Ale k sušení - my máme balkon, ale často suším v obýváku nebo na chodbě na rozkládacím sušáku + mám přidělávací sušák na topení. Většinou plínky uschnou přes noc a co není (AIO, prefoldy..)tak přehodím na ten malý sušák na topení, ať ten velký nezavazí. Jinak nevím - leda sušičku koupit 😕

katie_25
13. lis 2010

Ahoj holky, můžu se k vám prosím přidat? Zatím mám teda čas, ale také jsem se rozhodla pro látkovky, ale s tím, že bych si pár jich ušila sama.. Šije je tu někdo? jinak plínky kupovaný mám jakžtakž vymyšlený, opravdu stačí v začátku ten počet 18-24ks?? a k tomu sušení, zorvna mi kamarádka psala, že pokud si je budu šít, tak si mám savé jádro našít spíš na tu vnitřní stranu než jak je klasika mezi, prý schnou mnohem rychleji 🙂 jj, a pokud je budu šít, tak dám savé jádro asi z bambusu, prý je nejsavější. Souhlasíte?

veselazu
13. lis 2010

@slunicko76 no my sušíme na chodbě - bydlím v paneláku 2+1 - přidělali jsme si nahoru takové ty rolovací sušáky - samonavíjecí se to jmenuje - http://www.domacipotreby.cz/product.asp?catID=1...
a máme to nahoře a naboku u stěny takže to nezavazí. Ten je plně využitý. 😉

@katie_25 vítej! o šití plínek je tu taky diskuze tak tam ti holky určitě poradí https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/sijeme-l... . Těch čč bych do začátku pořídila určitě víc - kolem 40 i s blinkacíma, kalhotovek by ti mělo stačit kolem 25 ale to je zase dost velká investice do začátku a ty čč jsou prostě levné a do začátku stačí.Nakup nějaké vkladačky - Ikea ručníky, žínky a separačky, 3 PULky, uštrikuj vlňáčky a to by mohlo stačit. Jo a pak už jen dalších 50 nezbytných věcí jako je prášek na praní, kýbl na špin. plínky, snapku....no je toho dost ale máš hodně času na studium a zbírání rad 🙂

katie_25
13. lis 2010

@veselazu ok, díky, to je informací..jdu to vstřebat 🙂

permonik7
13. lis 2010

Ahoj holky 🙂 Kdo máte anavy a sušíte je v sušičce, nesrazily se vám trošku? Mně se zdá, že ta jedna, co ji mám asi půl roku, je menší než ty co mám teď nové. Tak by mě jen zajímalo, jestli se to taky někomu stalo. Suším teda na střední nebo nižší stupeň, podle toho s čím je peru. Jinak jsou to naše nej plínky... pomalu vytěsňují ostatní značky😀

ivuska.h
13. lis 2010

@permonik7 Ano, kamarádka to taky tvrdí. Ona ale měla donedávna starou sušičku, kde ta teplota nebyla moc spolehlivá, pak se jí pokazila tak, že seškvařila několik plínek 🙂) Takže tam jsme to přičítaly tomu. Já teď taky suším v sušičce a sražení nepozoruju.

kesurka
13. lis 2010

ahojte holky, máte někdo zkušenosti s Haipa-daipa plenkama - za jak dlouho (by) jste přešly ze čtvercovek na Haipy, popř. kolik kilo? Mám pocit, že mu to nude protékat nohavicí 😅 krom toho že bude vypadat jakchrobák 😀

reruna
13. lis 2010

@permonik7 mám 2 anavy, sušičku nepoužívám, jedna má nahoře bavlněný úplet a druhá je celá z bambusového veluru a ta se mi zdá se trošku srazila, ale rozdíl je malý

reruna
13. lis 2010

slunicko - se sušením jsem teď spokojená, jak se začalo topit, tak jsou pínky suchý přes noc, dávám je blízko topení. no je pravda, že bydlíme ve svém, takže s místem probémy nemáme, ale v panelácích jsou většinou takové jako seznamy ne? že se tam každý napíše, kdy bude sušit... čč zaberou při sušení hodně místa, to je pravda, ale zase jsou suché hned.... jestli je sousedka taková, tak se nedomluvíte... radši si poři´d na doma takový skládací sušák a část plínek suš na tom, jestli najdeš někde místo, jdnou za týden němůže nikomu tvoje prádlo vadit, na to máš přece i nárok ne...

slunicko76
13. lis 2010

@reruna ja to susim tak, ze fakt potrebuju ty dve snury jednou za dva dny a nechapu, proc to nekomu vadi, kdyz je tam dalsich 13 snur ten susak mam a dla jsem si ho take do te susarny, topi se tam jako blazen ( to jde ze spolecnych penez)
jinak nam nejake velke suseni doma nedoporucuji, prave proto, ze je se dum zatepluje a z te vlhkosti by se na zdech mohla delat plisen! Je to spis o tom, ze ta zenska se tam driv roztahovala sama a ted uz tam neni sam! nevim, jestli se stiti tech snur, ze nanich jsou plenky nebo nevim! Jinak mne mimo jine taky poslala k psychyatrovi ( jako ze ty pliny vubec susim)!🙂

slunicko76
13. lis 2010

@permonik7 mne se tedy anavy zatim nezmensily,jen ruzova velurova uz neni tak ruzova,hodne se ta barva oprala!

suik
13. lis 2010

@slunicko76 já sice balkon mám, ale tady dost leje a i mi přijde dost vlhko, tak jsem tam zřídka sušila i v létě, takže to všechno suším doma - mám jeden sušák, pravda, čtverce tolik nepoužívám, tak když mám jen pleny, ani ho tolik nezaplním, ....a pak na radiátoru - máme žebřinový v koupelně, tam to naskládám a do večera je to suchý....

ta sousedka mi připomíná jednu naši, ještě že nemáme sušárnu s ní společnou....stačí sklep, usmívá se na nás jak mílius, ale dvakrát nám odnesla prkna na sjíždění schodů od s schoudů k našmu sklepu - pěknejch pár schodů....teda nemám důkaz, že by to byla ona, ale kdo jinej, máme potvrzeno od domácí že je to blázen 😒

@andelka já sušák ani už neskládám, jako dalo by se, často to tam mám dýl než by bylo potřeba, ale za pár hodin bych h ostejně vytahovala znova....máme ho na chodbě, je dlouhá, jako je to lepší bz něj, ale projít se dá.

@katie_25 já osobně mám 17 kusů (plus tři, který už moc nepoužívám), stačí mi to...občas si vypomůžu novoskladem. Jen bych si potřebovala líp načasovat praní.

katie_25
13. lis 2010

@suik aha, a copak je to ten novosklad?

blka
13. lis 2010

@slunicko76 A to ti vydrží 😕 ? To Esterka teda asi moc nečůrá. A kolikrát v noci kojíš?
Sousedka je asi padlá na hlavu 😒 . Nevím, co poradit. Já čtverce suším přeložené na půl. Jinak ubrat místo snad ani nejde.

ivuska.h
13. lis 2010

@slunicko76 Bambusový velur nebo bavlněný?

betelgeuzz
13. lis 2010

@reruna seznamy na sušení prádla 😲 Týjo, to slyším prvně. Neumím si předtavit, že peru podle nějakýho pořadníku 😀

@slunicko76 já to vidím na nesnášenlivou bábu, která vyhledává konflikty. kdyby to nebyly plenky, našla by si něco jinýho. co ostatní v baráku, ti se s ní snesou? Zkus se obrátit na družstvo, nebo společenství vlastníků, nebo co tam máte. Sice s tím asi nic moc neudělají, ale ať bába vidí, že to tak nenecháš. Nemáš známýho právníka, nebo třeba tady na diskuzi najít nejakou právničku, třeba by ti poradila, čím máš bábě pohrozit.

suik
13. lis 2010

@katie_25 jo a plínek čtvercovek jsem měla 30, ale nevyužila jsem všechny...... a co jsem měla z kalhotek připraveno na novorozence to bylo ještě míň - cca 8 - 10 kusů, už se přesně nevzpomínám. Podle mě je teda lepší to nakupovat postupne, podle toho co se osvedci.

betelgeuzz
13. lis 2010

já taky suším na rozkládacím sušáku, vleze se pěkně v ložnici k topení. Vždycky obden peru plenky a druhý den oblečení. Málokdy mám den bez praní. Sušák taky neuklízím, akorát to schne do další pračky, co neuschne, rozházím po topení.

suik
13. lis 2010

@katie_25 toto: http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-... někdo to tu hodně chválí, mě osobně příliš nenadchl, dávám jen když chci ulevit od otlaků, radši mám kalhotky, tak bych i tech plen klidne koupila o 10 míň, ale to poznáš sama, co se osvedčí.

suik
13. lis 2010

@betelgeuzz tak tak, ono je to pro mě někdy praktický to nechat radši na sušáku, páč zrovna včera jsem načapala kočku jak spí na hromadě plen určených k žehlení 😠 , sem myslela, že ji přetrhnu.

sussanah
13. lis 2010

@ivuska.h klidne ti to zase odzkousim, neni problem, ale to zalezi na tom, kdy je budes mit hotove, protoze je mozne, ze za dva mesice uz ti odzkousim uz fakt jen ten strih 😅

suik
13. lis 2010

@kesurka já mám, asi prvních 14dní - 3 tejdny mi to připadalo obří, pak jsem zkusila a šly krásně .....malá má cca 4,5 kila, předtím tak 3,5 když jsem ji to dala. Jsou to teda velmi hrubý odhady.

slunicko76
13. lis 2010

@blka jako nouzovka jo! nekdy kojim jen jednou, nekdy dvakrat
ja je susim takže jeden roh mam na jedne snure, plinku natahnu a druhy roh zakolickuju na druhou a takhle pokracuju tesne vedle!jestli je to srozumitelne

slunicko76
13. lis 2010

@ivuska.h myslim, ze bambusový,ale nejsem si tim 100% jista
@betelgeuzz taky si to nedovedu predstavit!🙂
ja jsem na to druzstvo napsala!

je to tak, nesnasenliva samoliba babizna! Vsichni, koho jsem se ptala, tak rikaji, ze s ni byly problemy i mamka(ta s ni kdysi delala v kancelari) asi se s ni nesnese nikdo! Vsichni susi v nejake jine susarne, tam mi klic nedali a tehle zenske a jeji dcera a asi jeste jedne pani susila v te, co mi od ni dali klic na druzstvu! CO jsem slysela, tak tu kvuli tehle pani, ktera se s nikym nesnesla udelali z pradelny! No a vsichni se ji asi boji, protoze tam skoro nikdo z tech,co maj klice nesusi! No a ted jsem prisla ja s nasema plinama a tak to zkousi na mne! Ale holka narazila na mne a ja nemam jinou moznost! nase spotreba cc je cc30 za 2-3 dny no a mezi tim peru nase a detsky!Takze taky kazdy den,ale rikam, zaberu ty dve az tri snury-z tech 15ti.

ono to jeste bylo tak, ze sepsala ten seznam

slunicko76
13. lis 2010

tak IVU, velur je OPRAVDU bambusovy!!!