Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lendaw
25. lis 2010

@jasekd já mám spíš problém, že Bety je cimprlich na vlhko a stačí jen kapička a začne hlásit, že se musí jít přebalovat. Takže když jdu ven, tak musím dát papírovku ☹

jasekd
25. lis 2010

@lendaw Ja neznam ty separacky, co mas, ale ten flees prave "suchej" je, to by ji mohlo vyhovovat.

lendaw
25. lis 2010

@jasekd tak já ho vyzkouším - o kousek tu deku zkrátím 😀

sussanah
25. lis 2010

@lendaw jj urco, s flisem je ten zadek fakt uplne suchy, sama jsem koukala, urcite vyzkousej 🙂

joohana
25. lis 2010

@lakshmi Ehm, asi se budu ptát jako blbec, ale jak to myslíš? Klidně napiš IP nebo na joohana7@gmail.com, ať tu neplevelíme 🙂.

slunicko76
26. lis 2010

ahoj devcata, tak jsem na vasi radu vtahla vcera vecer z te BGkaps. tu Irmu, s tim, ze Esterka uz takhle vecer nekaka a prisli s manzelem od tchyne a byla pokakana az za usima! 😀

helulela
26. lis 2010

@slunicko76 taky mi připadá, že kdyby měl Víťa někdy zácpu, tak prostě nedám separačku a je to 😝

ivuska.h
26. lis 2010

Na Bráně už jsou Bitti Tutto -- http://www.branakdetem.cz/bitti-tutto.htm. Ovšem ta cena 😲 Překvapivě ale u výrobce je ještě dražší (37 dolarů).

meleri
26. lis 2010

@ivuska.h jeje to je drahé! a musím říct že ittibitti nic moc teda s tou savostí, jaké máte vy zkušenosti?

reruna
26. lis 2010

@ivuska.h no ta cena je teda síla 😲 pro nás IB jsou oblíbené na den, protože jsou super štíhlé, ale nevydrží déle jak 2 h a už párkrát i protekly, když potřebuju spolehlivou plenku, tak sáhnu po jiné, ale zase na den a chodící dítě jsou fajn

terezita
26. lis 2010

u nas taky davame na den ale jen na doma, na ven bych si netroufla. u em. vydrzi jen jedno curani.

margotg
26. lis 2010

Mě by docela zajímalo, jak se tam složí ten vnitřek při nejmenší velikosti a nebo už to vevnitř nemá ty nudle, nevíte?

majdula
26. lis 2010

Ahojky, ted na ty nove IB koukam a tak jestli dobre chapu, nebudou tam pripinaci streva jako u SIO, ale vsite jako u AIO? ☹
Budete je nekdo brat? Az budou reference, rada si poslechnu. IB mame fakt rada (ne na noc ovsem), ale odrazuje me to prani cele plenecky...

ivuska.h
26. lis 2010

@margotg http://ittibitti.co.nz/images/tutto-soaker.png těma patentkama se to zkracuje. Já jsem tu plínku měla v ruce a teda neoslovila mě. Podle mě byla výhoda IB ta štíhlost, o kterou ale tím založením vpředu kvůli tomu, že je to jednovel., člověk vlastně přijde. A zdálo se mi, že má hrozně tuhé gumičky.

ivuska.h
26. lis 2010

@ivuska.h http://thefluffybummedblog.files.wordpress.com/... tady je to líp vidět, ten dlouhý konec se přehne a přicvakne a na to se nacvakne ta druhá tvarovaná vrstva

ivuska.h
26. lis 2010

@majdula Ne, jsou připínací.

majdula
26. lis 2010

@ivuska.h To ej zajimavy, prave z toho popisu na Brane mi vyplyva, ze je to vsity... zminujou to tam hned dvakrat ("Savá část z mikrovlákna a bambusu je všita v plence, aby bylo zajištěno co největší pohodlí a plenka byla okamžitě připravena k použití bez jakýchkoliv dalších úkonu. Tím, že je savá část všitá v plence, prodlužuje se mírně doba schnutí.")

Ale podle fotek me to stejne spis odrazuje, takovy moc prekombinovany...

A to zkracovani patentkama tu plenku hodne naducava, mam AIO Bum Genius a ve zkracene podobe byly dost macate teda...

ivuska.h
26. lis 2010

@majdula To je jen nepovedený copy&paste z AIO, od které asi kopírovali popisek, to se jim stává celkem běžně...

majdula
26. lis 2010

@ivuska.h Vtipne... 😅
Skoda ze si tim mirne odrazujou zajemce o SIO, ze...

ivuska.h
26. lis 2010

@majdula Však oni to určitě brzo opraví...

ivuska.h
26. lis 2010

@majdula Haha, tak se tam podívej teď 😀

margotg
26. lis 2010

@ivuska.h 😀 😀 😀 máš přehled 😀

majdula
26. lis 2010

@ivuska.h Tys jim psala? 😉 😀

ivuska.h
26. lis 2010

@majdula Jo, ovšem neobtěžovali se poděkovat za upozornění...

majdula
26. lis 2010

@ivuska.h V tom pripade tu chybi fakacovej smajlik 😝

ivuska.h
26. lis 2010

@majdula 😀

sussanah
26. lis 2010

@ivuska.h jestli ty nejsi na tu konkurenci nejak moc hodna 😉 Vis jak by se ti zvysl zajem o SIO, az bys je mela pripravene? 😀

ivuska.h
26. lis 2010

@sussanah Já už je mám připravené 😀 Už je mám doma a dokonce mám od jedné dobré duše i super fotky na jejím modelovi, zde ochutnávka. Zítra se snad dokopu k tomu, abych je dala na eshop.

sussanah
26. lis 2010

@ivuska.h a jeste pomahas konkurenci 😀 Jsi prave mela hodit na eshop s komentarem "Kdyz uz nove IB nejsou SIO, tak zaplnuji diru na trhu" 😉 😀 A fotka teda luxusni