Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

veselazu
30. lis 2010

@majdula tyhle plínky jsem si přes ebay koupila před pár měsíci, no zatím neprotekly, vcelku spokojenost, flís žmolkovatí a zapínání by mohlo být vychytanější - prostě za ty prachy co by kdo chtěl že? Navíc se stydím když si uvědomím jak to tam ti chudáci šijou za bůhví jaký plat a jakých podmínek 😅 ☹ byly to moje 2 testovací kusy - ze zvědavosti.

jankabry
1. pro 2010

Ahojky holky, už jsem se ptala u nás na diskuzi majduly, ale víc hlav víc ví a poví 🙂
Jaké jsou ty biofroťáčky od Popoliny?
Nebo ještě jinak - máme doma tvrdou vodu, frote ručníky jak drátěnky doslova. Prý to jde rozžehlit, ale já nejsem zrovna fanda do žehlení 😅 😀
Mám je kupovat? Byť jenom třeba dvoje na zkoušku?

reruna
1. pro 2010

@jankabry kup raději anavy 🙂 biofroťáčky sice nemám, mám IV biofroté a jsou struhadlovité, musím je vždycky hodně promnout...podobně hrubé jsou i HD

jankabry
1. pro 2010

@reruna no jo anavy jsou krásné, české a taky dost drahé 😉 navíc my bydlíme v cihlovém 2+1 kde máme místo tak na jeden sušák v obýváku, koupelně a když bude hezky, tak sušák na balkoně. peru i tak jenom pro manžela a mě tak 5 praček týdně a nevím, jak bych to dělala s bambuskama, když prý dlouho schnou 😒 až skončíme plenkování na novosklad, ráda bych přešla na kalhotkové plenky a do bytu bude asi lepší udělat výbavu sice z méně savých, ale rychleschnoucích, ne? Chtěla jsem teď jenom nakoupit pár plenek na zkoušku z bazárků 😉 od značky kus a tak ... s tím froté je to blbé, že ve tvrdé vodě hrubne, protože jsem na to sahala v obchodě a je to tááák jemnéééééé 😵

sussanah
1. pro 2010

@veselazu no myslim, ze se fakt stydet nemusis, protoze bohuzel i ony renomovane znacky sijou v Hongkongu napr Fuzzi Bunz... Ja mam taky 2 pliny na zkousku, jedna je ta zoo no-name a ta je fakt nic moc, ale druha ma i nejakou znacku a ta je teda super propracovana, vypada lip jak ta fuzzi bunz co jsem mela, je srovnatelna kvalitou s MMT, ktera mi prisla asi pred mesicem.
Sice ano, nemaji certifikaty apod, ale podle zkusenosti mm, ono se to stejne vetsinou vsechno sije v "jedne" tovarne, jen tam obcas nasijou nejaky ten stitek a vyvazi do USA, kde se to proda za tezke prachy no a dalsi varka bez stitku daji proste do prodeje oni sami 😅 😔

sussanah
1. pro 2010

@jankabry no me treba anavy az tak drahe neprijdou, kdzy vezmes v uvahu, ze obsahuji 2 vkladacky (jedna velka a jedna mala), ktere jsou teda megasave. Navic ta samotna kalhotovka schne pomerne rychle (tim, ze je save jadro oddelene), takze jde pouzit driv s jinou vkladackou. Ja teda mam jen ty snapkove a rozhodne, kdybych se rozhodovala znovu, tak bych se na nejake jine kalhotovky vykaslala (mam babylucy organic, pouzivam je v podstate jen jako drzaky poradnych vkladacek, samy poradne nic nenasajou), protoze mi snapkove anavy prijde pomer cena/vykon naprosto luxusni. Navic musis tak trochu pocitat s tim, ze az skoncite novosklad, coz malemu bude cca 6m, tak taky bude mnohem vic curat, tak abys ty sice rychleschnouci, ale malo save kalhotky, nemusela menit co pul hodiny 😉

sussanah
1. pro 2010

@jankabry mate super vybrane jmeno pro chlapecka, taky jsme ho meli mezi favority 😉

reruna
1. pro 2010

@jankabry no z druhé ruky froté plenky fakt budou zhrublé ta měkkost jim vydržela tak 10 oprání ... HD byly jako nové úžasně měkkoučké, a teď struhadlo... Anavy taky trochu praním tu jemnost ztratí, ale s froté se to vůbec nedá srovnávat...ale tak je pravda, že ty IV schnou rychle, ale to je díky střihu, podobný má i HD. Popoliny mají myslím všité savé jádro a ta doba schnutí se prodlužuje. Anavy jsou sice bambusové, ale schnou jen o trochu déle, mají vkládačky na patentky, takže to shne dobře.. Nejdéle schnou baby lucy bambusové. Anavy jsou možná trochu dražší, (i když teda ty snapkové jsou jen o něco dražší než IV, HD, POpo), ale ty materiály i střih za to stojí, kdyby se ti ji podařilo sehnat z druhé ruky, tak neváhej, ty zhrublé nebudou.

reruna
1. pro 2010

@sussanah souhlas, kdybych dělala novou výbavu, tak jen anavy, a z AIO blueberry. Jinak jsem vyzkoušela různé plínky, ale na všech mi něco vadilo....

andelka
1. pro 2010

Já mám různé plínky, nejradši mám anavy a BG kapsovky, tak těch bych koupila příště víc. Na druhou stranu u miminka byl novosklad z Kikk nej, bylo by mi těch anavek líto. 😅

maly_prcek
1. pro 2010

@jankabry Musím se přidat, taky bych z kalhotkovek šla jen do Anavy... Vše ostatní jsme prodali, tyhle jasně vedou. Máme ale radši patentkové, docela jsem to v létě užili, že jsme je dávali bez svrchňošů.
Pořizovací cena není nejmenší, ale jak holky píšou, savostí se jim žádná nevyrovná, střih super, rychle schnou (takže jich nemusíš mít tolik!), pro kluky super dlouhá vkládačka, kterou seskládáš dopředu a víc to vydrží, parádní materiál, co vydrží minimálně i na druhé dítě a nebude po půl roce jak prkno... A jsou jednovelikostní...
Když vezmeš, že levnou plínu koupíš o stovku levněji, ale musíš dokoupit vkládačky, budeš ráda, že vydrží použitelná na 1 dítě...
Jinak u nás ještě BG kapsovka, ze svrchňáčků Anavy flísáčky (proč jsem je neměla dřív... 😵 ), Anavy natahovací, BI natahovací, PULky Thirsties, noční plenky homemade...

Já třeba měla Anavy cca 12ks (teď mám 6ks), na doma dávám čč (kikko bambusky) nebo vv (čč + vv mám cca 15ks), to není zas tak hrozná pálka... A máš výbavičku, co je fakt spolehlivá a vydrží a je parádní a bude tě bavit a nezprotiví ti to... 🙂

mehlo
1. pro 2010

@jankabry čau tak my taky máme tvrdou vodu, měla jsem biofrotáčky a byla to hrůza- úplný prkno. Pomohlo trošku, když se po usušení promnuly, ale nijak závratně se to nezlepšilo. A ty sucháče úplně nahouby. Musela jsem pořád jistit snapkou, ale já je teda měla z druhé ruky.

mehlo
1. pro 2010

@jankabry tak ještě- biofrotáčky schnou úplně katastrofálně- je tam totiž všité savé jádro to ty anavky schnou líp

helulela
1. pro 2010

@vernero tak to je záhada. Ještě bys mohla zkusit vyměnit tu Lovelu.

ivuska.h
1. pro 2010

@sussanah No však ty americké plenky typu Fuzzi Bunz, Bum Genius atd. stejně žádné pořádné certifikáty nemají, požadavky v USA jsou na toto mnohem mírnější než u nás. Když to sem prodejci dováží, musí si to nechat certifikovat až tady (na vlastní oči jsem nikdy takový certifikát neviděla, ale pochybuju, že by si to někdo troufnul prodávat bez toho).

ivuska.h
1. pro 2010

Ženský, tohle mi nedělejte, to teď vypadá, že jsem vás všechny podplatila 😀

helulela
1. pro 2010

@ivuska.h za takovouhle chválu bys ale asi musela hodně, kdyby Anavy za nic nestály 😉

andelka
1. pro 2010

@ivuska.h objevila jsem věci od tebe v mém oblíbeném shopu v Ostravě 😵 krásný předvánoční dárek 🙂

ivuska.h
1. pro 2010

@andelka Myslíš jako v kamenném nebo eshopu sídlícím v Ostravě?

suik
1. pro 2010

@jankabry já budu trapně opakovat, co tu bylo řečeno. U nás z kalhotkovek vedou jednoznačně anavy patentkový - jsou sice dražší, ale když to vezmu že by měly vydržet na celé plenkové období a i na druhé dítě, zas tak moc mi to nepřijde....příště bych se taky vyprdla na levné plínky (např. baby lucy ) a koupila o kus třeba míň, ale anavy, teď budu ráda, že ty baby lucy pak prodám, až z nich vyroste....
jejich obrovskou výhodou je že dobře sajou - mě vydrží celou noc a rychle schnou. My máme taky malej byt, jeden sušák, jeden sušák na vanu a žebřinový topení....plínky dám na topení jsou suchý coby dup 😀 ... krásně sedí a jsou nádherný, s nima je látkování jedna radost....

@ivuska.h 😉 dneska dorazily, děkuji

suik
1. pro 2010

@ivuska.h no dyt si to taky zasloužej

jo popolinky jsem měla taky jedny z druhé ruky, ani nevím jaký, mely takovej divnej sucháč a nebyl protisucháč a nedrželo to ani za mák, ani na snapku. a byly dost slabý, no letěly do koše.

ivuska.h
1. pro 2010

@suik Raději mi ten balíček ani nepřipomínej, mě je furt nevolno z toho poštovného 😖 😀

andelka
1. pro 2010

@ivuska.h v kamenném 🙂 resp. já si vždycky zboží objednávám na eshopu a vyzvedávám, takže neplatím poštovné 🙂

@jankabry já mám jeden sušák a jeden malý připevněný na topení a pohoda - kombinuju různé plínky a ty co dýl schnou dávám na ten malý na topení.

suik
1. pro 2010

@ivuska.h ☹ já vím ☹ ☹ ☹ no příště už si to nechám poslat radši domu do čech, slibuju. blbý je, když je potřebuju akutně.

ivuska.h
1. pro 2010

@andelka Aha a jaký tam je kamenný obchod s plínkama? Nějak si nemůžu vybavit, kdo ode mě bere plínky do obchodu do Ostravy 😨

@suik To byla naše chyba, špatně jsme se s kolegyní domluvily, ona to nezáludně deklarovala jako cennou zásilku, tam je limit na rozměr, do kterého jsme se těsně nevešli, takže to šlo jako cenný balík a ten je hodne drahý. Mohlo to jít jako doporučené psaní, tam limit na rozměr není, ale zas by to bylo pojištěné jen na 888 Kč.

ladida.l
1. pro 2010

já bych udělala teď výbavu přesně jako reruna - anavy na patetenky + SWB nebo BB kapsovky a dvoje Weehuggers na rovné plínky (flip biobavlněný prefold, anavy prefoldy a babyidea prefoldy..)

sussanah
1. pro 2010

@ivuska.h no to uz je potom o legislative dane zeme, ja tim spis chtela rict to, ze si nemyslim, ze ty pliny z ebay budou nejak super mene kvalitni co se latek tyce nez jine "znacky" 😉 Potom co si mm privezl z Ciny na miru sity oblek Armani (vcetne orig. armani podsivky apod), ktery ho stal v prepoctu asi litr a popisoval mi, jak to mereni a siti probihalo, tak uz moc iluze o znackach a neznackach nemam 😀

reruna
1. pro 2010

@ladida.l škoda, že jsme to nevěděly dřív, že? já měla furt pocit, že musím všechno vyzkoušet 😀
@ivuska.h kdyby tvoje plínky nebyly dobré, tak by je nikdo nechválil 🙂
@sussanah no jo, i slavné BBH AIO jsou šité v číně...

andelka
1. pro 2010

@ivuska.h 4babies - původně to bylo jen přes net,ale teď je prodejnička v Zábřehu, tak si to vyzvedávám tam a viděla jsem tam spoustu zajímavých věcí, co jsem předtím znala jen z netu, např. kalíšek, vložky..

ivuska.h
1. pro 2010

@andelka Aha, tak díky za informaci, nevěděla jsem, že mají kamennou prodejnu. Asi dám na stránky seznam míst, kde je možné si plínky prohlídnout.