Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

florentina
19. dub 2011

@ivuska.h @helulela děkuji za odpověďi. Helulela tak jsem ráda, že jsi to nevěděla, neb jinak by jsi to nezkusila a já bych teď neměla kde čerpat zkušenosti 😀

Jinak sůl na skvrny doma mám, ale ještě jsem nepoužila. Skladuji taky na sucho, kakání přepírám žlučovým mýdlem Ulrich a peru v té Lovele a asi se vrátím k tomu, že jednou za čas dám zase ten ocet....snad se tolik těm plínám nestane. No a teď, když ho mám, vypotřebuji i ten MioFresh.

Ivuško a k tomu pokusu - zajímavé...no bakterií asi zbavila dezinfekce a uvolňování čpavku soda, takže se to asi ideálně doplňuje, protože v moči je určitě oboje 🙂

maly_prcek
19. dub 2011

@kackabk Vkládačky nejlíp 60x10cm a bambusový flís (hodně saje) + bambusové froté oboustranné/bmb. aksamit (nehrubne), pokud cheš hodně savé, tak aksamit+flís+aksamit, ale to jsem dávala už třeba samotné do kapsovky do skoro roku...

maly_prcek
19. dub 2011

@florentina Já dávám odměrku Miofreshe do pračky a nic mi to nedělá s žádným barevným a mám i barevné a tmavé potisky anavy... Ale dlouhodobě namáčet jsem nezkoušela. Vstávat a jít se dívat na složení s emi ale nechce... Hlavně bacha na dobré rozpuštění, když namáčíš s prekarbonátem, zdyž se to blbě rozpustí a doluho to působí na vlákno, tak to vyžírá třeba bambus...

maly_prcek
19. dub 2011

@monny89 Jde to rychle... V ruce to máš po prvních 10ti plínkách, není to žádná věda. Pak už to jen vychytáváš... Já nad krásnýma plínama medituju a uklidňuju se, jednorázovky neumíme zapnout, musíme to třikrát přesuchávat 😀

slunicko76
20. dub 2011

ahoj devcata, tak jsem nalanolinovala ty svoje nove homemade vlnaky a dnes v noci je vyzkousela!🙂 super!
taky jsem je dala proto, ze jsme to vcera nejak nezvladli s prebalovanim a trosku se nam prdelka zacervenala! po te noci ve vlnakach je to zase OK! neproteklo nic, jen decentne navlhly overal, takze super, pojedu v tom dal,ale na den se teda trosku bojim!
jinak jsem ty vlnaky mela skoro jako navoskovany!🙂)) ja je totiz v te lazni mela urcite o "trosku" dyl!🙂 asi necely dva dny!🙂 taky pak 3 dny schly!🙂)

badik
20. dub 2011

Ahoj holky,já původně přemýšlela o koupi nějakých vlňáčku,byli mi tak nejsympatičtější,ale trošku mě děsí cena a to jak píšete že se musí lanolinovat.To jako děláte jak?a jak často?Kde a za kolik seženu lanolin?A kde se kupuje to žlučové mýdlo?

verczu
20. dub 2011

@badik Já jsem si objednala vlňáčky natahovací, ručně pletené, paní mi je pošle už nalanolínované za 150 na novorozenečka. Kontakt na "šijemedetem". Pošle mi návod jak lanolínovat, jinak v lékárně si kup bezvodný lanolín. Snad do 50 či 70korun. Rozdělá se ve vodě a vlňáky se do toho namočí a pak usuší. Nic těžkého. Dělá se to jen když se ti prokáknou, a musíš je vyprat, od moči se nechaj jen vyvětrat, močí se regenerujou a prát se pokaždé nemusí. žlučové mýdlo koupíš na netu, já tu mám mýdlo jádrové co měli v Lidlu, když to nepomůže, zkusím jiné.

badik
20. dub 2011

Ještě jsem se chtěla zeptat jak se konkrétně který materiál ošetřuje,píšete že něco se octuje něco nesmí,jsem z toho jelen,tak ať si ty pleny pak nezničím.Jo a jak to řešíte s oblečením?Mě příjdo ty pleny docela velký a mám strach že to nenacpu do bodýček a ryfliček.

reruna
20. dub 2011

@badik peru bez aviváže vše na 60, občas přidám ocet, ale ne nijak často. Oblečení dávám normální, většinou bodýčka mám o číslo větší a širší tepláky, ale nic extra jsem nekupovala

reruna
20. dub 2011

@badik nejlevnější žlučové mýdlo mají v DM drogerii, lanolin kupuju v lékárně, je to bezvodý lanolin, lázeň se dělá tak, že asi 1 lžičku toho lanolinu rozmícháš ve vroucí vodě, pak tam přikápneš trošku dětského šamponu, aby se to rozpustilo, a pak doleješ studenou vodou, namočíš oprané vlňáčky a necháš přes noc, pak opatrně vyždímáš ve froté ručníku a necháš volně uschnout, první den je to takové lepivé. když nejsou pokakané, tak je peru tak jednou ze 4-6 týdnů a zároveň lanolinuju. vyprat je v rukách a nachystat lázeň ti vyjde tak na 5 minut, nic zatěžujícího

kackabk
20. dub 2011

tak jsem zjistila, že ten slavný motherease jsou vlastně popoliny, tak se chci zeptat, co říkáte na tuto plenku: http://www.branakdetem.cz/latkova-plena-one-siz... Jen je zajímavé, že tady o bambusu nic nepíšou, zatímco na těch amerických stránkách jo...

ofelieee
20. dub 2011

holky dík za tip na ten lanolin, já kůň koupila drahej v Bráně... tak příště (miluju vlňáky Disana, tak snad eště bude příležitost)
holky a kdo používáte čč Kikko - oni sajou až tak že nenacucnou celý? Já mám nějaký obyč koupený tu přes bazárek, ale strašně nacucávají a máčí Kubíkovi i kyčle a záda 🙂 proto jsem od novoskladu upustila prozatím... ale pokud ty Kikko jsou o tolik lepší, šla bych do nich... díky

kackabk
20. dub 2011

@maly_prcek abych to ještě měla komplet, tak se optám na postup: je to tak, že když chci tu vkládačku, vezmu např pruh 60x10 flísu, na to položím pruh 60x10 froté a
a) sešiju to dohromady?
b) položím na to ještě jeden pruh flísu a sešiju to dohromady?
c) přeložím to napůl, takže bude vrstva flísu, 2 vrstvy froté, vrstva flísu a sešiju, že vznikne pruh 30x10? - to je asi malé, že?
Tipuju že a) nebo b) podle toho, jakou chci savost a pak to naskládám do plíny, jak potřebuju...
a ta vv z oboustr.froté: vezmu pruh 30x50 a přehnu tak, aby byly uprostřed 3 vrstvy, vně po jedné, a sešiju?
děkujůůů!

florentina
20. dub 2011

@maly_prcek...děkuji za info, já to chci právě také přidávat do pračky při praní, plíny jinak skladuji na sucho. Tak už se těším, až vyzkouším.

florentina
20. dub 2011

@ofelieee i čč Kikko (mám doma) nacucnou celý. Přesně vím, co ti vadí, mě vadí totéž. Já novosklad používám jen když chci plínu tak na hoďku. Třeba před koupáním, cvičením a tak. A když už ji chci na trošku déle, dávám vkladačku, ale spíš jedu v kalhotových plínkách. Jako když malá čůrá málo, tak to jde, je mokrý střed, ale když tam toho pustí víc, má to mokré celé až na zádech a mě se to také nelíbí. Ale stejně tak jakákoli jiná plína i kalhotková, když je hodně pročůraná je mokrá celá i na zádech....rozdíl je prostě jen v té savosti. Takže když novosklad, tak přebalovat častěji. A rozdíl mezi čč např. Libštát a Kikko je v gramáži té pleny, tzn. zase jde o savost, ale takový rozdíl to není (mám oboje). Prostě čím savější plena, tím později se pročůrá skrz na skrz. A pokud je pročůraná jakákoli plena, tak pro pocit sucha pomůže jen separačka, ale ta není přes ty kyčle a tak, jak píšeš. Závěr....prostě jsou to látkové pleny a je určitě lepší přebalovat častěji.

helulela
20. dub 2011

@ofelieee to by spíš chtělo vkládačku navíc nebo dřív přebalit

maly_prcek
20. dub 2011

@ofelieee Záleží i jestli jsou to Kikko lux nebo obyč (jiná gramáž)... Nám třeba taky samotý novosklad nestačil, dávala jsem dovnitř ještě vkládačku, novosklad s BI vkládačkama měl třeba i a půlku noci bez problémů docela dlouho... Záleží čím dovycpeš, samotný je fakt na jeden počur, ale s čč se dá čarovat 🙂

maly_prcek
20. dub 2011

@kackabk Jj, a) je správně... Dáš 60x10 na sebe a ocikcakuješ (jela jsem 2x dokola) nebo ooverlokuješ, záleží co máš za stroj... Určitě si ty látky předeper na 60st.
Kdybys chtěla savější, tak přidej jeden flís nebo froté dolů. Kdybys chtěla dělat jen krátké (asi bych dělala max 25cm, ono těch 30cm je velikost na velké děcko a ta krátká se blbě přehýbá), dávala bych na sebe max tři vrstvy, kvůli schnutí...
Krátké se taky hodí, dobré ze zbytků 😉
VV - dle mých papírů mi to vychází jako obdelník 35cmx66cm, delší stranu cca 12-13cm uprostřed přehneš a zase ocikcakuješ nebo overlokuješ... (výsledná plínka vychází cca 35x39cm). Zapomněla jsi připočítat jedno přehnutí (já při prvním počítání taky 🙂 🙂 ) Z té šířky to vychází pěkně, skoro bez zbytků )je to 150cm šíře, pruží do šířky, takže dáš dvě vedle sebe).
A ještě jeden tip )ten teda není z mé hlavy 🙂)Když si necháš na jedné straně "kaspičku"(jako že sešiješ na dvakrát ten prostředek), tak můžeš dovnitř strkat vkládačky 😉

ivuska.h
21. dub 2011

Holky, nepamatujete si náhodou, kdo měl naposledy na testování ty moje tréningáče? Byly to tyto -- http://www.flickr.com/photos/ivuskah/5116957051..., řešilo se to někdy v listopadu... Já to nejsem schopna najít a ráda bych se s nimi ještě někdy setkala 😀 Dík moc!

terezita
21. dub 2011

@ivuska.h ja je davala @zmuzle

florentina
21. dub 2011

Tak jsem do konkrétní látkové výbavy přihodila i tu naši. Zajímalo by mě, co si holky myslíte o životnosti plen? Mě zarazilo, že jsem na nějaké plíně /v eshopu/ četla, že se dá prát až 200x...no já měla za to, že je to výbava i na další děti...teda né svrchňáčky, obvzvlášť PUL, tam chápu, že se třeba časem operou a budou protékat, což může být i s vnější vrstvou AIO, ale u kalhotkových plen jsem životnost brala za "nekonečnou". Teda jasně, že se operou, budou možná flekaté či tak, ale když vemu staré čč ještě po nás, tak ty jsou nejlepší....prostě vydrží, tak jsem měla za to, že i ty nové pleny to zvládnou...co si o tom myslíte vy?

zmuzle
21. dub 2011

@ivuska.h Jsou u mne, vzdyt jsem to hned hlasila. My je neupotrebime, takze muzu poslat dal. Jak jsem je dostala, tak zustaly. Sem na dikskuzi uz moc nechodim, tak radeji pis pres odkaz, at si toho vsimnu.

ivuska.h
21. dub 2011

@zmuzle Aha, promiň, to jsem si asi předtím nešimla. Tak já ti do IP pošlu adresu, kam to poslat. Dík!

ivuska.h
21. dub 2011

@florentina No některé konkrétní značky se zničí dost rychle, nebudu jmenovat, ale např. u jedněch lemovaných plínek se velmi brzo začnou dělat díry na těch lemech, případně začne pelichat látka, vytahají se gumičky atd. U jiných značek zas o takových problémech slyšet není, takže se životnost určitě liší.

badik
21. dub 2011

@ivuska.h já bych byla docela ráda kdyby jsi ty špatné jmenovala,ať zbytečně neutrácím za nekvalitní pleny.Přece jen to není levná záležitost tak ať mě to po pár oprání neodradí.Díky

florentina
21. dub 2011

@ivuska.h já bych také byla moc ráda za reference konkrétních značek, pokud máš zkušenosti. A pokud to nechceš psát veřejně, tak kdyby jsi mohla napsat do IP, tak bych byla moc ráda. Ono i když se plína může zdát super, tak kdyby měla být za pár měsíců na odpis, tak by to dost zamrzelo. Přece jen investice nejsou malé a pořizuje se to se záměrem, že to něco vydrží. Nakonec já tvému úsudku věřím, myslím, že při vývoji plenek jsi určitě ozkoušela a nastudovala více, než my všichni tady dohromady.

ofelieee
21. dub 2011

holkydíky za tipy. Kubík se mi pročůrává protože spí vždycky 3 hodiny a tak tam toho je dost... ale brzo budeme mít za sebou šestinedělí tak třeba se to posune a půjde to líp 🙂

reruna
21. dub 2011

@florentina tak jediné lemy, na kterých mám dírky, jsou u bamboo extra BI, ale ty jsem kupovala už takové, byly po dvojčatech, navíc jsou dost tvrdé, byly sice za levno, ale dávám je jen občas, když nic jiného nemám, takže tato plenka asi vydrží 2 děti, ale při druhém už bude dost zničená... jinak samozřejmě praním se všechny plenky postupně ničí, nejvíc trpí bavlněné a froté plenky - hrubnou, tvrdnou. Dále třeba IB Lka jsem kupovala z bazárku, rok používané, já už je mám taky víc jak půl roku a vkládačky mi začínají dírkovatět - záleží i na pračce, když máš přední plnění, tak se tam někdy vkládačky zachytávají za tu gumu... Nejlepší materiál, co vypadá i po dlouhé době používání dobře je bambusový velur a aksamit. Plenky, které mám pěkné i po 1,5 roce používání jsou Baby Lucy bambus, BBH magic, Blueberry kapsovky, jedna šitá z bamb. flísu, po 8 měsících jsou stále moc pěkné i Anavy. Celkem ujdou Popolini two size organic a BL organic, hrozné jsou HD pastelky a IV biofroté a teda ty BE. IB vypadají na venek pěkně, vkládačky už moc ne.

zuzanecka81
22. dub 2011

ahoj!
ivusko, mě by taky zajímaly ty konkrétní značky. můžu poprosit?

ivuska.h
22. dub 2011

Tak ty s dírkujícími lemy jsou BI Bamboo Extra, jak už tu padlo. Měla jsem jich několik od jedné paní po jednom dítěti, ať z nich vystříhám použitelný materiál a ušiju vkládačky, protože ty lemy byly fakt na padrť. Pelichavé plínky bývaly Tots Bots bambusky, ale prý to už teď nedělají. Gumičky se mi vytahaly u Swadlebees kapsovky a BL Organic.