Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
19. kvě 2011

@andelka
@majdula holky, dík snad budou dobrý, už se těším na balíček...teda, vzala jsem rovnou víc věcí, takže mi akorát kazí radost ta konečná cifra 😕 jej, to jsem rovnou mohla vzít ty náhradní vkládací sety, jsou taky v akci...no, pozdě, ale ještě určitě min. jednu objednávku budu dělat, tak to vezmu příště 🙂

maly_prcek
19. kvě 2011

@aemmi Já už bych si vyloženě AIO nekoupila - jako plína kterou má 2h na sobě a pak 3 dny schne mě vyloženě točí, takže za mě buď SIO nebo kapsovku...

Davi kadil min. 8xdenně, vaječina je do příkrmů, takže 6m, někdy i dýl. 😒 Naštěstí kakání jsme celkem dávali do nočníku, i když vyloženě BKM teda nejsme... Takže mě bylo líto i čč, ale bohužel bych nemohla dát žádnou plínu, kdybych ji nechtěla mít od vaječiny. 🙂
Já mám teda dobrou zkušenost s AIO jednovelikostníma (Cuddly, GroBaby, BG, Anavy) ... Střihově seděly fajn, dávali jsme je už od nějakých těch 3,5kg... Spíš pak některé značky nastačily kapacitou a velikostí na staršího...
Jinak taky BG kapsovku dávám v nouzi jako svrchňáčky, někteří z naší domácnosti to dodnes nerozlišujou, co jsou pulky a co kapsovka... 🙂 🙂

Jestlis objednávala na Bráně, tak myslím nebude problém jim napsat, ať tam něco ještě přihodí... 😉

aemmi
19. kvě 2011

@maly_prcek Tak jsem koukala, že už ten náhradní vkládací set není skladem...ale to je jedno, objednám příště. Já jsme teda vzala takový barvy, aby tam případný nedoprání nebylo vidět 😅 já mám teda doma jednu kapsovku šitou od Katky. N., pak mám objednaný ty IB SIO, dál vezmu Anavy easy a BG kapsovku. jInak koukám, že už mám plenky skoro pořešený, ještě jednu objednávku z Anavy a pak z Brány nějaký doplňkový věci, nákup v Ikea bude to 🙂 a možná, kdyby mě něco zaujalo v bazárku 😀 ještě si začínám dělat zálusk na vlňáčky 🙂

duzame
19. kvě 2011

Dneska v Událostech na ČT byla zase reportáž o látkovkách 😀 !!!!!!

zuzkkkaaa
19. kvě 2011

@duzame jooo to se jim zase něco povedlo, prej dr. nejsou přesvědčení o jejich prospěšnosti, chaaaa ale proč neřekli 😠
Ale ten obchůdek kde to točili, pánejooo tam bylo pleneček co? 😝 😝 😝

erinka83
19. kvě 2011

@zuzkkkaaa ale řekli, prý kvůli vlhku! a že jednorázovky jsou pro dítě komfortnější.... no ještě že to zakončili tím, jak se rozkládají 200 let 😝

vercach
19. kvě 2011

Ahoj holky,chci se zeptat...nové látkovky se sice nemusí žehlit,ale žehlíte je některá kvůli zničení bakterii atak...

reruna
19. kvě 2011

@vercach já jsem žehlila sice 3 m vše co se dalo, ale některé látkovky se nesmí žehlit, ale pak tu dala myslím ivuska kdysi článek, bohužel jsem si ho neuložila, že bakterie zničí praní na 60-80 stupňů a zbytek se zničí při sušení (takže umýt si ruce po věšení mokrých plenek je samozřejmost), žehlení prý moc význam na zničení bakterií nemá, protože ti ta plenka pak stejně leží na přebalováku, než ji použiješ...

vercach
19. kvě 2011

@reruna děkuji za info 😉 teprve čekáme...tak sháním co nejvíc info ohledně všeho 🙂 no jo prvorodička 😀

helulela
19. kvě 2011

tak jsem taky viděla reportáž, vletěla jsem do obýváku hned, jak jsem zaslechla "látkové pleny" 😀 škoda, jak tam jako všeobecný doktorský názor střihli zrovna tenhle úsek, asi aby to nebyla moc reklama na látkovky 😉 ale jinak plínky hezké...

herminka
19. kvě 2011

@vercach Spíš pod vlivem své maminky jsem žehlila čtvercovky v šestinedělí a teď jen občas, když mám jó hodně času 😀 Vyžehlené se líp skládají.

Mně ta reportáž připadala spíš jako antireklama 😒 Že ještě naše generace vyrostla na zdravotně neprospěšných plenkách a tak. Ale ten obchod, hmmm 😵

ladida.l
19. kvě 2011

Ahoj holky, vetřu se sem s prodejem.
Prodávám vlňáky do Swaddlebees velikost L na suchý zip. Jsou v bezvadném stavu, jen uvnitř jsou nažloutlé od lanolínu, jsou zelené. Prodala bych je za 380.
http://www.ecomamma.cz/index.php?main_page=prod...

Dále prodám dvoje svrchňáky Weehuggers od Blueberry -
Jedny zelené na sucháč (pistacio) - ten je už celkem opelichaný,ale funguje bezvadně a vzadu je na nich světlá skvrna. Tak za 150
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/weehugge...
Pak jedny modrý Mod Beads - těm nic není - tak za 230 Kč

Zájemcům ráda nafotím.

florentina
19. kvě 2011

@ofelieee já o látkování nepochybuji, ale rozumím tomu co jsi napsala. Také jsem z počátku řešila, zda větší balík na zadku není pro dítě nějak škodlivý. Jako ano, za nás nic jiného nebylo, ale tak dnes taky meju nádobí v myčce, že...tím, chci říct, že kdybych byla přesvědčena o tom, že papírovky jsou takový pokrok, tak bych do nich šla. V minulosti na výběr prostě nebylo. Nicméně si myslím, že pozitiva látkovek - z mého pohledu - předčí ta negativa. Ale s tím větším balíkem - my máme od 2 týdnů nařízené široké balení, tak takhle to spľňuji a nemusím nic řešit. A kyčle, teda ty klouby se po celý první rok dítěte teprve utvářejí, takže i když na jedné kontrole je vše v pořádku, tak na další může být problém...tudíž jako prevence je to dobré. Co se týká toho, jak se v tom mimi může hýbat a jak je to pro něj pohodlné....tak stejně se doporučuje, že pro správný vývoj by mělo být pokud možno co nejčastěji rozbalené, tedy nahé. A dle naší rehabilitační - látka, nebo papír, oboje je fuk...dítě se rozvíjí ve všem, ale vždy je dobré ten vývoj podporovat co nejvíce právě tou nahotou.
Jinak mě se dítě v látce také lépe nosí, teda většinou...jak tu někdo psal, v papíru mám pocit, že je to takové nestabilní 😀 je to o zvyku. Ale je fakt, že zrovna pro to klubíčko je látka horší než papír... a nám zrovna na neurologii doktor nošení v klubíčku kladl na srdce...ale tak nosíme tak jak plena dovolí. A právě pro to, že se snažím doma mít hodně rozbaleno a chci aby se dobře nosilo, tak doma jedeme nejčastěji v jedné čč na novosklad, stále přebalujeme a v tom si myslím, je to pak jak v papíru. A co se týká šátku, tak je fakt, že tam se snažím dávat pleny co nejměkčí, hlavně kvůli tomu, jak je má pak otlačené na tělíčku.

Jinak opruzená naštěstí malá zatím nebyla a myslím si, že na opruzení je papír horší než látka. Co se ale týká toho zánětu močového měchýře, jak tu někdo psal /omlouvám se, nepamatuji si kdo/, tak tam bych si jistá nebyla, asi bych dala na lékařku co si myslí. Myslím, že bakterie se zničí to je v poho, ale nevím co to mokro, to si myslím, že by na dobu omezenou možná byl lepší papír. Ale každopádně přeji brzké uzdravení.

florentina
19. kvě 2011

@maly_prcek děkuji za upozornění. Já právě přemýšlela, zda ty ubrousky napoprvé vyprat sólo...takže raději to tak udělám.

florentina
19. kvě 2011

@aemmi tak mám doma Anavy easy i IB SIO i BG kapsovky. Látkuji od šestinedělí a látkuji plně. Všechny tyto zmíněné pleny tedy využívám od začátku k doktorům, na návštěvy a když hlídá babička. Vaječinu udrží všechny. IB mám velikost S a jsou nám 4 měsíce a máme už je na poslední patentky, myslím, že už nám dlouho nebudou. Jinak schnutí, vzhled, savost na takto staré dítě ok, ale já už pleny dle velikostí nechci, protože mi přijde škoda dát tolik peněž za něco, z čeho malá vyroste.
Anavy easy i BG kapsovky mám jednovelikostní a od začátku nám dobře sedí oboje. Spíš jsem zvědavá, jak nám všechny ty jednovelikostní pleny (tedy i kalhotkové co mám) budou třeba v roce a půl, některé my nepřijdou tak velké.
Anavy easy krásně malej zadeček, ale je potřeba opravdu dbát na zarolování té vrstvy okolo nožiček. Dobře schnou, mám je ráda.
Z BG kapsovek jsem nadšená, krásně sedí, dají se dovycpat dle libosti, dobře schnou a mají uvnitř super povrch, takže v těchto plenách máme nejvíc zadek v suchu.
Ať se ti plenky líbí a slouží dobře.

aemmi
20. kvě 2011

@florentina Děkuju, tak jsem snad zvolila dobře 🙂

ciernavila
20. kvě 2011

Ah jaj niekedy mam to latkovanie chut zabalit... ale vydrzim, ma to stale viac pozitiv ako negativ. Ale aj dnes mi maly stale cikal, prebalovala som kazdych 15 minut, vcera mi poriadne nespal cez den a dnes je tiez problem so zaspatim lebo akonahle si trocha cvrkne ma vlhko tak place a hned ho idem prebalit. Ale je to naozaj strasne casto... mozete poradit este cosi v com nebude tak citit to vlhko? Frote, flees, flanel, bambus ci celulozova separacka nefunguju. Asi uz nie je ina moznost... A to som si myslela ze prejdem casom na latkovky aj v noci a na von. On to vlhko citi vo vsetkom a vadi mu to.

helulela
20. kvě 2011

@ciernavila po 15 minutách by na mě bylo taky moc. Já mám ještě dvě separačky Stay Dry (nebo tak nějak) od Imse Vimse, suché jsou, ale to mi flís přijde taky... fakt nevím

helulela
20. kvě 2011

@ivanavorlickova já čč zezačátku nedávala, ale kupuje se něco kolem 40 ks + blinkací apod. Holky určitě budou vědět, kolik jich potřebovaly za den, třeba @andelka

andelka
20. kvě 2011

@ivanavorlickova já jsem nelátkovala od narození výhradně,ale postupně. Ovšem i v papírovkách jsem přebalovala často, takže tak 10-12 jich za den padlo. Od 5 týdnů jsem látkovala nadoma, asi do 4měsíců, to stačilo těch cca 25plen, prala jsem obden a v létě to bylo rychle suché. Do 5měsíců jsme používali jen čtvercovky, na vaječinu mi byly ty lepší líto. Teď máme 6-7plen na den, takže peru co 3-4dny.
Určitě se 40 plen bude hodit. 🙂

ciernavila
20. kvě 2011

Teda ja mam čč 60 a je mi to tak akurat, neviem ci predstavit ze by som mala menej.
@helulela Dik, no poskusam este co sa da a uvidim, zase sa mi zobudil...dava si take 20 minutove "zdriemnutia", v jenorazovke mi spi aj tri hodiny v kuse...No ale aspon mi bude spat v noci.

herminka
20. kvě 2011

@aemmi Taky záleží, jak velké dítko budete mít, mému malému byla IB SIO S tak do 2 měsíců (porodní váha 3600 g, teď ve 3 měs. má cca 6 kg).

slunicko76
20. kvě 2011

@florentina neboj, v roce a pul urcite budou!🙂 my mem ted teda teprve rok, ale E.se proporce meni, takze mame jeste hooooodne patetntku do zasoby! oni uz pak ty drobci nejsou tak macati a buclastost se ztraci!.-)

aemmi
20. kvě 2011

@herminka no jo, to je fakt, ale tak už jsou objednaný, snad aspon trochu poslouží 🙂

maly_prcek
20. kvě 2011

@vercach Já jsem řehlila tak ty 3-4m a jen balvněné plínky (čč, vv), jsou pak o dost měkší. Kvůli bakteriím ne... To fakt nemá význam...

maly_prcek
20. kvě 2011

@florentina S tou velikostí jednovelikostních neboj 😉 Malý byl dost velké dítě a cca v 7m jsme měli období, kdy ty plíny měl naknap a já si říkala, co bude v roce a půl! Ale jak vyrostl, tak se změnily proporce sedu a ty plíny mu sedí minimálně stejně, některé zapínáme ještě na míň, než tenkrát... 🙂 Takže pokud nejste všichni doma dvoumetroví obři, tak bych se nebála...

maly_prcek
20. kvě 2011

@ivanavorlickova Záleží na balení -jestli dáváš jednu nebo dvě čč na balení... Já měla 15čč + vkládačky a cca 8 kalhotkovek a dobré...
Pokud bych jela jen čč, tak bych si pořídila cca 25ks + vkládačky. Popravdě řečeno, vrstvení čč na sebe (hlavně u dětí starších 6m a pak od roku až se rozčůrají) nemám ráda, mají zadek jak balón... Přijde mi lepší dát do toho pořádnou vkládačku než dávat 2-3čč na sebe, když i ty 3čč stejně nic extra nenasajou.
Takže shrnutí pro začátak 25ks + vkládačky a později hodně savé vkládačky nebo přejít na jiný typ plen (bambusové vv apod.)

reruna
20. kvě 2011

@ciernavila a když mu dáš papírovku tak je v pohodě?

betelgeuzz
20. kvě 2011

@ivanavorlickova já měla 55 čč a bylo to tak akorát. Ale já je používala na všechno. Pod hlavu ve 2 postýlkách, na přebalovák, na koupání. Největší spotřeba (teda kromě přebalování) byla na tom přebalováku. Cvičila jsem s malou vojtovku a ta se byla schopná během cvičení i 2x počurat, takže to bylo i 8 plen denně navíc.

crawler
20. kvě 2011

ahoj holky, my teda látkujeme plně, ale vím, že některé maminky třeba k doktorům dávají jednorázovky a pokud to jsou takové eko - maminky tak radši eko-jednorázovky - vyhrabala jsem ještě 6 kuponů na Eko-jednorázové pleny ALANA z drogerie DM, které se mohou házet na kompost. Takže jestli máte některá zájem, tak za 20kč Vám je zašlu. Je to 6 kuponů a každý je sleva 30kč na balík plen, ale podstatné - je nutné ho uplatnit do 30.6.2011 !