Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
29. črc 2011

@lukava před pár dny psala @ivuska.h , že má ty kikko doma a bude testovat. Ale jestli je spokojená ještě nepsala.

@jajinka.p jeden látkový obchod je ve Zlíně (sluně), jestli je tam nějaký ještě blíž k vám, nevím.

erinka83
29. črc 2011

Holky, když se udělá vyrážka na stehýnku z lemu od PUL, je nějaká ěance, že to za chvíli přejde, nebo je musíme dát pryč?? ☹ Nechala jsem si ušít PULky, střihově supr, ale bohužel na jedné nožce pupínky, nechápu, proč na druhé nee...

florentina
29. črc 2011

@erinka83 také se přidávám ke gratulacím, ať vám maličká dělá jen samou radost 😉

lukava
30. črc 2011

@betelgeuzz
@ivuska.h tak to se tesim na reference na ty ekoplenky KIKKO ECO, my ted testujeme ATTITUDE a jsou super, neprotékají a nesmrdí jako ropácké plenky, bohužel se vyrábějí až v Mexiku, takže jejich ekologická stopa opravdu není zanedbatelná, cenově vycházejí oboje dost podobně, co je eko je prostě drahé, což je fakt škoda... určitě bych raději podpořila českou značku

lukava
30. črc 2011

@jajinka.p škoda no, ale určitě máte někde poblíž taky specializovanou prodejnu s dětskými věcmi...kde prodávají látkovky a takové ty alternativnější věci, budou mít snad i ty snappi sponky

lukava
30. črc 2011

@jajinka.p jen namátkou přes přítele googla ... a co dětský svět v uherském hradišti?...by třeba ty snapky objednali a nemusela bys platit to poštovné http://www.detskysvet.xf.cz/

reruna
30. črc 2011

@wosk pop-in AIO podle mě nic moc, nám neprotíkají, ale ten hrb na zádech pro ležící mimi jsem je kvůli tomu skoro nepoužívala, teď je využívám, ale mám lepší AIO např super jsou kapsovky Blueberry, sleduj akce, někdy se dají koupit skoro za stejnou cenu jako ostatní AIO, dále jsou dobré IB SIO, ale nedoporučuju na vaječinu, BBH Magic jsou super držáky, ale ne každému vyhovuje střih, pak tu mají holky oblíbené BG kapsovky, anavy easy neznám, ale určitě lepší, než pop-in. Z kalhotovek bych vzala i nějaké anavy jednovelikostní na patentky.
Vv popolini jsou dost tvrdé, neforemné, já je moc nedávám, kalhotkový sklad mi z nich nešel a narovno jsou moc tuhé a široké mezi nohama...
BL bambus stačí XS/S, nebo jestli chceš M/L, tak ty budou zhruba od toho 4. měsíce do konce plenkování. BL onesize ani nevím, že dělají v bambusu, ale velikostně jsou asi jako ty M/L

lerak
30. črc 2011

Ahoj maminky, zkousela jsem latkovat a proto jsem zakoupila 2ks plenek system AIO+4 vkladaci vlozky. Bohuzel jsem tomu neprisla na chut. Jednu plenku jsem pouzila a druhou vubec. Ted mi tu doma lezi, jsou tudiz skoro nove. Rada bych je prodala, pokud mate zajem, prosim piste mi do IP o dalsi info. Diky.

sussanah
30. črc 2011

@erinka83 asi te moc nepotesim, ale nam to taky delalo u jednoho typu pulek. Pomohlo promazavat a pulky prodat a koupit jine. U zadnych jinych uz jsem potom problem nemela. Delaji ti to jen ty jedny kalhotky?

erinka83
30. črc 2011

@sussanah jojo, jsou úplně nové, ty pupínky má 2 a pomalu mizí, nové nejsou a na druhé noze nic, tak jim dám ještě šanci...

sussanah
30. črc 2011

@erinka83 zkus je treba alepson na tyden odlozit a pouzivat jine. Precejen ma mala jen nejakych 10dnu, tak je treba moc citliva. Dala bych cas, at se noha zahoji a pak zkusila kalhotky znovu

erinka83
30. črc 2011

@sussanah nee, to dělá té starší 😒 malá je měla asi 3x a v pohodě, my ještě moc nelátkujem jsem z toho novoskladu furt na větvi 😅

sussanah
30. črc 2011

@erinka83 jo te starsi? toz to fakt nevim.. A cim je mas olemovane? Me to delal lem u pulek popolini, byla to takova podivna umelina

erinka83
30. črc 2011

@sussanah Nevím, přijdou mi normální 🙂 Zeptám se holčiny, co je šila....

maly_prcek
30. črc 2011

@wosk
- počet čč podle mě dobrý. Já osobně bych si místo části čč vzala Anavy prefody (třeba 15 Kikko lux + 5 prefoldů), mušelínové bych už nebrala, klidně místo nich Kikko bambus (ty bílé jsou OK, akorát zobdelníkují a jsou žmolkaté, ale savost dobrá), vv Popo nemám ráda
- vkládačky - chce to mít vkládaček určitě min. do poloviny až 2/3 čč, pokud nechceš dávat dovnitř druhou čč (jestli jo, pak to chce víc čč)
- kalhotkovky - na vyzkoušení určitě ok, klidně bych si místo bamboozle vzala Anavy na patentky. BL tu holky psaly že XS/S vydrží dlouho, ale teď nevim která je z nich ta savá
- Thirsties bych si vzala DuoWrapky, ty S jsou docela veliké, kor na novosklad... My jeli XS Thirsties cca do 4m...
- Anavy flísáčky - radši patentky (lepší a nozící dítko páč neškrabe bříško, kdosi tu psal, že sucháč jde hůř zmešit na hubeňoura)
- Pop-in - žádná sláva, radši bych si místo ní vzala třeba BG kapsovku. Jsou lepší plíny. Noční extra vložku jsem měla - savost nic moc, schla hrozně dlouho, takže místo ní radši anavy prefold M nebo BI prefold...
- Anavy easy - klidně oboje, ale zase - sucháč u lozících dítek může dřít bříško, nám to třeba dělalo hodně, sucháče jsem schopná tolerovat jen u BG kapsovky
- snapky - pro začátek klidně 2ks

Já čč žehlila, bylo to docela poznat, že nebyly tak tvrdé... Uvidíš...

Ad snapky - taky mi přijde jiná - horší... Zase nějaká Čína 😒

jasekd
30. črc 2011

@maly_prcek Ze jo. Me ta snapi teda dost nastvala 😠

maly_prcek
30. črc 2011

@jasekd Uvidíme, jak dlouho vydrží... Ale taky mi ten matroš přišel horší, takový nepružný. Myslím, že můj zatáhne a bude vymalováno 😒

markusko
31. črc 2011

@dagmarkaaa mně na zápach nepomohlo nic kromě občasného přeprání plínek na 95 stupňů, hlavně v zimě, v létě mi to nikdy nedělalo, když jsem sušila na slunku. Teď jsem si objednala toto: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=43951290&ta... (ale malá už je odpleněná, mám to na utěrky apod.), tak uvidíme.

@erinka83 Moc gratuluji k holčičce, mimochodem, nádherné jméno 😵 Teď sem moc nechodím, tak jsem koukala, že už máte druhé, já myslela, že ta "druhá vlna" začíná až někdy na podzim, tak jsem byla překvapená 🙂 Já s malou látkovala až od 2.-3. měsíce a dávali jsme novosklad, ale když teď kouknu na naše začátky (na fotkách), musím se smát, jak jí to všude vyčuhuje, plína jí lezla všude kolem nožiček, vypadá to hrozně, ale my jsme byli nadšenci, nás to neodradilo 🙂 No a s druhým si taky myslím, že mi to nějaký týden potrvá, než začneme látkovat, ale kdoví, třeba to bude v pohodě, hlavně když ta naše první už je bez plínek.

ivuska.h
31. črc 2011

@erinka83 Dávala jsem mu jednovel. kalhotkovky a novorozenecké, těch jsem měla ale jen asi 6. A pak ještě vícevrstvé na kalhotkový sklad. Separačky na vaječinu nedávám, pokaděnou plínku prostě osprchuju, vyždímu a dám do kýblu.

ivuska.h
31. črc 2011

@lukava Tak Kikko jednorázovky -- nemají "pružné pásky", takže v tomto stejné mínus jako Alany. Potom se mi z jedné plínky při nandávání úplně urval ten zapínací proužek, netahala jsem za to nijak nadstandardně. Jednu plínku měl na noc, ráno začla už trochu protíkat, ale po zvážení měla 350 g, takže to je myslím celkem slušné. Materiál takový normální (mám zkušenost jen s Baby Love a Alanama), zvenku se mi o něj trochu zachytávaly ruce se suchou kůží, podobný pocit jako z mikrovlákna, to mi Baby Love nedělají. Ale celkově dobré. Rozložitelnost nedokážu posoudit.

ivuska.h
31. črc 2011

@lukava Jo a pozor, k té české značce -- Kikko sice je česká firma, ale jejich výrobky nejsou vyrobené v ČR, je to povětšinou Čína, nevím teda jak konkrétně ty jednorázovky.

ivuska.h
31. črc 2011

@maly_prcek Snapky -- s těma je to teď záhada. Je tu výhradní dovozce, který tvrdí, že to jsou ty "pravé" snapky, ale jsou zjevně jiné, než ty staré. Teď jsem zjistila, že se sem vozí ještě další dvoje snapky, vzhledově dost podobné, ale zdroj je asi jiný. Psala jsem výrobci, ale žádná odpověď. Tak nevím, samotnou by mě to zajímalo, ale mám dojem, že pravdy se nedopátrám.

A dotaz k sucháči -- jak přesně ten sucháč u lozících dětí škrábe bříško? Já jsem to u Ondry nikdy nepozorovala (na Klárku jsem sucháčové plínky neměla), ale je fakt, že mám jen sucháčovou Easy a flísáky, žádné cizí plínky, tak to nemám moc odpozorované...

reruna
31. črc 2011

@ivuska.h když dítě sedí, nebo leze, tak bříško "krčí" a ten sucháč se zařeže do faldíků na bříšku nebo se mi to stalo už i na stehýnkách, nevím, jak jinak to popsat

florentina
31. črc 2011

@wosk k té výbavičce bych viděla ještě nějaké pratelné přebalovací podložky.

Jinak obecně k tomu, zda sucháč či patentky, tak já bych znovu už šla výhradně do patentek. Sice jde sucháč asi více přizpůsobit rozměrově než patentky, ale já nikdy neměla problém se svrchňáčky ani plínkama na patentky, že by na mimi něco nesedělo. Ale po 6m zkušenosti vidím na sucháčích rozhodně větší opotřebení než na patentkách, sucháč se mi hůř udržuje /některé oblečení pouští chlup/ a taky to odírání při lezení, kdy se plína nějak zmáčkne začínám pozorovat. A ještě jedna sice nepodstatná věc, ale plíny s patentkami se mi vzhledově líbí víc, než ty na sucháč, ten tam vždy tak nějak neladí.

A k těm kalhotkovým plínám, co se týká bamboozle, já mám bamboozle strech one size a vřele doporučuji, naše nej kalhotkové plíny. Hezky sedí už i na malé mimi. Za sebe bych se už obecně plínkám, co jsou dle velikostí znovu vyhýbala. Jde tedy především o cenu, protože většinou stojí podobně jako jednovelikostní, ale výbava se musí za čas obměnit a i když se původní pleny prodají, je to vždy se ztrátou, takže podle mne je to mnohem dražší. Jednovelikostní sice dělají na novoškovi větší balík, ale nám to nevadilo, stejně měla malá nařízené široké balení.
Naopak u svrchňáčků, tedy zvláště PUL bych brala dle velikostí, neb ty jsou mnohem víc používané a rychleji se opotřebují a těch zase není potřeba tolik, tak tam ta investice podle mne nevadí.

Jinak AIO Pop-in mám také a ze začátku jsem je také kvůli tomu hrbu na zádech nepoužívala. Teď už mi to nepřipadá tak hrozné. Jinak jestli je chceš jako AIO k doktorům a tak, tak do nich noční vkladačku nepotřebuješ, já ji mám a nepoužívám ji do nich, ale jen jako solo např do čč a na to jsou lepší jiné vkladačky. A jako noční plenu je moc nedoporučuji, nám teda nejsou tak příjemné na nošení, různě otlačují a tak. Mnohem raději mám BG kapsovky a Anavy easy.

tutu1
31. črc 2011

Ahoj, chci se zeptat, teprve se tak rozkoukávám, co se vkládá do kapsových plenek? Kam se dávají klasické látkové pleny???

wosk
31. črc 2011

holky, moc všem děkuji za připomínky. Ještě mě napadá u některých výrobků je varianta bělěná a nebělená, co z toho je lepší nebo je nějaký rozdíl pro mimčo v používání těch nebo oněch?

jasekd
31. črc 2011

@wosk Ja kupovala nebelene, rekla jsem si, ze to bude vic eko pri vyrobe. Pro dite mi to prijde jedno, ktere koupis... Naopak na tech nebelenych budou min videt fleky. Srovnani nemam, belenou nemam ani jednu plinu.

lukava
31. črc 2011

@ivuska.h moc dekuji za referenci na ty kikko... zkusila jsem otevrit nove tema "jednorazove ekopleny" https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/jednoraz...
kdybys tam chtela treba pridat tenhle komentar, ze jsou z ciny, to je teda velke zklamani, snad horsi enz ty mexicke attitude
jinak my ted testujeme prave ty attitude a fakt se mi zdaji super, malej neni osypanej, gumicky drzi vyborne, maji i dobre zapinani, zatim zadna neprotekla a to jsme hodne ucurany
mohu se zeptat, kde kupujes ty kikko? Na netu nebo se daji sehnat i v kamenne prodejne?
Baby love jsou taky nejake eko verze?
O Alanech jsem tady uz neco cetla, ale odbouratelne jsou pry jen z casti. Ale zase lepsi nez celoropacke plinky ze kterych ma mimco navic i opruzeniny.
Jako "uzivatele" hodnotite nejlepe ktere z techto tri znacek...zajima me i pomer cena/ vykon/ kde se daji koupit.
Moc dik a at se dobre prebaluje...mimochodem, latkovky jsou latkovky. A jeste jednou dik za tip stim kyblem z Ikea a zlucovym mydlem na predpirani!

ivuska.h
31. črc 2011

@lukava Já nevím, jestli i ty jejich jednorázovky jsou čínské, jistá jsem si jen u těch jejich čtvercovek a dalšího zboží. Tak zkus napsat prodejci dotaz 🙂 Jinak já jsem je nikde nekoupila, dostala jsem pár kusů na otestování od jedné majitelky eshopu.

Jinak teda pro mě ta rozložitelnost nemá celkem žádný smysl, protože u nás se vozí odpad do spalovny, ne na skládku. Co se týká výroby, tak si nemyslím, že výroba rozložitelné jednorázovky je nějak ekologičtější, než té "obyčejné", spíš bych tipovala naopak (protože je to v menších množstvích), ale to je fakt jen spekulace. Na Alanách mi vadí, že nepruží v pase. No celkově my těch jednorázovek spotřebujeme tak málo, že prostě kupuju Babylove, to je pro mě sympatická značka a výborná kvalita, Pampers a další "tahouny" prostě bojkotuju. S Babylove jsem naprosto spokojená.

maly_prcek
31. črc 2011

@ivuska.h Taky máš dětičky hubené jak lunt 😀 Jj, přesně tak, jak leze (nebo nám to dělá i když seděl), tak ten sucháč se otře o bříško v +-stejném místě a tam to zčervená a odírá se (když měl jeden typ plíny, měl to docela dost, žádné lehké zčervenání, ale fakt odřené, musela jsem střídat typy plen). Myslím si, že to dělá spíš ten šev, jak je ten sucháč přišitý než přímo samotný sucháč, ale je to jen doměnka, zas tak moc jsem to nezkoumala. Dělaly nám to všechny sucháče, i tvoje Easy, co jsme tehdá testovali (a protože jsme měli tehdy patenkovou i sucháčvou verzi a dělalo to jen sucháčová, tak to bylo určo od sucháče a ne typem plíny), i BG kapsovka, i PULky... a to třeba Easy a BG maj ten sucháč podle mého dobře měkký. Je to fakt tou postavou... Teď třeba D. má už menší břicho, jak běhá venku, BG používáme furt a udělá to málokdy, fakt jen když třeba dlouho seděl v autosedce...