Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
10. pro 2011

@talina jo, čč = čtvercovky. Při praní obden se podle mě vejdeš, uvidíš sama, jak to bude vycházet, třeba i tři dny budou ok... Kousek vedle, z Přelouče 🙂

kkomtesa
10. pro 2011

@andelka Ahoj, opravdu ještě v roce a 7M máte novosklad? Kamarádka musela přestat už někdy v 6M, ale její mrňous je cvalda (6M 67cm a 8,6kg, u nás 68 cm a 6,25kg..). My ho máme doteď (7M), z 2 Kikko čč, nic dovnitř nedávám, přebaluju cca po 1,5-3hod po krmení nebo když cvičíme Vojtu, a na noc na každou mám dovnitř místo čč dvakrát po sobě dovnitř 1 bambusovou Kikko, přebaluju po každém kojení v noci. Vyhovuje mi to, naskládám si to večer dopředu a je to v pohodě. A přes den už od brzkého rána začínáme teď trénovat kakání na nočníku - sice nedá žádný signál a ani to kolikrát nepoznám, že už, ale dávám na nočník po jídle a kojení a po některém kojení, a dnes úspěch 2 ze 2! A moc mě to baví a jsem hrozně ráda, jak se daří.

talina
11. pro 2011

@helulela risknu to, určitě s pár plenama počítám. Budou se hodit kor do začátku. To se možná znáš s některýma lidma z naší rodiny 😀 Přítelova maminka je ze Břehů, tak tam máme velkou rodinu 🙂

mmiirrkkaa
11. pro 2011

@rebelie Hele ten novosklad tu vaječinu fakt pbírá. Jen jednou (!!!) mi to proteklo na dupajdy a to malý srajdí pořád 🙂

andelka
11. pro 2011

@kkomtesa no, ale už musím používat 80x80,ale v případě potřeby na chvilku uvážu i z menších. Malej byl taky cvalda, v 6m 68cm a 8kg, teď má 84cm a 10,6 takže se vytáhnul. dávám mu ho většinou ráno nebo před koupáním.Původně jsem chtěla v 8m přejít na draka, ale nevyhovovalo mi to, tak jsem si koupila ty 80.
Mi malej z nočníku zdrhá a taky nepoznám, kdy "už", ale taky budem trénovat. Ono to ani moc dřív než v roce nešlo, protože do 10měsíců jsem ho nedávala sedat bez opory.No ale doufám, že na jaře/v létě budem bez plínek, snad.
Já mám různé vkládačky,líbí se mi to víc než další čč, tu jsem nedávala nikdy, spíš různě savé vkládačky.A na noc teda papírovku 😅

andelka
11. pro 2011

@helulela já taky, to bylo super. Teď taky máme skoro pořád sušák v obýváku. Máme jen jeden, takže peru pořád skoro, pořád je něco potřeba, že.

vendyca
11. pro 2011

@betelgeuzz
@helulela
Holky, děkuju moc. No díky jedné mé známé, která jede jenom čč a PUL, tak vím, že se to dá zvládnout. Přesně - předskládá si novosklad večer u televize do taštičky a přebaluje vklidu i venku.

kkomtesa
11. pro 2011

@andelka Rozumím dobře, že dáš 1x 80x80 a do toho už ty vkládačky? Já dávám 80x80 a do toho 70x70 (tu obyč nebo bambus), myslíš, že by později pomohlo dát dovnitř na čtvrtinu (tedy dvakrát přeložit a pak dát napůl po délce) místo 70x70 dát 80x80? Zpočátku jsem 70x70 dávala podle kamarádky na osminu a ještě dělala na pindíka dva překlady, ale pak na rehabilitaci, když jsem se ptala na bříškování, tak mi doktorka řekla, ať to nedělám, a zjistila jsem, že to vůbec nevadí, plínka je tak nějak rovnoměrně mokrá při delším použití. Na draka právě teď skládá ta kamarádka, co nočníkuje, ale to přesahuje přes kalhotky, a když by nečůral zčásti do nočníku, tak by to nešlo použít, protože by ho to promáčelo - alespoň si to myslím, a jiný sklad pořádně nevím a ráda bych ve čtvercovkách pokračovala. Jinak Josífek ještě nesedí, zatím se jen plazí, ale já ho na nočník samozřejmě neposazuju, ale držím ho v klubíčku - mám předloktí pod jeho kolínky, a to je zcela bezpečná poloha. Ale dneska po o, když se probudil, tak se vyčůral a trochu vykakal do nočníku, ale nechtěl na něm pak už být, tak jsem ho oblíkla, ještě znovu za chvíli zkusila, zase dýl nechtěl, a pak už byl pokakaný. Ale to nevadí, jsem ráda, že hlavně v tom pokakaném není dlouho.

andelka
11. pro 2011

@kkomtesa já jsem dovnitř další čč nedávala nikdy, přišlo mi to jako zbytečně moc velký balík. Vždycky jsem měla jen vkládačky 30x15 zhruba, různě savé, nějaké bavlněné, nějaké froté...na druhého kluka bych si chtěla našít bambusové delší, abych je mohla vepředu poskládat na pindíka (tak jak je delší vkládačka v Anavách). Ten drak mi taky pod svrchňáčky neseděl, tak jsem koupila jen větší čč a pokračuju s nima dál. Od těch asi 7měsíců do roka jsem taky dávala hodně ručníčky narovno jenom, protože s příkrmy začal kakat většinou obden nebo jednou denně a tužší, tak to bylo v poho. Ale co má od roka UM, tak zas je to většinou řidší, takže narovno dávám výjimečně, když tipuju že kakat nebude.
A jo, v klubíčku, tak to jo. 🙂 U nás je běžné, že ho nějakou dobu udržím zabavím na nočníku, pak mi zdrhne a vyčurá se u balkonu nebo pod stolem 😅

kkomtesa
11. pro 2011

@andelka http://www.sijemdetem.cz/produkt/bambusovo-kono...
Aha, tak to bych si taky ráda ušila, ty bambusové vkládačky, co tenhle flís s český s konopím - co myslíš - ptám se jich na něj a na metráž, protože není uvedená. Takže čč bych dokupovat nemusela - 80x80 mám třicet. A jak velké bys to udělala - asi se bude třeba přizpůsobit metráži.
🙂 s čůráním je to asi těžší a co jsem slyšela už spoustu mamin, tak každé mimino je úplně jiné, dokonce jsem slyšela, že jedna mamina vozí s sebou stále jednu tu a samou papírovku v případě nehody a ještě ji nepotřebovali, nevím přesně věk mimina, asi do půl roku - asi jediní opravdoví "bezplenkáči"..

andelka
11. pro 2011

@kkomtesa no ještě jsem nic moc nešila, tak to musím pošpekulovat, hlavně aby to bylo tenké, ale sálo to. A lepší je dělat delší z méně vrstev a pak poskládat, líp to schne. rozměry si ještě musím poměřit, ale viděla bych to tak 12x50, nevím přesně.

sheherazada
11. pro 2011

nevím proč, ale mám pocit, že ivuska.h je spojená s anavy?
já teda pěju jen chválu, 4 hodiny měla v kuse plínku moje malá, měla sem jí část té doby i v manduce a pohoda🙂)

mám jedinej problém, že nevím co s tím kaděním, dělá mi to fleky i na lemech od pul svrchnáků a žlučové mýdlo to nevypralo dočista dočista🙂)) pak sem se chtěla zeptat na vlnáky disana, mám naimpregnováno Ulrich kúrou, ale teda nic na tom nelepí, tak nevím, jestli je to dostačující, pořád jedu na noc v jednorázovkách, dneska to chci prvně zkusit s anavy a navrch pul abych viděla, jak to ráno bude vypadat a pokud ok, zítra zkusím ty vlnáčky🙂

reruna
11. pro 2011

@sheherazada ano ivuska vyrábí anavy 🙂 a jsou to fakt super plenky. ˇžlučové mýdlo funguje nejlíp při ručním praní, ale někdy prostě ty fleky zůstanou a operou se až časem....

romcovaklarka
11. pro 2011

@sheherazada Ahoj, já impregnuju vlňáčky mastičkou babylove na bradavky z DM drogerie a lepí. S tou hotovou kúrou nemám zkušenosti. Fleky od kakání namočím, popatlám žlučákem a hodím do koše s plenkama a pak to vyperu všechno spolu na 60 a zatím se mi to většinou vypere, řekla bych tak na 95%, ale já to teda moc nehrotím. Jinak anavy na noc dávám s oběma vkládačkama a přes to ty disany a super, nebo flísáčky anavy (vlňáčky anavy nemám). A teďka mám nový noční anavy a ještě lepší, ale i ty normální nám zatím vydrží.

rina76
11. pro 2011

@kkomtesa taky jsem se na něj dívala, je tam metráž jasně popsaná šíře 200cm a délku ti ustřihnout kolik chceš. I je tam poznámka, že po vyprání se na délku 1m srazí cca o 10cm a mírně se roztáhne na šířku.

helulela
11. pro 2011

@sheherazada mně vlňáčky taky nijak nelepí a fungujou

sheherazada
11. pro 2011

reruna, já ručně neperu, mám kůži na nic a na rukách vyrážku, takže jedině pračlka🙂možná to bude tím, že já peru na 40 stupnů. Peru i s jinejma věcma.
ještě mám dotaz, je tady chvála na flesáčky, ale ty taky můžou provlhnout ne?to už je lepší použít vlnáčky ne?.-) tot tedy můj naprosto začátečnický názor🙂
ROMCOVAKLARKA já bych fleky taky neřešila, ale tím že to mám nové, zářivě bílé....🙂))) Na noční anavy se taky chystám🙂

reruna
12. pro 2011

@sheherazada na ruční praní používám jednorázové rukavice bez latexu, taky mám ekzem. A plenky peru na 60, občas tam hodím i nějaký ten obleček, ale nic se nestalo...

kkomtesa
12. pro 2011

@rina76 @andelka Aha, děkuju, já jsem to zrovna nějak nemohla najít tu metráž. Takže z toho by šlo udělat 12x50 4 kusy a o něco by se to roztáhlo. Taky jsem pro tenčí a víc vrstev, protože schnutí čtvercovek je opravdu nepřekonatelné🙂

andelka
12. pro 2011

@kkomtesa no já na počty moc nejsem, asi by mi to spočítal muž 😅 ale vychází to tak nějak. Stejně bych se rozhodla až aktuálně, kolik vrstev a tak.

kocicinka
12. pro 2011

Ahoj, máte tady někdo zkušenosti s kalhotkovými jedno, max. dvouvelikostními plenami Baby lucy bio velur, nebo bambus? Dostala jsem nějaké peníze pro malého k Vánocům, a chtěla bych je vrazit do plen 😀 Pleny BL mi přijdou celkem fajn, ale os. zkušenost mám jen s jejich kalhotkami a kostkatou flanelkou . Díky

rebelie
12. pro 2011

@sheherazada Flísáčky někomu provlhaj a někdo je s nimi velmi spokojený... a oproti vlňáčkům maj tu výhodu, že se nemusí lanolinovat...
@kocicinka Já mám dojem, že BabyLucy tu byly celkem chválený, dobrej poměr ceny/výkon... ale nevím, jak tyto konkrétně, třeba Ti ještě někdo odpoví (nebo na Bráně k dětem bývaj reference kupujících, tak kdyžtak mrkni tam).

helulela
12. pro 2011

@sheherazada vlňáčky jsou spolehlivější a přírodní, flísáčky zas levnější a snadno udržovatelné. Vypereš je v pračce, suché jsou raz dva a jedeš znova. Vlňáčky když pereš a lanolínuješ, je to operace na 2-3 dny, kdy jsou vyřazené z provozu.

sheherazada
12. pro 2011

mě jsou sympatičtější ty vlnáčky🙂) takže noc v pohodě, plína byla ráno dost mokrá, nicméně pulky to nepustily, takže tuhle noc zkusím vlnáky🙂) JInak sem byla v lekárně a jsem nadšená, lekárnice mi ukázala názorně jak vypadá ten lanolin, jak ten hodně tuhej bez vody, tak lépe mazatelnej s vodou.-)) odpoledne si pro něj du🙂 a pak to tím taky případně zkusím, pokud to bude propuštět🙂

andelka
12. pro 2011

@kocicinka taky uvažuju že ještě koupím něco malému k vánocům a uvažuju o kalhotovce Baby Lucy organic velur.

zuzu_elen_sofie
12. pro 2011

@hehula @betelgeuzz a dalšíííí Ahojky Holky, já mám jako koš na plenky připravený kýbl z barvy z primalexu i s víkem - těsní dobře je čistě bílý jen vrch je sytě růžový
Jinak mám na vás dotaz - které zvolit separačky? Přišli mi s objednanými plenkami jejich vzorky a překvapilo mě že je v nich takový rozdíl!!!

Jo včera u Dr. můj čípek se jakžtakž drží a mimi taky, malá má v 30t asi 1250gr tak asi spíš předpokládaný prcek..

jinak plenková výbava dopadla takto je rozdělena na novorezeneckou a pak po nočník

novnorozenecká: 8x tennyfit newborn, 1,x grovia newborn, 1x IB S a M, 1x svrchňáky baby lucy xs, 1x svrchňáky tots wrap nejmenší

pokračovací: 5x grovia na sucháč, 1x IB tutto, 1x blueberry s výšivkou kapsovka, 1x blueberry rostoucí minkey, 1, colababy, planuji nějaké sweet money, a možná od tots bots rostoucí flower power

vnitřky: pak mám v zásobě cca 30x plenek bambus froté 30x30cm... plánuji dokoupit obyč plenky od kikka 70x70 a nevím kolik a jeslti bambusky nebo normální cenový rozdíl je dosti výrazný

zuzu_elen_sofie
12. pro 2011

@andelka Ahojky, tak jsem si všimla, že jsme podobně těhotné a obě z Ostravy 😉 až nato, že my budem mít pravděpodobně dvě holčičky 🙂

helulela
12. pro 2011

@zuzu_elen_sofie kbelík od barvy proč ne, dokonalé těsnění není až tak důležité. Já mám s vyklápěcím víkem a nesmrdí ven nic.
Separačky ozkoušíš a uvidíš, co bude vyhovovat. Já mám na Adíka Popolini celuloza, někdy nedávám nic a někdy třeba vyprané babylove ubrousky. Vítečkovi dávám z lékárny Canpol.
K výbavičce, posčítám si to - novorozenecká: 11 AIO a 2 PUL, bmb 30x30 30. Předpokládám, že AIO budeš normálně používat a nešetřit si je. V tom případě by ti mělo stačit cca 20 ks čtvercovek, bavlněné vysokogramážní (Kikko lux) budou bohatě stačit, bmb nemusíš.
Pokračovací - 9 AIO. Zatím bych takhle nechala a časem dokoupila jednovelikostní bambusové kalhotovky nebo vv a svrchňáčky.

kocicinka
12. pro 2011

@andelka Já se nemohu rozhodnout mezi Baby Lucy organic velur a Baby lucy bambusovou. Dle referencí na Bráně bambusová vede.....

helulela
12. pro 2011

@kocicinka mám bambusové M/L a jsou fajn, mají jednu volnou vkládačku, jen dlouho schnou kolem gumiček. Velur nemám, takže s rozhodováním ti moc nepomůžu.