Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

wosk
29. pro 2011

holky dík 🙂 @katyxq vím, že jsou plíny na kadění, ale už vidím, jak řeknu manžovi, ať mi podá plínu k doktorce nebo tak někam a on veme tu nejvíc flekatou, protože si toho nevšimne 😀
@jasekd @rebelie tak to zkusím jako vy, třeba nebudou tak veliké 😉

jasekd
29. pro 2011

@wosk Mne treba fleky vadi, i na plinkach 😅 Ted se dvema detma uz min, stiham tak tak, takze plinky neresim, oblecky zatim ano. Na chozeni k doktorovi jsem si dala stranou obrazkove s medvidky a ty na nic jineho nebyly, protoze jinak jsem se vytasila taky kolikrat s takovou hruzou, az jsem se stydela. Ja cc pouzivala hlavne na odrihnuti, a dite s refluxem jich dost zlikviduje, kdyz se najede na prikrmy, takze pak jsme delali paradu s mrkvovejma flekama apod 😠 😀

andelka
29. pro 2011

@wosk mně většinou stačí přepláchnout, potřít žlučákem, chvíli nechat a až mám čas tak propláchnout a hodit do kýble.Peru odjakživa v Lovele a fleky až na pár výjimek nemám.Čtvercovky z prvního půl roku mám schované pro další mimi a jsou v pohodě, pěkné.

herminka
29. pro 2011

@wosk Taky jsem trochu blázen na skvrny 🙂 Novosklad dávám pod vodu nerozložený, tak se mi líp vypere všude - nejdřív vypláchnu čistou vodou, napatlu žlučákem (tím, že je plenka stále složená, není to tolik míst), promnu a pak pod proudem vody rozložím a vyplachuji, až je voda skoro čistá (vím, že jí vyplýtvám asi celkem dost, ale fleky mi vadí 😅). Malému je 10 měsíců a dodnes mám všechny plenky pěkné.

helulela
29. pro 2011

@elaaa gratuluju 😉 mmch máme stejné noční balení 🙂

elaaa
29. pro 2011

@helulela No já na noc střídám různé, např dneska má Tots Bots. Baby Lucy mám jen jednu. Obecně jsem si nakoupila různé typy a ted dokupuji jen co se mi osvědčilo.

reruna
30. pro 2011

@rozalenka ne že bych tě tím chtěla odradit od látkování, ale já u prvního syna začala ze stejného důvodu - aby cítil mokro a dříve se odplenkoval, efekt to nemělo žádný... a na mladšího to taky nepůsobí, ten má látku od mala a mokro mu nevadí absolutně vůbec 😀

cervena_vila
30. pro 2011

Ahoj, tak mě napadlo, nemáte některá zkušenost s medley merino shorties? O značce medley mi psát nemusíte, vím své, ale prohledávám pravidelně aukro kvůli merinu a vždycky na mě vyskočí. Cena docela slušná, tak přemýšlím, v čem je háček.

helulela
30. pro 2011

věděli jste, že kikko vyrábí separačky? Vzhledově mi přijdou jako Canpol, ale jsou z kukuřičného škrobu. Nemusejí se objednávat na netu, mají je v DM, 200 ks za 189 Kč. Nezkoušela jsem je, ale pouštím tuhle informaci dál...

andelka
30. pro 2011

@helulela taky jsem si všimla, možná prubnu. Jestli tam ještě budou, je to prý mimo běžný sortiment.

helulela
30. pro 2011

@cervena_vila už se tu na ně jednou někdo ptal, já o nich nic nevím. Podle obrázku vypadají dobře, třeba je háček jen v atestu a fungují dobře 😉

helulela
30. pro 2011

@andelka já teď listuju letákem... pro mě je hlavní plus, že se dají normálně koupit.

andelka
30. pro 2011

@helulela já je napřed v DM viděla, ale nebyl čas to študovat, a pak teprve si přečetla letáček. Jestli tam budou až tam zas půjdu tak je vezmu. Teď jsem využila těch 15% na dětskou stravu, tak jsem neřešila plínky.

helulela
30. pro 2011

@andelka taky se chystám, příkrmy se nám nezadržitelně blíží, je potřeba se vybavit 🙂

betelgeuzz
31. pro 2011

@helulela já už se tu dřív na ty separačky ptala, ivuska psala, že s nimi nebyla moc spokojená.

elaaa
31. pro 2011

Tak mi třetí noc po lanolinování protekly vlňáčky (Disany natahovací). Takže jdu lanolinovat znovu. Kolik dáváte lanolinu? Půl čajové lžičky nebo celou? Mám lanolin z lékárny. A na kolik litrů vody? Díky.

ivuska.h
31. pro 2011

@helulela Podle mě nic moc, jsou strašně tenké, takové na dotek plastové a po praní nepoužitelné.

reruna
31. pro 2011

@ivuska.h gratuluju k Julince 🙂

kiki2
1. led 2012

čauky holky, po roce mě nějak opouští látkování ☹ nějak mi to začalo lézt na nervy, tak prosím o povzbuzení 🙂
jinak jak to děláte v noci, Tobísek docela pije a v noci se mi někdy probudí uplně pročuraná , dávám mu poppolinu, vložku, separačku, ale někdy to nestačí, přece ho nebudu budit na přebalování. Dřív v poho, ale poslední dobou hrůza a když pak kaká, tak často (90%) mu to proleze nohavičkou, je fakt, že nemá tvrdá hovínky, ale pořád peru pyžámky a svrchňáky. Kolikrát dáte svrchní kal. za sebou? a poraďte mi nějakou prďáckou plínku na krásu, vel 12kg a výš
a taky jsem koupila svrchňáky a dost brzo mi začali protékat a to je šetřím a peru jemně, předtím jsem měla ty samé, ale menší číslo a v poho http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=38245203&tab=3, ale nemám tyto soft, ale klasiku asi za 370kč, nevíte jaký je v nich rozdíl? děkuji 🙂

reruna
1. led 2012

@kiki2 pulky IV protékají většinou až po hodně dlouhém užívání, možná je to na reklamaci, jestli je máš jen krátce a protíkají...
Jinak já pulky peru tak 1X za týden až 14 dní, pokud jsou pokakané, tak hned, ale to skoro nebývá... jaké používáš plenky, že ti kakání protíká až na oblečení? Luki kadil do 2 let taky dost řídko a na oblečení mi kakání neproteklo skoro nikdy - používám kalhotové plenky a pulky blueberry a IV, pokud něco projde přes kalhotovku, tak přes pulky na oblečení už ne....

kiki2
1. led 2012

@reruna používám BL, Haipa P.,Anavy, mám více druhů, asi nejvíce u Haipa

andelka
1. led 2012

@kiki2 my máme na noc papírovky 😅
Jinak tuhé taky nekadí, občas se to z plínky dostane na svrchňáky, IV organic mi taky navlhávají a to je mám úplně nové od října. Ty co mám rok bývají mokré úplně, když je hodně mokrá plínka pod nima. Neprovlhávají Thirsties.
Soft mi přišly snad i lepší, že nejsou potažené tolik tou bavlnou, která někdy navlhne. Svrchňáky peru často, buď v ruce nebo na 40, 1-2x týdně.
Kalhotovky mám HD pastelka, Anavy a šité bambusové. Většinou to udrží.

silente
1. led 2012

@ivuska.h - gratulace k Julince 🙂

Všem přeji krásný nový rok 2012 🙂

kiki2
1. led 2012

neznáte nějaký pěkný obchůdek v Praze, až tam pojedu mrkla bych

kiki2
1. led 2012

@andelka máš anavy i svrchní?

kiki2
1. led 2012

jakou máte zkušenost se svrch. flísovýma?děkuji

andelka
1. led 2012

@kiki2 ne ne, to nemám. Flísové jsem měla HD a neosvědčily se mi.
No a nějak jsem to přechválila, protekly mi i Thirsties, jsou mokré skoro celé, teď jsem malého musela komplet převléct. 😒

betelgeuzz
1. led 2012

@ivuska.h Gratuluji k Julii, hezké jméno 😀

@kiki2 já bych dala na noc něco savějšího. Nějaký bambusový prefold (BI nebo anavy) a bambusové kalhotky (mám bamboo extra, ale ty moc nedoporučuji, hodně se ničí, nebo anavy, BL). Na to dávám pletené vlňáky. Flisové mám anavy, jsem s nima spokojená, ale na noc nemám odvahu, dávala jsem na den. To co píšu, platí na starší dceru. V Praze je třeba www.branakdetem.cz

mahafi
1. led 2012

@ivuska.h gratuluju k holčičce, ať dělá jen samou radost 🙂

silente
1. led 2012

@kiki2 - svrchní fleesové jsem měla tyto:
Polar Bummi
http://www.e-plenky.cz/zbozi/detail_zbozi.php?i...
a tyto Igulee Cuddle wrap
https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/6dqs/cud...
nenašla jsem je v žádném obchůdku .... já měla s jahůdkami 🙂