Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

tymothy
27. led 2010

Barico, my přebalujeme v noci ještě teď (nebo teď už spíš k ránu, tak kolem 4. hodiny). A jestli v noci kojíš, tak není co řešit. Prostě ji před kojením přebal a ona ti potom zase usne. Jestli se ti v noci pokaká a necháš ji v tom do rána, vůbec není divu, že se ti oprudí.

barica
27. led 2010

ona kaka az k ranu (dnes napriklad vubec pokakana nebyla a presto byla opruzena?!) a prave, kdyz jsem to delala tak, ze jsem ji na noc dala latkovou a k ranu, kdyz se probudila na kojeni, tak jsem ji prebalila do papirove, tak mi to proteklo, tak jsem se na to vyprdla... bezne ji na noc balim do bambusove cc a do toho nocni vkladacku z pop-iny a to je v pohode... dnes jsem dala BI kalhotkovou a do toho bambusovy prefold a prijde mi, ze je to takove "vic tesnejsi" a asi neprodysne... no ale ted koupime jeste nejake Popolinky, takze bude kalhotkovek vic, k ranu uz budou stacit a to prebaleni je rychlejsi nez do ctvercovky..., tak ji tedy prebalim zase do latkove a uz to snad bude vychytane... dnes vetrame a omyvame mesickem, doufam, ze to bude brzy pryc!

erinka83
27. led 2010

Tak mně se teď 2x stalo, že malá spala asi 9 hodin a vůbec nebyla počůraná 😕 Ukázkově pak šlo kakání i čůraní do nočníčku, jednu noc byla jen počůraná a stejně máme opruzeninu 🙄 Pokakaná právě nebyla... Já bych už neriskovala nakojit a nepřebalit a to děláme dokonce tak, že malou nakojím, jdeme na nočník, takže je úplně vzhůru a pak buď ji dám spát nebo ještě prso...

Tak perkarbonát na železo taky nezabral, teda teprve je mám namočený, ale myslím, že v pračce už to lepší nebude... a Ivuš, hodila jsem tam ty plíny hned jak jsem to trošičku rozmýchala, takže mi to bublalo na těch plínkách 🙂 Ale mám pocit, že nešlo dolů ani zapraný kakání ☹ No uvidíme, až to vyperu...

erinka83
27. led 2010

ehm, rozmíchala 😅

raady
27. led 2010

erin, už máš Gro Baby? Barča jí má teď na sobě, jsem zvědavá, zda ji nebude vadit gumičky kolem nožiček ☹

erinka83
27. led 2010

no já mám z druhé ruky a zase se mi zdá, že jí jsou kolem nožiček moc volný ☹

luccii
27. led 2010

tak jsem dnes poslala maminku do brany pro par veci a pak udelala objednavku na mimibazaru, mam tam i BH a zrovna dnes nam pujceny BH totalne protekl! 🙄 a ja myslela, ze je to dobra plena

erinka83
27. led 2010

co je BH?

luccii
27. led 2010

Bum Hugger

erinka83
27. led 2010

a jo 🙂 Tak tu ještě nemáme 😀

zlatouch
27. led 2010

lucii, me prijde BH jako dobra plina, L.teda prave vyrostla z Ska, ale donedávna jsme používali na noc. Dovycpávala jsem bambusovou vkladackou a srovnatelny s bambuskou BBH, zkus tam neco pricpat 😉

luccii
27. led 2010

zlatouch, vy jste mely jeste Sko? ja objednala Lko 😅 zkusim dovycpat, az mi prijdou vkladacky

zlatouch
27. led 2010

lucii, tim se nenech zmast, ono to nase dite je zakrsle 😀 a uz ji fakt jsou maly, ale meli jsme je od narozeni. A z druhy ruky (tady z MK, od Makinky), uz byly zajety a dobre saly 😉

maly_prcek
27. led 2010

Jo jo, Anavy mám furt krásně měkké (po měsíci používání), úplně čučím - jsem zvyklá, že po dvou třech praních je všechno jak prkno a tohle nééé, fakt husté 😵

Nezkoušela jste některá HH strap s vlněným obdelníkem? Funguje to? Si tak říkám na léto... 🙂

joohana
27. led 2010

Baca, pořiď si vv vel. 2 😀
My máme IB-střeva jak prkno, ale u zadečku je umělotina. BL bambuska-teď tvrdá páč na topení, na sluníčku ok, ale kamarádka mi jich pár prodala a ta je měla jak struhadlo. BH nudle taky tvrdé-ale já bambus hážu na topení 😔

No a na doma buď vv do vlňáků narovno nebo BI prefold do vlňáků.

erinka83
28. led 2010

Prefold mám furt krásně měkkoučký 😵 Jinak BL byly čím dál víc tvrdý a taky mi furt vadila vzadu ta guma, tak už jsou jinde 🙂

raady
28. led 2010

ahoj,
Baca, nám nejmíň tvrdnou Popolini. Mám bambusku (ta je ale spíš na noc, pomalu schne) a Two size organic. Nejsou tak jemné jako nové, ale není to prkenné a žádné velké struhadlo. Taky bambuska Anavy je po promnutí zase prima.

Luccii,Bum Hugger, máme jako denní plenku, dávám do ní ještě BH nudli. Ale taky prkenní. 😉 Na noc jsem ji zkoušela tak do 5.měsíce, ale BE vyhrály. 🙂

raady
28. led 2010

Pro zájemce mám první zkušenost s Gro Baby.
Je tedy jen jednou praná. Celkem dobře sedí, Bára ji měla na sobě hodinu a půl. Dala jsem do ní ten připínací set + jednu vkládačku(tedy celkem 3 vkládací plenky). Za tu dobu byla úúúplně mokrá. Vyměnění pouze střev, by u nás nefungovalo. Ale věřím, že se savost vkládaček po dalších vypráních zvýší. Kolem nožiček neprotekla, protože Barunka má baculatá stehýnka. Gumičky byly už mokré. Nožičky otlačené neměla.

Pro Erinku: opět musím říct, že z mého hlediska není nad kapsovku BG. I když je více umělá a širší mezi nožičkami. 😉

erinka83
28. led 2010

raady, ale ty gumičky by měly být pro vaši Barču OK, ne? Akorát teda na té mojí Gro Baby je napsané, Made in China, já myslela, že jsou to americký plínky??

blka
28. led 2010

Když mluvíte o Gro baby, viděla jsem ji u Ladidly v albu a vypadaly štíhle 😉 . Jenom se chci zeptat, ony jsou na takovém systému jako AIO cuddle buns?

ivuska.h
28. led 2010

Erinko, vetšina tady těch plínek je původem z USA, ale dělají to v Číně 😒

romankav
28. led 2010

raady: jednou praná je málo 😅 Max. savosti dosáhne asi po deseti vyprání..
blka: Gro baby jsou na stejném systému jako Itti Bitti Snap in One, akorát, že jednovelikostní.
Gro baby se vyrábí pod americkou licencí v Číně - stejně jako Itti Bitti, Pop In, Cushies Tushies, atd. Vzhledem k ceně se většina výroby přesunuje. Např. Little Beetle nesou známku Made in USA, jsou šité v USA a od toho se odvíjí cena.. Pokud chceš plenu nebo kalhotky s PUL materiálem na pleny, tak ten se v ČR nevyrábí nebo jen omezeně (nejsem si jistá u Haipa Daipa) a prodávaný je dost drahý..
Každému vyhovuje něco jiného a chce to vyzkoušet, samozřejmě obdivuju maminky, co si vlastnoručně vyrobí celou sadu plenek, já jsem se zmohla jen na dvoje vlňáčky 😀

reruna
28. led 2010

erinko BBH AIO jsou taky made in China. Blueberry jsou made in USA a srovnej si ceny, tedy pokud nekoupíš BB v nějaké akci 😉 ...

ladida.l
28. led 2010

Holky, příští tden mají zase na tuly tuly tu akci "druhá plínka za půlku" na SWB a BB plínky. Furt mě lákají další Econappi, protože za 450 to je super plína - fakt jí miluju a pořád ji točím 😀
Ty BB one size delux je sice střihově stejná, ale materiálově ji nesahá ani po kotníky... 😀

Jinak Gro baby nám toho fakt moc nenasajou - ale střeva jsem prala teprve 4 krát - takže ještě nedělám závěry. Jo a už do nich proběhla i "velká nálož" a vypořádali se s tím se ctí. 😉
Taky jsem je už zkoušela vycpávat různýma vkládačkama, když jsem vyndala originál střeva. Pěkně drží např. čč na dvanáctiny, na doma fajn možnost...

ladida.l
28. led 2010

jo a sucháče na Gro baby - ty jsou fakt super, jsou takové ty s nízkým vláknem, neškrábavé (nebo podobného jako je na pandě PP) a drží fakt hoodně moc...

raady
28. led 2010

romanko, já vím, vícekrát vyprat, vydržíme. 😉

erin: gumičky kolem nožiček jsou u GroBaby podobné jako u BG kapsovky.Právě proto jsem BG prodávala,Baru vadily 😢 Pevně doufám, že to bylo jenom nějaké období a teď to bude fajn. Nerada bych se s ní loučila 🙂

tymothy
28. led 2010

Jé, když už tady zaznělo něco o tom šití...chtěla bych našít pro babičky nějaké AIO, aby se jim snáz přebalovalo (kupované mi připadají strašně drahé, na to, že to je jen na doma a že bych jich ráda tak 5 ks). Tak řeším, z čeho udělat tu nepromokavou vrstvu. Minulý týden jsem narazila v jednom obchodě na nepromokavé prodyšné prostěradlo, bohužel mi ho ale prodavačka nedovolila rozbalit, abych si ho mohla osahat. Myslím si, že by mohlo být na bázi PUL, ale nejsem si jistá. Nemáte s ním některá zkušenosti? Vím, že PUL prodávají na sijemedetem.cz, ale tohle by pro mě byla levnější a schůdnější varianta - nejsem zas taková švadlenka a nevím, jestli se mi ty plenky podaří utěsnit kolem nožiček...

blka
28. led 2010

Romankav, díky 🙂

reruna
28. led 2010

ladida já mám taky tu BB one size de luxe a k ní jsem si tenkrát vzala tuhle http://www.latkove-pleny.cz/pro-ostatni-zadecky... a ta by se ti určitě líbila víc než ta de luxe, nemá vnitřek z flísu ale biobavlněného veluru, krásně měkkoučký, vkládačky jsou dvě, jedna krátká a jedna dlouhá, mě osobně mrzí, že jsemm si je nevzala v té variantě minky, ty musí být moc krásné, ale už ted nemůžu nic dalššího objednávat, to by už mm nevydýchal asi 😅

katarina82
28. led 2010

reru, ale ta BB minky je stejná jako ta de luxe, takže fleecový vnitřek a jedna dlouhá vkládačka.