Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
28. led 2012

@maja.xx batolini jsem v životě neslyšela. Nemáš nějaký odkaz? Zajímalo by mě, jak vypadají.
@qitecek taky si myslím, že látkovka dítě pohybově omezuje, ale neškodí mu. Jako že by se třeba kvůli látkovkám vyvíjel špatně. Nejvíc znát je to ze začátku, postupně je ten rozdíl čím dál menší. Třeba na bříško jsem ze začátku dávala malého jen nahatého nebo max v novoskladu, protože mu ten balík prdelku opravdu hodně zvedal a prohýbal se v zádech. Se starším synem jsme neměli po motorické stránce žádné problémy, u mladšího je zatím všechno taky ok. Nechávám mu příležitost "zacvičit si" nahatý, látkovka ho v pokrocích asi trochu zbrzdí, ale nezastaví 😉 Kiedroňovou mám taky ráda, určitě je dobré si její knížky přečíst a hodně si z nich odnést. I když Něžnou náruč jsem četla asi měsíc po narození prvního syna a vyvolala ve mně skoro trauma, jak jsem ho svým do té doby "neodborným" zacházením poškodila na celý život... 😉

romcovaklarka
28. led 2012

@helulela Já jsem je vygůglila tu http://www.batolini.cz/index.php

maja.xx
28. led 2012

@helulela - http://www.batolini.cz/, ale já je kupovala na mmb http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=888350, kde má paní účet a navíc je tam prodává levněji, tak aspoň sleduju hodnocení tam. Kvůli ceně jsem jich chtěla koupit víc, ale asi budu dokupovat prověřené značky, které jsem se tu dočetla.

qitecek
28. led 2012

@betelgeuzz Jasný, jen mě ta představa omráčila 😀 Tak to je dobře, popravdě mě ta knížka v tomhle trochu vyděsila 😅 Anavy zdar! 🙂 Jedeme dál...

helulela
28. led 2012

@romcovaklarka já jsem dneska nějaká vygumovaná, ani gůglit mě nenapadlo 😀
@maja.xx koukla jsem se na to, vzhledově mi přijdou jako všechny ty plenky různých značek "made in china", holky tu mají některé ozkoušené a celkem spokojenost, zvlášť za ty peníze. Podle popisu jsem jen vydedukovala, že "classic" budou dost málo savé (jedna tenká vkládačka z mikrovlákna), bambusové "soft" na tom budou o něco líp, ale taky žádný zázrak. Určitě pořiď další materiál na vycpávání - bmb vkládačky, vv apod. A pak napiš, jak jsi s nima spokojená.

helulela
28. led 2012

@maja.xx teď koukám, že na ozkoušení si ještě chvíli počkáme 😉

romcovaklarka
28. led 2012

@helulela V pohodě, já gůglím ráda 😀 Já jsem myslela, že bych je třeba prubla za ty peníze... ale když já AIO skoro nepoužívám a i tak jich pár mám 😒

maja.xx
28. led 2012

@helulela, no právě zatím není na kom zkoušet 😅 Tak v srpnu podám zprávy 😀 A jestli se do té doby někdo najde se zkušeností s batolinama tak se mi klidně ozvěte. 😉 Mějte se tu 😎

ivuska.h
28. led 2012

@qitecek Jo, určitě ty její rady ber vážně, já se jí ostatně taky dost řídím, spíš jsem chtěla říct, že se to nedá brát všechno úplně na 100%, jako že když jednou vezmeš dítě jinak než v klubíčku, nic se mu nestane atd.

innes
28. led 2012

@qitecek Ona to má spíš tak dopodrobna popsané, že máš až pocit, že to nezvládneš, nám i náš fyzioterapeut (cvičili jsme vojtovku) říkal, že v podstatě jde o to, aby dítěti neplandala hlavička a nešlo jakoby do prohnutí. Já si vždycky něco přečtu - Kiedroňová s manipulací, Fořt s jídlem a pak taky depkuju 😅

qitecek
28. led 2012

@ivuska.h Tojo, to asi ani nejde naprosto doslova.. ale zatím jsem si z ní musela hodně brát hlavně teď, když jsem už napravovala.. naštěstí to ještě zabralo. Ale raději jsem se chtěla poradit, jak dál, abych zase nemusela potom něco napravovat, kdyby se tomu dalo nějak předejít... 🙂
@innes No to video k Něžné náruči jsem musela vidět několikrát, za poslední 4měsíce asi 6x 😀 a teprve včera jsem se naučila ten přehmat "nabalením přes klokánka do klubíčka" 😀 Dost jsme se u těch přehmatů nasmáli, to je jak vysoká, ale cvičení dělá mistra 😵

mahafi
29. led 2012

Taky když srovnám pohyb Madlenky v látkovkách a nahatou, tak to pozdíl je, ale mám jí hodně často rozbalenou a podle dr. umí všechno co má umět, takže to už nijak neřeším 🙂.
Kiedroňovou taky čtu a docela ty její rady fungují, musím říct, že tygr a teď klokan je naše nejoblíbenější poloha 🙂. U kamarádek jsem spíš za exota, co nenosí dítě vertikálně a už jsem i slyšela, že jí omezuju obzory.. už to ani nekomentuju.. 😀. Podle Rozvíjej se.. ale nejsem něco schopná dělat (třeba neumím motivovat hračkou k tomu, aby se sama překulila na bok.. to prostě udělá, když sama chce a ne když já si vzpomenu).. ale přetáčí se na bok často, tak to neřeším 😅

@innes Fořta čtu taky a mám z toho taky depku.. příkrmy začínám pomalu řešit (ač jsem si myslela, že to je taaaak daleko 😀) a nějak nevím.. přijde mi to zase až trochu moc "alternativní" a navíc tam řadu věcí píše ale pořádně nevysvětlí (jako fyziolog bych tam nějaký vysvětlení docela uvítala, ale chápu, že tím by ta publikace byla asi nečitelná a sáhodlouhá), tak pořád tápu, jak se k tomu postavit.. Nemáte s tím někdo zkušenost?

janulee
29. led 2012

Ahoj holky, chtěla bych se poradit. Chtěla jsem začít s malou látkovat - sice dost pozdě, bude jí rok a půl, ale na odplenkování to nevypadá ani náhodou. Zanedlouho totiž ještě přibude sestřička, chci látkovat i jí, děsí mě totiž, kolik jednorázových bombiček bychom měli v popelnici 😠 S tou starší to nešlo z technických důvodů, nedávno jsme se stěhovali do domku, předtím mini jednopokojový byt, kde byl pomalu problém i usušit prádlo...no prostě na to nebyli podmínky atd. Ted to ale chci změnit. K mé otázce - zaprudily se Vám někdy děti po celulózových separačkách Popolini ? Asi před 2 měsíci jsem měla na zkoušku od kámošky kapsové pleny Baba Boo, zkoušely jsme asi 3 dny a úplně v pohodě, fakt spokojenost, ale separačky jsem měla od kámošky látkové. Jelikož ale Barča kaká většinou i třikrát denně (bohužel s nočníkem kamarádka stále není), tak jsem chtěla zkusit ty jednorázové separačky, resp.že po počůrání je ještě vyperu, jinak budu splachovat, abych to nemusela pořád drbat pod vodou. No a včera první den v látkovkách už to nebylo ideální a dnes odpol. jsem ji už musela dát jednorázovky, dost se zaprudila a evidentně ji to fakt bolí chuděrku 😢 Vzdát to ale nechci, nenapadá mě nic jinýho, že jí prostě nevyhovují ty separačky ☹ Co myslíte ? A jaký máte typ na látkové separačky ?

janulee
29. led 2012

...a nehledě na to, že jsem tím pádem zatím manžela nepřesvědčila, jak jsou látkovky skvělý. V době našeho testování doma nebyl, takže to tenkrát neviděl a teď vidí jen zapruzenou prdelku a vzdává holt pamperskám 😝

silente
29. led 2012

@janulee - já tyhle jednorázové separačky taky neměla ráda, měla jsem popolini, ale tuším viskozové ... každopádně vřele doporučuji koupit deku Irma v Ikea a nastříhat ji na rozměr 15x30 cm.
A neboj, nezruinuje Tě to 😉
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/0007...
😀 😀 😀

zlatouch
29. led 2012

@mahafi Fořt mě zaujal, ale přijde mi ta knížka hodně odfláklá 😒 Teď už jsem to pravda, dlouho neprohlížela, ale to byl vždycky nějaký výkřik, za tím několik vykřičníků, bez vysvětlení, maximálně nějaký zmatený odkaz na ještě zmatenější kapitolu 😠 Nicméně, je to jak se vším, rozhodně to nejde brát 100%, co si třeba pamatuju jeho názory na UM, to by se každá nekojící matka musela jít odstřelit, to mi přišlo až necitlivý, jak to podával...souhlasím, že se doporučuje zbytečně moc masa. Asi si to zas pročtu.
@janulee určitě bych zkusila výměnu separaček, častěji přebalovat, ale příčina může být skoro kdekoliv (svrchňáky?)...metodou pokus omyl na to snad přijdeš 😉

Už máte Anavy se slevou z Brány? Já si přála kytičky, mám proužky a puntíky do červena, ale je každá jina a ještě je nemám, takže dobrý 🙂

ivuska.h
29. led 2012

@zlatouch Přesně stejný dojem jsem z té knihy měla taky... Jsem na výživu dost pes, ale tohle bylo i na mě moc 😀

helulela
29. led 2012

@zlatouch Fořta jsem nečetla, tak radši ani nebudu 😀
@janulee Popolini u nás v poho, ale měla jsem podobnou zkušenost s Imse Vimse separačkami, pomohlo je jednou vyprat a dávat až oprané. Zkus to a nebo vyměň značku. Jako látkové taky používám rozstříhanou flísovou deku.

qitecek
29. led 2012

@mahafi Joo.. na to už si taky pomalu zvykám, že na mě koukají jak na exota 😀 Holt když nejdeš se stádem, tak jsi asi retardovanej.. počínaje látkovými plenkami, svislou polohou konče. Kiedroňové moc fandím a věřím těm principům manipulace a správného vývoje, protože lidský aparát, svalstvo, kostra je u všech stejný a mechanismy těla mohou pracovat dobře nebo špatně. Není to věc, která by se měnila jako počasí, čítaje zaručený styl výchovy nebo návod, jak být dokonalým rodičem 😀 Navíc, když člověk vidí to zlepšení.. Myslím, že na něco tak náročného, jako vzpřímení, se člověk musí pořádně připravit a posílit všechny důležité svaly, jinak se pak bude celý život potácet od doktorů k rehabilitační sestrám a ortopedům, a zbytečně. Jen málokdo si uvědomí, že k tomu správnému vzpřímení dochází z úplně opačné strany, než by člověk čekal.. z bříška, do lezení, sezení, atd.
Je to jako když člověk udělá dřep. Udělají ho všichni, ale ne všichni ho udělají tak, aby si nepoškozovali kolena při jeho provedení. Většina při něm dává kolena před špičky chodidel... dělejte to každý den a výsledkem budou oddělaná kolena.

romcovaklarka
30. led 2012

@zlatouch Jo, mně přišly už minulý týden, akorát že jsem jich chtěla pět a volali mi, že už mají jenom tři 😠 Vzory jsem si napsala že klučičí a dostala jsem jedny bagry a dva pravěky 🙂

mahafi
30. led 2012

@romcovaklarka
@zlatouch Tak to buďte rádi, že vám přišlo aspoň něco.. mně volala zmatená paní, že nemají neutrál, že se se mnou domluví na jiných vzorech, pak se mi snažila vnutit anavy easy a pak říkala, že tu bednu s jinejma anavy najít nemůže, takže asi nemají.. jéé a pravěk je můj zamilovaný vzor a psala jsem ho do poznámky 🙂.

mahafi
30. led 2012

@ivuska.h
@zlatouch Tak to jsme se na tom shodly, taky mi to přišlo plný výkřiků a nic dotaženýho, tak jsem ráda, že si to nemyslím sama 🙂. A přesně, být nekojící matka, tak už visím na stromě, to mě praštilo do očí hned.. Prostě mi to přišlo těžko převoditelný do praxe.., jen teda budu kopírovat babičkám věty typu: Nenoste dětem sladké 😀 (že když to uvidí od nějkaé "autority", mohly by se tím řídit 😀)

angetha
30. led 2012

Ahoj...dávala jsem do kupy výbavičku pro druhé miminko, někam mi zmizely 2 prefoldy od Baby idea, nemáte porovnání s vv Anavy? Asi bych koupila Anavy, ale nevím, jak s tou savostí..

mmiirrkkaa
30. led 2012

@zlatouch Objednávka je vyřízená, jen jsem jich chtěla 5 a mám jen 1 (neutrál), vzor nevím, ještě jsme to nevyzvedli, ale paní mluvila o cik caku

romcovaklarka
30. led 2012

@mahafi No a mně zas chtěla místo těch dalších vnutit šijem dětem, což by mi i nevadilo, ale jsou skoro o stovku dražší 🙄 Jé a mně se zrovna moc nelíbí, nemohly bysme si je vyměnit? 😀

mahafi
30. led 2012

@romcovaklarka jo to se mi taky snažila vnutit šijem dětem, když jsem jí říkala, že anavy easy nechci, že jsem chtěla normální 😀 (a teda ještě štěstí, že jsem je měla trochu nakoukaný, protože pořád říkala, že tohle jsou ty nornální a opakovala, že jsou jednobarevný a mají jinak barevný uši 😀). No vyměnila bych ráda, jenže nemám za co, protože mi podle všeho žádný anavy nepřijdou, fňuk ☹.

romcovaklarka
30. led 2012

@mahafi ☹ Jinak koukám, že teda paní se moc nevyzná 😅

silente
1. únor 2012

Helou,
v únorové diskuzi hodila jedna holčinka odkazy na následující plenky. Znáte je někdo?
http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=13071552&tab=2
http://www.babytip.sk/plienky-a-prislusenstvo/p...

angetha
1. únor 2012

@silente Na ty Babyland jsem se tu taky ptala, ale radši jsem je nekoupila..

michamicha
1. únor 2012

ahoj, potřebuju poradit kde kupujete perkarbonát 🙂 já koupila kilovej pytlík když jsem kupovala v říjnu pleny, ale už mi dochází a nevim kde ho jinde koupit, nechce se mi objednávat na netu a ještě platit poštovný 😅