Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

tezu
4. únor 2011

no tak to mám asi vlčí mlhu, ale díky, aspoň jsem klidnější🙂

ivuska.h
4. únor 2011

@tezu A to se jedná o červený bamb. velur nebo o jakou přesně barvu?

reruna
4. únor 2011

@andelka já jsem pořizovala ty IV rovnou Lka a naivně jsem si myslela, že mi vydrží do konce plenkování, s velikostí by problém nebyl, ale materiály nevydrží, to Blueberry jednovelikostní pulky jsou zatím pořád super, mámje stejně dlouho

andelka
4. únor 2011

@reruna aha, tak to já je měla jen v NB, S a M a do větších chci jít do jiných - asi jedny patentkové a jedny nevím, buď thirsites nebo ještě pouvažuju. Ty bluebery máš na SZ jo? Já uvažuju o těchto
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/abc-wrap...
ty jednovelikostní, nevim, přijde mi tam už moc patentků a aby se nerozepínaly.

reruna
4. únor 2011

@andelka blueberry mám jednovelikostní jedny na suchý zip a jedny na patentky, patentky drží dobře a nerozepínají se. mám raději ty patentkové, jsou měkčí, suchý zip někdy taky odře bříško, ale ne tak často jako u IV a suchá pořád perfektně. ty SWB vypadají dost podobně.

slunicko76
4. únor 2011

@andelka coz o to, to oni drzi,ale fakt nekdy dost odiraji.brisko,jsou takove tvrde a nezvsite do latky nebo co.

@tezu a nemazala si prdelku treba necim, co se neda dobre vyprat? Mne to udelal Pytiol(nebo jak tam jsou ta I/Y) a pak jsem tu Irmumusela vyhodit /nonastesti dalsi mam v zasobe!🙂

janula28
4. únor 2011

ahoj holky,
http://www.thenaturalbabyresource.co.uk/cloth-n...
našla jsem fajn akci, ale do ČR je nepošlou, leda k někomu do Anglie, aby je přeposlal

andelka
4. únor 2011

@slunicko76
@reruna tak to vypadá že půjdu do Thirstiesek na SZ a SWB na patentky. 🙂

lirita
4. únor 2011

🙂jaaajaaaj to aj ja bych sa budem rozmíšlat.

lirita
4. únor 2011

@janula28 a kdo sa pripojí devčata?? 🙂

evlyn
5. únor 2011

@lirita no mě to ukazuje, že je vyprodáno - a limit je 5ks na osobu....

slunicko76
5. únor 2011

@andelka ja mam teky objednane ty Thirsties,kdyz je tak chvalite!🙂

erinka83
5. únor 2011

@duzame já mám problém s tím, že nemůžu vyprat na 90 kapsovky 😖 a jinak musím na 90 prát zhruba po měsící, pak už to zase zasmrádá....

slunicko76
5. únor 2011

@erinka83 tak mne to zacalo zasmradat ted (E.je devet mesicu),ale to jefakt puch, jako kdyby byla total zesr...! No, zase je to prijemne prekvapeni, ze pokakananeni!🙂 Taky je budu muset vyprat na 90.

slunicko76
5. únor 2011

a ted jsem zjistila, to tak smrdi i BG kapsovka. ja nevim,jestli ted tak prdi a tak smrdia nebo jsou to ty plinky! mame ted v polivce hrasek a k svace hrusky. No,pockam a uvidim.

maminajanina
5. únor 2011

Asi blbej dotaz.Nejste některa ochotna ušite kalhotky i použivane prodat mamince s 11ti kilovym prckem?

mmmk
5. únor 2011

@maminajanina V katalogu firem je takovych vyrobkyn plenek hned nekolik 😵
https://www.modrykonik.cz/katalog/kategorie/ple...

janula28
5. únor 2011

@evlyn ahojky, už tam zase nějaké jsou, právě mi o tom přišel email, ale opravdu je limit 5ks na osobu, tak to moc na hromadnou objednávku není ☹

kitty33
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rosslyn
6. únor 2011

Ahoj, potřebuju dokoupit ještě vkládací plenky do novoskladu...měl by to být bambus...koupila jsem nějaké baby lucy, ale těch je málo, neuvědomila jsem si, že budu potřebovat na každé přebalení ☹

Takže to bude docela investice..koukala jsem, že jedna stojí třeba stovku...máte nějaké vyzkoušené? Přemýšlela jsem, že bych koupila anavy ty krátké, co vypadají jako vložka, ale nejsou nikde k dostání....

blka
6. únor 2011

@rosslyn Můžeš dát i další čč. Nebo holky tu kupují ikea ručníky a žínky.

helulela
6. únor 2011

@rosslyn já teď koukala na tohle, vypadá to dobře, ale osobní zkušenost nemám. Neznáte někdo?
http://www.baby-eshop.cz/ctvercove-plenky/bambu...
http://www.baby-eshop.cz/separacni-vlozky-ubrou...

chaarleene
6. únor 2011

@rosslyn mně se osvědčily ikea ručníky - rozstřihla jsem je napůl a fungovaly dobře 😉 teď už teda do draka dávám dvě tyhle půlky (takže vlastně celý ručník), ale pročůrá to za chvíli, takže u nás momentálně nejvíc frčí bambusové vv vlastní výroby... ale tak do těch 9 měsíců jsem téměř nic jiného než čč s ikea vkládačkou nedávala 🙂

jasekd
6. únor 2011

@rosslyn Ja mam par vkladacek HD (frote, stejny material jako plinka HD) a pak ty Ikea rucniky, taky strihane napul. Ale to, co objevila @helulela , vypada fakt docela dobre... Bambusove vkladacky nemam.

ivika18
6. únor 2011

holky, nechcete někdo párkrát použitou, stále měkoučkou Anavy Easy na patentky, žlutou? My radši kapsovky, tak se nějak nemůžem sžít 😒

sussanah
6. únor 2011

@helulela ja pouzivala ty bmb 30x30 a spokojenost. Pouzivala jsem je jako vkladacky k vv kdyz byl maly mrne, asido 5-6m, kdyz jsem dala vv + tuhle vkladacku, tak to v pohode vydrzelo celou noc (spal v kuse 9h). Pozdeji jsem je pouzivala jako vkladacky do slipu, abych nemusela utirat podlahu, ale aby citil mokro. Za sebe rikam pomer cena/vykon super!! Doma je pouzivame hojne i jako uterky na linku, stul, do koupelny atd. Prijde mi to lepsi nez ty gumove, co se vyhazuji. Mam jich asi 6, a proste to peru s rucnikama 🙂

sussanah
6. únor 2011

@rosslyn ja mela tech kikko bmb 30x30 stejny pocet jako vv a v podstate jsem je davala skoro do kazdeho prebalovani, opravdu to hodne vydrzelo dohromady. A cena je taky lepsi 😉

rosslyn
6. únor 2011

@sussanah
@helulela tak už jsem je objednala 🙂 děkuju za radu!

rosslyn
6. únor 2011

Jinak, když koukám na to kikko, máte zkušenosti s jejich vícevrstvými plenkami? Uvažuju, že bych pořídila pár...

andelka
6. únor 2011

@rosslyn já mám Kikko vel M a skládám je nakluka a narvu do kapsovky a to je u nás největší držák, na 3h procházku super 🙂