Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rosslyn
19. únor 2011

Holky, chtěla bych se zeptat..no, nějak nechápu, co je kapsovka? To je něco jako AIO?

lucinecka
19. únor 2011

@meleri Sice otázka není na mě, ale sušička má buď tu hadici na odvod vody přesně jako pračka ale má taky kondenzační nádobu, která se během sušení naplní vodou a ty ji pak vyleješ. My máme sušičku v ložnici, v koupelně na ní místo nebylo. Je docela hlučná, oproti pračce třeba, to mě docela překvapilo. Ale jinak fakt super věc, dneska už bych bez ní nechtěla fungovat. Se dvěma malýma dětma a látkovkama to oceňuji dvojnásob 🙂

@rosslyn Kapsovka je jako AIO, ale nemá savý jádro přišitý k plínce, ale je v ní jakoby kapsa, kam to savý jádro nacpeš 😉 Tím rychleji schne.

rosslyn
19. únor 2011

@lucinecka aha, zkusím jednu koupit na zkoušku...máš nějakou vyzkoušenou?

meleri
19. únor 2011

@lucinecka fakt? tak to je supr! a prosím tě nedala bys mi tip třeba na značku nebo tak? protože všecky na které se dívám mají právě ten odvod. nás taky napadlo, jedině v ložnici nebo v kuchyni ještě...

terezita
19. únor 2011

@rosslyn dobre jsou bum genius kapsovky 😉

lucinecka
19. únor 2011

@meleri Máme tuhle http://elektrosok.cz/-d1580.html Měla by být jedna z nejlepších a koukám že ji ještě slevnili. Když jsme ji před pár měsíci kupovali my tak stála skoro 19tis.

@rosslyn Já mám sweedlebees, blueberry, bumgenius, fuzzi bunz... Nejvíc mi asi vyhovují první dvě jmenovaný.

rosslyn
19. únor 2011

@terezita
@lucinecka díky, mrknu na vaše tipy

rosslyn
19. únor 2011

tak ty blueberry jsou krásnééé, ale tak drahé🙂

silente
19. únor 2011

@sussanah - nežmolkovatí, je to super. Já ji už měla v bytě při stěhování, tak jsem ji nevybírala sama. Každopádně ručníky + slipy suším na program "do skříně", což je úplně suché, zbytek včetně plín pak na program "na mandl", což znamená trošku vlhké. Vyndám, složím, položím na sušák a nechám doschnout. Nic už vůbec nežehlím (jen vánoční ubrusy 😀 )

@meleri - my máme sušičku nad pračkou. Je kondenzační, nepotřebuješ hadici. Jen občas vyleješ zásobník 😉

silente
19. únor 2011

@rosslyn - blueberry jsou vždy srdcová záležitost ... já je prostě MYLUJU 😵 😵 😵 😵

andelka
19. únor 2011

@rosslyn kapsovky jsou moje srdcovka 🙂 miluju tu flexibilitu a rychlé schnutí. Mám Bum Genius a Tots Bots a obojí super (viz album).

slunicko76
19. únor 2011

tak k nam dorazily nove PULky Thiersties uo wrap a zatim super! diky z ten typ. taky mam konecne mnovou snapku(z Anavy) a je to teda o necem jinem nez ty, co jsem mela pred tim!je uzasne ostra! uz nam to zase jde jedna basen!

sussanah
19. únor 2011

@silente s tim zehlenim, to si prave taky rikam, ze nemusi byt vsecvhno super vyzehlene jak do opery, tak by to bylo docela usnadneni. No asi uz ji fakt na pristi zimu poridime.

@slunicko76 2v1 susicku bych prave nekupovala, to mi prijde ze to proste nemuze byt oboje storpo funkcni..
@rosslyn za sebe fuzzi bunz nee, mela jsem ji a moc spokojena jsem s ni teda nebyla 😒

silente
19. únor 2011

@sussanah - jj, já žehličku fakt vytahuju jen před Vánoci 😀

Ad sušička pračka 2v1 nebrat. Ta pračka pak pojme vždy menší objem prádla. A hlavně - já suším jednu várku a peru si další 😀

sussanah
19. únor 2011

@silente jo a prosim te, kdyz susicka pise ze je na 7kg, je to opravdu tak, ze to co v 7kg pracce vyperu se plne vejde do 7kg susicky?

joohana
19. únor 2011

Holky, můžu se zeptat? Vím že tu někdo používal pleny z Ikea-jaké jsou? Váhám jestli koupit pro mimčo Kikko Eco Lux (jsou fakt takový zázrak?) nebo ty ikeácké...A do kdy vám stačily žínky z Ikea jako vkládačky? Mám pořídit radši ty, nebo ty bambusové ubrousky 30x30 Kikko? Děkuju!

sussanah
19. únor 2011

@joohana ja mela ty kikko ubrousky 30x30, byly fajn, ale asi bych priste sla do tech ikea vkladacek. Savostasi bude o fous mensi, ale stejne mimco prebalujes vetsinou skoro furt, takze to ani nevadi. Ja tech kikko mela 36ks, abych nemusela denne prat, priste bych sla urcite pul na pul s ikea vkladackama.

joohana
19. únor 2011

@sussanah Díky! Já mám právě bobky z toho novoskladu, s Aňulí jsem měla kalhotovky a teď jsem nakoupila ty Ivuščiny vv a nosí je ta starší 😅 . Takže znovu řeším co teda budu dávat novoškovi 😠 . Bojim bojim.
Zase toho nechci nakupovat zbytečně moc, doufám že Annie na jaře odplínkuju a pak že využijem ty vv.

A ještě dotaz- jak perete merino oblečení a zavinku? V prostředku na vlnu a konec? Nebo děláte i nějakou lanolínovou lázeň? Nebo je nějaký prací prostředek s lanolínem? Ptám se jak pako, ale Merinostar mi se zavinkou poslali i kelímek lanolinu, tak to řeším...

joohana
19. únor 2011

@sussanah Jo a ještě-a nevyjdou ty ikea vkladky stejně jako kikko ubrousky?

sussanah
19. únor 2011

@joohana no kikko ubrousky vychazi jeden asi 30Kc, ikea vkladacky tusim 10ks - 100Kc ne? Ja osobne si teda kalhotovky na novoska ani neumim predstavit, vadilo mi, ze je v tom celem mokrem 😅 Ja to u maleho resila vv narovno (vzadu roztazene na chytani kakani) a slo to. Obcas to byla na svrchnacich, takze ted pridam na noc a na venek novosklad a bude 🙂

joohana
19. únor 2011

@sussanah Njn, taky řešení, ale já mám doma vv popolinky, ale vel. M, na novoška by byly obří. Já našla Kikko ubrousky 30x30 za 110Kč/balení po 9ks 😕

andelka
19. únor 2011

@joohana já měla na Danyho Kikko lux a eco lux na novosklad a do toho šité vkládačky nebo ikea žínky a stačilo to asi do 6 měsíců, než začaly příkrmy. Pak už nestačily Kikka 70x70 na novosklad, drak se mi blbě šteluje, a i savost už nestačila. Od 6měs. dávám kalhotovky nebo vv narovno, nebo klasické plíny narovno, nebo mám obyč 80x80 a z toho novosklad a do toho jako vkládačku malou vv.

sussanah
19. únor 2011

@joohana a kde? Nejaky online shop? hod link 😉 Schvalne jsem se ted koukla na svuj stary seznam a pred 2 lety jsem je kupovala za 214Kc/8ks a to byly teda zdaleka nejlevnejsi

sussanah
19. únor 2011

@joohana ted koukam na kikko stranky a tam maji jenom ubrousky, ale ty plenky nee. Ony mely gramaz tusim 400g/m2 (tak to mam alespon v zaznamech 😕 ) To co tammaji za tech 119/9ks to nejsou ty, o kterych jsem mluvila, to spis vypada jen na utiraci ubrousky 😒

sussanah
19. únor 2011

@joohana byl to tento material http://www.pleny.cz/bambusove-pleny/kikkobmb-60... ale rozmer 30x30, baleno po 8ks. Ale ted projizdim ruzne obchody a nikde je nemuzu najit, toz ze by je prestali vyrabet?? 😕

sussanah
19. únor 2011
joohana
19. únor 2011

@sussanah Já už to našla, ty co myslím nejsou froté, ale plínkovej materiál. Tak to koupím ty žínky.

meleri
20. únor 2011

@lucinecka ta vypadá super! děkuju.. 😵

blka
20. únor 2011

@lucinecka Mně taky AIO anavy protíkají kolem nožiček. Myslím si, že je to tím, že to není čistej PUL, ale že je potaženej tou látkou, takže jak je ta plína hodně nacucaná, tak to tou látkou propustí.
@sussanah Já mám Kikko eko lux a 1 balení čč z Ikea. Používám je teda míň, ale mají obentlované (nebo jak se tomu říká) všechny okraje, takže mám pocit, že by se neměli vytahat. Kikka mám vytahané 😒 . Ale zase mi přijdou o dost hrubější (silnější) a trošku tvrdší.

duzame
20. únor 2011

@rosslyn máme kapsovku Swaddlebees, modrá kolečka, je nádherná, ale protíká vepředu 😠 . Pak ještě dvě Thirsties a ty jsou super.