Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
1. čer 2012

@ameliejulliette Párkrát si manža zapřebaluje a bude odpuštěno 🙂 Na systém vv si rychle zvykne, až mu prťous párkrát rozkopne seskládaný novosklad 😉
Já mám vlňáky taky jenom BI... Mně za to stojí, jsou nesmrtelné 🙂

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petraprostejov
1. čer 2012

@ivuska.h Jo, to zní rozumně... Díky moc 🙂

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rozarka65
2. čer 2012

@sussanah Teď jsem na ně mrkla a vypadají suprově...kytičkové budou naše...🙂 😵 Teda jestli se nevyprodají, protože i ta cena je super......🙂

zlilly
2. čer 2012

@sussanah teda ty smetanový jsou úchvatně krásný 😵 úplně je mi líto, že momentálně nemám potřebné dítě správné velikosti. Velkej je prakticky bez nehod (na jednu denně jsou tréninkovky skoro zbytečný) a menší se ještě nenarodil. Ale mohla bych je nakoupit jako dárky kamarádkám, to je dobrej nápad. 🙂

zlilly
2. čer 2012

@zlilly ačkoliv když je rozdám kamarádkám, tak mě bude líto, že mají hezčí plínky než my 😠

zlatelevizeedna
2. čer 2012

Možná se zeptám blbě, ale mám nachystané nějaké kapsové plenky a chtěla jsem se zeptat, jak se správně perou. Pere se všechno dohromady (kalhotky i vlastní savé vložky) nebo zvlášť?

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ameliejulliette
2. čer 2012

@zlatelevizeedna Když jsem jich používala hodně, prala jsem zvlášť vkládačky (spolu s čč a vv) a zvlášť kapsovky+mikrovláknové vkládačky+fleecové separačky+PULky. Teď peru vše dohromady na 60.

zlilly
2. čer 2012

@sussanah šikula Honzík se právě zlovolně počural aby nemusel spinkat. čiročirá schválnost 😠 ale jinak je zlatej, udělal za pár dní obrovskej skok. byl sice BKM miminko, ale i tak je ten přechod od BKM k batoleti bez plenek znát.

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zlatelevizeedna
2. čer 2012

@sussanah @ameliejulliette
Děkuju za rady, zkusím tedy prát dohromady. K těm teplotám - v návodech bylo 40 stupňů nebo max 60, takže to vidím tak, že až to bude aktuální, vyzkouším to na těch 40 a když se to nevypere, nasadím vyšší teplotu 🙂.

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rozarka65
2. čer 2012

@sussanah 🙂 Doufám, u nás to začíná být aktuální...🙂

rebelie
2. čer 2012

@lemuritto My měli vlňáky i na malý miminko a pokaděný byly tak 2-3krát... takže se to dá. Záměrně jsem si ale koupila nějaké levnější pletené z Fleru, aby mi nebylo líto, když by se nevyužily... Flísáky HD nám provlhaly, mám dojem, že na Anavy jsou lepší reference. Flees taky na rozdíl od vlny docela rychle začíná zapáchat, ale zase je skoro suchý, už když ho vytahuješ z pračky.
A trochu v rozporu s výše řešeným hlásím, že vlňáky jsou skvělým lékem na případnou zácpu - oblečením vlňáků se zvyšuje pravděpodobnost kadění asi o 1000% - včera přišly Anavy vlňáky z bazárku, oblíkli jsme je na zkoušku a hned byly po..., dneska jsme vyrazili v IV vlňákách a opět... Omluvou budiž, že Bášek má rýmu a průjem, takže dneska třeba byl kadit 2x na nočníku, pak ještě do těch vlňáků a v závěru pokadil kolíbku, kam jsem ho odložila, abych přemáchla ty vlňáky...

tymothy
2. čer 2012

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jaké svrchní kalhotky vám nejvíce vyhovují. Látkuju teď druhou dceru, po té starší mi v této velikosti zůstaly jen Popowrapy. Používala jsem převážně vlňáčky, ty byly fajn, ale bohužel už dosloužily. Poslední dobou stále jen přešívám urvané patentky na knoflíčky a už mě to nebaví....Takže potřebuju dokoupit výbavičku.
Jaké PUL byste doporučili? Hlavně mi prosím nedoporučujte IV organic...ty jsem stále jen zatírala lanolínem, hrozně se jim povolovaly švy. Co Bummis Super nebo Thirsties? Nebo Tots flexi-wrap? Z vlněných raději Imse Wool nebo Sckoon?
A ještě mám jednu otázku. Jsou tréninkové kalhotky vhodné na noční odplenkování? U dcery nejde o to, že by se neprobudila na čůrání, ale spíše o pohodlnost - proč bych vstávala, když mám plínku? Na noc má zatím jednorázovky a ráda bych je zrušila. Děkuju.

zlatelevizeedna
2. čer 2012

@sussanah Pro úplně malé miminko plánuju používat čtvercovky s PUL kalhotkama, takže tam plánuju prát plenky rozhodně na víc. Na kapsovky bych najela až u většího (třeba od 3 - 4 měsíců, podle toho, jak budou sedět, nějak mi připadá, že na novorozencích dělají ty jednovelikostní obří zadečky). Mám mix - nejvíc Blueberry a BumGenius, jednu pop-in, nějaké anavy easy. Podle rady jsem brala od takových těch značek, na které jsem četla nejvíc pochval, po pár kouscích s tím, že pak postupně budu dokupovat.

katyxq
2. čer 2012

@tymothy Já bych doporučila Haipa-Daipa PULky a Anavy flísáčky a až budou patentkové Anavy PULky, tak jedny na zkoušku vezmu (ale je to novinka, nicméně od Anavy zatím nic nezklamalo).

tymothy
2. čer 2012

Anavy mě taky láká. Jenže já se bohužel pořád nemůžu dokopat k tomu, abych něco objednala pře net. Většinou jdu přímo do obchodu, kde Anavy samozřejmě nemají. Takže koupím něco jiného, potom otevřu doma Koníka a zase nad nimi slintám....

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
tymothy
2. čer 2012

@sussanah Jeden jediný tam je. ALespoň, co vím. A Anavy v něm nemají. Ještě tam byl jeden, ale ten už bohužel nefunguje...to byl zrovna můj oblíbený. 😢

tymothy
2. čer 2012

@sussanah Ale co se týče výběru, oba obchody byly hodně malé, plíny v nich od pár značek...už jsem uvažovala i o tom, že si ho tam zařídím sama. 😉

janakkk
3. čer 2012

@tymothy já znám v ČB jen ten obchudek u Igy... 😒

janakkk
3. čer 2012

Pro 9kg /7 měsíční dítě braly byste vlňáky, co jsou do 10kg? popoliny woolwrap....

mahafi
3. čer 2012

@janakkk já jsem popolinky zkoušela a přišly mi nic moc.. (pokud teda teď během roku neinovovaly střih, měla jsem verzi na patentky), byly hodně těsné kolem bříška a volné u nožiček (a to je malá hodně žížala, třeba HD pulky Mka nám kolem břicha pořád odstávají).

janakkk
3. čer 2012

@mahafi aha, díky, malej je docela pupkáč, tak to by mu asi dlouho nebyly 😒

tymothy
3. čer 2012

@janakkk Druhý byl u náměstí nad Hladovým oknem, měla ho tam Johanka Kubaňů. Asi před půl rokem ho zrušila, ale možná ještě funguje v internetové verzi, myslím, že doprodává zásoby. (Pukud už teda není zase něco jinak.) 😉