Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
3. črc 2012

@madlisek
@dandelion já jsem taky měla pocit, že látkovka omezuje v pohybu, proto přes den jedeme čč narovno(pokud není úplně bez plenky), která dělá malou prdelku a to jsem si po 3 měsících, kdy jsme opustily novosklad plánovala přejít na kalhotkovky Anavy, který dávám nakonec jen na noc. Každopádně bych ji v nějakém velkém balíku nedávala na bříško, tam pak dochází k nezdravému prohnutí páteře.

rozarka65
3. črc 2012

@bamboolik díky, vyzkouším...jen ráno měla řidší kakání,tak počkám...😀 Ale myslím,že to byl jen můj pocit...koukala jsem na fotečku z narozenin...A to že jsem si nechala objednat batolecí plínky místo krátkých je můj problém...plínky jsou super,půjčím kamarádce...a pro sebe doobjednám krátké,protože potřebuji,aby se to dobře stahovalo a oblékalo...🙂 Kéž by byla brzo bez plínky... 😀 🙂

petkula
3. črc 2012

@jara ahoj, já taky s látkovkama začínám, přidat se určitě můžeš 🙂

jara
3. črc 2012

Holky, jestli se můžu zeptat, co znamená tajuplná zkratka BKM? A kdy bych měla začít nakupovat všechny ty propriety? Nechci nic uspěchat, nadruhou stranu ke konci těhu se tím už zabývat také nechci...

jara
3. črc 2012

@petkula ahoj, a zatím spokojenost??

betelgeuzz
3. črc 2012

@jara jasně, přidej se. BKM znamená bezplenková komunikační metoda. Jinak na první straně diskuze jsou zkratky, které tady hodně používáme.

betelgeuzz
3. črc 2012

@jara jestli budeš nakupovat přes net, tak balík máš za 3 - 4 dny doma, takže máš spoustu času. V klidu si naplánuj výbavičku a nakup 🙂 Ještě je tu diskuze přímo o výbavě, je daleko kratší, takže se můžeš inspirovat i tam https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-..., i když se dívám, že ta diskuze už taky dost narostla 🙂

mahafi
3. črc 2012

@jara vítej a je super, že ses rozhodla pro látkovky 🙂. A neboj, myslím, že to neznamená menší pohodlí, spíš naopak 🙂 (představa, že musím šmejdit mezi regálama a hledat vyhovující hnusky mi přijde příšerná 😀.
A oněmění švagrový je fakt dobrý 🙂 😵 . U nás taky každýmu napřed spadla čelist a hledal číslo na blázinec (i tetička se mě snažila přesvědčit, že jestli to dělám kvůli penězům, tak že když se nepřebaluje tak často, tak to jde 😀), ale jakmile jsem začala, tak látkovky všichni chválí kudy chodí 🙂.

jara
3. črc 2012

@betelgeuzz díky za tip...máš tak zhruba představu, kolik se do plen ze začátku vrazí???

jara
3. črc 2012

@mahafi děkuju.. 🙂 Taky mi přijde děsivá představa tahání balíků jednorázovek a sledování akcí, kde bych mohla pořídit levněji...za tu dobu budu mít několikrát vypráno.. 😀 Taky jsem četla, že "jednorázová generace" ještě nedospěla a vlastně se ani neví, jaký dopad to bude mít. Krásný článek viz zde: http://www.sweetmonkey.cz/latkovani.html

jara
3. črc 2012

Moc se mi líbí bambusky...http://www.sweetmonkey.cz/bambus.html

petkula
3. črc 2012

@jara zatím jo, používám bambusové kalhotkové plenky Little Lamb, Tots Bots a vícevrstvé též bambusové. Dobře sajou. Schnou sice docela dlouho, ale v létě to celkem ještě jde, horší to bude v zimě. Ale mám slíbenou sušičku, tak snad nebude problém.

petkula
3. črc 2012

@betelgeuzz díky, tak já to tam taky nechám dlouho. Lanolín by měl být snad stejný, já jsem kupovala přímo ten od Disany, nevěděla jsem předtím, že se dá sehnat levněji a jinde 🙂

bamboolik
3. črc 2012

@jara ono s tím nepohodlím to ení tak žhavé 😉 Pokud nebudeš takový cvok jako já, který tahá látkovky i na tábor, aby je potom večer, až děti usnou, pral v ruce, tak budeš mít spíše spoustu výhod v neopruzeném a nezapařeném dítěti a v nepokakaném oblečení až na zádech 🙂

betelgeuzz
3. črc 2012

@jara to záleží, jak se rozhodneš nakombinovat výbavu. Nejlevnější jsou čtverce, těch tak minimálně 30, pluc třeba troje PULky a výbavu máš za 2 tisíce. Nebo se rozhodneš používat jenom AIO a cena je zase jinde. Já jsem si udělala první výbavu asi za 6 tisíc, měla jsem od všeho trochu.

bamboolik
3. črc 2012

@jara já osobně SM nemám moc ráda, ale pokud se ti líbí, doporučuju zabrousit na Ebay, např zde http://stores.ebay.com/clothdiapernappy (můj ověřený prodejce). PLenka stejná, cena výýýrazně nižší. Ale pozor, tyhle plenky nejsou tak supr prodyšné jako jiné značky (např Thirsties, Anavy, naše 🙂 )
Mám doma asi 8 kousků těchto AIO (ne přÍMO SM, ale stejný typ a matroš) a na léto jsem je už úplně vyřadila.

bamboolik
3. črc 2012

@jara Já jsem počáteční investici měla taky cca kolem 6tis, celkově jsem potom do plínek dala necelých 10t, ale měla jsem docela předimenzovanou výbavu. Výhoda určitě je, že když koupíš kvalitní plenky, tak ti buď zůstanou na další mimčo nebo je potom prodáš za slušnou cenu.
Což mi připomíná, že bych asi měla probrat svou výbavu plenek..

mahafi
3. črc 2012

@bamboolik Ha.. tábor.. to nás čeká taky.. právě dost přemýšlím, jak to tam budu dělat 😀. My teda nebudeme mít ani kde sušit (tda na šňůře venku, když bude hnusně, tak nad ohněm v týpku, ale nevím, jestli se mi bude chtít dávat uzenou plínku na zadek., takže budu muset asi vzít čč nebo něco, co má šanci během dne uschnout ☹. V čem tam pereš, nějaký eko prášek? 🙂 Mně právě přijde ujetý brát do přírody hnusky, i když mě i látkující maminy dost zrazujou.. 😕

Existujou kdyžtak nějaký eko hnusky, který by se daly zakopat a rozložily se? Asi ne co 😒
já teda dost ěřím, že bude hezky a zvládneme to v látce.. protože hnusku neměla od 4 týdnů, tak nevím, jak bude reagovat a tam se mi o faktz testovat nece 😀

bamboolik
3. črc 2012

@mahafi já používám Batole, je to ekologicky šetrný prášek. Prala jsem někde v kýblu a sušila na šnůře venku a šlo to. Ale pokud malé papírovky nedělají problém, asi bych je vzala. U nás většinou delší poyt v papíru končí červeným zadkem a nvíc je malý docela šikula na BKM, takže nakonec jsem tho ani moc neprala a stejně mi vydržela původní zasoba z domu, to vyprané bylo jen aby to neshnilo v tašce 🙂

aemmi
3. črc 2012

@mahafi tady jsem našla návod na látkování mimo domov, třeba se ti něco z toho hodí:http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&file=art...

Já jsem na dovolenou do přírody nakonec brala jednorázovky, ikdyž jsme už byla téměř rozhodnutá pro látku a ještě, že tak, bydleli jsme v roubence, bylo tam vlhko a zima, venku skoro každou noc pršelo, takže látkovky by fakt neuschly. Jednorázovky jsem kupovala po půl roce a bála jsem se, že budou protékat, což nakonec bylo v pohodě. Ale štve mě, že za ty prachy jsem mohla mít nějakou krásnou AIO plenku 😀

mahafi
3. črc 2012

@bamboolik Díky. No to by bylo ideální, prát jen tak, aby to neshnilo 🙂. Právě nevím, jak snáší papír a testovat to, by znamenalo koupit balík plen, což se mi úplně nechce 😉, co pak s tím 😀. A jdou vyprat bez problémů v ruce i kalhotovky (jako tak, aby to bylo zase čistý, použitelný znovu (aby se v tom nedokonalým vyprání třeba nemnožily bakterie nebo tak něco))?

mahafi
3. črc 2012

@aemmi Díííky 🙂, to vypadá vcelku schopně, jdu to prostudovat 🙂.

jara
3. črc 2012

@bamboolik
@betelgeuzz
@petkula děkuju za rady a tipy...mno, koukám na ebay..a cena je fakt někde jinde...odtud objednáváš? Asi teď budu totálně za zpátečnickou a out, ale s manželem se bojíme dávat údaje z CC na net, takže co si nekoupíme v okolí, to nemáme...je tady ještě jiná cesta??

aemmi
3. črc 2012

@jara Já jsem tu sumu asi po 12 000 kč přestala počítat 😅 ale je pravda, že něco jsem zase prodala a přiznávám, že by nám toho stačilo méně, ale počítám s tím, že to použiju na další děti, takže peněz nelituju, pořád to bude o dost méně, než bych dala za jednorázovky.

mahafi
3. črc 2012

@aemmi Přesně tak.. radši to už ani nepočítám 😀 Ale je pravda, že výbavu máme naddimenzovanou.. ale už jsem si řekla, že na chvíli odolám (pokolikáté už.. ) 😀.

jara
3. črc 2012

@aemmi nám říkala porodní asistentka na kurzu, že za 2 a půl roku užívání jednorázovek se vyhodí cca 35-45 tisíc... 😕

ivuska.h
3. črc 2012

@jara Škoda, že je tam zas ten blud o antibakteriálním bambusu 😒 Taky mě štve, že mnoho prodejců tvrdí, že je jejich PUL prodyšný, ale konkrétní čísla ti na dotaz neřeknou, takže pak kdoví, jak je to ve skutečnosti. Prostě z látkovek se teď stal celkem dobrý kšeft a je potřeba být obezřetný, na trhu jsou už dvě "české" značky, které prodávají jen přecedulkované Čínské "ebay" plíny...

jara
3. črc 2012

@ivuska.h a které "české" značky to jsou??

aemmi
3. črc 2012

@mahafi 😀 já to vždycky vydržím do dalšího rodičáku 😀 ted mě nadchly BG freetime a Anavy easy a budeme potřebovat nové PULky
😉

aemmi
3. črc 2012

@jara no tak to je dost šílená cifra 😲