Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rozarka65
31. črc 2012

@rebelie jinak já nemám vyzkoušené žádné kalhotovky...jela jsem na čč a vv a pak pár šitých plínek....takže jsem vám vždycky záviděla... 😀 😉 Ale možná koupím nějakou noční...to jedeme v jednorázovkách...

biobabyamalka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rebelie
31. črc 2012

@rozarka65 Jasně, rozumím, když by se někdo na nějakou plínku ptal a já zrovna věděla, že je někde v akci, tak bych taky dala odkaz. Omlouvám se jestli jsem Tě z něčeho neoprávněnně podězřívala... Mně nakrkla především ta paní, protože to prostě odporuje pravidlům zdejší diskuse a mám hodně v čerstvé paměti, jak jsme to tu s adminy řešili (Ivusku smázli, aniž by jednou jedinkrát propagovala svoji firmu - to pak člověka příspěvky, které to dělají velmi otevřeně, štvou).

rebelie
31. črc 2012

@rozarka65 Vidíš a já nějaké kalhotovky mám a skoro je nepoužíváme...
@biobabyamalka Bohužel, v pravidlech této diskuse je, že fórum není pro firmy (pokud nemají speciální PROfi účet, ze kterého je to na první pohled patrné, o co se jedná - jako třeba bamboolik). Jinak si tu v této diskusi povídají maminky a mluví samy za sebe, ne za nějaké firmy.

biobabyamalka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rozarka65
31. črc 2012

@rebelie a co používáš na noc?

rebelie
31. črc 2012

@rozarka65 Starou, sraženou bambusovou čč Kikko... ale třeba dneska v noci po dlouhé době bambusové vv Anavy... a občas teda ty kalhotovky, ale jak občas dávám na nočník, tak mě to nebaví rozdělávat...

rozarka65
31. črc 2012

@rebelie jsi dobrá,že zvládáte BKM i v noci, závidím... 😉
Sražené bambusky jsem teď rozstříhla a vkládám je do spoďárků po Anince..taková domácí varianta,abych neměla po bytě loužičky.... 😀

rebelie
31. črc 2012

@biobabyamalka Jasně, v pořádku. Myslím, že se to vyjasnilo. Když byste změnila názor na fóra, rádi vás tu uvítáme s jiným nickem coby maminku, která sama látkuje... Nebo když byste měla pocit, že musíte propagovat svoji firmu, tak klidně, ale coby PROfi účet (ale já raděj ty maminky, komunikaci s firmami si v případě potřeby zajistím jinak, sama).

rebelie
31. črc 2012

@rozarka65 Noční BKM moc nezvládáme, ale někdy, když se nějak divně budí, tak ho na ten nočník dám.

rozarka65
31. črc 2012

@rebelie tak to ti málo čůrá...Eli spí celou noc nebo se vzbudí jenou a cucne si..takže nepřebaluji..a když rostou zuby,tak se budí častěji a to jednorázovka někdy nepobere.... 😒

dandelion
31. črc 2012

@rebelie @rozarka65 my máme každou noc suchou Anavku.. zatím ovšem.. a to dneska se malá budila 3x a ráno byla suchá..

rebelie
31. črc 2012

@dandelion Tak Bášek teď v noci dohání kojení, které přes den - vlivem plazení a koukání všude kolem - fláká, takže suchou plínu má ráno jen výjimečně (ale je to i tím, že upřednostňuji svůj spánek, takže se snažím jen v leže v polospánku nakojit a pokud to jde, dál spát)... ale i tak se snaží něco zadržet a ráno obvykle do nočníku načůrá pořádnou dávku.

dandelion
31. črc 2012

@rebelie to já upřednostňuju svůj spánek především.. ;) jinak jsem rozmrzelá..

rozarka65
31. črc 2012

@dandelion tak to je super, přeji,aby to vydrželo... 😉 Na začátku jsem jsem BKM i v noci,protože to vyžadovala...a někdy nechtěla ani mlíko,ale jen vyčůrat.... 😀 😉 Ale to spala ještě v postýlce....ale pak jsem to pokazila a spí s námi v posteli,neumí sama usnout a už si v noci neříká... 😒

petkula
31. črc 2012

@ameliejulliette super, díky moc 🙂 Jdu to přeměřit.

jika10
31. črc 2012

@rebelie Jeee diky, tak ja to jeste prolezu 😝

rebelie
31. črc 2012

@rozarka65 A to já jsem ráda, že malej spí s náma v posteli... a u malého miminka klidně za cenu toho, že si v noci nebude říkat na čůrání...

petkula
31. črc 2012

@ameliejulliette mohla bych tě ještě poprosit, jestli bys je změřila na délku (ty patentkové)? Jde mi o to, jestli nemají příliš krátký sed. Díky moc.

rozarka65
31. črc 2012

@rebelie no já jsem byla ráda,že Eli spala v postýlce, uměla sama usnout...proto mne ta postel mrzí...Aninka doteď neumí sama usnout a to jí budou za měsíc 4roky...tak jsem nechtěla opakovat stejnou chybu 2x,ale stalo se... 😒 Jinak společnou postel si užívám, i když si přijdu jako sardinka a boxovací pytel zároveň...ale nebude to napořád...a do dvou let bych chtěla dětem udělat pokojíček...

rebelie
31. črc 2012

@rozarka65 Podle mě to spolu nesouvisí... Bášek jednu donu uměl sám usnout, pak zas ne, pak zas chvíli jo, teď je to zas trochu horší... nesouvisí to s tím, zda usíná v postýlce, nebo ve velké posteli... A když nemůže usnout, tak v postýlce se akorát mlátí a zasekává o žbrdlení...

rozarka65
31. črc 2012

@rebelie to máš pravdu...ale já to pokazilo v tom,že jsem ji vzala do postele,když začaly zlobit zuby a opět jsem udělala chybu,že mi usíná u prsa...předtím jsem nakojila a ještě bdící dala do postýlky....

betysek
31. črc 2012

@petkula Ty největší SL nad 13 kg už právě kolem těch dvou let neoblíkla, ale to myslím na noc, už plíny během dne neměla. Pokud by jsi je dala jen na plíny na rovno během dne, tak by to asi šlo v pohodě. Na plíny na rovno jsou podle mě IV nejlepší. Taky jde o to, že dcera měla v roce 18 kg, tak že pokud nemáš obří dítko jako my, tak by mohly stačit v pohodě. U nás šlo spíš o to, že jsem musela kalhotovku hodně vycpávat, aby vydržela celou noc a pak ty IV byly moc těsné a musela skoro po každé noci převlíkat celou postel.

dandelion
31. črc 2012

@rebelie @rozarka65 je mi jasný, že se to nedá srovnávat s většími dětmi, ale štěpi spí u nás v posteli a usíná večer u prsa.. přes den spí taky u nás v posteli a musím jí uspávat.. Jsou to ty nejkrásnější chvilky co mám! Jak je unavená tak je hrozně sladká.. A na jednu stranu, i když to později asi bude náročný, tak já chci aby na mě byla závislá... ;) ;) ;)

rozarka65
31. črc 2012

@dandelion taky si říkám,že si to musím užít,dokud jsou na mne závislé.. 🙂 😵

petkula
31. črc 2012

@betysek aha, tak to my máme v roce 12, takže by nám měly stačit 🙂 Já je extra vycpávat nebudu, protože na spaní dávám jednorázovku, látkové mi totiž všechny pročůral.

betysek
31. črc 2012

@petkula To budou určitě stačit. Naše měla v roce taky 12 kg a na den na pleny na rovno stačily do 21 měsíců v pohodě. MOžná ty SL budou teď ještě velké, asi by stačily ty XL (11-14 kg).

petkula
31. črc 2012

@betysek aha, já jsem myslela, že dcera měla v roce 18 kg 🙂

ameliejulliette
31. črc 2012

@petkula Nevím, jak myslíš na délku... na výšku? 😀 Na výšku mají 23 cm. I ten pas mi nakonec přišel spíš 2x23cm v klidu, po natažení až nad 30cm.

ivuska.h
31. črc 2012

@biobabyamalka Ono dost záleží na tom, jak moc dítě čůrá, např. mému synovi by mikrovláknová plenka určitě taky stačila. Taky záleží, jak dítě čůrá, jestli často a malé dávky nebo jedno za 2 hodiny velkou nálož. Takže neříkám, že se to musí projevit u každého, ale mikrovlákno prostě funguje tak, jak jsem psala, to vyplývá z vlastností materiálu.

Mýdlové ořechy perou dle testu srovnatelně jako voda, takže to je spíš taková past na důvěřivé spotřebitele, navíc ekologické nejsou díky tomu, z jaké dálky se vozí a za jakých podmínek se sklízí. Nemyslím si, že praní plen v prášku je nevhodné, proč by mělo být?