Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rozarka65
22. říj 2010

@betelgeuzz takže nejlevnější varianta bude asi klasické plínky...☹

betelgeuzz
22. říj 2010

@rozarka65 dají se vymyslet různé kombinace. Já třeba klasické čtverce používám nejvíc a jsem spokojená. Mám jen pár kalhotovek a AIO.

rozarka65
22. říj 2010

@betelgeuzz no já chtěla pořídit látkové plínky na první dítko,ale skončili jsme u jednorázovek...a u druhého bych to ráda konečně uskutečnila...jen je toho moc a peněz málo...

joohana
22. říj 2010

@ivuska.h Tak to asi budu muset jít do bambusu, mám učůránky první dva, to třetí nejspíš nebude jiný...A můžu se zeptat, jak to vidíš s další várkou? Nespěchám na to, zatím nejsou peníze, ale snad po Vánocích něco naškudlím...Chjo, jsem děsná, už teď se těším jak si budu mazlit nový flísáky, no jsem já normální???

Prý to vypadá na holčičku, ale ještě to neříkáme dál, Davy chce brášku a tak chceme počkat na další utz, aby nebyl zbytečně zklamanej. Ale flísáky budou modrý 😀

joohana
22. říj 2010

@rozarka65 Nebo zkus vícevrstvé, jsou taky prima a výbavička se dá pořídit ne až tak draho-záleží kolik chceš investovat. Prťatům se dají dát jako kalhotky a větším dětem na rovno.
Popolinky jsou kus za cca 35,-Kč a potřebuješ jich cca 25, to máš 825,- a pak několikery PUL kalhotky (cca 1000,-) a na noc pár bambusových prefoldů a ze dvě kapsovky (cca dalších 1000) a je to. Pokud chceš investovat víc, mrkni třeba na Ivuščiny vícevrstvé nebo flip in (kus za cca 170,-)...

ivuska.h
22. říj 2010

@joohana Další várka vv bude průběžně, v neděli budu mít další vel. M, ty se prodávají nejvíc. L a S tu mám zatím dost.

rozarka65
22. říj 2010

@joohana díky za rady...🙂

andelka
22. říj 2010

@rozarka65 já stejně jak
@betelgeuzz , pořád používám hlavně novosklad z Kikko lux, do toho nějakou ušitou vkládačku, mám pár kalhotovek, nějakou kapsovku a na noc AIO. A čtvery svrchní kalhotky. Stačily by troje, ale mám radši ještě jedny záložní. Finančně nás to zatím vyšlo cca stejně jako jednorázovky. Jak říká můj muž - plínky by se musely kupovat tak jako tak, a v tomto mi nechává volnou ruku - ví, že moc bych se nerozšoupla, ale že mě to baví. 🙂

andelka
22. říj 2010

@joohana já pořád nechápu, jak funguje vícevrstvá na kalhotkový sklad. Zkoušela jsem to, ale nedokážu to naskládat, netěsní to jako novosklad - a o to u nás jde především, protože často kaká a je to pořád vaječina, že 😅 doufám, že se jednou dočkám vv narovno 😅

rozarka65
22. říj 2010

@andelka 🙂 No já na to mám ještě dost času...vymyslet to a nakoupit...🙂

joohana
22. říj 2010

@ivuska.h Děkuju, je to děs, před Vánocema nemůžu nakupovat plínky, to by se děti divily kdyby Ježuch dovalil plíny, ale pak si zařádím 🙂

joohana
22. říj 2010

@andelka Ono to s bavlněnou popolinkou moc nejde, nepruží. Ale jak jsem měla v ruce ty úpletový flip (takový dělá i Ivuška), ty pruží, musí to s nima jít krásne 😎

andelka
22. říj 2010

@rozarka65 no jasně, až to bude aktuální, budeš už naprosto v obraze 🙂 a i ty výdaje se rozloží. Když se malý narodil, měla jsem jen pár desítek plínek a dvoje svrchňáčky, dvě rostoucí kapsovky a dva bambusové prefoldy, a separačky. No a teď už špekuluju co bych kde zase vyzkoušela 😅 zrovna teď měním gaťky S za M, tak jsem udělala změnu a zkouším flísové 🙂 látkování mě baví, papírovky mě nebaví a člověk si tu mateřskou musí nějak zpříjemnit 🙂

andelka
22. říj 2010

@joohana no jo, já mám jen Kikka bavlněné 😅 trochu pruží bambusový prefold, ale ten už dávám jen jako vkládačku, do něho už mu zadek dávno nevleze, abych to mohla zasnapkovat 😅

rozarka65
22. říj 2010

@andelka 🙂 No já zkoušela akorát jedny flísové od Medley,když malá byla přes den bez plínky a měla ji jen na noc....ale nějak ji nesedly....☹ Teď už je naštěstí bez...🙂

andelka
22. říj 2010

@rozarka65 já mám Haipa Daipa, tak snad to bude OK 🙂 přece jen na Medley si tady většina dává bacha, takže bych od nich ani nic nezkoušla. Měla jsem nabídku na lééévnééé plínky Medley, ale odolala jsem 😅

rozarka65
22. říj 2010

@andelka O nich jsem taky přemýšlela...🙂 Četla jsem to na různých diskuzích...no ale tam láká ta cena...☹ Musím najít někoho ve svém okolí,kdolátkuje...🙂 Zatím mě okolí odrazuje...

rozarka65
22. říj 2010

@andelka Škoda,že už nebude porodné...☹ Hodilo by se to...🙂

helulela
22. říj 2010

ad Sketch - taky mi první padl zrak na "francouzské plenky" 😀 Koukám, že se docela často stává, že když se někdo rozkoukává po látkovkách, padne zrovna na ně 😕 já, když jsem nakupovala první, nevěděla jsem o značkách nic a na tyhle jsem naštěstí zrovna nenarazila, asi jsem hledala málo důkladně

andelka
22. říj 2010

@rozarka65 to rozhodně. I když já hned poslala porodné na stavební spoření 😅
Já taky v okolí moc látkařek nemám, většinou jsou to holky, co se známe i z MK 🙂 ale zlanařila jsem třeba sestřenku 🙂 jinak ani nevím, co ostatní sestřenky co mají malé děti používají/ly. Celkově v rodině se tím nějak nechlubím.

helulela
22. říj 2010

@rozarka65 když si to dobře promyslíš nebo ti nevadí plenky z bazaru, dá se výbavičku pořídit za dobré peníze, určitě za mnohem míň než jednorázovky, akorát že naráz
jestli chceš krom čč i nějaké kalhotovky, tak cena/výkon jsou dobré Baby Lucy

ivuska.h
22. říj 2010

@andelka Viděla jsi ten můj obrázek? Musí se to tak akorát utáhnout, pak to těsní fakt výborně. Ale z klasických (nepružných) vv to jde o dost hůř.

helulela
22. říj 2010

@andelka já osobně žádnou látkařku neznám, ale na jednom balkoně se tu v létě plenky sušily... asi se budu muset seznámit 😉 a když jsme u toho, musím vám tu všem holky poděkovat, bez vás už bych byla s látkovkama nejspíš v háji

ivuska.h
22. říj 2010

@helulela To mě právě taky štve, může to podle mě dost potenciálních látkařek odradit od látkovek obecně, ne jen od té jedné značky 😖

rozarka65
22. říj 2010

@andelka já bych ráda změnila víc věcí...krom plínek třeba si chci pořídit kalíšek,látkové prsní vložky....zkoušela jsem mýdlové ořechy,ale pro mne budou asi lepší tekuté...🙂 Ale většinou na mne koukají kamarádi jako na blázna...

ivuska.h
22. říj 2010

@helulela No mě teď dost překvapila přítelkyně od bratrance, mají 5 měs. holčičku a látkují, dokonce převážne se čtvercema a do ní bych to teda neřekla, že je "ten typ" 😀

helulela
22. říj 2010

@ivuska.h to asi jo, protože dokud nevyzkoušíš víc různých plenek, ani ve snu tě nenapadne, že mezi nimi může být takový rozdíl

ivuska.h
22. říj 2010

@rozarka65 Kalíšek je super! A látkové vložky pro kojící taky, akorát jediná nevýhoda tam je -- jsou víc vidět pod oblečením, když máš nějaké hodne obtažené tričko. To jsem si pak raději brala jednorázové (ale ty taky nevyhovují všechny, štíhlé jsou nejvíc Chicco nebo Medela).

rozarka65
22. říj 2010

@helulela plínky z bazaru mi nevadí...olečení taky kupuji po sekáčích (teda kromě bot)...jen když něco potřebuji a nemůžu sehnat,tak kouknu jinde...

rozarka65
22. říj 2010

@ivuska.h já nosím většinou volnější věci...🙂 A kupovala jsem levnější v dm....ostatní jsou drahé....