Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

leeena_4
3. únor 2013

@zlilly já používám noční bamboolik a vydrží dost, náš Tomášek spinká i 10 hodin v kuse, takže dám do nich ještě v kládačku a docela to jde. A Pak používám konopné Ellas House s jejich vkládačkou přeloženou na půl (chlapečci čůrají dopředu) a ta vydrží fakt celou noc. Na Bamboolika sednou jakékoliv svrchňáky 😉

helulela
3. únor 2013

@michaelarackova ahoj, Popolini mám vyzkoušené jen jednovelikostní, ty určitě jako novorozenecké ne. U těch two size nevím, ale moc jim nefandím. Já z novorozeneckých používala IV a TB - ty TB Bamboozle vel. 1 jsem měla nejradši. Fajn by mohly být i BL XS/S spíš ty velurové, bambusové hodně dlouho schnou.

madlisek
3. únor 2013

@michaelarackova popolini two size mám jednu novorozeneckou, ale dávala jsem jí až tak od měsíce. Zato starší dcerce sedí doteď 😀

betysek
4. únor 2013

@zlilly Mám holčičku 7,5 měsíce.Na noc používáme jen nočního Bambolíka, mám verzi bez všité vkládačky. Vycpávám 2 dlouhými vkládačkami Anavy a je ještě rezerva. Je v něm 9 hod, v noci jednou kojím. Sedí přes něj PULky IV soft i IV vlňáky...Mám 4ks, ale nestíhají schnout, když míň topíme. 6 ks by stačilo..

betysek
4. únor 2013

@michaelarackova Anavy, Bamboolik, sama jsem měla i IV - pro méně náročnou maninku, měla jsem ještě po první dceři (mám děti po 4 letech), měla jsem i jednu Little Lamb a taky spokojenost.

mairi
4. únor 2013

Ahoj holky,
Jdu vás poprosit o radu. Mám 8mi měsíčního Tomika a látkujeme témeř od narozeni, ale v noci jsme nelatkovali, pak jsem koupila vlnacky a noční plenu od anavy a EH, ale rano hrozne čpí moci, docela mi to vadi,maly spí celou noc, tak ho v noci nepřesabaluji, ten smrad je normální nebo čím to je? Ještě mám celkem málo plen, mate nejaký tip, kde se daji pořídit za rozumnou cenu? A ještě řeším separační, které jsou vhodně pro 8mi měsíční díte? Ještě jsem se chtěla zeptat - na mimibazaru jsem našla nové pleny 4 za 900kc, mely by to byt AIO, ale daji se prát pouze na 30, nemáte nektera zkušenost? Znacka bohužel nebyla uvedena. Na 30 se mi zda málo...

betysek
4. únor 2013

@mairi Mám 7,5 měsíční holčičku, látkujeme na 100%. Taky v noci nepřebaluju, ale někdy jednou v noci kojím. Nezdá se mi, že by plena nějak čpěla močí, ale vím, že to tady taky holky psaly....Na noc mám noční kalhotovky od Bamboolika a jednu EH, Bamboolik mi přijde trochu lepší. Já separační už nedávám, Julča má celkem tuhý bobek, tak ten en vyklepnu z pleny do záchoda a mokrá plena ji nevadí, dávala jsem separační jen když jsem kojila na 100%. Cena těch AIO z mmb je dost nízká, tak že podezřelá, asi nějaká Čína, i to praní na 30 je divné, já pleny, které se nedají vyprat na 60 nekupuju....

mairi
4. únor 2013

@betysek děkuji... My taky měli pevný, dokud jsem nevyzkousela bily jogurt, to jsem pak byla vděčná za separacku 😀 ... Taky mi přijde prát počuranou či pokadenou plenu na 30 dost málo, pleny pry mají česky atest na textil pro děti do 3 let, ale nějak se mi to nezdá, hlavne to praní...
Nemáte nektera zkušenosti s nejakymi plenami z USA?

novi
4. únor 2013

@mairi malá má 16 měsíců a v noci spí i 11hodin v kuse, rano plína prostě smrdí, už jsem se s tím smířila, malinko lepší to bejvá když pleny přeperu v sanytolu to tak 3 - 4 je smrad snesitelnější....rozklad čpavku je prostě síla

saaralota
4. únor 2013

ahoj, prosím o radu zkušené látkařky 🙂 Mám možnost koupit od kamarádky nějaké úplně nepoužité plínky (chtěla látkovat, ale nakonec to vzdala). Mimo jiné mi nabízí Haipa Daipa pastelky - jednu za 200 Kč (nové jsou za 310). Stojí za to? Používám teď hlavně Anavy a na doma čtvercovky... s pastelkama nemám žádnou zkušenost. Normálně bych se po nich asi nesháněla, ale když už od ní beru jiné plenky...co myslíte?

lucysek
4. únor 2013

ahoj holky,taky se k vám přidávám a potřebuji radu od zkušených,ráda bych používala látkové pleny,na netu čtu,že jsou různé typy plen,já bych ale chtěla používat klasické čtvercové,můžete mně poradit co všechno budu potřebovat dle vašich zkušeností na ty čtvercové a kolik je tak vhodných ks na to vše? moc děkuji za odpověď 🙂

kackaj
4. únor 2013

Ahoj holky jedny plínkovatý🙂, už jsem tady nebyla sto let, myslím, že z mojí éry už tady snad ani nikdo není🙂 No, blíží se nám druhé prtě a moje látková výbava je celkem fuč (páč už jsem si říkala, že je radši střelím, aby se mi tu nerozpadly🙂) a tak se pokukuji po nové. Vypadá to každým coulem na Anavy, jen by mě zajímalo, jestli máte někdo srovnání, jestli je lepší udělat výbavu z vícevrstvých a svrchňáků, nebo jestli pro běžný den obstojí Anavy easy s výměnnými jádry, tzn. že bych nakoupila třeba dvě tři easy a k tomu už dokoupila jen patřičný počet savých jader? Co byste volily vy? Ještě teda uvažuji nad podobným systémem od Bamboolika, ale tam mi vadí suchý zipy, nevíte, jestli nebudou v budoucnu i celopatentkové svrchňáky? Zatím díky za reakce, teda pokud nějaké budou🙂

novi
4. únor 2013

@kackaj na Anavy Easy nebyli moc dobrý ohlasy, spíš bych se podívala na ty bambooliky, já myslela že už patentkový dělají, myslím že už se to tady se Zuzkou probíralo....

helulela
4. únor 2013

@saaralota ahoj, já bych Pastelky nekupovala, ani za takovou cenu. Hrubnou, v tomhle věku už bys do nich potřebovala vkládačky, jestli máš hbité dítě, mohla bys mít problém se snapkováním... Střih mají super, materiál je dost kazí. Můžeš je vyzkoušet, třeba se ti zalíbí, ale myslím, že když máš srovnání s Anavy, nenadchnou tě.
@lucysek ahoj, čtvercovek na zadeček (nepočítám na utírání blinkání, pod hlavičku a tak) je potřeba kolem 40 ks. Dál se ti budou hodit vkládačky, kolem 30 ks, ty se případně dají nahradit další složenou čtvercovkou, ale to už je dost balík na zadečku. Potom ještě 3-4 ks svrchních kalhotek, snappi sponku, separačky, kbelík... porodit a můžeš začít 🙂 😉

andelka
4. únor 2013

@saaralota já mám pastelek pět a mám je ráda, jsou variabilní, od miminka po batole skoro, akorát mi dost zhrubly, musím je vždycky dost promnout. A taky už dost pelichají..mám ty klasické froté..akorát že už z druhé ruky a jedu v nich druhé dítě..takže co bych chtěla za zázraky že 😅

@lucysek jestli chceš požívat jen čtvercové, na novosklad nebo pak narovno, tak bych to viděla tak 30-40ks, záleží jak často budeš prát a jak rychle to bude schnout. K tomu pak patří svrchňáčky (pul, flísové nebo vlněné, na sucháč nebo patentky), snapi sponka (aspoň dvě) a třeba separačky (celulozové, viskozové nebo flísové...ty doporučuju). a pak ještě savé vkládačky.
Akorát nevím jak budeš spokojená, já jsem dost používala čtvercovky prvního půl roku u prvního syna. Pak jsem dokupovala kalhotovky a HD pastelky, kapsovky atd. takže ty jsem pak používala i na mladšího a dřív, na čtvercích byl tak 3měsíce.

helulela
4. únor 2013

@kackaj ahoooooj, mě si ještě pamatuješ? 🙂 Krásné, že čekáš miminko! Dobře jsi prodala výbavu, aspoň si teď můžeš udělat fungl novou a moderní 😉 Anavy Easy nemám ani jednu. Holky si je tu chválí, že jsou krásně štíhlé, ale nejsou považované za zrovna extra spolehlivé. Taky si nejsem jistá, jestli se dají použít jako pravé SIO, vkládačky jsou dost štíhlé, podle mě to bude schytávat i okolí a vnitřek bude navlhat. Bamboolik šije Zuzka (sussanah), poptej se jí.

kackaj
4. únor 2013

@novi Díkes, tak easy asi ne, uvidím co ten bamboolik...není kam spěchat🙂
@helulela ajoj, tak tebe si pamatuju, to jo🙂 Teda jsi si ty děti zvládla hodně rychle po sobě nadělat🙂 Dobroš, tak tedy easy vyřazuju z výběru a teď teda nevím jestli ty bambooliky, nebo vícevrstvé...ale variabilnější budou asi ty vícevrstvé...do různých skladů i různých kalhotek a hlavně jsou na dlouho. No, ale ještě uvidím, kdyby byly ty Zuzčiny (tu si mimochodem taky pamatuju) celopatentkové, tak nad nima budu uvažovat víc🙂

kackaj
4. únor 2013

Jo holky a co AITU a jejich vícevrstvé plenky a svrchňáky??? Teď jsem na ně tady narazila... Máte už s nimi zkušenosti? Savost plenek, spolehlivost svrchňáků...? Díky budu ráda za reakce🙂 Ale teď babo raď...bamboolik i anavy mám za jedničky a neumím si vybrat, co když k tomu přibude i další značka???😀

leeena_4
4. únor 2013

@kackaj Anavy Easy bych nekupovala vůbec. Ani jako AIO (Tomáškovi vždycky protekla) ani jako plenku s výměnnými jádry, protože ta plenka navlhne celá a je třeba ji celou dát prát. Já mám výbavu kombinovanou: asi 8 vv Anavy, asi 8 kalhotovek Anavy a asi 5 vnitřků Bamboolik se dvojma svrchňákama Bamboolik a dalšíma. K tomu 4 noční konopné a dvě Bamboolik a jsem spokojená. Samozřejmě doma dávám i klasické čč.

lenka5731
4. únor 2013

@saaralota pastelky nebrat 🙂

jasekd
4. únor 2013

@saaralota Ja odplenkovala dve deti komplet jen na Pastelkach (plus sem tam novosklad), od novorozence az do konce, coz u kluka znamenalo do 2 let pres den a do 2 let 9 mesicu na noc, kdy jsem je hodne vycpavala. Kluk je pravda hubenouckej, ted ma 12 kg, krasne mu sedla cele plenkovaci obdobi. Holka se odplenkovala o hodne driv.
Obrovska vyhoda: variabilni strih, na kluka i holku, od novorozence do konce, dobre se mi vycpavaly. Snapka mi nevadi, naopak to beru jako vyhodu, je prizpusobiva a zda se mi rychlejsi nez patenty. Preprala jsem deti celkem v pohode.
Nevyhoda: mensi savost, ale jde dobre dovycpat a jinak jsem casto prebalovala, nejsem zastancem hodne vycpanych plen (krome noci). Mela jsem i jednu bambus plinu a ani jeji savost me az tak nenadchla 😅 pro 7mesicni jsem pastelku nevycpavala.
Nejvetsi nevyhoda: material v tvrde vode dost hrubne.

abigail1
4. únor 2013

@saaralota Ahoj, pastelky mám patery a jsem s nimi moc spokojená. Jsou variabilní. Na větší dítě k nim je třeba vkládačka. Jejich mínus je, že hrubnou, ale my máme hodně tvrdou studniční vodu a i tak se dají používat. Já bych na zkoušku třeba 1 nebo 2 kusy vzala. 🙂

abigail1
4. únor 2013

@lucysek těch čtvercovek je třeba minimálně 30-40 (myslím na přebalování, ne i pod hlavičku a tak) záleží, jak často budeš prát a jak rychle budou schnout. Mně přijde ideální pořídit stejný počet vkládaček - nejsavější jsou bambusové, na malé mimčo nebo na neučúrané dítě krásně poslouží bavlněné Krama žínky z Ikei - dají se použít jako vkládačky. Dále svrchní kalhotky 3-5 ks. Jedna nebo dvě snapky. Separační plenky. Nádobu na použité plenky. Snad jsem na nic nezapomněla. 🙂 Při používání látkovek mimo domov je fajn mít pytel na pleny.

novi
4. únor 2013

@kackaj tak jsem koukala ana patentky má bamboolik jen noční, tak se omlouvám za špatnou informaci. 🙂

lucysek
4. únor 2013

@helulela děkuji já mám zatím 20ks těch čtvercových co sem dostala zdarma a ty svrchní kalhotky to je prosím nějak na velikosti nebo jak?

lucysek
4. únor 2013

@andelka a tobě teda co nejvíce vyhovovalo?já zatím ještě nevím,první asi zkusím s těma čtvercovkama a pak se uvidí 🙂

lucysek
4. únor 2013

@abigail1 a ty si používala jaký způsob? 🙂

helulela
4. únor 2013

@jasekd Lucko, tebe a pastelky nepřestanu odbdivovat! 🙂 Když mě pak připadá, že nevycpané pastelce se savostí vyrovná čč s vkládačkou a za tu cenu radši druhou variantu 😒
@lucysek kalhotky jsou buď jednovelikostní (od narození po nočník, délka sedu se většinou upravuje patentky) nebo vícevelikostní (XS, S, M, L...). Já osobně mám radši vícevelikostní, líp sedí.

kackaj
4. únor 2013

@novi neva, zkusím se Zuzky časem optat, třeba o tom bude aspoň přemýšlet🙂 A nebo já budu možná přemýšlet o suchém zipu🙂 Ach to jsou dilemata ty plíny🙂

lucysek
4. únor 2013

@helulela ok děkuji za odpověď 🙂