Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

neu.sona
16. únor 2013

@mahafi fakt jo? dala sem za ně asi 450 Kč, tak to mě teda fakt štve ☹((((. Až ušetřím nějakou kačku tak jdu manymonths dlouhých a kratších na noc.
Je to fakt škoda, měla jsem je jenom na noc, protože přes den má pulky nebo je nahatej.

tynkat
16. únor 2013

Holky, je možné, že malému začíná být na necelých 4 týdnech malý novosklad? Nebo to jen špatně vážu? Má cca 5,5kg.. Asi zkusím čč na draka, dáváte do toho ještě druhou čč na rovno nebo nějakou vkládačku?

cajomilka
16. únor 2013

@saaralota Taky obdivuju, já si na dovolených jednorázovky užívám stejně jako to, že nemusím vařit 🙂 Pravda mám přitom výčitky, ale nechci si na dovolené komplikovat život. Ale pokud vám jednorázovky protékají, tak to je jiná, pak je to nutnost. Já bych teda asi zkusila jinou značku jednorázovek...

saaralota
16. únor 2013

@janinek normálně suším v baráku v sušárně, tam se topí a uschne mi to prakticky přes noc. Teď jsem ale sušila doma na sušáku v obýváku, ne u topení (ani netopíme, jsme středový byt a máme tu teplo dost...), dle vlhkoměru je tu vlhkost 50 % (to je teda měřeno na okně v kuchyni...nevím, jak je to reprezentativní).

saaralota
16. únor 2013

@cajomilka no, v tomhle konkrétním případě hraje roli i to, že si všechno musíme odnést nahoru a dolů, takže beru i méně oblečení a sem tam přeperu... tak mi ty látkovky přišly jako lepší volba. Ale třeba v létě jsme jezdili na dovolenou pod stan, stylem každý den jiný kemp nebo místo na spaní...a v takovém případě si nejsem jistá, jak s látkovkama...kde bych vlastně sušila, když jsme pořád na cestě...ale je mi jasný, že s dítětem budou takovýhle dovolený vůbec trochu komplikovanější a asi to budeme muset na pár let trošku přizpůsobit 🙂. Nejsem nijak extrémě proti jednorázovkám, ale teď poslední dobou s nima nemám zrovna dobrou zkušenost. Asi budu muset vyzkoušet nějaký jiný typ, abych měla v případě nutnosti nějakou funkční náhradu za látkovky.

branakdetem2
16. únor 2013

Dovoluji si sem zkopírovat seznam knížek, které nyní jsou k dispozici v brněnské Bráně k půjčení
http://www.branakdetem.cz/kurz.php?id=598

martunecka
17. únor 2013

Ahojky holky 🙂 mohla bych Vás poprosit o Váš názor a zkušenosti s jednovelikostními plenkami AIO Baba+Boo ? 🙂 jaký je poměr cena x kvalita ? Děkuju moc za odpovědi 😅

bamboolik
17. únor 2013

@tynkat klidně může být, u nás to bylo s malým podobně 🙂 Maximálně novosklad do 4 týdnů, pak to nestačilo stejně ani savostí a když jsem to vycpala, tak to bylo obrovské. Takže pak jsem dávala doma vv nebo nějaké jiné vkládačky na rovno a na ven už potom naše bambolikovské plíny. Dělali jsme BKM, takže kakání šlo do nočníku.

bamboolik
17. únor 2013

@martunecka ahoj, neměla jsem je v ruce, ale podle popisu je to klasická kapsovka s vkládačkama z mikrovlákna. Takže střiově bych řekal, že bude fajn, vkládačky toho ale moc nenasajou, mikrovláknové tohoto typu nejsou obvykle nic extra. Pár bych si jich klidně zkusila, ale asi bych nečekala zázraky co se materiálů týče.

geena77
17. únor 2013

Tak já to zkusím ještě jednou 🙂
Dobrý den všem, tak jdu po dlouhé době zase pro radu. Už jsem poněkud zoufalá. Synek má 2 roky a mám problém, co mu dát na noc. Začal mi odmítat ten šílený balík, co mu na noc dávám - noční Anavy + 2x BI bamboo prefold složený na 1/3 + jedna vkládačka a navrch XL BI shorties nebo Bamboolik stejně vycpaný nebo BI BE stejně vycpané. Toto sice nepročůrá, ale prostě už to odmítá, je toho strašně moc a nenechá si to nandat, když se mi podaří ho do toho navléct, tak zase nespí. Navíc trpí na ekzém na zadečku, který se mu v tomto balíku zhoršuje a pak ho to svědí
Takže jsem zkusila papírové plenky, Pampers Premium Care vel. 5, nechá si je v klidu nandat, krásně spí, ale pročůrá je. Takže vůbec nevím, co dál - nechat látkovky a bojovat každý večer s nandáváním, noc se řvaním a den se svěděním nebo dát jednorázovky, které pročůrá.... Navíc, když ho zkouším v noci přebalit, aby je neprochc..., tak se probere a 1-2 hod. řve..... Měla jste některá tento problém? Co by mohlo pomoct?

kackaj
17. únor 2013

@geena77 dobrý den, tak asi jako první bych snížila příjem tekutin před spaním, u nás to třeba bylo naposledy se napít hodinu před spaním. Ještě před uložením do postele dát vyčůrat a tak by aspoň toho nemělo být tolik na čůrání a snad by mohla papírovka stačit. Ve dvou letech přecejen už děti nečůrají tak často, tak snad by to mohlo pomoci, už ta kontrola tam snad nějaká je. No, ale jinak žádnou jinou radu nemám...max. dovycpat papírovku🙂 Držím pěsti, ať se zadaří problém vychytat a noci jsou zase pohodové🙂
My teda jsme ve dvou letech plíny sundali, snížila jsem příjem tekutin, dala vyčůrat před spaním a pak třeba v 23h, kdy jsem šla spát já. Do rána pak už bylo sucho většinou. Ale pokud není syn ještě připravený, tak bych asi dodržela podobný postup, jen pokračovala s plínkou do rána....nevím🙂

geena77
17. únor 2013

@kackaj Dobrý den, děkuji za odpověď. On už je synek přes den bez plínek, ale v noci prostě čůrá jak protrženej ☹ Řekla bych, že je v noci absolutně bez kontroly 🙂 Papírovku jsem už taky zkoušela dovycpat, ale nějak to nefunguje, asi jak se to rozleje do té vkládačky, tak to pak víc uniká po krajích? Nevím, prostě to nefunguje... Představa, že mu ve 23.00 sundám plínku u nás asi nereálná, nevěřím, že by do hodiny nebyl mokrý. A vzhledem k tomu, že několikrát za noc vstávám už dva roky (synek si noc rád rozděluje do několika částí 😀 ), do toho chodím občas na noční do práce (zdravotník...), tak představa, že několikrát převlíkám postel a hodinku uspávám, je strašná. Asi jsem lenoch, ale mně se fakt nechce ☹ Vyčůrat před spaním dávám. Snad jen to milované mlíčko před spaním nějak oželet... To by se mohlo povést 🙂 Zatím to vypadá, že plíny na noc (jakékoliv) bude mít asi až do školy 🙂

bamboolik
17. únor 2013

@geena77 a já budu zase drzá a budu tykat 🙂 Tady na diskuzích si všichni tykáme, je to i v obecných pravidlech diskuze, tak snad tě neurazím 😉 Přecejen když už se tady bavíme o hov.. a podobně, tak si můžeme tykat 😀
Pokud vyloženě odmítá vycpanou plínku a ekzém se mu zhoršuje, tak bych taky volila papírovku. Zkus ještě o číslo víc (tj 6) Někde jsem slyšela, že ty velikosti nejsou jen o velikostech ale i o objemu, který plenka nasaje a větší toho prostě více nacucá. A pokud se teda v noci budí, tak bych prostě přebalila a mezitím zkusila dát na záchod. Sice to může působit tak, že se víc probudí, ale je to dost o zvyku, třeba si na to bude dávat pozor nebo najede do "stand by" režimu, vykoná co má vykonat a zase usne 🙂 Pokud už ve dne je bez plínky, tak nějaké spoje už tam jsou v tomto směru vybudované. No a pak samozřejmě pití, taky dáváme naposledy hodně pít k večeři (tj 2h před spánkem) a pak už jen trochu nanapití. Pokud vyžahně na spaní 250ml mlíka, tak to má potom každá plínka co dělat 😅

geena77
17. únor 2013

@bamboolik Tak to já nejsem náfuka, určitě neurazÍŠ 🙂 Jen mi to prostě nejde z pusy (tedy z prstů) přes ty přezdívky 🙂 Nápad s větším číslem se mi líbí, to bych mohla zkusit. Proti jednorázovkám kromě těch tun odpadu nic nemám, "každému, co jeho jest" Jen jsem si tak hrdě říkala, že bych kompletně odlátkovala, ale to už nedopadne ☹ No, na pokus o noční přebalování se tedy budu muset asi psychicky připravit, už teď mám pocit, že jsem občas jak mátoha, no, ale nějak to řešit stejně budu muset. Jen doufám, že do toho "stand by" režimu naběhne brzy... U nás tento režim zatím při jakémkoliv nočním vyrušování moc nenastal, ale synek si s mým nočním spánkem pohrává už od narození 🙂 No, a to mlíko, to by mohlo dopadnout, pije před spaním 200ml, ale výsledek bude asi totožný jako těch 250 😉 Takže zítra pofrčím koupit další plíny (teď to u nás vypadá jako ve skladu, koupila jsem balík vel. 5, teď pofrčím pro vel. 6, za chvíli bude jednorázovek víc než látkovek ☹ Ale třeba, když ho naučím v noci čůrat do nočníku, tak zas budeme moct přejít na látkovky, protože už nebude potřebovat takový pakl... Tak až se na něčem podaří ustálit, tak poreferuju...

bamboolik
17. únor 2013

@geena77 určitě dej potom vědět, co zabralo. My jsme právě jeli v tom nočním čůrání (mezi 23 a 24h) a někdy kolem 2,5 let se začal v noci vztekat, že nechce a od té doby už vydrží do rána. Takže já bych to zkusila, ony děti si zvyknou na ledacos 😉 😀

geena77
17. únor 2013

@bamboolik Týjo, tak to už píšete dvě mezi 23-24 🙂 @kackaj To je asi nějaká magická hodina 🙂 Tak vyzkoušíme...

bamboolik
17. únor 2013

@geena77 jo, to chodíme spát 😀

bamboolik
17. únor 2013

Nejen pro @janinek 🙂

Bamboolik prodává noční plenky 2.jakost se slevou 10%. Při nákupu 3ks POŠTOVNÉ ZDARMA!
http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk...

I "mistr tesař" se někdy utne a tak se na díně podařilo našít jednu celou dávku nočních plenek protižmolkovacím flísem naruby 😅 Plenky jsou po funkční stránce zcela v pořádku, je to nový typ, takže mají i protikusy suchého zipu na zajištění SZ při praní. Flís ale začne po praní žmolkovatět (máme nafoceno pro porovnání). Akce platí do vyprodání zásob.

svha
17. únor 2013

@martunecka plenky používám už rok, ale jejich vkládačky nejsou moc savé, často mi protelky, takže je vycpávám jinýma vkládačkama, jinak je to dobrá kapsovka, nám pěkně seděla a sedí a až na ty vkládačky jsem s bababoo spokojená

cervena_vila
18. únor 2013

Dnesk jsem byla v Tescu a měli tam Bambino Mio skoro v 50% akci 😕 tak jsem přihodila do košíku jednu AIO jednovelikostní růžovou kapsovou plínku za 242Kč 😅

bamboolik
18. únor 2013

@cervena_vila tu Miosolo? Tak potom poreferuj 😉

cervena_vila
18. únor 2013

@bamboolik Jo, tu. Lehoučká, měkká, vkládačka z mikrovlákna přišitá k okraji kapsy, pěkný střih, zatím se pere.ttt

bamboolik
18. únor 2013

@cervena_vila Já jsem ji zkoušela někdy v 9m malého, střihvě mi přijde dobrá, to se musí nechat, ale ta savost mi přišla malá. Takže jsem zvědavá na další reference 🙂

macinaz
19. únor 2013

Ahojky,mohla bych se vás zeptat.Vůbec se v těchto plenkách neorientuji ale u druhého dítka bych asi(nejsem zatím pevně rozhodnutá) chtěla dávat látkové pleny.Mohli by jste mi prosím nějaké doporučit nebo dávat klasické pleny a navrch separační prací plenu Little Lamb ? co by podle vás vyšlo nejlevněji a aby se v tom dítko cítilo dobře,máte nějaké fígle na plenkování 🙂 Děkuji moc za rady.

jasekd
19. únor 2013

@geena77 zahledla jsem dotaz. Muj byl bezx pliny pres den uz pres rok a noc porad nic. Plina to nepobrala, ani latkovka vycpana ani papirovka, a to jsem mela pampers, pak uz ani ne ty eko jednorazovky. POmohlo jedine dat vycurat tesne pred spanim a v noci jednou vzbudit na vycurani, pokud byla plina mokra, vymenit. Mym detem nastesti nevadi, kdyz se v noci vzbudi na curani, hned zas usnou. Ted uz jsou oba bez plinky i na noc a jednou je budime, kdyz jdem spat my, v polospanku se vycuraji a spi dal. Syn porad vypadal beznadejne, jeho o rok mladsi segra byla na noc bez plin driv nez on, a pak ze dne na den to slo bez nehody. Pokud neni zralej, tak bych plinu nebrala, nechtela bych furt prevlikat. Jeste me napadlo, co svrchnaky pres pemprsku? Treba nejaky PUL ky, neudrzely by to?

ptjj
19. únor 2013

@macinaz obávám se, že na tvoji otázku neexistuje jednoduchá odpověď, každá máme jiné plenky jako favority, každá používáme trochu jiný systém, chce to trochu nastudovat, mrkni se třeba do mého alba s látkovkami, co mám já, většinou tam mám okomentováno, jak jsem s tím spokojená a podobně to tady má skoro každá z nás a pak doporučuju přečíst si nějaké články, můžeš začít třeba tímhle, aby ses zorientovala: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/ikarkulka/cl...

ptjj
19. únor 2013

@bamboolik Sakra, Zuzi, ty jsi pokušitelka 🙂 nočních mám celkem dost, ale že by??? 🙂

petra_m
19. únor 2013

omlouvam se že vztupuji do diskuze chtěla jsem se jen zeptat na pliny Pop-in NEW GEN bamboo jestli dobře sedí každemu dítěti díky chtěla bych si koupit díky

janinek
19. únor 2013

@macinaz Helulea a filipatereza maji take pekne to sepsano. Jiank proste musis nastudovat nejdriv na netu, jake jsou systemu a moznosti, a pak se ptat. Takhle tezko radit.

Nejlevnejsi budou klasicke ctverce a pres to svrchnaky, ale to vydrzi chvili, pak s emusi aspon dovycpat bambusovou vkladackou. Ani nevime, pro jak stare dite to chces.

Plinky mame kazda trosku jine, co sedne jednomu mimcu a mamine, nevyhovuje jinym. Take se ty naroky meni s vekem. Chces latkovat jen doma pres den nebo i na noc? Na ven chces papirovky?

@petra_m S temihle zkusenost nemam, ale obecne asi zadne plenky nesedi vsem detem, kazdemu vyhovuje neco jineho. Chce to vyzkouset.

goldlady
19. únor 2013

holky kupovali jste některá plenky i přes ebay? Mají stejnou kvalitu?