Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
3. srp 2009

Holky, jak píšete repre plínku k dr. Malého vyslíkám do naha a plínka, co má je buď počůraná nebo pokakaná nebo obojí. V lepším případě to udělá až když leží nahatej na podložce 😀 . Ale, to mimčům tu plínku znovu oblečete? Asi když je suchá, tak jo, že? Ale když je třeba počůraná, tak ju dáte do pytlíka a dáte druhou repre plínku?

lusinta
3. srp 2009

HHS sedí tak od 5kg a jsou anše oblíbené🙂hlavně ty celopruhované,které jsou biobavlněné celé...vŮBEC NEHRUBNOU A JSOU PŘÍJEMNĚJŠÍ A PODDAJNĚJŠÍ

zuzonek
3. srp 2009

Ahoj holky prosím vás,máme problém malej na sobě nesnese Pul plínku v pátek jsme ji koupili měl ji na sobě 5min a hned pod ní byl uplně mokrej tak navím co zvolit jako alternativu máme doma kalhotkovky. Nebo za co bych je měla vyměnit,co je nejlepší dávat pod vlňáčky. Moc dík za pomoc

evicka7
3. srp 2009

zuzo a zkusila si dát separačku?

zuzonek
3. srp 2009

jj, ty dáváme,on byl spocenej spíš na nožičkách tam kde měl na těle tu pulku,ale asi to bude mít po mě,já na sobě taky nesnesu bundy s tímto povrchem,máme problém třeba i s krémem na opalování, potřebuje aby mu pokožka dejchala.

rivka
3. srp 2009

Díky, nějak se s tím poperu 🙂

romankav
3. srp 2009

betelgeuzz a smilena: díky, zkusím droxi nebo schlekera

Máme taky v tuly-tuly soutěži kandidáta 🙂 Kdyby jste byli na http://www.tuly-tuly.cz/foto-soutez/ tak děkuji za každý hlas pro Davídka 😉

rivka
3. srp 2009

Teď jsem z toho nějaká zmatená - vybrala jsem něco na Bráně a odeslala, přišel potvrzovací mail, ale pokyny k placení žádné (chtěla jsem převod). Vím, že mají číslo účtu v kontaktech, ale teď nevím - mám čekat ještě na "máme, co chcete, peníze pošlete tam a tam, jako variabilní dejte číslo objednávky", nebo tohle neposílají?

blka
3. srp 2009

Rivko, jo jo, na to čekej. Taky jsem poprvé nechápala 😉

blka
3. srp 2009

Vybírám plenky na doplnění výbavičky je dobrá tady ta Swaddlebeeska http://www.branakdetem.cz/onesize-organic-velur... a z tady těch 2 je lepší tato http://www.branakdetem.cz/tots-organic.htm nebo tato http://www.branakdetem.cz/bamboozles.htm
Ale jak se dívám, tak teda plínek pár a cena teda pěkná 😀 . To jsem chtěla dokoupit kalhotkovky a AIO a mám tam jen 1 AIO 😖 .

blka
3. srp 2009

A ještě se chci zeptat, konopná plenka Ella´s house se dá nějak zmenšit. Ale když jsem se na ní dívala, tak vůbec nevím, jak. Poradíte?

romankav
3. srp 2009

rivka: zaplať to podle faktury, co najdeš po přihlášení ve svém profilu. Já jsem čekala na pokyny a ty dorazily, ale špatně tam napsali číslo účtu..

ijo
3. srp 2009

blka - SWB je určitě moc dobrá, s těma dalšíma nemám úplně dobrou zkušenost, mě prostě zhrubly. Já pořídila na tuly teď Blueberku bambusku, vypadá moooc pěkně,už se těším, minule mě tu dubakm navnadila.
HHS jsme si oblíbily až od deseti měsíců, teď už je mám ráda a taky nehrubnou.

baca
3. srp 2009

Holky, jak mám prát BBH bambusku? Na 60? není to tam nějka napsané, nebo jsem slepá 😎 😀

blka
3. srp 2009

Zhrubly? Hmm, to je na prd 😖

ijo
3. srp 2009

chvíli jsem to řešila separačkou, ale pak jsem se jich zbavila

blka
3. srp 2009

No, separačky používám. Takže nedoporučuješ? To je fat boj vybrat dobré plínky a za slušnou cenu 😔

ijo
3. srp 2009

no my je měli fakt drsný, tak jsem tam dávala separajdu, protože by to malý asi ostrouhalo prdku 🙂 jedině že bys je sušila v sušičce, nebo měla opravdu měkkou vodu. Já tedy nemám zas široký záběr pokud jde o značky, kup CB, sice něco připlatíš, ale ty máš úplnýho prcka, tak ti ty dva roky vydrží. Ještě mám FuzziBuns kapsy a ty jsou taky už přes rok v pohodě

jmisa
3. srp 2009

Mně bamboozles nehrubnou, ale zase je nemám tak dlouho, ale točím je furt. Ani nemusím prodrbávat po uschnutí.

ijo
3. srp 2009

máte měkkoiu vodu?? třeba to je jen tou vodou

jmisa
3. srp 2009

No pražskou vodu, tvrdá asi moc není, já to nikdy nezkoumala. 😀

blka
3. srp 2009

Ijo, kdybych měla koupit sušičku, tak mě ta plínka vyjde ještě dráž 😀 . A vodu máme tvrdou (aspoň myslím). No, při kojení jsem přemýšlela, že bych ty CB koupila a objednávku rozdělila 😀 . Ještě si to promyslím 😅

sisstin
3. srp 2009

holky, prodávám 2x CT a 1x SWB 2v1..jsem myslela, že se toho zbavim hned..a to teda vůbec 😔

terezita
3. srp 2009

baco, peru na 60. jako ostatni plinky.
HHS mi jeste k srdci neprirostla, ale em.ma ted teprve tech 5kilo. tak snad casem..

u dr. stridam jednu repre plinu za druhou. dneska to byla zluta IB. dokonce ji em. ani behem pulhodinoveho cviceni neprokajdila a tentokrat mi dr. ani nedelala prednasku o zaostalosti vyvoje ditete. v mesavici se ji tam pekne mrskala na stole 😅 pak jsem nahodila kravickovou MMT a ona se zacala smat. jeste zacne mit rada latkove plenky. a pri koju v cekarne pak em. okolosedici matky se zajmem pozorovaly 😎 😀 😀 😀

jo tehule az budete schanet popelnici na spinave plinky, tak maji zrovna v intersparu 23litrovou za 99,-. 😉

blka
3. srp 2009

Siss, a máš někde inzerát? Že bych mrkla 😉

Terezito 🙂

katarina82
3. srp 2009

sis, s jakýma kalhotkovkama máš dobrou zkušenost?

ijo
3. srp 2009

čus sis, SWB 2v1 uvidím kde...?? chci tak asi 6 ks rychle přebalujících a taky rychle schnoucích plen pro babičky. Co ti na ní vadí?
blka- no to máš pravdu, já sušičku pořídila až se třetím dítětem a odstěhováním se na konec světa. Ty jo, my nemáme pořádnou přístupovku k baráku, takže jakmile zaprší, jsme všichni od hlavy k patě v blátě, proto ta sušička 🙂...přeji šťastnou volbu plenky

samicka
3. srp 2009

je, holky, dlouho jsem tu nebyla, prcek leze atd...casu malo.
Ale dnes jsem si v Brane vyzvedla BBH bambus, no je naadherna...ja cííí takýýý takové gaťky 😀

jinak me momentalne pobavil inzerat zde v sekci prodeje, papirovky v designu jeansů 🙂
https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...

no ale na látkovky prostě nemaj 😉

rivka
3. srp 2009

Blka - dík, už to dorazilo 🙂
Romankav - já jsem se normálně orosila, bo jsem to zaplatila rovnou... Ale naštěstí to vypadá, že je číslo v pořádku, tak už to asi dali do rychtyku 🙂

sisstin
4. srp 2009

kat: já nedám dopustit na Baby Lucy bambusky, to jsou mé nejoblíbenější plenky 😉 pak mám Bambinex bamboo, ale to mi přijde jako jenom taková nouzovka..třeba na hodku 😉

jo, tady je ten inzerát, jednu Ct už jsem prodala...

http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=25102540&tab=2

http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=24271849&tab=2