Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lucinecka
27. dub 2009

Zmuzle, jasan, novinek bude urcite jeste spousta 🙂 Porad je co kupovat 😝 😀

cirrusa
27. dub 2009

Holky, potřebovala bych radu - co si myslíte, že je nejdůležitější pro novoška nakoupit? KOukala jsem i do kontrétní látkové výbavy, ale tam se hodně píše co už lidi mají nakoupeno na celou dobu látkování...Já chce pro začátek pořídít to nejnutnější a postupně dokupovat dle potřeb dítěte (hlavně proto, že je pořád nějaká novinka, tak bychpořád jenom kupovala novéí věci a ty staré co už byly nakoupeny ani nevyužila 😀 )

takže čč, vv, separačky, vlňáčky, kalhotovky na noc, zavazovačky, nějakou AIO na parádu...Bude to pro začátek stačit? Mám jít už do vkládaček?

lucinecka
27. dub 2009

Ciruso, já bych krome tech vlnaku vzala rozhodne PUL kalhotky, protoze novosek hodne kadi a tyhle rychle schnou. Vlnaky spis az na mene kadici dite. Vkladacky muzes vzit prefoldy, ty se neztratí nikdy. Kdyz ti dite nebude kadit v noci, nacpes je do nocni pliny a nemusis prebalovat 😉

parybka
27. dub 2009

řešily jste nějak to lepení vlňáků po impregnaci? jsem dala toho lanolinu nějak moc a ted to fest lepí, ale fest, hlavně nahoře v pase. Co s tím?

cirrusa
27. dub 2009

Takže místo vlňáčků koupit PULky....A ještě kolik tak těch AIO vzit pro začátek? Já jen, že malý/á se narodí před Vánoci a to bude návštěv hafo, takže se asi bude relativně dost cestovat a když to dlouhoschne /zvlášť v zimě/, tak abychom jich vzali aspoň 5 v té nejmeněí velikosti, že?

lucinecka
27. dub 2009

Parybko a jakej mas lanolin? Ten z lekarny? Ja mu porad nemuzu nejak prijit na chut, bud mi to lepi silene a jsou tam cucky toho lanolinu nebo to naopak nelepi vubec. A taky mi to udelalo na vlnacich fleky. 😝 Asi se vratim zase zpatky k hotove impregnaci.

lucinecka
27. dub 2009

Cirus já bych vzala i vlnaky, ale treba jen jedny a vic pulek. A s tema AIO, asi bych nebrala rovnou vsechny od jedne znacky, zkus si nejaky a uvidis jak ti budou vyhovovat. Snad nejoblibenejsi jsou tu IB SIO, tech já mam treba dost a nelituju 🙂

cirrusa
27. dub 2009

S temi IB SIO počítám a až bude na Bráně nová dodávka CT, tak ty beru taky (vzhledem k referencím), zvažuji tak 2 od každé značky a jestli mi ještě něco padne do oka z těhle "rychlovek", koupím dodatečně. Třeba zase příjde ještě nějaká novinka, když mám ještě půl rok do porodu 😀

parybka
27. dub 2009

mám lanolin z lékárny. Při prvním lanolinování mi to nelepilo vůbec, tak jsem ted toho lanolinu dala víc a tak to dopadlo....

lucinecka
27. dub 2009

Paryb jak rikam, ja s tim lanolinem z lekarny taky bojuju 🙄

Cirus urcite tech novinek za pol roku bude hodne 🙂 taky bych nekupovala vse v úplne maly velikosti, protoze ti z nich prcek rychle vyroste. IB SIO vem rovnou Mka, jsou malinky. Ska AIO myslim nemaji skoro smysl.

kyri
27. dub 2009

cirrusa - my zas jedem od narození elíka jenom na vlnácích (doporučuju i longiesky - ručně pletené z mmb nebo zlatíčka) a pulky máme jako záložní. anebo na rovný plíny, ze kterých to občas docela vyteče, narozdíl od kalhotkových.

a na začátek bych ti doporučila určitě tak 5ks vv (barevných) od tots bots, vel. 1, pak pár kousků ptit bambusek, vel. 1, který maj boží střih a skvěle se zmenšují. navíc celkem rychle schnou. potom libovolné množství kikko barevných bambusových mušelínek - naprosto nepřekonatelná čtvercová plína. hodí se i na potom pro větší dítě, případně jako vkládačka do kalhotkových plín. někdo si taky chválí kikko lux - ty já nemám, protože mam asi 20 naprosto famózních 30 let starých plín po mp 🙂
pak taky hd pastelka je dobrá plína, ale děsně hrubne. dá se to teda rozžmoulat... (tu hd bych koupila jako testovací sadu - vyřeší se ti tím pořízení plíny, záložních pulek a snappky za fajn cenu 😉)

... a pak nějakou aio. buď mešavici na frajeřinu, anebo - pokud chceš víc přírodní - tak bum genius aio organic. ta je super, jednovelikostní, krásně sedí i novoškovi. a nic nepustí.

parybka - to asi jedině znovu vyprat. ale já bych to neřešila. na kůži je lanolin zdravej a používáním se po pár dnech ošoupe... (tak yjsem trochu zalepila jedny vlnáky, ale ničemu to neuškodilo 😉)

cirrusa
27. dub 2009

Kyri a co takhle zaúkolovat babičky (teda už prababičky), ať ty vlnáky upletou? Je s tím nějaká zkušenost? Obě naše babči jsou velké pletařky, tak bych je zaúkolovala...Akorát nevím - dělá se to z normální vlny co koupím v shopu nebo nějaké spešl?? 😕

Koupila jsem kalhotovku Kikko, nejmenší velikost (z druhé ruky), je to tak malé, že do toho se mi snad žádná čč ani vv nevejde 🙄 tož asi tam nastrkat pak vkládačky, že? (a podruhé už nebrat nejmenší velikosti, jak píše Lucinečka)..

zmuzle
27. dub 2009

Cirrusa, je tu primo diskuze o domacim pleteni vlnacku, tak se tam inspiruj. Kdyz mas babicky, tak neni co resit. Ja si je nechala uplest na zakazku, protoze to neumim a nemam nikoho a jsou krasne. Tesim se, az je vyzkousim.
Je na to spesl vlna, ale to se tam vse doctes.
Jinak IB mam taky jen v M a prijdou mi prtave, do mensich rozhodne nejdi. A myslim, ze ty M se v bazarku taky objevi, preci jen mas jeste cas. Tak vyckavej a nahlizej a pomalu kupuj. Ja mam na zacatek kalhotove plenky z druhe ruky, at vyzkousim co mi bude vyhovovat. Novych mam hodne cc a vv a vkladacky jsem uz taky nakoupila. Ty se neztrati a pak nebudou penize...

cirrusa
27. dub 2009

Zmuzle, dík, juknu na to a zaúkolu ji je....Já právě koukám na plenky teď, protože si říkám,že ke konci těhotenství budou veselé výdaje (kočárek, šátek, Manduca, EPI-NO), takže každá věc co už je koupená teď,se počítá...Ale pravdou jest, že do porodu asu dost, je třeba to sledovat....

zmuzle
27. dub 2009

Cirrusa, urcite je dobre to nakupovat postupne, pakto mene boli 😉 Ja to taky tak praktikovala. Ale ja nejsme z tech, co si vydaje ne mimi nekde pisou a pocitaji, to by me asi trefilo. Takze jsem vse nakupovala dle potreby a ke konci uz jen doladovala. Ale zase diky tomu mam doma i mesavice z Australie apod. Takze kdovi co je dobra taktika 😝

cirrusa
27. dub 2009

Tak to já taky nepočítám(teda my si doma vedem účetnictví, pro přehled výdajů a příjmů, takže tam to je dohledatelné, ale ne účelově), ale je to tak jak říkáš - ono to méně bolí.... 🙂

katwind
27. dub 2009

zmuzle, mám stejnou taktiku a občas zapřemýšlím, kolik jsme už asi mohla utratit...no, ale rychle ty myšlenky zase zaženu radši😀

lucinecka
27. dub 2009

Holky tak to ja si vydaje za pliny náhodou pisu. A uz ted vim, ze latkuju hlavne pro zdravi svyho ditete a pro radost, rozhodne ne abych usetrila 😀

zmuzle
27. dub 2009

Luci, no to ja taky neresim kvuli penezum a plinkam jsem propadla uz davno 😝 Ale ja to myslela i celkove, nejsem systematicky typ, co by si psal vydaje celkove na mimco. Jak jsem zjistila, nekdo to dela. Ale me by to nesvedcilo, takhle je to pro me a me nervy prijemnejsi 🙂

lucinecka
27. dub 2009

Zmuzle, jasan 🙂 Já to zas myslela tak ze kdyz mrknu na tu castku co uz jsem utratila tak ikdybych do toho sla s tim ze je to levnejsi, tak tim jak tomu clovek propadne se to zvrhne a pak to levnejsi neni ani nahodou. Ale to neva, ja si prave argumentuju tim ze me to bavi a je to super pro syna, jen nas tatka komentuje kazdou novou plinu 😀 Ale nahodou je rad ze latkujem a vsude rika jak je to super a dela osvetu 🙂

zmuzle
27. dub 2009

Luci, chapu 🙂 M., kdyz videl kolik stoji plinka tak neveril, ale jinak mu to je jedno. A u nas druhe dite neni v planu a tim padem bych asi taky latkovat nemohla jen z ekonomickych duvodu a jeste kdyz znam tuhle diskuzi a Branu a tak 😀 Ale tez to delam pro prcka a jeho prdelku, pro ekologii a ze sve marnivosti nad mesavouckyma a jinyma krasnyma plinusema 😎

lucinecka
27. dub 2009

Tak my druhy prte planujeme a brzo, tak se trochu uklidnuju tim ze ta castka vlastne neni tak moc velka kdyz se deli dvema 🙂 A mas pravdu, odolat treba mesavym proste nejde 😀

schnek
27. dub 2009

zmuzle, no tak nic no 😉 hele, užívej poslední volný dny, já to s oběma pořád vyhlížela, s oběma jsem si týden před řekla, že co, že si užiju poslední týden volna, že zpátky už ho pak nevrátím... a ono to přišlo, oba ve 39+1 😀 😉

katarina82
27. dub 2009

cirrusa, k té Manduce, vyzkoušej si ji nejdřív, ať nedopadneš jako Sisstin, pokud jsi štíhlejšího typu, tak ti bude Manduca velká a bederní pás ti bude plandat, dá se zmenšit tuším jen na 90cm a ono je třeba, aby to na těch bokách drželo pevně, aby to bylo pohodlné jak pro tebe, tak pro mimčo. Jinak ber Ergo 😉 Nebo možná Beco, ale to nemám vyzkoušené 😉

Tu pročítám ty novorozenecké výbavičky a teď teda nevím, jestli s příštím mimčem půjdu ze začátku do kalhotovek nebo čč. Teď mám radši čč, ale Deniska je už velká, kaká do nočníku, ale u miminka kdo ví, jestli bude jak Deniska, tak bude kakat milionkrát za den a když si vzpomenu na ty pos.aný záda... Tak to asi radši kalhotovky, co? Nebo motat novosklad? Ten tu vaječinu udrží?

cirrusa
27. dub 2009

Katy, to je dobry poznatek, pred tehu (a vlastne i ted) jsem byla relativne stihlejsi...Pas teda uzkej, ale boky sirsi, tak to asi fakt bude nejlepsi ozkouset jestli to sedi...Vidis, to mne ani nenapadlo....

Kalhotovky jsou na novoše vzhledem k srandění lepší? 😕 Asi se mám ještě hodně co ucit

katarina82
27. dub 2009

cirru, no my začali bohužel látkovat pozdě, takže právě nemám zkušenost, ale hnuskama to často proteklo durch 🙄 Kalhotovky mají ty gumičky, plus PUL mají taky gumičky, takže by to asi protéct nemuselo...
A k té manduce, vyzkoušej si ji teď, než se zakulatíš 😉 On tu zrovna nedávno někdo psal, že Ergo je pro štíhlejší typy (-ale i pro silnější se dá dokoupit ten zvětšovací pás) a Manduca je pro silnější. Já to taky netušila, šla jsem na slepo do Erga a naštěstí jsem se trefila, z Manducy bych vypadla 🤐 😔

lucinecka
27. dub 2009

Katy mne nekolikrat novosklad protekl, ale asi jsem to blbe utahla. Jinak by to udrzet melo...

Ciruso, do zacatku jsem mela i par kalhotkovek a je fakt ze mi vajecinu drzeli lip. Ale zase cc rychleji schnou, tech kalhotkovek bys musela mit vic abys tocila jen je. Navic maly mimco z nich hrozne rychle vyroste, z tech malych velikosti, cc jsou daleko variabilnejsi a vydrzi ti od novoska do odpleneni. Ja doma jedu jen cc, teprve nedavno jsem svou vybavu rozsirila o par kousku IB a dalsi AIO, par kalhotkovek a ty pouzivam kdyz jdem ven, abych nemusela tak casto prebalovat a taky to dela vetsi paradu nez obyc cc 🙂

katarina82
27. dub 2009

Luci, tak doma bych asi i na novoška taky jela čč a na prochajdu teda kalhotovky? Mešavice vaječinu taky asi neudrží, nebo možná udrží, ale víc bych věřila kombinaci kalhotovka+PUL, ne?

katarina82
27. dub 2009

Jinak jsem si teď hodně oblíbila plínky z rozstříhané ikeácké osušky, nasaje to hodně, rychle schnou a jsou mi nějakým záhadným způsobem sympatické 😅 I MP když přebaluje obvykle sáhne po "ručníkovce" 🙂