Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sonulah
5. kvě 2009

jo a taky gratuluju k mimíšům!! 🙂

schneku, však právě, když nemáš to nutkání, mít do půl hodiny po návratu všechno vybalený, předepraný, nakrmený, uklizený atd. ( 😝 😀 ), tak je to pohoda, navíc ty druhomatky to maj zas trochu jednodušší v tom nadhledu...
já z toho byla právě často po návratu domů v tenzi, ale teda vzdát jsem to nechtěla nikdy...
jen jsem chtěla říct, že mi přijde, že teď už je to mnohem větší pohoda (a ve všem) než s mimiňouškem

kunak
5. kvě 2009

kvikvicku, nehorsi je sestinedeli, tam jsem prala co den az obden...rikala jsem si no potes, to bude neco 🙂
Asi tak ve tretim tydnu jsme zacali bkmkovat - to byl prvni vyrazny krok od kvant plinusi, druhy prisel s ukoncenim sestinedeli. Ted mame skoro pet mesicu a peru co tak 4-5 dni a jeste mam nenaplnenou pracku, ale uz nechci, aby to bylo v kybli tak dlouho.... takze neboj, bude lip 🙂.

Urcite bych sla do bkm - dite muze signalizovat, ze chce curat a pak, ze je pocurany 🙂. Kdysi jsem cetla, jak johanka psala... kdyz ted vidim, jak dite ceka, az ho dam na cinak, uz bych s tim nemohla kvuli nemu prestat (ne doslova...tak jak si pamatuju)...jsem si rikala, ze to je pekna blbost 😎 ...a dneska 😀 - vim, ze to tak je - uz bych nemohla kvuli Elisce s BKM prestat... a ujovi pemprsovi se se skodlivosti vysazovani na nocnik a neschopnosti ditete ovladat sverace 😝 😀 😀 vsicni v rodine svorne smejeme... (btw..zacala mi cinakovat i druha babi 🙂 )

blka - kazdy bejbosek je jiny - nekdo nestrpi malej ucurek, nekdo ti bude v nacucany cc "behat" ani nemrkne...
ale urco jich vetsina nema curani rado...

blka
5. kvě 2009

Sonulah, tak to já budu mít asi stejné nutkání, jak ty 😅

Přeprat pokadění plíny? Mně jedna paní říkala, že to stačí potřít tím žlučovým mýdlem a nechat působit. Takže to potřete žlučákem a vymácháte a pak hodíte do kýble k plínkám?

Evi, flísová separačka je co 😕 ? Já znám jen ty, co se můžou spláchnout do záchodu.

kunak
5. kvě 2009

A vsem porozenym bejbatkum spoustu stesti a lasky a zdravi do zivota...

blka
5. kvě 2009

Už jsem si ty fleecové separačky našla 😉

schnek
5. kvě 2009

sonul, no já tedy když můžu, tak plíny máchám okamžitě - třeba na chalupě je máchám, ono to pak nacucne a ty kousíčky se rozpatlaj, pak to doma odrbávám kartáčkem, tak je s tím trochu víc práce, ale nehrotím, prstě plíny nezdrhnou 😉

blko, no já když nacpu pračku, tak se mi nepřemáchaný pleny úplně nevyperou a ještě ty kousíčky nalítaj do ostatních plen,takže já bych to jen tak do kýble nehodila. Jako nejde o to, abych dávala do úplně čista vymáchanou plínku bez jedinýho flíčku, fleky samozřejmě slezou, ale neslezou ty vaječinkový kousíčky, ty musí dolů (tedy alespoň u nás) 😉

evicka7
5. kvě 2009

blka, např. tohle: http://branakdetem.cz/_1672.htm

ale mám nastříhanou Ikea deku http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/0007... a slouží to dobře

jinak právě testujeme LVB Jersey, a přijde mi, že jí ty M co jsou 4-10 kg jsou velký 😀, momentálně má k devíti kilům 😲

katarina82
5. kvě 2009

Gratulka všem novopečeným maminkám 🙂

Marcelka, mám kapsovku i AIO, s obojím spokojenost. Fakt NIKDY neprotekly, tu AIO jsem navíc odpárala od té savé části, takže to i rychle schne a nám ty AIO líp sedí, dělají ještě menší dupku 🙂 No a na delší cestu do toho třeba dám prefold nebo už jsem do té kapsovky dala i Kikko bambusku na 16-tiny.

evicka7
5. kvě 2009

blka 😀 jsem prostě pomalík 😀

blka
5. kvě 2009

Schneku, takže tu pokaděnou plínku (nebo i počůranou?) přemáchnu pod vodou v ruce a hodím do kýble a až pak třeba za ty 2 dny vyperu. Chápu to dobře?

Evi, to nevadí, děkuji 🙂

schnek
5. kvě 2009

blko, jo 😉 jde prostě o to, že se z tý plíny spláchne netekutá část kakání. Pak to omydlíš žlučákem, jelenem,... a hodíš do kýble 😉

blka
5. kvě 2009

Schneku, děkuji 🙂

animatua
5. kvě 2009

Lus ty IB fakt nevim, cim to je, ale vic holek psalo, ze jim protykaji..:(

dosly vlnacky LVB jersey, mam je nejdriv vyprat a pak nalanolinovat?

cirrusa
5. kvě 2009

Gratulace ke všem mimčům....🙂

Kyri, jak vypadal ten pytel? My tam včera shodu okolností byli pro dárek známým a nic jsem tam neviděla - i když jepravdou, ze jsem potom pytli učelně nekoukala 😒

evicka7
5. kvě 2009

animatua, přesně tak, vyprat a nalanolinovat, ždímání v pračce bylo fakt úspěšné, dnes ráno byly suché

animatua
5. kvě 2009

evicko diky

Kyri IB mam aio i sio 😒

evinka
5. kvě 2009

Já jsem si v Ikee koupila něco takovýhleho na plínky za 39,- : http://www.czechimage.cz/cz/tmave-modry-vak-na-... V katalogu na netu to nemají.

nelinkav
5. kvě 2009
schnek
5. kvě 2009

nelinko,
čč LTZ jsou nej z běžných - levnějších čč, jinak kikko lux jsou lepší, mají vyšší gramáž = víc sajou

lux a lux eco jsou stejný, akorát lux eco jsou nebělený

čč bambus - pokud myslíš bambusový kikko jsou fajn, trochu se roztáhnou na takovej obdelník, jinak sajou dobře, ale zase jsou dražší než bavlněný

bambusovej prefold je něco jako bambusová vv, savá je úžasně, může se použít samostatně nebo jako vkládací

ty lepší se takhle nesmrsknou. Já třeba žehlím, ale jenom z estetických důvodů, na staršího jsem nežehlila

do kalhotovek se vkládá, pokud nestačí savostí nebo chceš savost ještě zvýšit

výhoda je ta, že se nemotáš s čč a je menší riziko nehody, málokdy proteče kalhotovka až na svrchňáky

AIO jsou fajn, je to jak jednorázovky, akorát se perou. Jsou dobrý pro někoho,kdo s plínama moc neumí nebo na cesty. asi tu není nikdo, kdo byl měl výbavu jenom z AIO - jde o cenu a variabilitu

nejmenší zadek asi dělají IB SIO a AIO

mešavice je IB SIO a AIO a BBH, co jsme si tu hromadně objednaly z austrálie 😉

nelinkav
5. kvě 2009

Schneku, díky moc.
A nevíš, jestli se dá i se čtyřměsíčním mimčem fungovat bez čč? Nebo radši třeba 20-30ks koupit jako záchranu, kdyby byly všechny kalhotkovky mokrý?
A na ty IB pokud jsem postřehla dobře se tu docela nadávalo, že protékají, ne?
Že se tu objednávaly pleny až z Austrálie jsem zaznamenala, jen jsem nevěděla, že je druh, kterej se tu nevyskytuje, sem myslela, že je to tam prostě levnější 🙂
Tož děkuju 🙂

matilko
5. kvě 2009

evička, vám je M veľké??? ja som chcela kúpiť rovno L 😀 tak to asi ee 😀
nelinka, ahojik 🙂 a vitaj.... K tvojim dotazom: ja mám libštátky, už by som ich na prebalovanie nekúpila, málo nasajú, mám aj Kikko Lux Eco, sú perfektné!!! takže vážne doporučujem! čč nežehlíme, nezrážajú sa, dokonca tie Kikko sa malinko vytiahnu, čo mi neva, kedže ditko furt rastie 🙂
bambusový prefold je vkladačka, ale dá sa použiť aj ako samostatná plienka, super nasaje!
do kalhotovek saciu vložku dať môžeš, ale nemusíš, ja dávam len keď viem, že nebudem môcť dlho prebaliť (cca 4hodiny), inak nedávam
AIO sú náhodou super! zvlášt tie IB sú bomba, sú fakt jednoduché na manipuláciu, asi trošku viacej schnú, no a myslíš, že sú menej prodyšné, dosť tu využívame totiž vlnené zvrchňáky a tie AIO majú PUL vrstvu.
najmenší zadoček je zrovna v mešaviciach 😀 sú od značiek Itti Bitti, Cushie Tushies a Baby beel hinds

nelinkav
5. kvě 2009

Holky, děkuji, i za přivítání, předpokládám, že teď sem polezu častěji...
Ještě mě napadlo, jestli se kvůli látkovkám dítko nebude dřív budit. Naše mládě v noci vydrží spát 9h v kuse...

matilko
5. kvě 2009

nelinka, ja by som si čč určite kúpila hlavne kvôli tomu schnutiu! ja mám IB a nám nepretekajú, som s nimi moc spokojná 🙂

schnek
5. kvě 2009

nelinko, záleží na tobě, co preferuješ, ale třeba 20 těch kikko bych vzala, nejhůř je prodáš, hele, já je klidně od tebe vezmu, stejně pořád uvažuju, jestli ještě pár nedokoupit, někdy mi těch 30 lux přijde málo 😉 IB mi taky neprotýkaj 😉

evicka7
5. kvě 2009

matilko, přijde mi, že okolo nožiček by mohly být víc utáhnuté, L rozhodně ne, i Lus tu psala, že rostou s dítětem, takže M bude rozhodně stačit, zapínáme, tak že křížíme ucha

nelikav, myslím, že se dá se fungovat úplně bez čč, ale musíš mít dost kalhotkovek, aby ti stíhaly schnout, počítej, že ty savější (Popo, BE, BBH bambuska) schnout i celý den (tzn. den + noc), pokud zrovna nemůžeš sušit venku

matilko
5. kvě 2009

schnek, no vidíš a ja ich mám len 20 a som z toho nešťastná, ďalších 20 mám z LTZ, ale tie som fakt už vyradila... na ceste mám vv popo vel. 1, tak aspoň čosi...
evi, tak teda to M vezmem 🙂

astrane
5. kvě 2009

No já myslím že na denní používání a častější přebalování by mohli dobře sloužit i BL flanelový...nejsou moc drahý a vypadají dobře....jednu jsem koupila na zkoušku a jednu od kushies,ale co je mám mi dítě přestalo už i v noci čůrat 😀 takže pokud mu to vydrží už asi neotestuju nic a i ty flísáky asi byly zbytečná investice...No nic,budu je muset schovat a otestovat až na tom dalším špuntovi 🙂 😀
taky máme jednu zatím nepoužitou BL bambus-mě se ta zelená ták líbila a taky už asi nic....A za ty dva roky tady (snad) s novoškem zase budu čučet jak puk....to bude zase určitě novinek.... 😀 😝

schnek
5. kvě 2009

někdu tu o BL psal, že mu úplně zteřely... 😒

matilko, ber M, O. měl v roce Mka a byla jsem ráda, že z nich nevypadne 😀

LTZ po O. jsem kus rozprodala a kus nechala jako pracovní plíny pod hlavu a tak. Tenkrát jiný vlastně ani nebyly, LTZ, IV 100g a HS, se to teprve tozjíždělo 😉 a vv teď mj používám tak, že jí sepnu snappkou a udělá taky jak novosklad nohavičky, celkem mi to vyhovuje 🙂

matilko
5. kvě 2009

schnek, to by si mohla s tou vv nafotiť 😉 ja práve uvažujem, či ich budem dávať do HHS alebo ako samotné len do zvrchňákov 😉 alebo do HHS s vo? 😉 ešteže je to látkovanie tak rozmanité!!!

astrane
5. kvě 2009

shnek-nestraš!tak ještě že mám od BL celkem jen 3 kusy-2x bambus a 1x flanel....to bych snad nějak ještě přežila.... 😒
I když z mých asi 10kalhotovek by to byla už 30% ztráta...! 😲
Popolinkám jsem třeba nějak na chuť nepřišla...
mám otestováno málo a musím říct,že už se na to příští docela těším teď 😀