Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
4. lis 2010

@veselazu mně to udělaly úplně ze dne na den, normálně teda ještě drží, ale když sebou při přebalování moc hodí, rozepnou se. Jedeme je taky intenzivně a jak zapínám pořád do stejného místa, je to na těch chloupkách znát.

hannah23
4. lis 2010

Ahoj holky, asi do pěti měsíců věku jsem používala látkové pleny, ale takové ty jak byly za nás, protože těm novým látkovým moc nerozumím, ale už jsem hodně četla, že si je holky šijou samy, prosím o nějaký návod jak na ně.Chci se ted k látkovkám vrátit, ale zatím budu zkoušet ty co byly za nás.Díky za rady a tipy.

helulela
4. lis 2010

kdyby vám náhodou bylo divný, že sedím celé dopo u počítače, tak Víťa má svůj spací rekord, zalehl v půl devátý 😎

veselazu
4. lis 2010

@helulela u nás je to normální davča spává 9-11 to je vždycky veget 😀 😀

helulela
4. lis 2010

@veselazu závidím, Víťa dá třikrát denně 3/4 hodiny

schnek
4. lis 2010

@helulela lepší sucháče mají FOXky, ale stejně, pokut BKM nebo hodně používáte, prostě často sucháte 😉 tak se taky vojedou 😒 v tomhle směru jsou skvělý ty BAmbino Mio, ty mají sucháče nesmrtelný, mám všdchny prakticky z druhý ruky, takže jsou po 3-4 dětecj a sucháče stačí jenom jednou za čas vyčistit od bordýlku a suchají bez problémů

helulela
4. lis 2010

@schnek já jsem s tím tak nějak smířená, že nevydrží věčně, to je jasný, ale myslela jsem, že než odejdou, přejdem akorát na větší velikost a to se teda nestalo... 😒

helulela
4. lis 2010

idylka skončila, mějte se 🙂

hannah23
4. lis 2010

Holky moc děkuji, půjčím si od babičky šicí stroj a možná něco zkusím a nebo zaukoluji mamku....

schnek
4. lis 2010

@helulela jak který... dá se to přešít nebo přecvakat na patentky 😉 jinak mě zklamaly i celkově výdrží, mám jedny z bazaru víc používaný a nehorázně protýkají... jsou fakt jenom na nouzovku, i bych je dala dál, ale stydím se někomu i darovat takovej šunt 😅 😀 a když jsem si kupovala nový, vytrhávala se mi v nich látka ve švech, bylo to šitím jakoby prosekaný a párala se ta barevná látka zvenku, pouštěly se očka, 2x jsem je reklamovala a všechny, co jsem dostala zpátky, dělaly to samý 😠 nakonec jsem je někde udala za pár drobných 😒

slunicko76
4. lis 2010

@ivuska.h hlasim se na testovani!🙂
ja prave zadnou kapsovku nemam a porad nevim jestli nejakou poridit, aspon na zkousku!

terezita
4. lis 2010

@sussanah @ivuska.h tak stale cekam na balicek, posta se nam tu nejak flaka.. ☹ sussanah posilalas to obyc nebo doporucene? ze bych se tam sla dneska poptat.. 4 dny to je uz docela dlouho..

meleri
4. lis 2010

@slunicko76 nám se začly ty kapsovky hodit když se začal hodně hýbat...ted je to už zase v pohodě, ale kolem roku jsem s ním kolikrát zápasila abych ho přebalila....záleží asi co ti vyhovuje víc....mě je to pohodlnější ty kapsovky, sice jak peru tak se to potom musí ukládat ty vložky dovnitř ale pak v "terénu" je to rychlovka..

holky neporadíte nějaké dobré kapsovky na cvočky, (kromě IB ) které by nestály tak moc?
původně jsem fakt chtěla zakoupit troje babykangas, přišly mi fakt levné ale ted nevím, možná zkusím jednu.

radi
4. lis 2010

Ahoj holky,
pokud mate nekdo zajem o klasicke latkove plenky dejte vedet. Mame po synovcovi, jsou malo pouzivane.

margotg
4. lis 2010

Ahoj holky, látkuju asi 2 měsíce a šli jsme spíš do Aio plenek, mámtu po jedné ledasco, zkouším, pozoruji, ale už bych si ten arzenál zmenšila a tak mi prosím poraďte, co je dobré po půl roce, když začnou víc čurat. Malá zatím čurá málo, takže nám neprotéká skoro nic, dokonce i ty itti nám sedí a neprotéká ani stolička (a že po..skoro každou.)Mám ráda mmt, docela ještě i ty iiti a docela mě nadchly i BG, včera mi přišla ta organic a ráda bych zkusila i tu kapsovku.
IV mají ty sucháče fakt na houby, ty pustím první 🙂

@veselazu mám počkat na tu verzi 4,0?

@ivuska.h flísáčky máš supr, plenky taky moc vymakané, ale zatím ji moc neužijem, protože princezna nechce mokro, musíme zatím dávat ten zatrolenej separační flís 🙂

Zatím díky za zapojení do diskuse 😵

sussanah
4. lis 2010

@terezita no to je fakt divne 😕 posilala jsem to doporucene, je to jako balik a pojisten a jeste navic primo z Brna, takze jsem cekala, ze to prijde obratem. Pokud by to do pondeli neprislo, tak dej vedet a ja zavolam na postu, jakoze co je.

sussanah
4. lis 2010

@margotg Ahoj 🙂 Pokud mala trva na suchem flisu, ale chces vyzkouset i jine plenky, ktere ho nemaji vsity, tak si muzes koupit flisovou deku z Ikey (jmenuje se Irma, stoji kolem 30Kc) a nastrihat na separacky. U nas to byl megauspech, za sebe rikam, ze nam sedely mnohem lepe nez flisove separacky, co prodava Haipa Daipa

margotg
4. lis 2010

@sussanah díky za tip, jen nevím koho tam pošlu, tady v okolí vymalováno 😝 neseženeš lautr nic. Od haipy mám 2 a je to tedy vychytávka

terezita
4. lis 2010

@sussanah tak to tam snad jen nekde zasantrocili.. oni tu jsou fakt strasni, mam s nima furt problemy.. 😠

animal
4. lis 2010

@sussanah na podacím lístku je kód zásilky ke sledování a tady zadáš číslo zásilky a víš, kde momentálně je http://www.ceskaposta.cz/cz/nastroje/sledovani-...

sussanah
4. lis 2010

@animal Diky moc 🙂

@terezita Tak ted te asi fakt pobavim 😅
Zásilka podána dne 01.11.2010 na poště 610 00 - Brno 10.
Zásilka přepravována k dodací poště.
Zásilka připravována na dodací poště 100 03 - Praha 103 k doručení.
Zásilka doručována dne 03.11.2010 poštou 100 03 - Praha 103.
Po neúspěšném pokusu o doručení zásilka dne 03.11.2010 uložena na poště 182 00 - Praha 82.

animal
4. lis 2010

@sussanah tak tohle dělají rádi a obzvlášť u drahé služby "obchodní balík" to se mi stalo už 3x, že pošťák ani nezazvonil a dal výzvu rovnou nesnáším ČP. Když něco nakupuju na netu, tak pokud to jde, tak volím soukromé přepravní služby. Ale člověk tu poštu bohužel prozatím potřebuje pro svou potřebu.

sussanah
4. lis 2010

@animal ono je to podle me hodne o jednotlivem postakovi. Kdyz jsem bydlela v Brne, tak se nam to taky stavalo, ale kdyz jsme se prestehovali na vesnici, tak s postackou pokecame a dokonce se mi uz parkrat stalo, ze donesla opakovane balicek, kdyz jsem nebyla tyden doma, ze si jako vsimla, ze uz tu mame auto, tak at nemusim s malym zbytecne na postu 🙂

slunicko76
4. lis 2010

@sussanah souhlas, irma vede i u nas!🙂

duzame
4. lis 2010

Poptala jsem se na Ikea chatu a prý je Irma OK pro děti 😎

veselazu
4. lis 2010

@margotg nemusíš čekat, já nebudu mít nic navíc 😉 ale mezi 3.0 a 4.0 není skoro žádný rozdíl - kromě barev, a prej velikosti - 4.0 by měly být větší, no nevím.
Ale jinak za nás BG opravdu vedou - nám protekly asi 1x nebo 2x za celou dobu a to je má někdy i 4 hodiny když se zadaří a máma zapomene 🙂

veselazu
4. lis 2010

@duzame ufff, tak to jsme rádi, my taky Irmu valíme denně.