Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

petrusew
18. lis 2010

jj, to jsem 😎

petrusew
18. lis 2010

@xovicka ani na normální prádlo?Myslím na takové to běžně nosené - trika, ...

petrusew
18. lis 2010

Teď jsem dočetla, takže nic...to jsou prostě vyhozené penízky.

veselazu
18. lis 2010

@petrusew ahoj, no u nás je to podobné - manža mě taky podporuje od začátku, řekl, že pokud budu ochotná ty plíny prát tak bude leda rád, když se vyhneme nákupu hnusek a té tuně odpadu a taky něco ušetříme. No s tím posledním bych si už tak jistá nebyla,každopádně jsme určitě neutratili za ten rok víc než za papírovky, protože mám hodně plen z 2. ruky, nebo jsem ty co jsme nepoužívali prodala. Naučil se je i používat - není to nic těžkého - a asistuje mi když je doma při přebalování - jde vyhodit hovišo do záchodu 🙂 mu je to vzácné, přes týden chodí z práce až večer ☹ . Mamky i babičky jsou taky nadšené a, přesně jak psala Xovicka - jsou rády, že se svět vrací k osvědčenému 😉 . Mamka doteď bojuje se snapkou na kalhotovkách, vždycky ji dokáže připnout přesně naopak, ale vcelku jí to drží 😀 a nedokáže pochopit, na kterou plínu svrchňáky a na kterou ne. Ale to už lepší nebude 😀

suik
18. lis 2010

@betelgeuzz mě to moc nejde....přijde mi jak prkno, v hnusce, nebo když je nahatá, tak mi to jde líp....to se fakt krásně schoulí.

@ivuska.h tak jo 😀

sussanah
18. lis 2010

@petrusew u nas to teda bylo naprosto v pohode, svagrova taky latkovala (ale to bylo pred 6 lety, o jinych nez cc nevedela), odlatkovala 3 deti dva roky po sobe, pomahala si jednorazovkama na noc ,cesty apod. Manzel byl nadesny hned (dodnes mi tvrdi, ze to byl jeho napad 😀 ) tchanovci taky nadseni, jen moji rodice se mi porad smali, ze si to rucite rozmyslim a kdesi cosi. Tak jsem je proste ignorovala a jela si svoje a pak si zvykli. Maleho nikdy neprebalovali, takze to ani neresili. V tehu se mi vsechny kamaradky doslova vysmivaly, ze jsem uplne prastena a ze prd vim, co je to starost o dite a ze az se narodi, tak to teprve pochopim a budu vdecna za papirovky 🙄 No prozreni se nekonalo (a to jsem pouzivala prevazne vv a zehlila), nejak hodne prace jsem taky nepostrehla, pak si zvykly a nekomentuji to. Ja jsem teda nikdy nikomu nic moc nevysvetlovala, proste jsem rikala, ze z toho mam lepsi pocit a to je pro me rozodujici. Kdo mel zajem, tomu jsem vysvetlila sve duvody blize. Jedine opravdove nadseni bylo o obou mych babicek (jedne je 91 a druhe 83) a obe rikaly, ze je to moc dobre, ze tohle je overene generacemi, ze pro dite je nejlepsi bavlna 😎

jankabry
18. lis 2010

Holky, že se zase ptám 😅 ale jsou používané pleny od Hyblera dobré? jako jestli nejsou jak drátěnka pak a tak ...

schnek
18. lis 2010

@jankabry jsou málo savý, nejen použitý - i nový, obyč kikko, hybler a darland jsou tak max na blitíčko 😉

jankabry
18. lis 2010

@schnek aháá :-/ takže kupovat v bazárku 30ks asi nemá moc smysl, co? když chci kupovat Kikko Lux nebělené na látkování .. že bych ty hyblerácké měla pod hlavičku, ale zase není to moc 30ks?

slunicko76
18. lis 2010

@jankabry tak na tohle jsem odbornik(tovarna Hybler za barakem)! pokud jsou ty pleny tak min 15 let stare, tak jsou super, pak to uz zacali sidit a dneska jsou to dovezene hadery z Bangladese a nejnovejsi z Indie. Hnusna dratenka. Zrovna vcera jsem mela v ruce uplne nejnovejsi "vyrobek"-skrabalo to i mne natoz miminko! Manzel to tam jezdi kupovat sestrickam do domova na myti atd.-za 13Kc to je dobrej hadrik! Ja z toho delam novosklad, kterej pouzivam jako drzak plinky! pokud je to dobre pochopitelne!🙂

Ale ty, co jsou vyrabene pred temi 15 lety jsou jeste uuuuzasne, mame doma a nedam na ne dopustit. Bla to prakticky jedina tovarna v republice a vyvazeli do celeho sveta! Ted to majitele, kteri to zdedili po pra pra preedcich(teda vratili jim to v restituci) luxusne tuneluji a vedou do...

takze za mne ne ty novejsi

schnek
18. lis 2010

@jankabry z čč mají smysl Libštátský (LTZ) a kikko lux, jinak to stojí za houby 😉

slunicko76
18. lis 2010

@schnek ale ty libstatske taky nic moc.ten libstat je pro zmenu asi 3km od baraku.ale aspon to tam vyrabeji. mne se opravdu osvedcily ty starsi z Hybler-tenkrat kolora Semily a pak ty kikko lux 😀

schnek
18. lis 2010

@slunicko76 no jako zázrak to není, ale proti hyblerkám jsou dobrý 😉 je to takovej slušnej průměr 😉

mám ještě vyzkoušený čč z IKEA a taky dobrý, jedna má kolem 90g (zváženo při vážení mimina 😉 )

suik
18. lis 2010

@jankabry já bych do nich nešla, já jich mám deset a jsou na prd, bych je už nekoupila, ani už na odříhnutí a tak je moc nevyužívám.

já jsem taky ze severu a říkala jsem si, že do těhle jsme určitě kadili i my, ale to jsem netušila, že ta výroba šla fakt do kopru....jelikož nic jinýho na odříhnutí nemám, tak je asi dojedu, ale pak z toho nadělám handry.

suik
18. lis 2010

ještě mám nějaký barevný tetrapleny z německa, ale značku fakt nevim, ty jsou teda taky krásně měkkounký.

slunicko76
18. lis 2010

@suik do tehlech urco ne! 😀 jak jsem psala, posledni varka je z indie, pred tim jina tramtarie, tady tomu prisijou cedulku vyrobeno v hyblertextil v CR a je to. a nejhorsi, ze to delaji skoro se vsim! i to jejich jester nedavno kvalitni povleceni vyrobene opravdu tady je ted z ciziny a pekne nekvalitni.
muj deda znal pana tovarnika Hyblera, chodil k nim na kafe, ten se adi v hrobe obraci

suik
18. lis 2010

@slunicko76 to věřim 😠

schnek
18. lis 2010

@slunicko76 já včera koukala na lísteček na merinozavinovačce... no a ta australská vlna za strašný peníze je made in China 🙄

maly_prcek
18. lis 2010

@petrusew Já teda občas v ořechách peru... Na skvrny to není opravdu nic moc, ale trička a běžně znečištěné prádlo je v pohodě... Peru v nich ráda ručníky, jsou takové měkší. Přidávám olejíček, aby to vonělo. Ten test - no já nevím, myslím, že ani náš prášek by nevypral kari, borůvkou marmeládu... (Peru teda ale na 40...) Určitě je vypoužíváš... 😉

ad látkovky - kamoši to nechápou, rodina nekomentuje, naši a můj muž mě podporují...Mamka i manža látkovky zvládají v pohodě, občas zapomenou dát svrchňáčky, občas je dají na AIO, ale dobré... Já taky nechápu, jak někdo může nepoužívat látkovky aspoň na doma...

petrusew
18. lis 2010

asi zakoupím jen trošku na odzkoušení a uvidím. Ty ručníky určitě vyzkouším, protože mě se zdají hodně tvrdé a takové...no ne moc fain. 😖
Já jsem se rozhodla už před rokem až dvěma, když jsem zabrouzdala na jeden web a opravdu se mi líbí. V jednorázovkách se mi zdá, že musí být mimčo strašně zapařené a takové jako přehřáté. Přijdou mi strašně neprodyšné a tak divně "smrdí". A když si vezmu, že bych měla dávat ještě široké balení...no, pro mamky možná pohodlné, ale mimču v tom moc dobře asi nebude.
O tom přehřívání u chlapečku jsem četla a ani mě to moc nepřekvapilo.

reruna
18. lis 2010

@xovicka perfektní shrnutí argumentů, nenapsala bych to líp 🙂 popravdě na mě taky nejvíc zabraly ty rásné barevné plínečky, než cokoli jiného, myslím, že jsem moc neušetřila, práce trochu navíc asi je, ale zase nemusím chodit do obchodu a tahat balíky jednorázovek, u nás je i argument o opruzeninách, v papírovkách furt a co jsme najeli na látku, tak nic. No a ekologičtější je to bez debat...
@petrusew ořechy mám, ale používám je spíš jako podpůrný prostředek, aby bylo prádlo trochu měkkčí, samotné mi nevypraly nic...ale možná jsou různé druhy a některé jsou lepší, nevím....

suik
18. lis 2010

@maly_prcek hele, já taky občas nedám svrchňáky....AIO nemám, ale určo bych tak ty svrchnáky taky občas napasovala 😀

@petrusew já nechápu, že když má někdo široký balení, tak dá pampersku a a to široký kalhotky, to už je fakt lepší dát tu látkovou plínu

@reruna já jsem děsně ráda,že nemusím řeši nákup plínek, jako pár doma mám, ale to fakt,jen když přebaluje taťka občas ven jsem je dala, když to bylo na dýl...ale to taky asi zruším.

duzame
18. lis 2010

@helulela Ještě nevím 🙂 , ale hned jak přijdou a ozkouším, tak dám vědět.

suik
18. lis 2010

proč jsem sem ale šla....potřebuju něco zkonzultovat,už mám vlňáčky, zrovna je testujem, vypadá to dobře...lanolinovala jsem tak trochu popaměti, tak nevim, první plenka nebyla tolik mokrá.

když je dáváte, tak dáváte vyvětrat hned po použití, nebo se daj párkrát otočit?

taky tu někdo psal, že lanolin se dá koupit v dmku, je to přímo dm výrobek? Jestli ho v německým dm taky najdu. Ten co mám je na prsa a byl docela drahej abych s ním lanolinovala kalhotky.
díky...

petrusew
18. lis 2010

@suik kamoška dávala fujtajblovku(papírovku)na to dávala čč složené na osminu a potom pulky

suik
18. lis 2010

@petrusew to nechápu proč 😲 ... to pak musej bejt opruzeniny 😝

petrusew
18. lis 2010

No to mě překvapilo nebyl opruzenej,ale jaké to bude mít do budoucna následky, nikdo neví...

ameliejulliette
18. lis 2010

Hezký den všem, opět se mi nastřádalo několik dotazů, které pro vás bude jistě hračka zodpovědět 😅 Moc vás tedy prosím, poraďte amáterovi 😉
1. Kapsové plenky od Babyidea - vycpávat je nejlépe čím a vycpávat skutečně do kapsy, aby přišel ke slovu ten speciální dvojitý lem 🙂 a nebo normálně něco vložit, aby nebyl navrchu flís a lépe to sálo ?
2. Neodolala jsem a koupila kravičkovou MMT, i když obecně zatím nemám moc důvěru k jednovelikostním plenkám, u kterých jediný regulátor velikosti je suchý zip... Otázku mám ohledně vkládaček, píšou, že ta malá se dá připnout buď dopředu, to umím, a nebo doprostřed - a to teda netuším, kam, protože mi přijde, že buď dopředu nebo dozadu... ? A na co je ta druhá řada patentek na malé vkládačce?
3. Bamboo Extra suchý zip - jak perete, vzhledem k tomu, že nemá protisucháče? Napadlo mě zapnout ji obrácenou naruby...?
Díky moc. A "díky" za zprávu o slevách na Mamaje, teď budeme jíst až do Vánoc rohlíky 😀 😀

margotg
18. lis 2010

@suik /úplně čistej lanolín koupíš v lékárně za pár korun. Jmenuje se to cera lanae. Co pamatuju tak 30g kelímek moh stát tak deset korun. Lanolín se taky říká směsi čistého tuku z ovčí vlny s vodou 3:1 🙂

schnek
18. lis 2010

@ameliejulliette
1. nevím,neměli jsme 😉

2. druhá řada patentek je i pro mě záhadnou. A jo, zapne se to buď vepředu nebo vzadu 😉

3. má protisucháče - jsou pod bambusem, zevnitř na tom barevným 😉