Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

gingera
25. lis 2011

@innes tak to je fajn že ty Thirsties na noční Anavy sedí, to si musím někam poznamenat, aby až to bude aktuální, abych po tom zas nepátrala 🙂

@silente no tak nějak jsem si to představovala. Ty vv jsem koukala práve buď na Kikko bavlněné nebo Anavy bambusové, asi zkusím do začátku ty kikko a později pár těch Anavy, přeci jen cenově je to dost rozdíl.

@ani84 ty bambusový vv máš od Anavy? A dáváš je na novosklad nebo narovno do obyč. čč? No právě ... s těma vlňáčkama bych taky ráda počkala, až nebude mimčo mít tak časté a řítké kakání 😅 ... a já se trochu rozkoukám ... snad to pak taky s nimi zvládnem. 🙂

gingera
25. lis 2011

@ivuska.h ... ok noční Anavy nechám až na později ... do té doby budu zkoušet čč s vv a PUL společně s normální jednovel. kalhotkovka ...
ivuska.h ještě se Tě k Anavy zeptám ... normální jednovel. kalhotkovka + svrcňáky jsou co do obsahu a provedení totéž co AIO?

silente
25. lis 2011

@gingera - vv se Ti vyplatí do plenky poskládat:
http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-...
http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-...

Vidíš, se budu muset naučit klučičí sklad 😀

ani84
25. lis 2011

@gingera Jj, většinu Anavy a pak několik barevných od jedné paní z fléru. Skládám je na ten kalhotkový sklad. Mám i několik obyč. vv Kikko, savost je teda oproti bambusovým o dost nižší. Mám je ve velikosi S, skládala jsem taky na kalhotkový sklad, ale už mi z toho vyrostl, ty bambusový jsem nakoupila radši rovnou velikost M.
jj, to uvidíš, jak bude kakat. Já jsem teď z těch vlňáčků nadšená, jsou krásně prodyšný a malej z nich není nikde otlačenej 🙂

ladida.l
25. lis 2011

@gingera náš Tomík má už více než 7 kg a na noc mu dávám jednovelikostní anavy s dlouhou vkládačkou poskládanou dopředu a zatím to v pohodě stačí, ani jsme ještě nevytáhla krátké vkládačky.

gingera
25. lis 2011

@silente ... děkuji za návod 🙂 ... jak koukám s tím holčičím skládáním bych to mohla mít trochu jednodušší 😉

@ani84 ... tak bych to asi viděla rovnou na M, koupím pár Kikko a pár Anavy a budu to kombinovat s vládačkama co si plánuju ušít z bambusového flíse. Ono se to snad nějak vstříbří jen co do toho trochu zaběhnu ... a pak dojde snad i na vlňáčky. 🙂

gingera
25. lis 2011

@ladida.l tak to je fajn ... asi to ani nejde vymyslet to dopředu co a jak bude přesně potřeba ... pořídím něco základního a pak budu dokupovat dle situace 😉

ivuska.h
25. lis 2011

@gingera Nejsou, kalhotkovka je savější a trošku širší mezi nohama.

innes
25. lis 2011

@gingera máme ty dvojkový jsou tak akorát. Ono to do tý doby vyzkouší víc holek a určitě dají vědět, co na ně jde ještě 😉

ivuska.h
25. lis 2011

@silente Klučičí ano holčičí sklad z naších vv nedoporučuju, vyšla by tam vpředu děsná bakule. Stačí to bohatě jen na třetiny, je to savé dost i tak.

aemmi
25. lis 2011

@gingera hele, jen podle mě se s těma bambusovýma plenkama neřid, třeba to ostatním holkám s nima jde 😉 jo a ještě jsme chtěla říct, že ty vv mám kikko v "s" a na kalhotkový sklad šly jen za začátku, takže fajt radši "M" . A spíš než Kikko Anavy, taky se je chystám objednávat 🙂

innes
25. lis 2011

@aemmi nejsou ty Kikko dost prkený? My máme tvrdou vodu, na M. jsem je v těhu kupovala, nakonec jsem je prodala nepoužitý. Na druhýho prcka uvažuju o Anavy - mám doma jen jednu vv, ale je taková hezky pružná a příjemná i po x vypráních. Skládat jsem chtěla jen ten kalhotkový sklad 😕 Nestrašte, že se budu muset učit ještě sklad na kluka 😅

aemmi
25. lis 2011

@innes prkenný vyloženě ne, ale jsou takový tužší. já je mám ale ráda, to "s" dávám na rovno, na kalhotkový šly taky, ale jsou malý. Nemám ale srovnání s Anavama, až budu mít, tak třeba Kikko budou taky propadák 😀

silente
25. lis 2011

@innes - "sklad" na kluka není nic složitého, jde jen o srovnání plenky, já je vždy rovnala po vyprání rovnou do potřebného skladu 😉
Vodu máme tvrdou jak sviň a dobrý. Ale já plíny vždy proháním sušičkou, tak třeba .... Každopádně Tots Bots i Kikko vv za mě dobrý, Anavy neznám 🙂

innes
25. lis 2011

@silente já si právě zkoušela ten kalhotkový s Anavy vv a přišlo mi to i na kluka dost, no vyzkouším a uvidím 🙂

sheherazada
25. lis 2011

ahoj, jsem tady nová a potřebovala bych poradit ohledně plenek. chtěla bych koupit nějaké látkové, aby to dobře schlo, dobře sedělo, dlouho vydrželo bez protečení, nedělalo velkej zadeček...🙂)
líbí se mi dost anavy, ale krom těch vše v jednom by se mi líbilo i ten vnitřek a vršek zvlášt, jen nevím, jestli existujou pul kalhotky na vrch, nikde jsem je nenašla. Nebo jestli se dají použít na vnitřní plenu anavy kalhotky ze vše v jednom bez těch vnitřních vložek🙂)
ale nebráním se ani jiné značce🙂 děkuji

rebelie
25. lis 2011

@sheherazada No, Tvým požadavkům se těžko vyhovuje, protože nejrychleji schnou samozřejmě klasické čtvercovky, ale ty zas nejsou moc savé apod. Vše v jednom není asi nejlepší jako základ výbavičky, protože tam při každém praní s tím pereš i tu PUL vrstvu a ta logicky dříve či později začne protékat... Anavy kalhotovky jsou hodně chválené, většině miminek zdá se dobře sedí, ale neschnou bůh ví jak rychle... PULky tuším Anavy nedělá, nejdoporučovanější jsou ImseVimse nebo Thirsties, docela dobré reference jsem měla i na Haipadaipa... Možná by pro Tebe byly řešením kapsovky, které vlastně fungují podobně jako AIO, ale dají se pak víc vykuchat, takže lépe schnou - tam se hodně doporučují Bum Genius...

reruna
25. lis 2011

@sheherazada na kalhotkové anavy můžeš použít navrch jakékoli pulky, anavy konkrétně pulky nemá, ale holky jsou spokojené s anavy vlňáčky či flísáčky.

sheherazada
25. lis 2011

to je rychlost teda🙂)
ted tomu nerozumím, pul se praním stává propustné?

sheherazada
25. lis 2011

ty vlnáčky mě taky zajímají, to jako když je vnitřek plenky nacucaný, tak ten vlněný úplet nebo jak to nazvat neproteče? a ještě jeden dotaz, jak často přebalovat? mám normální jednorázovky a v tom se může válet půl dne a neprotečou. Přebaluju teda častěji, ale látkovky asi budu muset častěji že?

rebelie
25. lis 2011

@sheherazada No, opakovaným a častým praním... je to vlastně jen zátěr... normálně, když máš samostatné PULky, tak je necháš jen vyvětrat a používáš (pokud Ti je dátě neprokadí) na střídačku s druhými třeba několik dnů, týden... no a s AIO tohle udělat nemůžeš, tam pokaždé, když pereš plínku, pereš s tím i tu PUL vrstvu... neříkám, že Ti AIO protečou po měsíci, to asi ne, ale prostě asi nejsou úplně ideálním základem výbavy... většinou se používají jako doplněk - na ven, k doktorovi, nebo jsou ideální, když má přebalovat třeba dědeček, který je z látovek nervózní (protože manipulace s AIO je nejpodobnější papírovkám).

rebelie
25. lis 2011

@sheherazada Látkovky asi fakt budeš muset měnit častěji... ale jak přesně často, to Ti poradí zkušenější ( a taky se to dost liší podle věku dítěte i dítě od dítěte)... Vlňáčky musíš lanolinovat (impregnovat v takové lázni), ale jinak nepropouští (teda samozřejmě, pokud dáš něco, co je úplně durch = málo savou plínu, tak asi proteče skoro všechno).

silente
25. lis 2011

@sheherazada - s látkovkami budeš určitě měnit častěji než s jednorázovkou. Průměr je tak 4 hodinky. Poznáš sama, kdy je to třeba. Časem prcek začne i sám hlásit, že teda to mokro v gatích nebere. Já osobně mám husí kůži z těch děsných reklam na 12 hodin v suchu .... 😠 😠 😠

https://www.youtube.com/watch?v=_VwLpXkQW_o


auuuuuuuuuuuuuu

sheherazada
25. lis 2011

silente, tak 12 hodin by nevydržela ani ta jednorázovka🙂)) tak pokud se přebaluje s látkovkou po 4 hodinách, tak je to pohoda, já měla za to, že po hodině, maximálně dvou hodinách

silente
25. lis 2011

@sheherazada - někdy se může stát, že třeba po hodině nebo dvou ... prcek někdy dýl nevydrží .... je to opravdu hodně individuální. Ale ty 4 hodinky ber jako průměr. Jestli kojíš, tak prostě po každém kojení 🙂

innes
25. lis 2011

Holky, jakou myslíte, že mají životnost ty AIO pleny? Chěla jsem je schovat pro druhýho prcka , růžové jsem poslala dál. Tak si těď říkám, aby nové majitelce nezačaly brzy provlhat 😕

andelka
25. lis 2011

@sheherazada u nás se pořád přebaluje průměrně po 2hodinách

romcovaklarka
25. lis 2011

@gingera U flísáčků jak psala @silente bych chtěla poznamenat, že s tots bots jsem takovou zkušenost měla, že tlakem provlhly i během denního spaní, ale pořídila jsem flísáčky anavy a spinká v nich malej i celou noc, když mám vlňáčky náhodou mimo provoz a vydrží s přehledem 🙂 A jinak teď jsem začala dávat tu noční anavy, ale dosud mi vydržela na noc i obyč jednovelikostní a to má malej přes 9 kilo.

romcovaklarka
25. lis 2011

@ani84 Jaké máš ty plenky z fleru, jestli se můžu zeptat?

romcovaklarka
25. lis 2011

@sheherazada Hele takhle... malej spí celou noc v kalhotkovce anavy a přes to vlňáčky od disany natahovací, plínka je nacucaná a pyžamko suché 😵 Jó... a je to těch 12 hodin co se z nich silente o kousek výš osypává - mno ale to ho mám budit na přebalování, což? 😅 Přes den se zas snažím přebalovat po každém čůrání, abych mu to vynahradila 😀